NPS - mazlík z Aukra

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 9. 2013, 11:32

Spíš šponku, ale lepší než nic :)

Jinak mám hotovo (akorát si teď nevrznu, dokud si neseženu delší řemen :roll:):
silentbloky_hotovo.jpg
silentbloky_zada.jpg
silentbloky_frontal.jpg
Bohužel s tim tlumenim to žádnej zázrak neni, ne že by to netlumilo vůbec, ale stále se toho přenáší do stolu na můj vkus docela dost :( Hlavně nízký kmitočty, kterejch bych se jako na potvoru bejval zbavil nejradši.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2013, 7:49

Pak už nic nezbývá než udělat novej stůl ze svařence z jeklů. :D Počítej taky že ty desky tvého stolu jsou k sobě chyceny pouze kolíčky.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5202
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 9. 2013, 9:51

Thomeeque píše:Spíš šponku, ale lepší než nic :)

Jinak mám hotovo (akorát si teď nevrznu, dokud si neseženu delší řemen :roll:):

Bohužel s tim tlumenim to žádnej zázrak neni, ne že by to netlumilo vůbec, ale stále se toho přenáší do stolu na můj vkus docela dost :( Hlavně nízký kmitočty, kterejch bych se jako na potvoru bejval zbavil nejradši. T.
No ty silentbloky jsou asi moc tvrdé. :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2013, 11:02

tak ty silentbloky odsoustruž , dá se to ale musí být fakt super kudla , nebo je odbrousit
jakoby směrem dostředu je zužit třeba na půlku průměru
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2013, 1:02

Zdenek Valter píše:
Thomeeque píše:Spíš šponku, ale lepší než nic :)

Jinak mám hotovo (akorát si teď nevrznu, dokud si neseženu delší řemen :roll:):

Bohužel s tim tlumenim to žádnej zázrak neni, ne že by to netlumilo vůbec, ale stále se toho přenáší do stolu na můj vkus docela dost :( Hlavně nízký kmitočty, kterejch bych se jako na potvoru bejval zbavil nejradši. T.
No ty silentbloky jsou asi moc tvrdé. :-(
Budou-li ty silentbloky měkké, tlak řemenu mu hne celým motorem a řemenice nebudou v ose. :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5202
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 9. 2013, 2:03

potraviny píše:
Zdenek Valter píše:
Thomeeque píše:Spíš šponku, ale lepší než nic :)

Jinak mám hotovo (akorát si teď nevrznu, dokud si neseženu delší řemen :roll:):

Bohužel s tim tlumenim to žádnej zázrak neni, ne že by to netlumilo vůbec, ale stále se toho přenáší do stolu na můj vkus docela dost :( Hlavně nízký kmitočty, kterejch bych se jako na potvoru bejval zbavil nejradši. T.
No ty silentbloky jsou asi moc tvrdé. :-(
Budou-li ty silentbloky měkké, tlak řemenu mu hne celým motorem a řemenice nebudou v ose. :wink:
No to je ten druhý extrém ;-) - příliš tuhý nic netlumí a příliš měkký mu pohne s motorem.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

22. 9. 2013, 4:21

Pokud se Ti nedaří odstranit vibrace, je tady druhá možnost a to pokusit se vibrace "pohltit".U velkých strojů se používá těžký litinový podstavec (lože).V domácích podmínkách je to stůl .Pokud se vibrace přenáší do stolu, tak máš příliš tvrdé silentbloky. Já bych přišrouboval motor na desku, tu podložil antivibrační podložkou(v marketech, je určená pod pračku) a to celé teprve přišrouboval ke stolu. Je potřeba sledovat účel a pak teprve estetičnost. Tvůj stůl je zřejmě nábytkový a takový je moc fórový pro daný účel. Mě se osvědčila konstrukce z hranolů, do té jsem teprve zavěsil stůl ( v mém případě kovovou skříňku na nářadí). Horní deska má na sobě zmíněnou antivibrační podložku a pak teprve pracovní deska. Konstrukce z jeklů 40/40 se mě u soustruhu neosvědčila na rozdíl od frézky, kde vyhověla. Hranoly(nohy) mají štelovací nohy(dají se koupit i antivibrační). Nadělal jsem sposty pokusů a toto je poslední varianta a jsem spokojen.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 9. 2013, 11:18

Díky všem za vstupy.

