NPS - mazlík z Aukra

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 4:52

Zdar, dlouho jsem mazlíka zanedbával, ale to se brzy změní, hodlám si pohrát s upínánim řemenice, taky celkem koketuji s myšlenkou předělat to přecijen na pevnou sestavu s motorem, je to takle sice příjemně ukliditelný, ale motor v tom stole neni nic moc zatlumenej, co se hluku týče a naopak to spojení řemenic je gumový až moc, je to docela cítit, když to trochu víc zabírá, uvidim. Každopádně jsem se dozásobil (primárně šlo o nožík na vnitřní závit, kterej jsem neměl a budu poprvý potřebovat a pak se tam nabalilo pár dalších užitečností, když už se éšopovalo :)).
IMG_9428.jpg
Btw. ta olejnička je boží, měl jsem jich vzít víc. A ten stahovák vypadal na obrázku o dost menší :mrgreen:

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 4. 2015, 6:48

tak alespon napiš kde jsi eshopoval
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 6:59

..když už sem postuju takovou kravinu, jo? :) OK, bylo to na http://www.kovonastroje.cz/, zmákli to dost svižně, 6 hodin po objednávce mi psala pošta, že mi to nejspíš už druhý den dodá a taky že jo. Jen mě překvapil poměrně hodně bídný stav nožíku na vnitřní závit, asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 4. 2015, 7:05

Thomeeque píše:..když už sem postuju takovou kravinu, jo? :) OK, bylo to na http://www.kovonastroje.cz/, zmákli to dost svižně, 6 hodin po objednávce mi psala pošta, že mi to nejspíš už druhý den dodá a taky že jo. Jen mě překvapil poměrně hodně bídný stav nožíku na vnitřní závit, asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
Ale né tak jsem to nemyslel , ale zmínil jsi se o eshopování tak jsem si řek že by odkaz neškodil . každá zkušenost dobrá
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 8:48

V pohodě :)

Pokud bych motor a mazla spojil v jeden celek, docela by se mi hodilo, aby byl silový kabel k motoru snadno odpojitelný (a pak zas připojitelný :)), měl by někdo tip na vhodný konektor (3F + zem), s rezervou dejme tomu na 0.55kW motor? Hmm, možná to, co je u Atase, dá se to koupit (extra se mi sice nelíbí, ale výhoda by byla, že Atase mám taky, tak bych to mohl vlastně obojí s výhodou pokrýt jednim přepínatelnym měničem :idea:)? Mám trapný pocit, že už jsem se na to jednou někde ptal, ale asi už bych to nedohledal, tak jestli můžu poprosit znovu :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 4. 2015, 9:37

tady
http://www.konel.cz/stable90-126-3-260- ... _konektory" onclick="window.open(this.href);return false;
máš profi řešení
nebo použij XLR
ty to snesou v pohodě taky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 9:50

Díky za tip! Ty profi mi připoměly jeden nedávný inzerát, už poptávám :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2015, 9:51

Thomeeque píše:..........asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
Já už to tu psal několikrát, že tyhle nože nejsou vůbec špatný ale jsou to spíš takový polotovary, které si musíš prostě vybrousit aby to vůbec k něčemu bylo, ten žlutej co ti leží na stole je tak od M30 nahoru :) Dobré je u těchto závitových odbrousit hřbety na mnohem větší úhel, případně to dole u hřbetů so nejvíc odlehčit, čím menší průměr tím víc, to co koupíš bude vždycky tak trochu kopyto a je úplně jedno kde to koupíš, vždycky to bude tak nějak stejné :wink:
Pokud se ti to nechce a nebo nemůžeš brousit tak myslím prodává na kovonastroje takové ty vybrušované válečky na 60 a 55 st. z RO nebo i SK na který si uděláš jen držák, je to praktičtější a univerzálnější, pokud budeš šikovnej, tak si to můžeš vybrousit sám i v ruce ze zbytku malé frézy RO nebo tvrdokovu třeba i 3mm v průměru, šablonu na stole máš :wink:
Na hodně malé řezané vnitřní závity si odbrousit dejmě tomu M10 nebo M12 vnitřní strojní závitník, kde nechaš opravdu jen jeden zub, odlehčit hřbet a zas řežeš jak fík :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 10:31

