Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

4. 9. 2012, 1:28

Kvako1 píše:předražený asist :) 8000 navíc stojí asi to pivo :mrgreen:
asist ? a má aj digitalne odmerovanie? tak pivo za 8000 to musí byt iný ležák :D
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 9. 2012, 2:25

no když jsem kdysi kupoval asista tak se to dalo dokoupit. už si to nepamatuji kolik to stalo. vypada to skoro stejně jako asist 550 a ten stoji tak 11 000 i miň. je tu toho na foru napsano o něm spousta.
ma to spoustu much ale za ty prachy to jde.ten soustruh myslim.
to odměřovaní mi příjde jako zbytečnost, vyhozene prachy
koukni tady na veb kolegu Potraviny
http://www.soustruh.borec.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
vedšinu uprav jsem si dělal podle něj.
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

22. 9. 2012, 8:14

tak skôr by som kúpil tento http://stroje.bazos.sk/inzerat/18225961 ... ustruh.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

22. 9. 2012, 9:27

Zajímavý odkaz. Tak nějak bych si představoval soustruh pro domácího kutila v malých dílenských(garážových) poměrech. Rozměrově shodný s malým číňanem ale podle váhy a provedení daleko robustnější.Zřejmě by to sneslo i 125 univerzálku.Podle obrázku je to zřejmě svařenec a připomíná to Udělej-Urob si sám a zapadá to do vlákna, kde se řešilo zda bychom nebyli v dnešních podmínkách schopni vyrábět soustruh podstatně lepší než je číňan.Nemá někdo další informace,jaký tam byl motor a pod? Na druhé straně pro hobíka co potřebuje vyrobit kolečko k autíčku nebo hřídelku o průměru 2 mm už zbytečně "velký " stroj. :D
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

22. 9. 2012, 9:56

je to zlata stredna cesta, je to podobne ako ste písali USS, ani nevieš kedy budeš potrebovat niečo väčšie stočiť, určite tam pôjde uchytiť aj 125mm hlava, skús napísať cez bazoš predavajucemu snad Vám podá viac informacii, zvarenec neznamená že to je podradné, sústruhy sa robia aj zvárane ale cena je niekde inde ako u liatinových, to nieje z mojej hlavy ale z učebnice pre SOU Technologia sustružník :D
jessy
Příspěvky: 9
Registrován: 6. 8. 2013, 7:54

25. 7. 2014, 6:18

[quote="oscar"] se soustruhem Holzmann ED 400 FD zkusenost nikdo nema?

Tiež by ma to zaujímalo, a napr. zrovnanie s WM-210V

http://www.peddy.cz/index.php?main_page ... ts_id=6522" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vyrobnistroje.cz/cz/Soustruh ... zalni.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

U toho holzmana píšu, že to má
- Indukčně tvrzené a precizně broušené prizmatické vedení
- Tvrzený vodící šroub, uložený v kuželových seřizovatelných ložiscích
- Vysoká přesnost a kruhovitost hlavního vřetene (0,009 mm)
- Nastavení kuželových lišt vedení bez vůle

Otázka je, či je to naozaj pravda...
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

25. 7. 2014, 6:48

FD 400 jsem měl od 02.2011 do 05.2014 a asi jsem měl velké štěstí na kus, prostě byl jsem s ním max spokojený - tedy jako "hobík".
Právě mezi ED 400 FD a WM-210V jsem se rozhodoval.
Když jsem jej po těch 3 letech prodával, přijel si pro něj kluk s tátou ze "zahraničí" :D , pořádně si jej prohlédli, proměřili atd. a bez reptání jsem dostal částku jen o málo menší než byla nákupka.
Podotýkám, že jsem na něm nedělal denně - mohl mít naběháno max 50-60 hod. a jsem trošku "pečlivka", takže dostával, co potřeboval :lol:
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

2. 8. 2014, 8:02

Přiznám se nepročítal jsem celé vlákno. Jen přidám mojí zkušenost. Jsem soustružník samouk a googleuk + rady z fora. Koupil jsem Optimum vario http://www.bow.cz/produkt/3420301-stoln ... 300-vario/" onclick="window.open(this.href);return false; (fotky jim moc nesedí protže muj koník má rychlo zajištovací páku). Soustruh mám už rok a dodělával jsme si postupně pár drobností, výhoda byla že hned co jsem ho dovezl domu, jsme si na něm mohl začít ,,čudlat,, na moje potřeby stačí, udělal jsem si na něm třeba i rozvaděč na model hydrauliky ale i osoustružil železo když jsem dělal vložky do kol, no prostě, mě jako začátečníkovy stačí. Dnes nevím jestli bych ho koupil znovu neviděl jsme žádný jiný čínský, takže nemohu srovnávat kvality. Ale nechal jsem se opít pěkným lakem s nápisama Germany a záběhovou zkouškou od prodejce ( je zajímavé že v protokolu se maximální dovolené odchylky přesně rovnají naměřeným hodnotám :D ) takže iluze o tom že ten stroj někdo kontroloval třeba i pul hodiny s úchyklkoměrem se mi vytratila, hold dobrý reklamní trik a rozdíl peněz oproti třeba promě, pěkně BOW do kapsy. Soustruh zatím funguje(musím oťukat o zuby) a jsem spokojen.
hobbymanik
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 9. 2014, 8:39

