NPS - mazlík z Aukra

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 6. 2013, 11:31

Ahoj,

tak soustružík, o kterém tu tak různě nějaký čas melduju, už je pár dní doma. Chvíli jsem zvažoval, že ho pošlu pánovi zpátky, protože nastalo jisté rozčarování, ale nakonec jsem mu poslal přecijen peníze a soustruh si nechal :)

Nepříjemně překvapila zejména pekelná mrtvola na vodících šroubech (nijak nepředepnutá metrika), což mi dost komplikuje plány s NC konverzí, nepěkná házivost vřetena (snad pouze nevycentrovaná univerzálka - trošku už jsem to srovnal a čekám na hodinky) a koník (resp. pinola) docela dost mimo osu vřetena (uvidíme, jestli se s tim dá něco vymyslet).

Došlo i na pár příjemných překvapení: průchod vřetena je oproti popisu prodejce větší (15mm je pouze průchod stávající univerzálkou, zbytek se zdá být 17mm alá MN80), pinola má normální kužel (očekával jsem, že je tam jen natvrdo to sklíčidlo), univerzálka má oboustranné čelisti (vyrábí to TOS ještě?).

Provizorně jsem sestavil a učinil první nesmělé pokusy, stará vařečka, dural, bronz (?) a nakonec i ocel (starý trpézák), když už jsem byl trochu smělejší :) Tuhost není zdaleka ideální, za určitých okolností se to umělo nepěkně rozvibrovat, ale s trochou cviku to myslím zvládnu mít jakš takš pod kontrolou.
IMG_4509.JPG
IMG_4439.JPG
IMG_4506.JPG
Více fotek zde.

Vlákno zakládám, protože budu mít resp. už mám mraky otázek (které si ale kvůli pokročilé hodině nechám na později :)), taky by to mohlo možná i někoho zajímat..

Dobrou, T.

PS: Už jsem stihl i roztáčet se zapomenout kličkou :roll: asi to jednou muselo přijít, ale takhle brzy jsem to nečekal :lol:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 7. 2013, 7:28

pokud píšeš na fóru tak klidně můžeš roztáčet s kličkou :D horší je, pokud by ti vyrazila zuby a tys musel někde mluvit, na písemné formě to nikdo nepozná :D
pár rad, dodělej si štelování řemenu, na první pohled je ten řemen volnej.. a ten měnič bych dal takyněkam jinam.. jinak bez hodinek těžko něco soudit předem, většina věcí co popisuješ se dá u normálního soustruhu nastavit.. takže až budou hodinky tak měř měř a uvidíš..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

1. 7. 2013, 7:43

ten frekvenční měnič si dej do skřínky(+ventilátor a filtr) ,nebo mimo stůl do malého rozvaděče,jak ti tam vletí špona ,tak je po něm
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 7. 2013, 8:08

RaS píše:pokud píšeš na fóru tak klidně můžeš roztáčet s kličkou :D horší je, pokud by ti vyrazila zuby a tys musel někde mluvit, na písemné formě to nikdo nepozná :D
pár rad, dodělej si štelování řemenu, na první pohled je ten řemen volnej.. a ten měnič bych dal takyněkam jinam.. jinak bez hodinek těžko něco soudit předem, většina věcí co popisuješ se dá u normálního soustruhu nastavit.. takže až budou hodinky tak měř měř a uvidíš..
my jsme na průmyslovce v dílnách měli jednu kličku zaseknutou v rámu okna
byla tam natrvalo pro výstrahu, bylo to to první na co nás upozornili
řemen si nech spíš volnej, funguje to jako bezpečnostní prokluzová spojka
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

1. 7. 2013, 9:38

ty 4 vruty co ti drží soustruch na desce to není moc dobrej nápad ... bezpečnost především !
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 7. 2013, 9:45

Díky proporcím kličky, soustruhu, volnému řemenu a velmi pomalému rozběhu si klička jen párkrát mírumilovně ťukla z boku do lože, než jsem to vypnul, dokonce to ani nezanechalo stopy v laku. Já byl taky varován, ale všecko marný, teď už si to třeba budu pamatovat líp.

