MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2016, 10:31

Kayu píše:..........Ale kolik může takové seřízení dvou ložisek zabrat, hodinu, dvě? Abych řek pravdu, tak někomu klidně vypláznu 1 000 Kč bez daně a aspoň vokoukám, jak se věci mají. Jinak to nějak sesmolím sám, nechám pro jistotu vůli ještě krapet větší a uvidim, no.
Tohle ti ale pochopitelně nikdo jen tak od boku neřekne, může to být i deset minut a nebo, pokud do toho někdo pral třeba ten převodový olej a podobné dobrůtky :) , tak i týden když budou ložiska v háji :wink:
Jinak při delším provozu a častějším axiálním zatěžování se to přední ložisko hřeje spíš více než méně, protože axiálně se opírá osazení vřetene o předek ložiska a zadní kroužek o zadek předního ložiska takže se to víc zahřívá než když to drží nějaký kuličkový axiál, tohle myslím je dost nešťastné řešení jinak dobré konstrukce :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
pepobubu
Příspěvky: 26
Registrován: 21. 9. 2015, 7:13

23. 4. 2016, 6:52

Caute kutilovia este sa vratim k mazaniu MN - ka . Pracujem v atomke a tam mi chalani od fachu - majstri co robia generalky na turbine dali olej ktory maze klzne loziska na turine. Teplota nieco cez 200 stupnov a otacky ma ta potvorka 3000 za minutu. Neviem co je to za olej ale, pola mna by bol vhodny aj na mojho mazanka. Co vy na to? Skusim este niekde zistit presny nazov a vyskozitu. Zatial sa majte. :wink:
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2016, 7:05

Keď zhasneš v dielni, tak tá fľaška s olejom svieti??? :) :) :)
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2016, 7:39

pepobubu píše:Caute kutilovia este sa vratim k mazaniu MN - ka . Pracujem v atomke a tam mi chalani od fachu - majstri co robia generalky na turbine dali olej ktory maze klzne loziska na turine. Teplota nieco cez 200 stupnov a otacky ma ta potvorka 3000 za minutu. Neviem co je to za olej ale, pola mna by bol vhodny aj na mojho mazanka. Co vy na to? Skusim este niekde zistit presny nazov a vyskozitu. Zatial sa majte. :wink:
To budeš mít hodně složitý aby si se dostal na pracovní teplotu toho oleje, při těch 200st to má asi optimální vlastnosti, to abys to MNko ohřál autogenem :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

25. 4. 2016, 10:52

pepobubu píše:Caute kutilovia este sa vratim k mazaniu MN - ka . Pracujem v atomke a tam mi chalani od fachu - majstri co robia generalky na turbine dali olej ktory maze klzne loziska na turine. Teplota nieco cez 200 stupnov a otacky ma ta potvorka 3000 za minutu. Neviem co je to za olej ale, pola mna by bol vhodny aj na mojho mazanka. Co vy na to? Skusim este niekde zistit presny nazov a vyskozitu. Zatial sa majte. :wink:
Olej bude buď TB 32 nebo TB 46.
Ta teplota bude spíš teplota páry, ne? :lol: Nevím v jaké jaderce makáš *), předpokládám, že myslíš elektrárnu nikoliv ponorku :wink: , tak konkrétně vaše Mochovce i Jaslovské Bohunice mají teplotu VT admisní páry 255 °C.
Co se týče ložisek, které by tě na rozdíl od páry měly spíš zajímat, tak odpadní olej z ložisek mívá normálně teplotu nějakých cca 85 °C.

