MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2016, 8:35

marabu píše:......přesto že jsem ty vnitřní zuby piloval pilníkem tak to funguje dobře ..................
Ty vnitřní zuby jsou tam jenom na parádu, pokud tam dostaneš jeden kolík, který zapadá do zubní mezery toho kola ve spojce reduktoru, tak to plní stejnou fci :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

17. 10. 2016, 9:15

tumlik píše:
marabu píše:......přesto že jsem ty vnitřní zuby piloval pilníkem tak to funguje dobře ..................
Ty vnitřní zuby jsou tam jenom na parádu, pokud tam dostaneš jeden kolík, který zapadá do zubní mezery toho kola ve spojce reduktoru, tak to plní stejnou fci :wink:
nad tím jsem taky uvažoval ale nevěděl jsem jestli to s jedním kolíkem bude dobře držet stopu v zubech ...pokud jsem to dobře pochopil alespon u mne to tak je ...jak utáhnu ten středovej šroub nadoraz tak se to ozubení opře o ten kroužek mám to uděláno s minimální vůlí aby reduktor necestoval po hřídely a kolo zabíralo stále celou šíří ozubení ....... asi by to bylo jednodušší přesto dík za připomínky ....jinak ten reduktor jsem naplnil vazelínou s převodovým olejem .....poměrně to stichlo ,snad jsem s tím nic neskazil .......
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

18. 10. 2016, 6:33

zdrávím všechny ...chtěl jsem se zeptat jestli tu někdo řešil u strojního posuvu vypínání nebo nějaky doraz který by odpojil pojezd ...jestli to tedy jde u mn 80 ...díky za odpovědi
Mn-80
festoo
Příspěvky: 70
Registrován: 19. 5. 2013, 9:52
Bydliště: Plzeň jich

23. 10. 2016, 10:14

Zdravím chci se zeptat jak mate řešení doraz na podélném suportu něco podobného jako je u velkých soustruhů našel sem pár fotek jak to řešili jiný :)
Přílohy
qqq.jpg
IMG_1341.JPG
pepobubu
Příspěvky: 26
Registrován: 21. 9. 2015, 7:13

26. 10. 2016, 12:51

marabu píše:zdrávím všechny ...chtěl jsem se zeptat jestli tu někdo řešil u strojního posuvu vypínání nebo nějaky doraz který by odpojil pojezd ...jestli to tedy jde u mn 80 ...díky za odpovědi

Kolega to riesil, indukcnym vpinanim.
Na saniach mal magnetom ... koli prestavovaniu miesta kde to ma vypnut,,,, prilepenu cievku s feritoveho hrnceka a po priblizeni suportu mu elektronika a nebol to velmi zlozity plosak, vypla cely sustruh. Napodiv mu to fungovalo velmi presne. mal to sice namontovane na velkom sustruhu ale to je jedno, ponevac relatkom vypinal cievku hlavneho stykaca, co sa da aplikovat aj na MN80 ku.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

26. 10. 2016, 1:29

pepobubu píše:
marabu píše:zdrávím všechny ...chtěl jsem se zeptat jestli tu někdo řešil u strojního posuvu vypínání nebo nějaky doraz který by odpojil pojezd ...jestli to tedy jde u mn 80 ...díky za odpovědi

Kolega to riesil, indukcnym vpinanim.
Na saniach mal magnetom ... koli prestavovaniu miesta kde to ma vypnut,,,, prilepenu cievku s feritoveho hrnceka a po priblizeni suportu mu elektronika a nebol to velmi zlozity plosak, vypla cely sustruh. Napodiv mu to fungovalo velmi presne. mal to sice namontovane na velkom sustruhu ale to je jedno, ponevac relatkom vypinal cievku hlavneho stykaca, co sa da aplikovat aj na MN80 ku.
Tak nějak se mě to nezdá, že by to nějak přesně mohlo fungovat, jak měl vyřešený doběh motoru vřetena? Pokud je mě známo, tak neřízený doběh vřetena a tím i od něj mechanicky odvozený strojní posuv suportu je závislý na mnoha faktorech (např. na otáčkách vřetena - tj. zařazeném převodu, hmotnosti obrobku, teplotě a asi i na mnoha dalších vnějších vlivech ovlivňujících čas doběhu vřetena). Kdyby to bylo tak jednoduché jak píše "pepobubu" proč by pak výrobci soustruhů řešili vypínání posuvu suportu například momentovou spojkou? (Teď nemluvím o soustruzích, které mají vypnutí posuvu suportu řešeno koncovými spínači a elektromagnetem, který posuv vypíná viz. např. SU32), nehledě na to co se stane s nožem s břitovou destičkou a v řezu se zastaví se vřeteno. Pokud tento systém co popisuje "pepobubu" neuvidím na vlastní oči fungovat, tak tomu nevěřím.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

26. 10. 2016, 1:50

Co se stane při vypnutí hlavního motoru lze snadno ověřit jeho ručním vypnutím. Každopádně doporučuji zkoušet na obrobku a nožem (nejlépe ocelovým), kterých není škoda. Ať potom nejste zbytečně nas..., tedy zklamaní.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