Invertor něčím provizorně z boku zakrytuju, teď se mi hodí, že je po ruce, časem to bude úplně jinak.
testone píše:řemen si nech spíš volnej, funguje to jako bezpečnostní prokluzová spojka
Ano, tímto se řídím (jedna z aplikovaných lekcí z poslední hospody, v průběhu experimntů mi došlo, kolik moudra jste mi tam stihli předat! :))
echt píše:ty 4 vruty co ti drží soustruch na desce to není moc dobrej nápad ... bezpečnost především !
Ono to celkem drží, ale dám tam něco pořádnýho. Jenom pro zajímavost, v jaký situaci si myslel, že by to mělo být nebezpečný?

Díky pánové, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

1. 7. 2013, 10:14

... až se ti to začne trochu chvět - jako že začne tak pak odceníš spolehlivý ukotveni
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

1. 7. 2013, 10:27

testone píše: my jsme na průmyslovce v dílnách měli jednu kličku zaseknutou v rámu okna
Ona se dala uspesne zaseknout i do betonoveho prekladu na strope... :D
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2013, 10:44

Napíšeš kolik si za něj dal?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 7. 2013, 10:47

5200 + 350 PPL
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

1. 7. 2013, 10:52

Dovolím si jednu optimistickou: zeptej se ve Svitavách,kolik teď chtějí za malou univerzálu! Zjistíš, že ke sklíčidlu Ti ten Pán dal zbytek stroje gratis. 8)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 7. 2013, 11:10

No, nevim, ona zjevně už leccos pamatuje.. ale netroufám si zatím soudit.. btw. jak jsem psal, docela by mě zajímalo, jestli tento typ ještě dělají (pakny mají vyfrézované závity tak, aby šly nasadit i jako vnitřní i jako vnější, drážka pro závity v univerzále je taky užší, čili to není jen nějaká samodomo úprava)..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 7. 2013, 12:14

Thomeeque píše:No, nevim, ona zjevně už leccos pamatuje.. ale netroufám si zatím soudit.. btw. jak jsem psal, docela by mě zajímalo, jestli tento typ ještě dělají (pakny mají vyfrézované závity tak, aby šly nasadit i jako vnitřní i jako vnější, drážka pro závity v univerzále je taky užší, čili to není jen nějaká samodomo úprava)..
není to samodomo úprava, dělalo se to, ve Svitavách to přestali dělat cca koncem šedesátých let, už na to dnes neexistují žádné díly ani náhradní pakny
do této hlavy nejdou dát současně vyráběné "neotáčecí" pakny, mají jiný tvar drážky
mělo to tu výhodu, že byly jen jedny pakny, nevýhoda byla, že se díky bodovému styku závitu a pakny mnohem rychleji zvětšovalo opotřebení a vůle a mělo to nižší tuhost
jestli ale ta Tvoje hlavička není extrémně vyčochtaná, bohatě Ti na téhle mašince poslouží, neřeš to
kdyby se někomu válely doma náhradní pakny tohoto typu do univ. TOS pr. 300, bral bych je, mám jednu nepoužitou jen s měkkými paknami......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 7. 2013, 2:07

testone píše:ve Svitavách to přestali dělat cca koncem šedesátých let, už na to dnes neexistují žádné díly ani náhradní pakny
Tak to už je slušná starožitnost.. Kdyby někdo chtěl do vytrínky, výměna za funglovku možná ;)
testone píše:do této hlavy nejdou dát současně vyráběné "neotáčecí" pakny, mají jiný tvar drážky
Jj, to mě taky nepotěšilo.
testone píše:nevýhoda byla, že se díky bodovému styku závitu a pakny mnohem rychleji zvětšovalo opotřebení a vůle a mělo to nižší tuhost
Tak teď nevim, styk závitu a pakny u mě myslím bodový neni, jen je ve srovnání se současnou paknou kratší a zub v pakně je tenčí.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 7. 2013, 2:20

to musí být bodový jinak by to nefungovalo.. nakresli si dvě kružnice po kterejch to běhá, jednu zepředu druhou zezadu a představ si jak by to asi jinak mohlo běhat než v jednom bodě
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“