Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2012, 12:57

Ten nanoturn mi tedy jako soustruh na drobné přesné díly nepřipadá :-) To jsou třeba staré soustruhy Lorch http://www.lathes.co.uk/lorch/index.html na které dodnes přísahají všichni hodináři :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

1. 2. 2012, 1:38

Nechci se vymlouvat (ale jo, chci :D ), ale nemyslel jsem přesný "hodinářsky", ale přesný modelářsky, a to v běžném slova smyslu, ne jako když chceš okovat blechu :lol: .
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

1. 2. 2012, 6:04

"Kvalitu" všech malých soustruhů člověk pozná, až když na nich začne dělat. A pak dojde k názoru, že si měl koupit o stupeň větší... :lol: (ten nano jsem si osahával a řekl bych, že jen pěkně vypadá :) )
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

2. 2. 2012, 9:00

Hmmm, no tak budu hledat dál..
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

2. 2. 2012, 5:44

Abychom Tě nezavedli do slepé uličky.Vůbec nevím co jako modelář z kovu vyrábíš nebo hodláš vyrábět. Skus to trochu specifikovat. Uveď hlavně rozměry a přesnost v jaké se chceš pohybovat.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 11:10

David123 píše:Hmmm, no tak budu hledat dál..
Napiš co chceš na tom soustruhu dělat a jaký máš představy o dosahované přesnosti nabo spíš jaký máš v tomto ohledu potřeby ?
To je naprostý základ, mít to ujasněný při výběru malýho soustruhu. :wink:
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

2. 2. 2012, 11:40

Bylo by fajn si udělat třeba duralové koloečko podvozku, do průměru 50mm, nebo části podvozků, různé trubičky, válečky, hřídelky, nepotřebuji na tom dělat výbrus válce od fichtla nebo tak :D ale zase nepotřebuji točit kolečka do náramkových hodinek i když přesnost se v tomto ohledu hodí i velikost, nedávno jsem potřeboval udělat mosaznou kladku 2.5mm průměr a 1mm střed nakonec jsem je koupil hotové. Ale bylo by fajn si něco takového udělat.
Nebo to kolo, chtěl jsem si zkusit udělat bržděný podvozek takže stočit na tom 50m kolo by bylo fajn.
Nebo kamarád dělá parní stroje taky se vždy ptá jestli nemám někoho kdo by stočil pár součástek atd..
Takže v takovém směru by to mělo být..
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2012, 12:07

David123 píše:Bylo by fajn si udělat třeba duralové koloečko podvozku, do průměru 50mm, nebo části podvozků, různé trubičky, válečky, hřídelky, nepotřebuji na tom dělat výbrus válce od fichtla nebo tak :D ale zase nepotřebuji točit kolečka do náramkových hodinek i když přesnost se v tomto ohledu hodí i velikost, nedávno jsem potřeboval udělat mosaznou kladku 2.5mm průměr a 1mm střed nakonec jsem je koupil hotové. Ale bylo by fajn si něco takového udělat.
Nebo to kolo, chtěl jsem si zkusit udělat bržděný podvozek takže stočit na tom 50m kolo by bylo fajn.
Nebo kamarád dělá parní stroje taky se vždy ptá jestli nemám někoho kdo by stočil pár součástek atd..
Takže v takovém směru by to mělo být..
Tím pádem je rozměrový specifikum jasný (točný průměr cca 100-150mm a točná délka 250-300 by měla vyhovovat) .... přesnost spíš vyšší aby jsi se při práci moc netrápil. :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2012, 1:03

No a pak si člověk usmyslí, že si potřebuje přelíznout brzdové kotouče a je zase na začátku :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

3. 2. 2012, 10:30

Dlouho už jsme tu nezmínili ten první parametr - prachy. Dva - dva a půl násobek té tvé sumy je naprosté minimum, kdy se od ručního mixéru dostaneš aspoň k stolnímu kuchyňskému robotu - váhově z nějakých 30kg na 90-120kg. To je IMHO nepodkročitelná mez, jinak (i při vší šikovnosti) můžeš přispívat na You tube leda tak dalšími záběry obrábění hliníku. Takže, klidně se dál rozhlížej, ale po trochu vyšší kategorii a spoř do měšce :D
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