26. 10. 2016, 5:43

salus píše:
pepobubu píše:
marabu píše:zdrávím všechny ...chtěl jsem se zeptat jestli tu někdo řešil u strojního posuvu vypínání nebo nějaky doraz který by odpojil pojezd ...jestli to tedy jde u mn 80 ...díky za odpovědi

Kolega to riesil, indukcnym vpinanim.
Na saniach mal magnetom ... koli prestavovaniu miesta kde to ma vypnut,,,, prilepenu cievku s feritoveho hrnceka a po priblizeni suportu mu elektronika a nebol to velmi zlozity plosak, vypla cely sustruh. Napodiv mu to fungovalo velmi presne. mal to sice namontovane na velkom sustruhu ale to je jedno, ponevac relatkom vypinal cievku hlavneho stykaca, co sa da aplikovat aj na MN80 ku.
Tak nějak se mě to nezdá, že by to nějak přesně mohlo fungovat, jak měl vyřešený doběh motoru vřetena? Pokud je mě známo, tak neřízený doběh vřetena a tím i od něj mechanicky odvozený strojní posuv suportu je závislý na mnoha faktorech (např. na otáčkách vřetena - tj. zařazeném převodu, hmotnosti obrobku, teplotě a asi i na mnoha dalších vnějších vlivech ovlivňujících čas doběhu vřetena). Kdyby to bylo tak jednoduché jak píše "pepobubu" proč by pak výrobci soustruhů řešili vypínání posuvu suportu například momentovou spojkou? (Teď nemluvím o soustruzích, které mají vypnutí posuvu suportu řešeno koncovými spínači a elektromagnetem, který posuv vypíná viz. např. SU32), nehledě na to co se stane s nožem s břitovou destičkou a v řezu se zastaví se vřeteno. Pokud tento systém co popisuje "pepobubu" neuvidím na vlastní oči fungovat, tak tomu nevěřím.
je to asi velmi zajímavé ,já mám zapojenej motor u Mn ky přes frekvenční měnič a při stopce funguje jako brzda .....udajně nějakým fázovým posunem ...takže doběh je relatvně zanedbatelný...... já spíše myslel jestli neexistuje nějaký menchanícký udělátko do suportu k té páce ??? ...u f měniče by mi jinak stači nějaký mikrorospínač zapojen do serie s vypínacím tlačítkem... :)
Mn-80
Kinaj
Příspěvky: 42
Registrován: 28. 11. 2015, 11:33
Bydliště: Karviná

26. 10. 2016, 9:19

Ahoj. Dnes mi při přestavení příčného posuvu praskla jedna z upevňovací matic. Vybrousil jsem si novou pilníkem :oops: . Chci se zeptat, jestli náhodou nemá někdo tyto matice vyrobené. Určitě bych do budoucna náhradní uvítal.
20161026_152949.jpg
20161026_174514.jpg
20161026_174906.jpg
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

27. 10. 2016, 4:50

marabu píše: je to asi velmi zajímavé ,já mám zapojenej motor u Mn ky přes frekvenční měnič a při stopce funguje jako brzda .....udajně nějakým fázovým posunem ...takže doběh je relatvně zanedbatelný...... já spíše myslel jestli neexistuje nějaký menchanícký udělátko do suportu k té páce ??? ...u f měniče by mi jinak stači nějaký mikrorospínač zapojen do serie s vypínacím tlačítkem... :)
Frekvenční měnič je zcela jiná kapitola, ten samozřejmě může být nastaven tak že brzdí DC napětím.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

27. 10. 2016, 6:22

I kdyby to zastavilo hned za podmínek, které by nástroj přežil, tak nad nástrojem zůstane odskok a tříska. Snad leda při přejíždění dlouhého válce třeba mezi hroty, tam by se mohlo hodit, že se soustruh po třeba hodinovém přejíždění rovnou vypne. U Mn 80 to ale moc nenastává.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

27. 10. 2016, 6:43

soustružník píše:I kdyby to zastavilo hned za podmínek, které by nástroj přežil, tak nad nástrojem zůstane odskok a tříska. Snad leda při přejíždění dlouhého válce třeba mezi hroty, tam by se mohlo hodit, že se soustruh po třeba hodinovém přejíždění rovnou vypne. U Mn 80 to ale moc nenastává.
tak u mne to zrovna hned nevypne záleží na nastavené rychlosti pár otáček to ještě udělá ale proti tomu co bez f-m kdy se to dotáčelo více jak 5 sekund je to bomba .....ale jak říkáš u takového vypínání jen jak by nůž už byl mimo obrobek ....proto bych raději uvítal odpojení mechanické ...
Mn-80
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

30. 10. 2016, 6:50

Za 15 tis, kto je blízko treba volať :D https://www.sbazar.cz/stepan.dropko/det ... y-soustruh" onclick="window.open(this.href);return false;
581638e739c1c8962bf40000.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

30. 10. 2016, 8:57

... bohuzel 208 shlednuti ... je uz prodane mozna 100x :-( Ten origo manual v supliku je paradni.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

30. 10. 2016, 9:27

Keď som to sem dával, bolo 18 zhliadnutí, a bol hore druhý v poradí, no než som to napísal, a klikol na skopírovanie fota, už bolo zhliadnutí vyše 40 :( myslím, že už má hodinu vypnutý telefon :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“