*) Po přečtení tvého dotazu, by mě moc zajímalo co tam děláš? :)
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Petrcwo
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 4. 2016, 2:15

26. 4. 2016, 1:54

Dobrý den , omlouvám se , že Vám skáču do téma olejů atd... Před nedávnem jsem se konečně stal majitelem MN 80 ...Jsem strojař , zámečník , kterého živí něco jiného , ale když už tento stroj mám , tak bych chtěl aby byl co nejvíce kompletní a já na ten soustruh nehleděl jak ťula..Prosím o potvrzení , doplnění ozubených kol na řezání závitů...Na obrázku
Fotografie ozub.kola.JPG
žádám o ptvrzení , nebo doplnění ...
1 - reduktor posuvu ( ten mám ) a spínač reduktoru ( ten mám ) značení D ?
2 - ozubené kola značení B,C ? ( nějaké mám )
3 - značení A ? ozubené dvojkolo 30/20 Z ( nemám )
4 - kolo 24 Z (nemám )
5 - kolo 30 Z (nemám )
Jinak kdyby nosil klobouk , tak smekám - forum je super .( nejdřív jsem četl forum a i Tumlíkovo - taky super)
zkoušel jsem i Čelákovice , ale tam se chovají jak partyzáni - zatloukat, zatloukat - po několika emailech a telefonátech jsem to vzdal - myslím ty pokusy o informace......
Díky .... doufám , že jsem to úplně nezmastil - to značení koleček .atd...
Přílohy
Fotografie 00.JPG
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2016, 2:03

Francotirador píše:
*) Po přečtení tvého dotazu, by mě moc zajímalo co tam děláš? :)
Tipnul bych že se střída s Homerem Simpsnem ve funkci bezpečnostního technika :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 4. 2016, 3:54

pokud nějaké kola máš tak se podívej do návodu ,je to taky na štítku posuvu, ktere kola na jaký závit potřebuješ . odečty kola ktere máš a zustane ti co potřebuješ. ten seznam pošli Tumlíkovi na sz a on ti pak určitě odepíše jestli je má a napíše ti taky cenu.

Kola jsou modul 1, tím se taky omlouvám za omyl co jsem tu napsal dřív že nejsou modul 1. měl jsem u moji MN namíchané par kol co tam nepatřili.

Pokud seš jak píšeš strojař tak se taky jukni na stránky CNC šopu. tam nějaké kola modul 1 prodávají, ale musel by sis udělat do ních osazení a drážku na pero. nějak to poskladat pujde...
http://www.cncshop.cz/ozubene-hrebeny-kola_c" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2016, 6:55

Petrcwo píše: 1 - reduktor posuvu ( ten mám ) a spínač reduktoru ( ten mám ) značení D ?
2 - ozubené kola značení B,C ? ( nějaké mám )
3 - značení A ? ozubené dvojkolo 30/20 Z ( nemám )
4 - kolo 24 Z (nemám )
5 - kolo 30 Z (nemám )
Pozice 3 má dvě varianty, první je složené kolo 30/20 je pro řezání závitů s pozicí A=20z http://www.tumlikovo.cz/ozubene-zakladn ... ruhu-mn80/" onclick="window.open(this.href);return false; dále, pokud je potřeba osadit pozici A takovým kolem dle tabulky http://www.tumlikovo.cz/zavitova-tabulk ... ruhu-mn80/" onclick="window.open(this.href);return false; které nemá 20z je potřeba tohle kolo http://www.tumlikovo.cz/zakladni-ozuben ... ruhu-mn80/" onclick="window.open(this.href);return false; a nebo se tohle kolo dá odrbat vložkou/spojkou na kterou se dá jako podnos kolo 30z a pak pozice A, spojka je stejná jako pro kola B/C a vypadá nějak takto http://www.tumlikovo.cz/bronzova-vymezo ... ol-k-mn80/" onclick="window.open(this.href);return false; v tom případě musí být v sadě 2ks kol 30z

pozice 4 a 5 jsou kola lyry 24/30 jak už je správně uvedeno, odkaz nemám, ale jinak je mám včetně těch předchozích :wink: nicméně ti tam chybí čepy těch dvou kol, v případě montáže těch čepů na tu lyru je třeba tu lyru sundat, tzn. musí se povolit čep kolaA na kterém se ta lyra otáčí a to někdy znamená sundat celý vřeteník, protože přístup k tomu červíku co ho drží je právě zespodu vřeteníku, pak se tam vloží ty čepy a zezadu jsou zajištěné červíky, na čepech jsou pak už ty kola 24/30

