Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

31. 5. 2014, 3:53

vřeteník mám z boku přebroušený na magnetce a rovnal jsem ho na tu plochu, jak při obrábění děr pro ložiska, tak při ustavování na loži
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

1. 8. 2014, 1:59

Když jsem hledal nějaké výkresové podklady a informace o tom jak je u soustruhu obecně konstrukčně vyřešeno otáčení nožové hlavy pro obrábění kuželovývh ploch, nalezl jsem toto velice přínosné vlákno, za nejž tímto fidelovi děkuji.
Dovedlo mne to následně na bakalářskou práci Rudolfa Hlaváčka s názvem "Aplikace procesu reversního inženýrství na soustruhu SU 110/500", která řeši:
- rozbor původní dokumentace SU 110/500 a chyb v ní obsažených
- bezpečnostní výpočet vřetene - doporučuji prostudovat závěrečné hodnocení stroje! :shock:
- kompletní 3D modely dílů a sestavy soustruhu
Snad to fidelovi i někomu dalšímu pomůže :wink:
Mimochodem jak pokračují práce? Chtělo by to tady oživit :)
Naposledy upravil(a) Grad dne 1. 8. 2014, 3:11, celkem upraveno 1 x.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

1. 8. 2014, 2:54

Grad píše:Když jsem hledal nějaké výkresové podklady a informace o tom jak je u soustruhu obecně konstrukčně vyřešeno otáčení nožové hlavy pro obrábění kuželovývh ploch, nalezl jsem toto velice přínosné vlákno, za nejž tímto fidelovi děkuji.
Dovedlo mne to následně na bakalářskou práci Rudolfa Hlaváčka s názvem "Aplikace procesu reversního inženýrství na soustruhu SU 110/500", která řeši:
- rozbor původní dokumentace SU 110/500 a chyb v ní obsažených
- bezpečnostní výpočet vřetene - doporučuji prostudovat závěrečné hodnocení stroje! :shock:
- kompletní 3D modely dílů a sestavy soustruhu
Snad to fidelovi i někomu dalšímu pomůže :wink:
Mimochodem jak pokračují práce? Chtělo by to tady oživit :)
Děkuji! S velkou chutí si to pročtu! Práce na soustruhu se zastavily s příchodem letního času, tak se těším až zase bude venku tma od 17:00 hod... to nebude vidět na práci kolem baráku a zase to pofrčí v dílně. V honbě za kvalitnější prací jsem si udělal vánoce v létě a pořídil si od svého dvorního dodavatele strojů tuto nástrojovou brusku:http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=14835, zatím ji jen okukuju a přemýšlím co kam patří. Ještě že máme Tumlíka a jeho stránky!
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 10. 8. 2014, 1:02, celkem upraveno 3 x.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

1. 8. 2014, 7:23

Himbajs ta je pěkná.Po takové taky pasu ale peníze na letní vánoce už jsem propil v únoru...
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

1. 8. 2014, 8:01

karelsklo píše:Himbajs ta je pěkná.Po takové taky pasu ale peníze na letní vánoce už jsem propil v únoru...
Já bych jí mít nemusel, ale žena nedala jinak, než že jí musíme mít.... :wink:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2014, 9:49

fidel47 píše:..............ale žena nedala jinak, než že jí musíme mít.... :wink:
Tak to bych byl na pozoru, ženská nic neudělá bezúčelně :D Jinak je pěkná, není nad to, nabrousit si nástroj sám :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