tumlik píše:
Thomeeque píše:..........asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
Já už to tu psal několikrát, že tyhle nože nejsou vůbec špatný ale jsou to spíš takový polotovary, které si musíš prostě vybrousit aby to vůbec k něčemu bylo, ten žlutej co ti leží na stole je tak od M30 nahoru :) Dobré je u těchto závitových odbrousit hřbety na mnohem větší úhel, případně to dole u hřbetů so nejvíc odlehčit, čím menší průměr tím víc, to co koupíš bude vždycky tak trochu kopyto a je úplně jedno kde to koupíš, vždycky to bude tak nějak stejné :wink:
Vím, co myslíš, už jsem měl tu čest s ubíracím vnitřním nožíkem tohoto typu, tehdy mě to překvapilo dost :) Tendle na tom není až tak zle, skoro se mi vejde do té M24, o kterou se budu pokoušet :) Ale to je vlastně díky tomu, že to není klasická M24, todle je mělčí (stoupání 1.5mm). Takže ta M30 asi fakt sedí :)
IMG_9430.jpg
Ten spodek bere i normální pilník, takže jsem snad soběstačný.
tumlik píše:Pokud se ti to nechce a nebo nemůžeš brousit tak myslím prodává na kovonastroje takové ty vybrušované válečky na 60 a 55 st. z RO nebo i SK na který si uděláš jen držák, je to praktičtější a univerzálnější
Koukal jsem, ale ta sekce je bohužel momentálně prázdná :(
tumlik píše:pokud budeš šikovnej, tak si to můžeš vybrousit sám i v ruce ze zbytku malé frézy RO nebo tvrdokovu třeba i 3mm v průměru, šablonu na stole máš :wink:
Hmm, to z ní zajímavě, ale čím bych to brousil? Mám už btw. docela slušnou sbírku ulámanejch karbidovejch 1/8" (hlavně z vrtáčků na plošňáky), ale to se asi jen tak něčim nevybrousí, co?
tumlik píše:Na hodně malé řezané vnitřní závity si odbrousit dejmě tomu M10 nebo M12 vnitřní strojní závitník, kde nechaš opravdu jen jeden zub, odlehčit hřbet a zas řežeš jak fík :)
A jo, to jsou finty :)

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 4. 2015, 9:15

Thomeeque píše: Koukal jsem, ale ta sekce je bohužel momentálně prázdná :(
Tak mu napiš, třeba to má někde na kšeftě, nebo v týdnu tam zavolej a zeptej se, nechci kecat, ale mám to zafixovaný, že to bylo právě na kovonastroje, pokud ne, tak zase bruska :)
Thomeeque píše: Hmm, to z ní zajímavě, ale čím bych to brousil? Mám už btw. docela slušnou sbírku ulámanejch karbidovejch 1/8" (hlavně z vrtáčků na plošňáky), ale to se asi jen tak něčim nevybrousí, co?
Kup od číňana ten nejlevnější diamanťák na ebay, nebo ali a naroubuj to někam na nějaký motor, prostě na něco co se točí dokola :D vem hrníček tak 180 grit, na těch číňanech se dá brousit nasucho, nejenom SK, bere to i RO, tu rychlořezku na tom normálně vylapuješ, stejně tak jako vrták a další věci. Jako je jasný, že pokud bys chtěl nějaké seriózní úběry RO ocelí, tak spíš cbn kotouč, ale není třeba se toho diamanťáku bát pokud ten břit chceš jen líznout :wink:

Jo, z těch osminkových vrtáčků je pěkný zdroj materiálu, mám tady pár krabiček co jsem dostal, nic s tím nevrtám, upinknu prstem šroubovici a brousím si z toho gravírovací jehly na gravírování oceli, i kalené :wink: to co brousí číňani ty originály tak jdou hodně rychle do kopru, nevím kolik tam dávají úhel hřbetu, podle mě málo, já dávám na hřbet mezi 10-20 st. podle tvrdosti matroše, na poslední fotce čela jehly je jasně vidět úhel hřbetu( pokleslý pravý břit) :)
P1110640.JPG
P1110641.JPG
P1110642.JPG
P1110653.JPG
Naposledy upravil(a) tumlik dne 30. 4. 2015, 10:08, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

30. 4. 2015, 10:05

Thomeeque píše:.. Jen mě překvapil poměrně hodně bídný stav nožíku na vnitřní závit, asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
To je polotovar. Pořiď si VBD na závity a máš po starostech s broušením
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 5. 2015, 11:15