U ozubených kol B/C je to jak píše Kvako, buď se to dá někde poshánět, dodělat nebo sehnat u někoho sadu, třeba u mě :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Petrcwo
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 4. 2016, 2:15

27. 4. 2016, 5:08

OK. díky za typy - na CNC shop už jsem se díval dřív, od Tumlíka nějaké součástky mám - super rychlost dodání ( můj soustruh byl bez doplňků a v dost bídném stavu )
Hlavně jsem se chtěl ujistit , že jsem to pochopil správně -pozice a funkci kol na řezání závitů - protože až to složím a pustím , tak to bude něco jiného , jak o tom jenom číst.....
Jak už tady někdo psal - za peníze v Praze dům , nechci úplně vše kupovat , ale co budu moct , tak zajistit i sám.
Mám dvě otázky
- čep kola A lyry musím sundat - pocopil jsem správně - je nalisovaný a z druhé strany zajištěný červíkem ??
- na lyře jsou dvě kola - 24Z a 30Z - ty mění směr otáčení tzn.posuvu ??

Pro fmodel : ohledně Homera Simmmmmmpsna - moje babička by říkávala na dobré situace a vtipy " to bylo povedené . :lol:
festoo
Příspěvky: 70
Registrován: 19. 5. 2013, 9:52
Bydliště: Plzeň jich

27. 4. 2016, 5:33

Tady máš fotku ze spoda kde je ten červík co drží tu lyru ale musíš sundat vřeteno
0012.jpg
Petrcwo
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 4. 2016, 2:15

27. 4. 2016, 8:26

Díky za info a fotku - už je mně to jasné . Jak bude čas , tak to rozdělám a dám vědět . zatím :roll: díky
Riddle
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 4. 2016, 10:59

2. 5. 2016, 10:15

Dobry den,
nemate nekdo navod jak pracovat s delickou na mn80?
Vzorec pro delicku atd?
Dekuji Petr.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2016, 6:48

Riddle píše:Dobry den,
nemate nekdo navod jak pracovat s delickou na mn80?
Vzorec pro delicku atd?
Dekuji Petr.
Pokud vím, tak ta dělička je jen na přímé dělení, je tam dělící kruh se šesti kružnicemi a na každé z těch kružnic jiný počet dírek, pokud budeš dělit na určitý počet dílů tak si tu kružnici rozdělíš a u dírky čmrkneš fixou, třeba 12 dílů na kružnici 84 rozdělíš po sedmi otvorech :wink: Nebo máš jinou děličku?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
berni
Příspěvky: 252
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

4. 5. 2016, 1:16

měl by jsem dotaz na přírubu ke sklíčidlu. pořídil jsem novou TOS80/4 a nemaje k němu přírubu, koukl jsme na bazos zde našel toto: http://stroje.bazos.cz/inzerat/60475264 ... a-Mn80.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Chci se zeptat, není to někdo zdejší? a druhý dotaz, mám trochu obavu s dodatečným vyvrtáním dír a usazením příruby+sklíčidlo... dle mého se může stát, že bude sklíčidlo poté exentricky usazené (v případě špatně vrtnutýách dír)... toto dorovnání aby neházela upnutá kulatina se řeší líznutím čelistí až na konkrétním soustruhu?? V případě že jde o originál přírubu sklíčidla (nevim kdo to dělal, taky Čelákovice??), je zhotovena tak, že univerzála neháže a nebo je také nutno doladit (protože přírubu lze koupit i na kovonastroje či tuším že i Tumlík vyráběl-otázka tedy kterou vzít). Tedy závěrem - nemám či mám jít do této možnosti a na bazoši přírubu zakoupit.. či kde jinde...? díky
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“