3. 2. 2012, 10:32

Miller píše:Dlouho už jsme tu nezmínili ten první parametr - prachy. Dva - dva a půl násobek té tvé sumy je naprosté minimum, kdy se od ručního mixéru dostaneš aspoň k stolnímu kuchyňskému robotu - váhově z nějakých 30kg na 90-120kg. To je IMHO nepodkročitelná mez, jinak (i při vší šikovnosti) můžeš přispívat na You tube leda tak dalšími záběry obrábění hliníku. Takže, klidně se dál rozhlížej, ale po trochu vyšší kategorii a spoř do měšce :D
Co je ta trochu vyssi kategorie? Nemas nejaky priklad?
Diky
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

3. 2. 2012, 10:34

Ahoj, nechci nikomu vyvracet jeho názory, ale osobně jsem si pořídil v akci (9800kč s DPH)mini soustruh CQ9318 a jsem s ním naprosto spokojen. Kovová ozubená kola a točná délka 300mm mě překvapila a základní úkony po koupi jako totál vyčistění a seřízení byly pro mě samozřejmností. Myslím, že pro tvé účely by i tento soustruh postačoval. Na něm si člověk časem zjistí jaké má vlastně nároky a pokud by se časem rozhodl pro koupi něčeho jiného, není problém tento soustruh prodat a ta finanční ztráta opravdu nebude veliká. Je to na každém z nás, co si může finančně dovolit- já tedy moc ne. :lol:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2012, 11:26

Miller píše:Dlouho už jsme tu nezmínili ten první parametr - prachy. Dva - dva a půl násobek té tvé sumy je naprosté minimum, kdy se od ručního mixéru dostaneš aspoň k stolnímu kuchyňskému robotu - váhově z nějakých 30kg na 90-120kg. To je IMHO nepodkročitelná mez, jinak (i při vší šikovnosti) můžeš přispívat na You tube leda tak dalšími záběry obrábění hliníku. Takže, klidně se dál rozhlížej, ale po trochu vyšší kategorii a spoř do měšce :D
Tím chceč říct, že na menší mašine nejde točit ocel??? A že jako cca 50k je základ pro nákup slušnýho soustruhu? A že jako soustruh s ručníma posuvama je nevhodnej???
Pobavil jsi mně :lol:
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

3. 2. 2012, 1:34

Trochu už mně to nebaví, vysvětlovat, že je to MŮJ názor - když tam mám schválně "IMHO" jako kráva!
Tím chceč říct, že na menší mašine nejde točit ocel???
Jde, viděl jsem ji točit i na hodinářském, malé hřídelky, a i na běžném minisoustruhu, brát dlouhé minuty pomalu průsvitnou špónu
A že jako cca 50k je základ pro nákup slušnýho soustruhu?
Ano, jako úplný základ pro koupi slušného modelářského soustruhu, který je natolik tuhý, že se na něm i ne úplně čerstvě nabroušený nůž nepřetlačuje s materiálem. Jeden takový soustruh mám. "Váhově" i finančně je právě na dolním konci MOJÍ stupnice.
A že jako soustruh s ručníma posuvama je nevhodnej???
Kde jsem to napsal??? Ale možná ani nevím, co "ručním posuvem" myslíš? Jako že nemá autoposuv, nebo že neumí závity? To by BYLO pro mne ne nevhodné, ale nepřijatelné.
Pobavil jsi mně
Ty mne tentokrát ne :(
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2012, 4:01

Miller píše:Trochu už mně to nebaví, vysvětlovat ..............
Sorry, jedna věc je názor a druhá věc je někomu radit .... a to co jsi napsal je nesmysl .....
Za cca 700-1500 euro jdou koupit na E-bay excelentní starší soustruhy s ručníma suportama a vše co vykládáš popírají.
Jde na nich točit ocel jak máslo, stojí pod 50k, a většinou váží dvakrát tolik co tvůj minimální limit .... ale pochopitelně nesměj bejt čínský.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“