Z té desky (resp. z toho, že tam asi není přidělaná pro tento účel dost bytelně) jsem v průběhu montáže taky začal být trochu nervozní, nějak to zpevnim, asi nalepim zezadu po celé délce vertikálních spojů hranoly.

Opatrné zúžení silentbloků taky zvážim.

Protože neodhlučňuji ani tak kvůli sobě jako kvůli sousedům, největší problém představují vibrace, přenášené do podlahy - zkusil jsem tedy mechovkou podložit samotný stůl. Pomohlo to dost zásadně, možná s tim chvíli vydržim, i když sedět u houpacího stolu je trochu zvláštní pocit :)

Miltech - myslíš, že bys udělal pár fotek pro inspiraci?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2013, 1:42

Stůl jsem odhlučňoval takto:
Vytočil jsem takové pouzdra ze silonu pro vražení gum.špuntů ze spodu a ty placky jsem vysekal z pasovky. Celé to pak vrazil do nohy u stolu pomocí šroubu M8. :D
Přílohy
Fotografie0403.jpg
Fotografie0404.jpg
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

23. 9. 2013, 7:30

Jakmile vyresim problem,prestane me to bavit....chybi nater...
Stůl pod soustruh 003.jpg
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2013, 8:46

A není lepší použít osvědčené řešení http://www.hifionline.cz/hifi-prislusen ... cni-hroty/
Obrázek
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 10. 2013, 10:04

Díky všem za fotky a tipy. Aktuální setup :)
mazel_na_spuntech.jpg
Ale je to jen nové provizorium, plánuji nějakou hezkou základní desku (už na ní mám i matroš, u Rouska teď prodávají odřezky omývatelné překližky za pár korun), jenže si nejdřív chci promyslet, jestli a kam přijdou krokové motory a další NC záležitosti (minimálně synchronizovaný podélný posuv bych tam vetkl rád).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 10. 2013, 11:56

Nějaké obrázky pro oživení (po dlouhý době jsem si zase vrznul :)), nejdřív jsem "prodlužoval" šroub na utahování nožovky (koukaly slabý dva závity) a pak zkusil vyrobit držák na zlámané 1/8" frézky (a hned si i vytvořil první pokusný nástroj, podařilo se mi zlomit jeden konec navrtáváku :roll:, shodou okolností má dřík kompatibilního rozměru, 3.14mm podle šuplery). Něco to dělá (i když do hliníku by asi jel i zrezlej hřebik). Nožovku jsem musel 2mm podložit, takže se mi to prodloužení utahovacího šroubu osvědčilo nečekaně brzy (dělal jsem to kvůli životnosti závitu v supportu, toto mě vůbec nenapadlo) :)
IMG_5817_sroub_nozovky.jpg
IMG_5818_sroub_nozovky.jpg
IMG_5819_nuz_3175.jpg
IMG_5821_nuz_3175.jpg
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 10. 2013, 1:36

Todle byla asi nuda, zkusim nabídnout striptýzek ;) (konečně jsem se odhodlal odkapotovat vřeteník, tušil jsem, že to odskáče ta pěkná žlutá a taky že jo, co se dá dělat):
IMG_5823_striptease.jpg
IMG_5824_striptease.jpg
IMG_5825_striptease.jpg
IMG_5826_vretenik.jpg
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 11. 2013, 1:32

Další díl seriálu "Točíme blbinky":
Vlevo přípravek pro šnekotoč, vpravo..
Vlevo přípravek pro šnekotoč, vpravo..
..redukce pro montáž origo Proxxon držáku (z vrtacího stojanu MB140/S) na support.
..redukce pro montáž origo Proxxon držáku (z vrtacího stojanu MB140/S) na support.
Osa proxxona v držáku je bohužel cca 3-4mm nad osou vřetena soustruhu..
Osa proxxona v držáku je bohužel cca 3-4mm nad osou vřetena soustruhu..
..ale tady se to zrovna hodí. Zatim jen testuju, frézuje (příp. brousí, dosaďte si, pokud jste RaS ;)) to ten šroub celkem suverénně..
..ale tady se to zrovna hodí. Zatim jen testuju, frézuje (příp. brousí, dosaďte si, pokud jste RaS ;)) to ten šroub celkem suverénně..
První rychlopokus do silonu jen s najetim z boku..
První rychlopokus do silonu jen s najetim z boku..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“