MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 7. 2015, 9:23

Lubos2 píše:Ahoj, Sundáš-li planetovou převodovku tak na hřídeli kde byla nasazena je drážka na pero(nebo chceš-li klínek) kam nasadíš patřičný klínek a na to kolo 75z nebo jiné dle potřeby ...
Tohle chápu, drážka pro pero je i v řezu na sestavě nakreslená (dole v obr. vybarvena žlutě). Teď jsem na rozpacích, předpokládám, že tam má být pero (ČSN 02 2562), ale mluvíš o klínku (např. ČSN 02 2512) :roll: . Co tam teda vlastně patří? Pero (o kterém se zmiňuje manuál, nebo klín o kterém píšeš ty) se mi z příslušenství zatoulalo, ale předpokládám, že nebude problém ho nahradit.
Lubos2 píše:...a aby ti kolo nesjelo stranou ze záběru, musíš ho zajistit - tj vypodložit( s malou vůlí) a zajistit šroubkem.
Tak z tohoto rozumím akorát tomu zajištění šroubkem (dole v obr. vybarven zeleně), dle manuálu se použije ten co drží planetovku (co čumí z kroužku na přepínání). Tomu, že kolo musím axiálně zajistit rozumím taky. Píšeš o nějakém vypodložení, zřejmě tím rozpínacím kroužkem o kterém se zmiňuje manuál. Co mě mate je to, že šroub má stejný průměr jak konec posuvové tyče, takže tam dát pouhou distanční trubku nelze - jak tedy ten rozpínací kroužek vypadá? Mám ho hledat v příslušenství, nebo je to něco co musím vymontovat z planetovky? Aby to fungovalo předpokládám, že má formu trubky se dnem (kalíšku :) ). Když teď nad tím přemýšlím, možná by stačilo udělat šroub nový s větším průměrem a kolo pak axiálně vymezit jen distanční trubkou (aspoň by planetovka zůstala v kuse).
Ješte koukám, že kolo D pak nebude v záběru s C v celé šířce zubů. Je to tak?
D výměna_4.png
Červeně přesazení, žlutě drážka pro pero a zeleně šroub.
Lubos2 píše:U planetovky to jistí (ta soustava na změnu poměru otáček a zároveň i propojuje soukolí s posuvovým šroubem - přenáší pohyb).- Tumlík to sem někam dal jak to funguje - taková jako animace

Ten 3D Tumlíkovo model pochopitelně znám - o pár příspěvků výš jsem tu na něj dával pro drekka odkaz :D
Lubos2 píše:Jo a než tam ten klínek(pero) nasadíš doporučuji ti udělat jednoduchou úpravu toho pera(klínku) viz str.20 tohoto vlákna na konci stránky. Zatím Ahoj.
Jo ten odtlačovák je dobrý nápad :wink:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

29. 7. 2015, 7:21

Ahoj
1, nechtěl jsem polemizovat zda pero nebo klínek dle normy, to sám zjistíš okamžikem sundání planetovky dle vyfrézované drážky(je to pero)- pokud to ale sháníš tak stejně většinou mnozí neví o co jde a tak si sám musíš vybrat nebo upravit.
2.protože považuji za zbytečné něco rozebírat víc než je dle mého názoru nutné, udělal jsem si šroubek s rádlovanou hlavičkou většího průměru a přitahuji tím tu distanční trubku se dnem kalíšku jak jsi správně vydedukoval - invenci se meze nekladou.
No a nakonec - opravdu kola, alespoň u mého soustruhu nejsou v plné šíři v záběru - nad tím jsem se sice také pozastavil, ale protože nehodlám točit tímto stylem závity denně 8 a více hodin po celý rok tak jsem pokus o řešení odložil na INDY :)
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

29. 7. 2015, 7:39

Pro elbarto - Jak jsi napsal je možné že se to ložisko zaběhlo bez toho rozpínání, ale dle mého názoru máš to ložisko seřízené na větší vůli a pak tím dotažením pocitově při otáčení nic nezjistíš.Ahoj.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 7. 2015, 8:15

Jasnacka diky Lubosi. Dokud to funguje nebudu se v tom radeji stourat :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2015, 3:47

