Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
POSPÍŠIL JAN mudR
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 4. 2016, 7:52

15. 4. 2016, 8:45

Vážení, chci Vám všem poděkovat za rady a nápady, koupil jsem 2014 do důchodu malej sosustruh tzv Holzman FD 400 a to kvůli robustnosti,pevnému koníku,velmi robustnímu držáku nožů- zřejmě stará nějaká kvalita- obohacená čínou- motor, elektronika, blbinky.Spolu s našim firemním elektrikářem jsme to prohlédli
a zapli jen na volnoběh-... motor shořel za cca 7 minut běhu,- s tíim jsem ovšem počítal po shlédnutí téhož a úprav na tumlíkovo- foto přestavby je na rajče.Elektronika brutálně vykuchána včetně motoru a nahrazen 800 w eltou 3f,ponechán kulatý gumový řemen- je trochu bezpečnější než "tvrdý pohon"
Posun a převody na závity odjely od hnacího kola jen vibracemi asi 4 mm..nechal jsem je tak, přiložené nože bída. Zakoupil jsem sadu 12mm destičkových nožů a nádhera,kov krájen jako máslo, dobrušuju sám na diamantovém prkénku pro keramické nože a jde to.Začal jsem výrobou 4,5 mm hlavně do CO2 pistolí z hlavňovin české produkce/drážkované/ mají průměr 22 mm-.Výsledek jde stočit na cca 6,2 mm a násilně narvat do původní hliníkové hlavně třeba 6 mm CO2 Dan Wesonu a vznikne neskutečně přesná vzduchovka na diabolky.....pro CO2 pistole místo hliníkových apod- balada,vznikly neskutečně přesné mašinky.Nyní zkouším mosaz- sadu nádobí královského stolu pro moje vnučky- zvonečky,mísy atd- to je ale fakt sranda, no a konečně jsem sehnal 5 cm silonovou tyč na výrobu madel, podložek, náhradních kroužků atd.....
Otáčky jsem jaksi ani nepotřeboval řešit,ale jak Vás čtu, zkusil bych to nejlevněji zařazením regulátoru osvětlení se starým dobře chlazeným triakem- do okruhu motoru za 0 kč- byl na něm lustr 6x150 w a fungovalo to, dodnes mu nic není.......Mám takhle zapojené travo pro dětský vláček a funguje to dobře.
No ale po všech těch zkušenostech jsem spíš modelář,tak chodím koukat i na menší mašinky a je to bída- co se týče upnutí materiálu,pevnosti nožů 12 mm a robustnosti koníku jsem narazil u všech předváděných na vibrace,ocel s tím asi nejde anebo hodně blbě
Ale 2014 mne ten soustuh stál v nějaké akci 9,000,/dneska snad 22000?/ nový motor asi 1200, nože s keramikou 1700 ale nelituju ani jednoho. Zajímavá je úžasná robustnost ložisek vřeteníku a sklíčidla.
A s čínou máte všichni pravdu- skutečný německý nebo nový český jsem neviděl nikde, to co presentuje Conrad jako německé zboží je jasná čína
dr pospíšil- důchodce s koníčky
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 4. 2016, 3:25

POSPÍŠIL JAN mudR píše:... motor shořel za cca 7 minut běhu,- s tíim jsem ovšem počítal po shlédnutí téhož a úprav na tumlíkovo- foto přestavby je na rajče.Elektronika brutálně vykuchána včetně motoru a nahrazen 800 w eltou 3f,ponechán kulatý gumový řemen- je trochu bezpečnější než "tvrdý pohon"
......
Otáčky jsem jaksi ani nepotřeboval řešit,ale jak Vás čtu, zkusil bych to nejlevněji zařazením regulátoru osvětlení se starým dobře chlazeným triakem- do okruhu motoru za 0 kč- byl na něm lustr 6x150 w a fungovalo to, dodnes mu nic není.......Mám takhle zapojené travo pro dětský vláček a funguje to dobře.
.......
No víš Honzo tohle ale fungovat nebude ;-) - jestli jsi původní motor vyměnil za třífázový tak musíš mít cca 1kW měnič!!!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 4. 2016, 7:17

Tak snad zreklamujem motor ked zhorel nie? Ja na 80mm cinanovy s9m nieco 20mm dier navrtal a motor drzi. Je pravda ze raz som ho rozobral vycistil a odmastil lebo bol od oleja co natiekol pri sustruzeni. A sustruh bez regulacie otacok, no neviem si predstavit na tom pracovat.
POSPÍŠIL JAN mudR
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 4. 2016, 7:52

