Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
vladivostok
Příspěvky: 29
Registrován: 1. 11. 2009, 4:08

26. 12. 2014, 11:18

Taky jsem si říkal, že bude lepší. Vypadá jako meziválečná výroba, tak si říkám, v jakých mírách bude šroub, aby to nebyl nějaký imperial. Těch 18 výměnných kol také potěší a vypadá, že k tomu ještě nějaké příslušenství bude.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 12. 2014, 12:30

vím, šťourám do vosího hnízda - ale v čem je takovýto soustruh lepší než čína (tedy mimo ceny)

bude určitě na palcových závitech - nejen montážní šrouby, ale i posuvová kola.
Lože a rybiny budou vyběhané - posuvový šroub určitě také.
když jej pracně poladím, jsem na přesnosti nové číny,
má hromadu výměnných (asi palcových) kol, čína má převodovku
má předlohu 1:10, čína má převodovku nebo regulaci otáček
má jeden posuv (ten první možná i příčný), čína může mít i příčný
pokud jej precizně zaškrabu, docílím slušné přesnosti, ale řekl bych, že u číny také

Když tomu věnuji spoustu času (a peněz), udělám z toho slušný malý soustruh
když koupím čínu, tak jsem v okamžiku jejího postavení na stůl už minimálně na půl cestě k slušnému soustruhu.

Pokud je to váhově podobné, pak i tuhost bude podobná.

nebo se tak moc pletu ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
vladivostok
Příspěvky: 29
Registrován: 1. 11. 2009, 4:08

26. 12. 2014, 1:28

Věnovat mu čas mi nevadí, zachránit takový exemplář mi připadá jako záslužná činnost, navíc, když pak ještě něco odpracuje a nebude jen na ozdobu. Prý je v bezvadném stavu. Ptal jsem se ještě na metrické závity, tak uvidím.
Jinak Číňan s převodovkou proč ne, ale není do 20. Číňan sice má regulaci, no tento nebude problém připojit přes měnič a mám ji také. Ta práce s ním mi nevadí, to mě baví :wink:
vladivostok
Příspěvky: 29
Registrován: 1. 11. 2009, 4:08

26. 12. 2014, 1:38

Přišla mi od pana majitele odpověď:

"Základní kola na metrický závit má.
Umí i závity witvort.
Co se týče výměnných kol, má kompletní sadu, jak na metrický, tak na
witvort."
Jiří SX0
Příspěvky: 18
Registrován: 5. 1. 2014, 8:00

14. 3. 2015, 5:55

Zdravím všechny přispívající,
tak jsem si se zájmem přečetl celé vlákno jelikož si, tak nějak s předstihem, vybírám také nějaký malý stolní soustruh. A jsem stejně tam kde jsem byl na začátku, slovy klasika: "Vím, že nic nevím" Někdo by Promu do dílny nevzal ani na obrázku, jiný ji má doma a náramná spokojenost..Číňan ano/ne to je nerozlousknutelný oříšek. Přečtu si to tu ještě jednou a pak snad koupím nějaký dobrý kus.
Chci ho na modely (časem bych se chtěl pustit do kovového modelu tanku), kde je kulatých součástí dost. Max. cena do 30 000kč. Nejsem strojař a tak nějaká moc velká GO hned po nákupu u mě nepřichází v úvahu, takže se budu muset spokojit s přesností danou výrobcem :-)
Hodně se mi líbí ten "Stolný sústruh SS520": http://www.cnc1.eu/sk/sustruhy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Podle popisu má dobré vlastnosti, ale .... Má ho někdo spokojený doma??
A pokud se časem zadaří, pokusím se z něj udělat CNC.
J.

P.S. Podle toho co jsem tu četl o BOW, tak jsem také přispěl do jejich měšce, když jsem si od nich koupil frézu SX0 za cca. 10 000kč (čína s českými nápisy??), ovšem zatím spokojenost, jelikož na tom zatím dělám jen plasty. Za pomoci zde proklínané zelené desky (koupil jsem sadu s motory dřív než jsem objevil toto fórum) jsem ji přestavěl na CNC.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

14. 3. 2015, 7:40

za 30tis koupíš už slušnou mašinku ve větším provedení, samozřejmě bazoš :D chce to mít peníze pěkně v obálce a každý den místo večerníku bazoš :D a hned jak něco bude říct jedu hned a vzít to než ti to vezme někdo jiný :D
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2015, 9:44

Jiří SX0 píše:.......
Hodně se mi líbí ten "Stolný sústruh SS520": http://www.cnc1.eu/sk/sustruhy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
.......
No ale co chceš dělat za modely?
Jak velké součástky chceš obrábět?

Koukám že soustruh má poměrně malý rozsah otáček.
Pro obrábění malých průměrů cca pod 10mm budeš potřebovat větší.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

15. 3. 2015, 10:31

Zdenek Valter píše: ... No ale co chceš dělat za modely?
Jak velké součástky chceš obrábět?