Francotirador píše:.......... Tomu, že kolo musím axiálně zajistit rozumím taky. Píšeš o nějakém vypodložení, zřejmě tím rozpínacím kroužkem o kterém se zmiňuje manuál. Co mě mate je to, že šroub má stejný průměr jak konec posuvové tyče, takže tam dát pouhou distanční trubku nelze - jak tedy ten rozpínací kroužek vypadá? Mám ho hledat v příslušenství, nebo je to něco co musím vymontovat z planetovky? Aby to fungovalo předpokládám, že má formu trubky se dnem (kalíšku :) ). Když teď nad tím přemýšlím, možná by stačilo udělat šroub nový s větším průměrem a kolo pak axiálně vymezit jen distanční trubkou (aspoň by planetovka zůstala v kuse).
Ješte koukám, že kolo D pak nebude v záběru s C v celé šířce zubů. Je to tak?
D výměna_4.png
Červeně přesazení, žlutě drážka pro pero a zeleně šroub.
Když sundáš ten reduktor tím, že vyšroubuješ šroub č.4, který je na spínači, tak máš volnej spínač, našroubuješ spínač zpátky bez reduktoru a mezera mezi čelem sepnutého ozubeného kola spínače a čelem pevného ozubeného kola 19z/m 1,25 pro ten reduktor je přesně 8mm, kolo D teda můžeš axiálně zajistit přímo tím spínačem v poloze "šroub 4 trčí" :)
Kolo D nasazené na hřídeli je pak předsazeno o 2,7mm a zabírá teda s kolem C jen 5,3mm :wink:
Kola 80 a 90 mám kdyžtak navíc :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

30. 7. 2015, 11:05

Díky Tumlíku, ze sestavy v manuálu mi to vůbec nedošlo, až teď když koukám na řez tvým modelem co je tu na straně 23.
Obrázek
Ten šroub vlastně drží přepínač přes ten kroužek "s pery" a pak ho po vyšroubování můžu, když se trefím mezi zuby :) z planetovky vytáhnout vcelku.
tumlik píše:....Kola 80 a 90 mám kdyžtak navíc :wink:
Kol není nikdy dost :) , ale jestli si mohu pomoct přehozením planetovky tak momentálně za další příslušenství utrácet nebudu (možná mi někdy rupne v kouli, že nutně a za každou cenu musím soustružit nemetrické závity a objednám si celou "extra" sadu :wink: )
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2015, 1:14

Francotirador píše:Díky Tumlíku, ze sestavy v manuálu mi to vůbec nedošlo, až teď když koukám na řez tvým modelem co je tu na straně 23.

Ten šroub vlastně drží přepínač přes ten kroužek "s pery" a pak ho po vyšroubování můžu, když se trefím mezi zuby :) z planetovky vytáhnout vcelku.
Ne vytahovat šroub zvlášť bys neměl a ani ho nevytáhneš, jenom celý ten spínač tady máš ještě jeden detail, kde jsem natočil ty otvory se šroubky :wink: rádlovaný díl spínače označený č.2 je přišroubovaný dvěma zapuštěnými šrouby M3 k dílu č.1 v detailu jsem je odstranil. V dílu 2 je potom otvor, který prochází přes střed ale není dokončený tzv. skrz, v dutině je potom pružinka, která tlačí na kuličku a ta zapadá do dvou V zápichů ve šroubu, to jsou polohy rozepnuto/sepnuto.
Dozadu má šroub osazení a dopředu brání vytáhnutí ty dva dělené kroužky, vyndáš ho až když vyšroubuješ ty dva M3 šroubky a chytneš tu kuličku co vystřelí ven :D
Přílohy
řez detai spínače sestava reduktor 1.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

30. 7. 2015, 1:33

tumlik píše:....Dozadu má šroub osazení a dopředu brání vytáhnutí ty dva dělené kroužky, vyndáš ho až když vyšroubuješ ty dva M3 šroubky a chytneš tu kuličku co vystřelí ven :D
Ano ano :) , já si právě ty dělený kroužky vůbec nevybavil. Až včera jak jsi napsal, že se spínač, vyšroubováním šroubu 4 z posuvové tyče, "stáhne" vcelku, mi funkce těch kroužků docvakla (i když hodně pomohl tvé obrázky ze strany 23). Co jsem to měl rozebraný, když jsem soustruh komplet čistil, je už hodně dávno a pochopitelně jsem si nevybavil, jak je ten spínač vlastně sekládanej (ten 3D model je na tohle úplně super).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

7. 8. 2015, 10:54

elbarto píše:Osobne zase prilis nechapu vyznam rozpernych klinku lozisek. Zadni mi schazel a po pracne vyrobe a montazi se pri stahovani ci povolovani nedeje vubec nic :-( Kdybys se na nej vykaslal asi by se nic nestalo ??
Teď jsem si uvědomil - je řeč o klínkách které jsou drženy šrouby 26 a 29?
ložisko.jpg
Těma se podle mě vůle nešteluje - jen zaaretovávají ložisko. Jestli si to dobře pamatuji, tak se vůle štelovala maticemi tak, že se ložisko vtahovalo do kuželového vrtání vřeteníku.

Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Joe_K76
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 8. 2015, 5:58

24. 8. 2015, 6:14

Ahoj, jsem tu nový a jsem také novým majitelem starší MN80-tky :-) A mám hned otázku :-) Je nějaká možnost seřízení vůle hlavního suportu - podélných saní? Myslím tím vůli na posuvovém šroubu. Manuál se o tom nezmiňuje a ani tady jsem to nikde nenašel. Kdyby někdo měl alespoň obrázek, jak to tam je udělané, pomohlo by mi to. Nechtěl bych něco zbytečně rozdělávat, abych pak zjistil, že to třeba nejde a zbytečně při tom ještě nerozhodil něco jiného... Předem díky :-) Josef
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

24. 8. 2015, 7:39

Joe_K76 píše:Ahoj, jsem tu nový a jsem také novým majitelem starší MN80-tky :-) A mám hned otázku :-) Je nějaká možnost seřízení vůle hlavního suportu - podélných saní? Myslím tím vůli na posuvovém šroubu. Manuál se o tom nezmiňuje a ani tady jsem to nikde nenašel. Kdyby někdo měl alespoň obrázek, jak to tam je udělané, pomohlo by mi to. Nechtěl bych něco zbytečně rozdělávat, abych pak zjistil, že to třeba nejde a zbytečně při tom ještě nerozhodil něco jiného... Předem díky :-) Josef
pokud se nepletu je tam klínek který se nastavuje dvěma šrouby jeden je z leva a druhý z prava jedním šroubem se nastaví vůle a druhým se to zaaretuje pokud se nepletu ten z prava se povolí , levej se dotáhne tolik aby se vymezila vůle apravej se opět utáhne jako aretace aby klínek se posuvem suportu nemohl sám utahovat čí povolovat
Mn-80
Joe_K76
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 8. 2015, 5:58

25. 8. 2015, 6:03

marabu píše:
Joe_K76 píše:Ahoj, jsem tu nový a jsem také novým majitelem starší MN80-tky :-) A mám hned otázku :-) Je nějaká možnost seřízení vůle hlavního suportu - podélných saní? Myslím tím vůli na posuvovém šroubu. Manuál se o tom nezmiňuje a ani tady jsem to nikde nenašel. Kdyby někdo měl alespoň obrázek, jak to tam je udělané, pomohlo by mi to. Nechtěl bych něco zbytečně rozdělávat, abych pak zjistil, že to třeba nejde a zbytečně při tom ještě nerozhodil něco jiného... Předem díky :-) Josef
pokud se nepletu je tam klínek který se nastavuje dvěma šrouby jeden je z leva a druhý z prava jedním šroubem se nastaví vůle a druhým se to zaaretuje pokud se nepletu ten z prava se povolí , levej se dotáhne tolik aby se vymezila vůle apravej se opět utáhne jako aretace aby klínek se posuvem suportu nemohl sám utahovat čí povolovat
Díky za odpověď :-) S tím klínkem mi to je docela jasné, ale mě jde o podélnou vůli na posuvovém šroubu. Nevím, jak to správně napsat. Prostě jak jsou dělené matice na příčném a otočném suportu, tak jestli ta na podélném suportu jde také nějak seřizovat?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2015, 9:20

Joe_K76 píše:Díky za odpověď :-) S tím klínkem mi to je docela jasné, ale mě jde o podélnou vůli na posuvovém šroubu. Nevím, jak to správně napsat. Prostě jak jsou dělené matice na příčném a otočném suportu, tak jestli ta na podélném suportu jde také nějak seřizovat?
V podstatě není třeba tu matici seřizovat, jelikož nějaká ta vůle tam vždy bude, řeže se přeci jenom vždy jedním směrem, axiální vůli nesmí mít naopak samotný posuvový šroub, tam by byl problém, co se týče seřízení půlmatic, tak jejich přiblížení se k posuvovému šroubu je dáno čepy spínače matice která se může vzájemně až dotýkat dělící rovinou, zde v řezech, vrchní a spodní půlmatice je vedena v pouzdru, mají drážky do kterých zapadají čepy spínače matice (viz. poslední obrázek), na jejhož konci je páčka co je zapředu suportu, z obrázků by měla být fce jasná :wink:
vrchní díl dělené matice.JPG
spodní díl dělené matice.JPG
pouzdro půlené matice.JPG
spínač matice.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Joe_K76
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 8. 2015, 5:58

25. 8. 2015, 10:31

Díky za odpověď :-) Teď už je mi to jasné :-) Prostě začátečník a nedošlo mi to řezání jedním směrem... Musím do dílny dotáhnout dvě zbývající fáze, zpojit to a začít něco kutat a ne řešit blbosti...
festoo
Příspěvky: 70
Registrován: 19. 5. 2013, 9:52
Bydliště: Plzeň jich

3. 9. 2015, 10:01

Čau zdravím a přikládám pár fotek mího mazánka :D
IMG_0233.JPG
IMG_0010.JPG
IMG_0007.JPG
IMG_0283.JPG
IMG_0254.JPG
IMG_0236.JPG
IMG_0235.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“