1. 8. 2014, 10:23

BaBa.., já na ní zatím nabrousil jen pár soustružnických nožů s SK plátkem a to jsem :shock: jak to jde, předtím jsem je brousil od ruky, ale tohle je jiná liga. V podstatě bych řekl, že jsem až do dneška neměl v ruce řádně nabroušený nůž. Než se dostanu k broušení něčeho náročnějšího, tak to bude ještě trvat (myslím, že né nadarmo byl Brusič nástrojů tříletý učební obor...) Tu brusku během týdne lépe nafotím, trochu popíšu, poměřím a dám jí do sekce Jiné stroje, je tam pár věcí na které se musím vyptat. Abych se vrátil k soustruhu "Urob si sám", mám v plánu pokusit o výrobu nového vřetene, a na této brusce brousit venkovní průměry na kulato. Ta bruska má na děličce řemeničku..., je to ve střednědobém plánu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2014, 9:49

fidel47 píše:............je tam pár věcí na které se musím vyptat.
Mám k ní i manuál k té Elitce :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 8. 2014, 10:25

tumlik píše:
fidel47 píše:............je tam pár věcí na které se musím vyptat.
Mám k ní i manuál k té Elitce :D
Proč mě to vůbec nepřekvapuje? :D :D :D Kdo jinej by ho taky mohl mít, když né Ty... Do toho manuálu bych věru rád nahlédl a s chutí v něm početl. Já jsem od soboty v zaměstnání, tak na to nemám moc času,ale ve čtvrtek se vracím a už se těším do dílny. Pár stejných brusek jsem našel na prodej ve španělsku, něco se prodává v USA, tak jsem alespoň viděl fotky příslušenství.Dám to pak do nového vlákna...
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

1. 9. 2014, 4:02

Grad píše:Když jsem hledal nějaké výkresové podklady a informace o tom jak je u soustruhu obecně konstrukčně vyřešeno otáčení nožové hlavy pro obrábění kuželovývh ploch, nalezl jsem toto velice přínosné vlákno, za nejž tímto fidelovi děkuji.
Dovedlo mne to následně na bakalářskou práci Rudolfa Hlaváčka s názvem "Aplikace procesu reversního inženýrství na soustruhu SU 110/500", která řeši:
- rozbor původní dokumentace SU 110/500 a chyb v ní obsažených
- bezpečnostní výpočet vřetene - doporučuji prostudovat závěrečné hodnocení stroje! :shock:
- kompletní 3D modely dílů a sestavy soustruhu
Snad to fidelovi i někomu dalšímu pomůže :wink:
Mimochodem jak pokračují práce? Chtělo by to tady oživit :)
S chutí jsem si pročetl bakalářskou práci pana Hlaváčka, reversní inženýrství se zdá býti zajímavý obor, děkuji za odkaz.
Neměl by prosím někdo v archivu to číslo časopisu Urob si sám, ve kterém vyšly opravy plánů soustruhu, snad by to mělo být číslo 75, z roku 1990. Předem ochotnému archiváři děkuji!
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

1. 9. 2014, 7:10

ano je to na poslednej strane :wink: vystrihnem to z pdf a dam sem
Přílohy
USS_1990-03_75.pdf
oprava rozmerov pre sustruh SU110/500
(187.07 KiB) Staženo 1523 x
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

2. 9. 2014, 9:25

Děkuji Rogi, velmi mi to pomohlo, zrovna se chystám na řemenice a na tu chybu co tam je, jsem sám nepřišel.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 9. 2014, 10:04

nevím jestli se nebudu opakovat
při použití pr. řemenic ta jak jsou v původním návodu vychází pro každý přev. stupeň jiná délka řemene
přepočítával jsem to, ale neuložil
bacha
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

2. 9. 2014, 10:57

testone píše:nevím jestli se nebudu opakovat
při použití pr. řemenic ta jak jsou v původním návodu vychází pro každý přev. stupeň jiná délka řemene
přepočítával jsem to, ale neuložil
bacha
Ano, už je na to v nějakém starším vlákně upozorněno, v tom dodatku co poslal Rogi jsou ty řemenice upraveny a je tam i jiný rozměr řemene-kromě dalších změn. Já bych nepočítal, rovnou vyráběl a potom :shock: a pak teprve počítal.
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

2. 9. 2014, 5:27

Stejně mi ten způsob napínéní řemenů nefungoval na stopro- vždy jeden prokluzoval při větším ztížení. Oni ty řemeny tehdy nebyly úplně stejně dlouhé. Přidal jsem si k vřeteníku napínací rolnu a při změně převodového stupně napínám řemeny nadvakrát.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“