Frézování na soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

17. 5. 2014, 10:37

Zdarec, pořídil jsem soustruh a jelikož jsem v téhle oblasti amatér a mám to spíše jako zájem, tak jsem pokusně do vřetene upnul frézu, místo nože upnul materiál a už jsem frézoval. Jenže už jsem zlomil dvě frézy, chtěl bych se zeptat, jaké se vůbec při frézování používají posuvy a otáčky (válcová čelní fréza 3,5mm, ocel 11500). Já použil maximální otáčky (2150) a posuv ručně velmi pomalu, ale asi i to bylo moc. Je problém v tom, ze dělám blbosti, nebo se musí užívat opravdu minimální posuv? Když sleduji videa k tomu urcenych strojů, je to fofr, to mají tak velké otáčky? A nepište prosím, ze soustruh je od slova soustružit, to vím :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 5. 2014, 10:46

Embie píše:Zdarec, pořídil jsem soustruh a jelikož jsem v téhle oblasti amatér a mám to spíše jako zájem, tak jsem pokusně do vřetene upnul frézu, místo nože upnul materiál a už jsem frézoval. Jenže už jsem zlomil dvě frézy, chtěl bych se zeptat, jaké se vůbec při frézování používají posuvy a otáčky (válcová čelní fréza 3,5mm, ocel 11500). Já použil maximální otáčky (2150) a posuv ručně velmi pomalu, ale asi i to bylo moc. Je problém v tom, ze dělám blbosti, nebo se musí užívat opravdu minimální posuv? Když sleduji videa k tomu urcenych strojů, je to fofr, to mají tak velké otáčky? A nepište prosím, ze soustruh je od slova soustružit, to vím :mrgreen:
Z Tvého dotazu není jasné jakou hloubku záběru jsi použil.
No otáčky se při frézování používají stejné jako při frézování na klasické frézce - nicméně asi také záleží na tom co máš za soustruh, jak je tuhý atp.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 5. 2014, 10:48

fréza 3,5mm jaká? záběr jakej, hloubka jaká? to jsou tak důležité parametry že ti těžko poradí jestli je to moc nebo málo.. tam jsou rozdíly šílené.. já osobně bych viděl problém v tom ručním posuvu.. taková fréza potřebuje plynule tak 3-5mikronu na zub v HSSku a třeba 1-2stovky v TK,záleží na dalších parametrech.. to se ručním posuvem nedá docílit trošku víc škubneš a je v háji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 5. 2014, 10:52

sousledně - nesousledně
určitě to má ve šroubu nějakou vůli
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 5. 2014, 8:32

Na soustruhu se běžně frézovat dá, ale musí být vymezené vůle. Co nevadí při soustružení, je při frézování problém. Když frézuješ drážku, je rovná a pěkná, nebo je jeden bok hladký a druhý oskákaný a otrhaný? A poté, co z drážky zase vyjedeš, je konec té drážky "do hokejky"? Obojí by nasvědčovalo tomu, že příčný suport není dost přitažený a viklá se.
Aleš Procháska
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

18. 5. 2014, 8:50

Zkoušel jsem nesousledně, nejdříve jakoby jen válcové frézování, záběr cca 1,5mm, potom jsem zkoušel čelně, záběr cca 1,5mm, dostal jsem se do hloubky tak 3mm, fréza HSS. Drážku jsem celou projet nedokázal, zlomilo se to velmi brzy. Ty vůle by mohl být klíč k úspěchu, mám to neseřízené, protože tomu nerozumím. Zkoušel jsem ty vůle vymezit (a že jsou), ale pak to šlo zase vše těžko - soustruh levňásek unimax cq9318mini. Jestli se vyjadřuji špatně tak se omlouvám, zatím se moc neorientuju.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 5. 2014, 9:23

Materiál byl jaký?

Vůle mají být vymezené tak, aby to šlo "rozumně ztuha" a hlavně po celé délce posuvu stejně. U těhle soustruhů, kde není klín, ale jen plech přitlačovaný několika šroubky, se to seřizuje dost obtížně, ale někdy se to i povede.
Aleš Procháska
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

18. 5. 2014, 10:54

Materiál byl viz první příspěvek ocel 11500.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 5. 2014, 11:16

Embie píše:Materiál byl viz první příspěvek ocel 11500.
Jo tak to se nedivím ;-) Zkus záběr tak do 0,3 MAX !!
Support je minimálně tuhý a jak píše prochazka - saně jsou jen přitahovány plechem - určitě zásadně pomůže úprava od potraviny.
Příčný posuv supportu - je nutné vypodložit tenkým plechem aby vůle byla co nejmenší třeba až 0,05 mm.
Stejně je nutné upravit i malý podélný posuv !!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

2. 6. 2014, 9:53

frezování na soustruhu , jako nouzovka :!: jde , ale když už tedy tak raději AL, mosaz , plast apod. ,/ soustruh není na síly vznikající při frézování dostatečně dimenzovaný . Přece si nechceš dobrý soustruh zkurvit :)
Embie
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 11. 2013, 7:38

2. 6. 2014, 10:08

Asi jak říkáš, nebudu blbnout a když tak na něčem měkčím. Ale díky za rady, v tom neopatrném ručním posuvu a vůlích asi bude zakopaný pes :)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 6. 2014, 10:20

ARTOS píše:frezování na soustruhu , jako nouzovka :!: jde , ale když už tedy tak raději AL, mosaz , plast apod. ,/ soustruh není na síly vznikající při frézování dostatečně dimenzovaný . Přece si nechceš dobrý soustruh zkurvit :)
No když není frézka je ten soustruh dobrý, dá se s ním i ta ocel, ale musí se to jen lehtat ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

3. 6. 2014, 8:31

jak se ty zuby na fréze zakusujou do materiálu tak vznikají rázy ,které se umocnuji vůlema , a když budeš často frézovat tak se to postupem doby všechno /uložení vřetena ,suporty atd. / vytluče a soustruh bude tak na GO . Při soustružení vznikají taky síly ale nejsou to ty škodlivé rázy. Tak že při tomto frézování dávat na to bacha a v podstatě to jen tak opatrně žudlat :D což bude na nervy :D
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 6. 2014, 9:35

ARTOS píše:jak se ty zuby na fréze zakusujou do materiálu tak vznikají rázy ,které se umocnuji vůlema , a když budeš často frézovat tak se to postupem doby všechno /uložení vřetena ,suporty atd. / vytluče a soustruh bude tak na GO . Při soustružení vznikají taky síly ale nejsou to ty škodlivé rázy. Tak že při tomto frézování dávat na to bacha a v podstatě to jen tak opatrně žudlat :D což bude na nervy :D
O vřeteno bych se nebál, ale posuvy jasně trpí, o výtlucích bych však pochyboval - je to také o tom že pokud nemáš klínové vymezení vůlí třeba jen na šrouby na lištu tak u supportu s těmi lištami je při rozmitání - drnčení nutné znovu vůli vystavit.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

6. 6. 2014, 7:28

U malého čínského soustruhu ( do teď jsem ho měl ) byl trošku problém právě se saněmi,to vymezování vůlí moc nešlo.Při soustružení kde řezná síla tlačila saně k loži to moc nevadilo.
Při frézování kde síly působí " cik cak " to bude saně zvedat a asi logicky drnčet.

Pro zajímavost přikládám fotky frézování nožovky která byla za ta léta dotahování prohlá v rozích o 2-3 mm takže nešel pořádně seřídit nůž,vím že je to zvěrstvo ale než seženu novou...
Šlo to překvapivě dobře.
Přílohy
Fotografie0106.jpg
Fotografie0105.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“