17. 9. 2014, 9:39

Pěkný tvořivý den. Vážení, pročetl jsem toto vlákno. Kutím již třicet let, a stále tvrdím, že je pořád se čemu učit. Lituji všechny začátečníky, kteří si ze zdejších rad mají vybrat to nej... Vyrobil jsem si dva soustruhy. Je to více jak dvacet let, kdy se ještě daly některé díly udělat za "Hanáckou vodu" podle dodaných nákresů (nejsem strojař a tenkrát CAD nebyl... :? ) a machři u strojů mi to doladili... Ten druhý mi funguje dodnes, první byl tzv. jäklák, na kterém jsem se učil vylepšovat. Věřím, že i dnes se s minimem vybavení dá udělat strojovna, pokud člověk nečeká zázraky a má hluboko do kapsy... Můj koník je elektronika, a k tomu i tenkrát člověk potřeboval vyrobit mechanické díly. Měl jsem svářečku a rozbrušovací kotouč v cirkulárce. Tak vznikla dvoumetrová pásová bruska (výroba reprobeden a nábytku), frikční rozbruška z kusu motorky-kývačky a "Bulharské" brusky svárů, k soustruhu strojní pila, aby člověk nepižlal materiál 11600 prům 90 ručně (a upichovat si ani dnes takový matroš netroufám) a fůra dalších. Nějak jsem se rozkecal. Jen chci upozornit na ten tzv "jäklák" - "Malý univerzální kovoobráběcí stroj" od Ing Mackerleho (4. vydání vyšlo v roce 1987 nákladem celých 2000 ks). Základem je "lože" ze čtvercových jäklů, na nichž jezdí "objímky" ze dvou úhelníků sešroubovaných jako příruba a nesoucí např. kolmý jäkl pro příčný suport nebo koníka.... Na tomto základě publikace obsahuje jak bytelný stojan pro vrtačku, tak dvě varianty soustruhu. Musíme si uvést, že takové věci běžně na trhu nebyly. Ještě jsem neměl sklíčidlo, tak vřeteník byla nějaká hřídel s vrtačkovým sklíčidlem a honěné vrtačkou přes klíňák. Takže tenkrát jsem dodělal závitový posuv se stěračovým motorem, vylepšení přes druhý nosník (obě vychytávky jsem pak použil u druhé konstrukce), a co bylo nejdůležitější? Práce na vlastoručně vyrobeném, kdy za nedostatky jsem si mohl nakopat sám sobě, a učit se na něm a učit se... Opakuji, neměl jsem žádný přístup k obráběcím strojům, u toho druhého přes kamaráda už se něco udělat dalo. Takže vyrobit se dá na koleně i něco, co přinese radost z vlastního strojo budování, pak z výrobků...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 9. 2014, 12:29

Ahoj,
uzivatel karelstroj tady chvalil tuhle znacku, tak jsem juknul na jejich male soustruhy. Je to vykonove srovnatelne s kategorii pro hobbiky co se tady resila. Libi se mi digi odmerovani. Vas nazor mazaci ??

http://rotwerk.eu/soustruh-edm350dr" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

P.S. Jeden uzivatel tady treba napise, ze na hobby pouziti je docela spokojeny, jiny napise podobnou recenzi, jako viz dale ... skutecne nevim.

http://dilna.aeroomni.com/images/sedlac ... oma%20.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2014, 4:21

Pouze si dovolím upozornit, že to není digitální odměření v pravém slova smyslu. Je to pouze digitální ukazazel spojený s otáčením šroubu, takže taková elektronická stupnice. Pohyb suportu se tím přímo neměří. :(
Tuším že jsem to někde viděl prodávat i samostatně, jako možnost konverze, právě na ty PROMY.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 9. 2014, 4:34

elbarto píše:Ahoj,
http://dilna.aeroomni.com/images/sedlac ... oma%20.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
vygůgli si něco o tom nicku
což samozřejmě neznamená, že nemusí mít pravdu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 9. 2014, 5:08

Clovek tomu asi musi venovat cas, vybrat si prodejce co maji stroje skladem a snazit se stroj si osahat. Trema nejlacinejsi promy co jsem videl byly straslive od pohledu. Nebude to jiste snadne. Kdyz jsem resil krizovy stul rekla vetsina prodejcu: zadne koukani, pekne posli penize a vyrobek objedname.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 9. 2014, 11:05

Ten Rotwerk sice neznám, ale to měření, jak naznačil jova, postrádá velkou výhodu digitálního odměřování, tj. že eliminuje vliv vůlí ve šroubech a převodech na přesnost nastavení. Dále vidím nedostatek snad všech čínských soustruhů a to krátkou základnu koníku. Vůbec je zajímavé se podívat jaký tvar mají koníky solidních soustruhů a jaký čína.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

22. 9. 2014, 8:49

Je mi bohuzel naprosto jasne, ze china je trapna parodie. U vrtacek a klasickych frezek jsem to nastesti pochopil vcas a poridil si pultunovou kamaradku. Tunova kamoska ji bude nasledovat. Bohuzel male soustruhy jsou nedostatkove a dost tezke, resim limit mista i vahy. Kdy,z ale ctu podobne recenze, zacinam o smyslu cinanu pochybovat. Na druhe strane mistni clenove si je obcas chvali, tak skutecne nevim :-(
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“