Romusova sv 18Ra

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2013, 5:12

romus145 píše:opět vás tu vítám, ale bohužel mám špatnou zprávu. Vypadá to, že ložiska ve vřeteníku mají svůj život za sebou. Nevíte někdo jak je vyměnit, jaké je jejich označení? Zdá se mě, že nové ložiska mám v ponku, ale nevím jestli to jsou opravdu ony. Předpokládám, že budu muset rozebrat celý vřeteník, ale přesněji opravu nevím. Byl bych rád kdyby jste mi poradily jak na to. Děkuji za rady
A jak jsi na to došel na to že jsou v perdeli? Jsou tam pochopitelně jak píše soustružník kluzná bronzová ložiska, která mají stavitelou vůli, pokud to třeba jenom hučí tak tam jsou kuličková ložiska na řemenici toho vřetene, já je měl taky vychozené a hučelo to docela fest, vyměnil jsem je a pohoda.
Pokud jsou vychozená bronzová ložiska, tak nová jdou sice koupit taky, ale zase jak píše soustružník, jen pokud jsou kouslá, případně vydřená, každopádně to už možná bude v dýmu i vřeteno když je vydřené ložisko.
Jestliže je jen prostě velká radiální vůle toho ložiska, jde buď mírně vtáhnout do kuželové dutiny a pokud už je ta vůle tak velká, že to nejde vymezit vtažením, musí se ty ložiska vyjmout.
Ložiska jsou podélně rozřízlá a mezi nimi je vložena bronzoplechová distanční vložka, po obvodu je z vnější strany ložisko tuším na třikrát rozžezáno na kuželu a jakoby napruženo dřevěnými špalíky (na obou koncích ložiska vždy v páru), které zároveň slouží jako těsnící prvky radiálního oběhu oleje (typicky pokud ložisko protéká, může to být tím, že tam holt někomu ten špalík vypadl a už ho tam zpátky nedal) :wink:
Po vytažení distanční vložky jsem to obrousil na magnetce o mírně větší hodnotu jak radiální vůle, kterou naměříš na konci vřetene když na to budeš tlačit mírně přes nějakou páku, mě to ukazovalo 0,05 když jsem to dělal cca před měsícem, dával jsem to tak aby tam v prvním výsledku byla tak do stovky vůle (dle schlesingera už musí být jen při jedné otočce bez tlaku), ale ubral jsem normálně 0,06. Tu hodnotu jsem plánovaně dal proto, že jakmile zbrousíš tu distančku, tak se ti z kdysi kruhové vložky stane šišoid a to pokaždé , když ji přebrousíš :wink: jde to vidět i na opisu barvy od vřetene, tak jsem čítal, že něco ještě zaškrabu a taky to hned nedotáhnu na prase. Zadní ložisko jsem vzal na distančce jen 3 stovky, tam byla docela malá, většinou to povolí na předku
Zaškrabává se to právě proto, aby jsi z toho udělal opět tvar kruhový/a v celé délce válec, nicméně u velmi přesných věcí by se ty ložiska zaškrabávaly na tříbodový styk, to už je trochu jiná liga, možná by to mohlo být i na tom soustruhu a to zaškrabání taky usnadňuje mazaní když už to musí být :) .
Moc pěkně strávený víkend, sobota předek a neděle zadek :) , rozebrané to máš za půl hoďky, já se už podruhé hned na začátku parádně pořezal na palci o ten předek vřetene jak je ten límec labyrintu, je to ostré jak břitva, na to bacha, počítám, že jak to zase někdy budu dělat tak se zase pořežu :D

Jinak Ono časem jak si to sedne, tak je dobré to ještě utáhnout povolením přední a utažením zadní matice na každém ložisku, teď to chodí docela hezky, po cca 8 hodinách stylem zap/vyp na 1800ot. s 200mm palicí jsou teplá :wink: , jako možná to nedělám technicky úplně správně, ale když jsem to dělal poprvé před cca osmi lety, tak jsem nad tím docela dlouho koumal, než jsem na to hrábnul :) donedávna to bylo ještě ucházející a teď před měsícem jsem to dělal zase, bral jsem upichovákem 5mm na 60mm bagu a už to holt občas zadrnčelo..

ps: ještě než vůbec začneš brousit ty distančky tak je musíš samože přeměřit a brousit zvlášť, ne že je dáš na magnet a ofuníš zaráz :) , každá může mít jinou tloušťku :!:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
romus145
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 9. 2012, 3:56
Bydliště: Moravské Budějovice