16. 4. 2016, 8:22

viz příspěvky od "petr T30- a fotky na rajče- idnes"- trochu jsem tohle okopíroval,jenom já jsem začátečník, jenom se s tím učím,ale jde to,nechal jsem tam kulatý řemínek a řemeničky,takže otáčky vřetene bych mohl ručně měnit cca 3 stupně-ale fakt jsem to zatím nepotřeboval-
no a jestli to s tím starým reglerem světla nepůjde tak se mi po něčem poohlédne náš elektrikář-on je kouzelník co zvládne kdeco.Upevnění motoru je provizorní,já to kupoval bez výpočtů výkonu,1100 w se mi zdálo moc.Nějaké nářadí už mám a jaký průser dovede udělat 500 w vím./ na přímé brusce mi
při 20000 otáček odletěla hlavička frézky 6 mm- naštěstí mám silné veliké brýle skoro přes 1/2 obličeje..../
Počítal jsem že budu dělat jen s měkými kovy a plasty.
že to zvládne ocel to mne příjemně překvapilo. No ale na tu robustnost nějaký delší nůž stejně nejde,pruží to.S tou mosazí je to fakt taková milá sranda- samozřejmě chápu, že dělat tohle jako zaměstnání je asi pakárna. Závitování nejde nebo to neumím-převody odjely samy tak jsem je nechal.
No a reklamace- tohle byl nějakej zlevněnej kousek z jakéhosi e-shopu, nějaká náhoda,ten shop přirozeně zmizel./2014/ Já to beru jako stavebnici,budu furt něco vylepšovat. Třeba byl pro mne dost šok po koupi keramických nožů- učil jsem se trpělivosti s přiloženými modrými,dobrušoval atd,
ale ten rozdíl s nasazenou keramikou je co do rychlosti tak odhadem 3-4x rychlejší,obyčejné nože jsou zabitý čas. Nevěděl jsem že jsou takové vychytávky.
Pořád je tahle mašina v nabídce a docela drahá,tuším kolem 26000,/ základ je teda zabroušená litina docela těžká-cca 40 kg// no ale jen ze zvědavosti proklepávám internet a občas si v prodejnách na něco šáhnu a připadá mi všechno stejné, spíš horší. Třeba Proxxon uvádí řezání závitů s 8 mm noži
a celkovou vahou 10 kg i s motorem- no tohle na kov nepůjde, snad plasty, a cena 22000 ?
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2016, 8:42

Dovolím si dotaz .... šlo by upřesnit o jaké zázračné keramické nože jde?
Moje zkušenosti s řeznou keramikou říkají, že její efektivní využití vyžaduje velmi výkonné, tuhé a těžké stroje což ta malá čína určitě nebude. Nemáte spíše nože TK = tvrdokov?
Také by mne zajímalo co myslíte pod pojmem "obyčejné nože" ? .... Já bych je totiž zase tak moc nezatracoval, dobře nabroušené HSS mají stále svůj význam a mnoho oblastí využití. :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2016, 10:04

Engineer píše:Já bych je totiž zase tak moc nezatracoval, dobře nabroušené HSS mají stále svůj význam a mnoho oblastí využití. :wink:
Dyš voni se ty nože musí umět nabrousit :) a většinou jedna bruska nestačí když to má být echt.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Šili
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 4. 2016, 10:11

25. 4. 2016, 10:26

Dobry den. Chtel bych se zeptat. Mam stolni soustruh Noell e0177 jenze mi vyhozel kapacitator. Mohl by jste nekdo poradit kde ho mohu sehnat??? Ale potrebuji kompletni desku ne jen samotny kapacitator. Sice mam plastove kolecka ale nemuzu si stezovat. Obrabim s nim i nerez a bez problemu. Nerad bych ho hodil na pud. Rad s nim pracuji. Predem dekuji za odpoved 😉
PS.: Pokud mozno odpoved na: leogigs.mi@gmail.com
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2016, 7:57

Šili píše:Dobry den. Chtel bych se zeptat. Mam stolni soustruh Noell e0177 jenze mi vyhozel kapacitator. Mohl by jste nekdo poradit kde ho mohu sehnat??? Ale potrebuji kompletni desku ne jen samotny kapacitator. Sice mam plastove kolecka ale nemuzu si stezovat. Obrabim s nim i nerez a bez problemu. Nerad bych ho hodil na pud. Rad s nim pracuji. Predem dekuji za odpoved 😉
PS.: Pokud mozno odpoved na: leogigs.mi@gmail.com
Kapacitátor :lol: :lol: :lol: Tenhle termín jsem neslyšel hodně dlouho, ještě ve spojení se supwolferem v dobách kdy jsem dělal autohifi to bylo hojně používáno tzv tuzingáři aut :lol: Kapacitátor je stejná pičovina jako rovnák na vohejbák :lol:
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2016, 8:34

Chceš aby tě tuneři ukamenovali ?? :lol: takhle drze mluvit o kondíku.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2016, 8:47

Šili píše:Dobry den. Chtel bych se zeptat. Mam stolni soustruh Noell e0177 jenze mi vyhozel kapacitator. Mohl by jste nekdo poradit kde ho mohu sehnat??? Ale potrebuji kompletni desku ne jen samotny kapacitator. Sice mam plastove kolecka ale nemuzu si stezovat. Obrabim s nim i nerez a bez problemu. Nerad bych ho hodil na pud. Rad s nim pracuji. Predem dekuji za odpoved 😉
PS.: Pokud mozno odpoved na: leogigs.mi@gmail.com
Co Ti prosím Tě shořelo?
Můžeš poslat fotku toho co Ti shořelo?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“