tumlik píše:
Thomeeque píše: Koukal jsem, ale ta sekce je bohužel momentálně prázdná :(
Tak mu napiš, třeba to má někde na kšeftě, nebo v týdnu tam zavolej a zeptej se, nechci kecat, ale mám to zafixovaný, že to bylo právě na kovonastroje, pokud ne, tak zase bruska :)
Aha, zkusim, až se mi zase naakumuluje nějaký nákup, pokud to bude ještě aktuelní (ale asi spíš vymyslím nějak tu brusku, to je mému DIY natürelu bližší :))
tumlik píše:
Thomeeque píše: Hmm, to z ní zajímavě, ale čím bych to brousil? Mám už btw. docela slušnou sbírku ulámanejch karbidovejch 1/8" (hlavně z vrtáčků na plošňáky), ale to se asi jen tak něčim nevybrousí, co?
Kup od číňana ten nejlevnější diamanťák na ebay, nebo ali a naroubuj to někam na nějaký motor, prostě na něco co se točí dokola :D vem hrníček tak 180 grit, na těch číňanech se dá brousit nasucho, nejenom SK, bere to i RO, tu rychlořezku na tom normálně vylapuješ, stejně tak jako vrták a další věci. Jako je jasný, že pokud bys chtěl nějaké seriózní úběry RO ocelí, tak spíš cbn kotouč, ale není třeba se toho diamanťáku bát pokud ten břit chceš jen líznout :wink:
Seriózní úběry RO ocelí už zní jako velké sousto pro můj pokojový kutící koutek, ale ten diamanťák bych asi zkusil. Např. toto? Jaké točky a výkon jsou zhruba potřeba, prosím?
tumlik píše:Jo, z těch osminkových vrtáčků je pěkný zdroj materiálu, mám tady pár krabiček co jsem dostal, nic s tím nevrtám, upinknu prstem šroubovici a brousím si z toho gravírovací jehly na gravírování oceli, i kalené :wink: to co brousí číňani ty originály tak jdou hodně rychle do kopru, nevím kolik tam dávají úhel hřbetu, podle mě málo, já dávám na hřbet mezi 10-20 st. podle tvrdosti matroše, na poslední fotce čela jehly je jasně vidět úhel hřbetu( pokleslý pravý břit) :)
Pěkný! Až na to ucvrnkávání zdravých šroubovic, to je trochu kruťárna :lol:

Díky moc!
picom píše:
Thomeeque píše:.. Jen mě překvapil poměrně hodně bídný stav nožíku na vnitřní závit, asi jsou to nějaký retro zásoby (použitý to snad nebylo - aspoň nevidim stopy po upínání - a plátek se zdá v cajku, ale zejména na hranách odpadává lak a trošku té lišky se najde).
To je polotovar. Pořiď si VBD na závity a máš po starostech s broušením
Já původně chtěl, ale nemám zatim držák a navíc jsem měl v závitových VBD trochu zmatek (jak jsis následně všiml ve svém vlákně :)), tak jsem se pro jednoduchost rozhodl zkusit toto. Uvidíme, ono při nejhoršim si to můžu nechat líznout u souseda..

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 5. 2015, 1:39

Tak nožík prověřen, M24 x 1.5 dá, srážel jsem jen ten spodek.
IMG_9513.jpg
IMG_9519.jpg
IMG_9523.jpg
Video: https://youtu.be/I8aBUV4fpCQ?t=2m29s (cákryš, škoda, že jsem ten vnitřek něčim nezačmáral :()

:) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 5. 2015, 11:12

Tak jsem odklepl další nákup, tentokrát u Tymy, aplikace zhruba viz. níže (něco je tam pro sychr navíc)
kosik_final.png
hlavní motor 18 (24?) : 72 vřeteno (HTD 05M-15)<br />krokáč (indexace) 12 : 72 hlavní motor (HTD 03M-09)
hlavní motor 18 (24?) : 72 vřeteno (HTD 05M-15)
krokáč (indexace) 12 : 72 hlavní motor (HTD 03M-09)
EDIT: Tak už je to doma, teď to jen nějak důstojně nainstalovat..
EDIT: Tak už je to doma, teď to jen nějak důstojně nainstalovat..
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 5. 2015, 10:31

Situace kolem řemenic se trochu zkomplikovala, tak jsem to odložil a místo toho konečně opracoval polotovar na lepší držák na Proxxona:
otvor D=20mm
otvor D=20mm
odjehlení
odjehlení
první pokus o řez, zhruba dvě minuty po cvaknutí fotky se ozvalo křup a bylo po frézce :(
první pokus o řez, zhruba dvě minuty po cvaknutí fotky se ozvalo křup a bylo po frézce :(
Druhý pokus o řez, jakýmsi pofidérním diamantovým kotoučkem, který mi kdysi kdosi vnutil, pak jsem to vzdal a dojel růčo
Druhý pokus o řez, jakýmsi pofidérním diamantovým kotoučkem, který mi kdysi kdosi vnutil, pak jsem to vzdal a dojel růčo
Tady pro změnu stávkoval prostřední závitník, asi aušus, musel jsem ho přeskočit
Tady pro změnu stávkoval prostřední závitník, asi aušus, musel jsem ho přeskočit
Hotovo, drží to luxusně
Hotovo, drží to luxusně
IMG_9567.jpg
Brou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“