5. 12. 2013, 8:37

no bavil sem se s jedním soustružníkem a ten říkal, že pokud při upichování začne drnčet stroj jsou ložiska v háji a mě se tohle právě děje. Zkusím teda vymezit ty vůle. Vím, že sem to napsal asi předčasně, že je to v řiti, měl sem spíš napsat doopravdy jak to je. Máte pravdu připouštím unáhlil sem svůj názor. Zítra to zkusím a uvidím. Pokud to tedy při upichování drnčí je ještě možnost to nějak opravit? :)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 12. 2013, 8:41

romus145 píše: Pokud to tedy při upichování drnčí je ještě možnost to nějak opravit? :)
možná by stálo za to si přečíst ten dlouhý příspěvek o patro výš na který Tumlík věnoval minimálně půl hodiny svého času
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 12. 2013, 9:39

říkal, že pokud při upichování začne drnčet stroj jsou ložiska v háji
Abhy to nakonec nedělaly vymačkané pakny. Zkus upnout broušenou kulatinu a zapáčit. Indikátorem potom měř výchylku na té kulatině a potom na univerzílce.
www.mosaznevyrobky.cz
romus145
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 9. 2012, 3:56
Bydliště: Moravské Budějovice

6. 12. 2013, 7:05

testone píše:
romus145 píše: Pokud to tedy při upichování drnčí je ještě možnost to nějak opravit? :)
možná by stálo za to si přečíst ten dlouhý příspěvek o patro výš na který Tumlík věnoval minimálně půl hodiny svého času
omlouvám se, ale psal sem to z telefonu a toho tumlíkového krásného slohu sem si nevšiml :o Takže pardon napravím to :)
romus145
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 9. 2012, 3:56
Bydliště: Moravské Budějovice

6. 12. 2013, 5:19

Takž dneska sem nemusel jít na praxi protože bylo volno, tak sem se pustil do opravy soustruhu nebo alespoň identifikace poruchy. Rozhodil sem celé olejové čerpadlo vypumpoval starý olej profoukal trubky, vydrhnul tu olejovou vanu, sesadil zpátky na místo a nalil jsem tam petrolínový olej. Doplním, že předtím ten olej pouze tekl a nestříkal přímo na ty ložiska takže se možná lechce při soustružení odíraly a proto ta vibrace při upichování. Dneska sem zkoušel upichovat a nádhera. Děkuju Vám za super rady, soustruh už zase šlape tak jak má. Vřeteno jde pěkně potichounku nic nerachtá vše je v pořádku. Děkuji!!!!! :)
TomP
Příspěvky: 33
Registrován: 6. 2. 2015, 12:37

2. 1. 2016, 12:59

Ahoj, na své SV 18 RA jsem naměřil radiální vůli na předním ložisku 0,05 a na zadním 0,07 mm, tak jsem se rozhodl je zaškrabat. Problém ale nastal s vytáhnutím vřetena, zadní axiální matici jsem demontoval a povolil červíka, který zajišťuje pozici předlohového kola na peru (hned za předním ložiskem), nyní leze vřetenem axiálně pohybovat cca 10 mm tam a zpět, ale v krajní poloze směrem ven se jakoby sevře v předním ložisku a nejde s ním otáčet. Zkusil jsem vytlačit ven pouzdro přední seřizovací maticí (zevnitř), ale bez efektu. Chtěl bych Vás požádat, jestli nemáte nějakou radu, případně zdali jsem něco nepřehlédl, Děkuji.
DSC_1193[1].jpg
DSC_1194[1].jpg
Phoenix47
Příspěvky: 43
Registrován: 4. 7. 2010, 7:31
Bydliště: Hodonice

3. 1. 2016, 1:19

Zkoušel někdo u soustruhu SV18 vyměnit kluzná ložiska za třeba valivá ložiská, kuličková nebo válečková? Je to technický vůbec možné?
Koupím soustruh SU32 nebo SV18RA
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2016, 6:38

Phoenix47 píše:Zkoušel někdo u soustruhu SV18 vyměnit kluzná ložiska za třeba valivá ložiská, kuličková nebo válečková? Je to technický vůbec možné?
NE ,taková blbost napadne každý rok jednoho diskutujícího ,tak pro letošek to konečně máme zasebou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2016, 6:46

a já si myslím že to tady ještě do konce roku tak 3x bude :D ale je pravda že je to méně obvyklé téma jak svařenej žebřiňák obrábějící ocel kde nezáleží na přesnosti..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“