Koukám že soustruh má poměrně malý rozsah otáček.
Pro obrábění malých průměrů cca pod 10mm budeš potřebovat větší.
A pro závity by to zase chtělo otáček méně, i když tam záleží i na šikovnosti obsluhy :D
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2015, 10:59

Miller píše:
Zdenek Valter píše: ... No ale co chceš dělat za modely?
Jak velké součástky chceš obrábět?

Koukám že soustruh má poměrně malý rozsah otáček.
Pro obrábění malých průměrů cca pod 10mm budeš potřebovat větší.
A pro závity by to zase chtělo otáček méně, i když tam záleží i na šikovnosti obsluhy :D
No samolitr ;-)

Je to přeci o účelu k čemu si ten sosustruh pořizuju.
Proto mě číňan svým způsobem vyhovuje, má dva kvalty tedy i na ty závity ;-),
byť dneska vím, že max bych potřeboval cca až trojnásobek.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

15. 3. 2015, 11:07

Myslím, že to není špatná volba. Všechny soustruhy mají širší lože, což je dobře a já, kdybych si měl vybrat, zvolil bych prostřední velikost za těch 1190. U toho prvního deklarují plynulé otáčky, ale na obrázku je mechanická převodovka. Ten poslední, to už je vyšší třída, vhodná pro domácího kutila. Jinak pro modeláře je určitě vetší výběr, ale je modelář a modelář. Otázka je, jak velké jsou modely?
Jiří SX0
Příspěvky: 18
Registrován: 5. 1. 2014, 8:00

15. 3. 2015, 11:10

Tože, je pro obrábění malých průměrů (pod 10mm) problém malá rychlost. To jako nestrojař nevím. A věřím, že toho nevím ještě hodně. Takže nevím co všechno za parametry sledovat u výběru.
Myslím si, že nebudu zase moc náročný uživatel. Ale zrovna rozměry součástek se určitě budou pohyboval kolem těch 10mm často. Stavím lodě v 1:200 (takže mrňata, ale hlavně by se dělaly super), teď mám rozestavěný remorkér 1:40 a mám zálusk na T-34/85 v cca. 1:10 (kov). Nevím s čím přijde okolí, až se dozvědí o tom, že mám soustruh, ale kotouče na auto asi budu dělat těžko.
Max. rozměr vyráběných součástí předpokládám do 100mm, ale známe z praxe, že každý disk je moc malý, každý prostor se hned vyplní nepořádkem a věřím tomu, že žádný soustruh není nikdy dost veliký ;-)

Přeji všem dobrou chuť k nedělnímu obědu a děkuji za všechny názory.

P.S. má cenu řezat na soustruhu závity při dnešním výběru šroubů a závitovek?? Withworty nepočítám, s těmi jsem se zase tolik nesetkal.
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

15. 3. 2015, 11:47

Jiří SX0 píše:...................

P.S. má cenu řezat na soustruhu závity při dnešním výběru šroubů a závitovek?? Withworty nepočítám, s těmi jsem se zase tolik nesetkal.
99,99% součástek kde je závit nevyhovuje výrobek šroubáren ObrázekObrázekObrázek
ale jak se dělají závity na soustruhu s plastovými ozubenými koly to teda nevím
Jiří SX0
Příspěvky: 18
Registrován: 5. 1. 2014, 8:00

15. 3. 2015, 11:59

Baťa1 píše:
Jiří SX0 píše:...................

P.S. má cenu řezat na soustruhu závity při dnešním výběru šroubů a závitovek?? Withworty nepočítám, s těmi jsem se zase tolik nesetkal.
99,99% součástek kde je závit nevyhovuje výrobek šroubáren ObrázekObrázekObrázek
ale jak se dělají závity na soustruhu s plastovými ozubenými koly to teda nevím
Dle dodaných obrázků musím souhlasit, že řezání závitů na soustruhu by nemusela být špatná vlastnost. Jelikož jsem zatím soustruhu neokusil, uvažuji při řešení problému zatím jiným směrem než je výroba takto speciálního čehokoli ;-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2015, 12:29

Jiří SX0 píše:Tože, je pro obrábění malých průměrů (pod 10mm) problém malá rychlost. To jako nestrojař nevím. A věřím, že toho nevím ještě hodně. Takže nevím co všechno za parametry sledovat u výběru......
No právě na to je nejlepší tu říct na co ten sosutruh potřebuješ = jaký matriál budeš obrábět, v jakých průměrech a jakými noži, z toho ti vyjde řezná rychlost a tím pádem i rozsah otáček, který musí Tvúj stroj splňovat.

V druhé řadě jde taky o to jaký máš prostor. Ne každý má možnost mít dílnu. Pro takového pak není jiné volby než malý soustruh na stůl.

Popřípadě se to někde vyzkoušej domluv se s někým kdo by Ti ten soustruh předvedl, popřípadě Tě nechal si jej vyzkoušet.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

15. 3. 2015, 3:43

S počátku Ti bude stačit řezat případné závity očkem a nebo závitníkem. Jsou na to přípravky a tady jde o to, že je to v ose. Pokud koupíš něco malého s plastovýma kolama, neměl by být problém, objednat si kovové u Tumlíka.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“