chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
vincek
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 10. 2012, 9:08

10. 9. 2014, 7:27

Já jsem taky neustále řešil problémy se smradem a houbama. Před nějakou dobou jsme přešli na emulze od Motorexu. Magnum UX 300 a jsou uplně super. Jo a ten chlap co nám to dodává pravidelně jezdí a měří nám koncentraci a stará se o emulzi.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2014, 7:57

Další věc je filtrace. U jednoho soustruhu mame filtraci přes jemne filtrační platno kde se zachytavaji oleje a jine necistoty. Pak ta emulze vydrží podstatně dele. Tam kde to nemame je po tydnu cítit plísní a neda se s tim udelat vubec nic. Bavim se o cnc kde je ztratove mazani a olej steka pak prave do uemulze kde vytváří na hladine neprodysny film a pod tim to pak hnije.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 9. 2014, 10:06

Zapach ve vetsine hnijicich kapalin delaji ruzne jednobunecne potvurky. Myslite, ze by pomohla treba akvaristicka UV lampa. Rasy v nadrzich to pobije dokonale. Az potkam kamarada biochemika musim se ho schvalne zeptat :-)
Jemny filtr ci platno je urco take zlepseni jen nevim kam to dat.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 9. 2014, 10:28

oni fungujou nějaké přípravky na hubení toho života v tom.. přidává se to přímo do emulze.. jen to dělaj v 10l kanystrech.. (nechce se mě hledat název) kdyby to někdo v práci ve velkém používal klidně bych 2l odkoupil..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2014, 11:01

RaS píše:oni fungujou nějaké přípravky na hubení toho života v tom.. přidává se to přímo do emulze.. jen to dělaj v 10l kanystrech.. (nechce se mě hledat název) kdyby to někdo v práci ve velkém používal klidně bych 2l odkoupil..
S tím bych si dobrovolně nezačínal.
Ty co jsou dostupné nijak zásadně nefungují a ty co fungují jsou vysoce prudké jedy. Máme na to oprávnění, ale chemici to stejně do van prakticky nedávají. Vždy je lepší a bezpečnější vyřešit to kvalitní lázní, výměnou, údržbou.

PS: Třeba SAVO taky funguje, ale nevím jak by se sneslo s emulzí a nevýhoda je že se po chvilce rozloží a konec - je to jednorázovka.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 9. 2014, 12:06

Cjuz píše: S tím bych si dobrovolně nezačínal.
Ty co jsou dostupné nijak zásadně nefungují a ty co fungují jsou vysoce prudké jedy.
Používali jsme dusitan draselný a dvojchroman sodný, fungovalo to výborně. Jenže oba jsou toxické, dvojchroman rakovinotvorný a dusitan má vliv na vývoj plodu, tedy z dnešního pohledu jsou to jedy.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 9. 2014, 6:16

savo je svinstvo, to ti tu emulzi degraduje a vše rezne..
jedy? vždyť to běžně nabízej k emulzím.. přidává se toho asi 2%
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2014, 6:37

RaS píše:savo je svinstvo, to ti tu emulzi degraduje a vše rezne..
jedy? vždyť to běžně nabízej k emulzím.. přidává se toho asi 2%
Jenže to právě jedy nejsou. Často založené na zásadách - přípravek bývá označován jako žíravý.
Principiálně zvedá pH aby tam nic moc nežilo a mašina nerezavěla.
U velkých center to není určitě sranda, u nějaké malé šmudly je lepší obsah vyměnit než dělat rozbory a aplikovat nějaké přípravky.

Kupte si pH papírky. Když bude pH pod 7,5 hrozí průšvih, když je kolem 9 a víc je to super.
Jo a dobrá emulze nesmrdí :D , ta co už žije ano.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 9. 2014, 7:06

já mám problém s emulzí přes léto když je teplo.. celou zimu není problém jen dolejvám co se vypaří.. ale léto to je katastrofa to tak 3x měním a ono vyměnit 80litrů taky něco stojí, tak si říkám že bych zkusil ten přípravek jenže abych dal 2500 za 10l když potřebuju 0,5l a zjistil že to nefunguje to se mě moc nechce..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2014, 10:13

no ono jde o to, kolik té emulze ve stroji máte. u nás se jedná asi o 300l náplň a to už je na pováženu, to nějak často měnit, proto je dobré mít u stroje nádrž s tou filtrací.
Kdybych měl soustruh doma v dílničce, tak to řeším výměnou a přidáním jedlé sody do náplně.( minerální emulze.. ERO SB 10xx.. cislo si presne nepamatuju.. je to od paramo) myslim, 1040...

Technik, který se nám stará o dodáváni emulzí nám nedávno doporučoval plně syntetickou kapalinu, ale ta ma malou nevyhodu, že po ní zustává taková vrstva, která zalepuje nástoje a pod... ale ta už pry vubec nehnije.(doporučená vymena je 1x za rok)
Co se týče rzi stroje po použití kapaliny, tam bych doporučil po každém ukončení práce udelat pořádnou očistu stroje a namazání olejem, přesně jak nas cepovali kdysi na učňáku ( hadry, olejnicka, jemny film na ložich a vlastně všem, dusledne očistění od špon a vody... :-)

PS: a že těch pohlavku od misra tenkrat bylo :D :D :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 9. 2014, 9:57

Porad mi leze do hlavy vyzkouset sterilizaci chladici emulze nejakou UV lampou. Protoze jsem sveho casu servisoval nemocnicni zdravotechniku, povazuji za nejucinejsi zareni UVC z germicidni lampy. Na kazde nemocnicni udrzbarske dilne toho jsou mraky, protoze podobna vec se nikomu doma nehodi :-) Stare zasoby jsem rozbil, rozdal nebo poztracel. Neznate nejakeho nemocnicniho udrzbare ?? Jde mi prakticky pouze o trubice. Idealne kratsi provedeni 40nebo 50cm uz nevim, jakou to melo presnou delku. Tusim, ze by to nemelo byt zamenne do bezne roztece zarivek. Chcete li si nekdo hrat, tak hodne opatrne, zari to skutecne hodne jedovate.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2014, 6:32

a co ten kus medi hozeny do nadrze s emulzi?
jak moc je to ucinne?

resilo se to tu uz ze to staci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 9. 2014, 9:23

Kazdy vyrobce ma trosku jinou chemii, moc neverim na ucinnost :-)
Maly priklad hi,hi. Cely zivot jsem veril povidacce, ze kdyz clovek hodne zapadne skoro to vyresi vyrazne upusteni hnanych kol. Paradoxem je, ze jsem tomu skutecne veril :-) Kdyz jsem to v nouzi vyzkousel, vysledkem byla svlecena guma z rafku. Je to sice priklad mimo misu :-) ale posledni dobou uz mene verim pribehum" Franta rikal u pivka" :-)

Uz se tesim az germicidku sezenu, konecne udelame pokus :-)
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

20. 9. 2014, 1:56

Té UV lampě bych moc nevěřil, to by ta emulze musela být čirá, že osvítíš hladinu asi moc nepomůže... Ale třeba se pletu :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 9. 2014, 6:23

Rozstřikovat do jemných kapek až mlhy a přitom na to svítit tím UV-C?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“