Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Douha
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 3. 2016, 12:55

7. 3. 2016, 8:34

Jaké značky jsou nejlepší? Já uvazuji o Holzmann, Weiss, Optimum. A jedine kovove převody... a váha min. 100kg, ať to trochu sedí materiálem. Doufám, že se neubiram špatným směrem. Ale vybrané "supermasiny" jsou buď vyprodány nebo asi nikdy neexistovaly. :-(
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 3. 2016, 7:40

uvedené je vše čína - jen se to liší samolepkou dovozce, přidal bych k tomu do výběru CJM250 z Výrobních strojů.
nebo musíš koupit na aukru něco staršího evropského a repasovat to trochu
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
grimpo
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 3. 2016, 9:04

22. 3. 2016, 9:44

Dobrý den, nováček zdraví zkušené uživatele.
Přišel jsem požádat o radu-tip. Doufám že mezi mnoha odsuzujícími posudky :wink: najdu nějakou radu s praktickou zkušeností přímého uživatele.
Rozhodl jsem se, že na stará kolena potřebuji soustruh. Z důvodů prostorových, manipulačních a charakteru práce jednoznačně stolní. Podle parametrů, jediný vyhovující je pro mne Bernardo Profi 700 TOP. Průchod vřetena 38 mm, nic menšího nechci. V průběhu posledního půl roku jsem měl možnost trošku si zasoustružit na "nejořezanější" variantě Bernardo 700. Žádné velké umění, vše k mé naprosté spokojenosti. Nicméně soustruh, za který já chci utrácet by "mohl" mít i příčný strojní posuv (ale nemusí), a hlavně doraz podélného strojního posuvu, kvůli řezání závitů. Přes to vlak nejede.
U prodejce vidím u řady Profi 700 a Profi 700 TOP v popisu toto:
Model 700 Top dodáván s kluznou spojkou a podélným dorazem s mikrospínačem.
Nicméně při komunikaci s prodejcem mi bylo sděleno, že dorazem podélného strojního posuvu tyhle modely nedisponují. Najde se zde někdo, kdo mi toto vyjasní? Pokud to ten model nemá, k čemu tam potom je kluzná spojka a podélný doraz s mikrospínačem? Děkuji.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

22. 3. 2016, 9:56

Ono je zapotřebí si uvědomit, že dospělejší soustruhy pro podélné soustružení používají vodicí tyč a pro řezání závitů vodicí šroub. U té tyče je možné u některých soustruhů použít pevnou narážku/doraz, kde při naražení suportu vyskočí páka zapínání posuvu. Převod je tu realizován ozubenými koly z té tyče. Kdežto při řezání závitů toto možné NENÍ a to ani na dospělých soustruzích! Při řezání závitů se totiž svírá matka právě k tomu vodicímu šroubu a zkus si domyslet, co by provedl takový doraz, kdyby do něj suport se sepnutou matkou narazil. :twisted:
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
grimpo
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 3. 2016, 9:04

22. 3. 2016, 10:32

Díky za odpověď. Musím se zde přiznak k paměťovému výpadku. Jsem původně mech. seř. pro obráběcí stroje a linky. Vyučil jsem se na SV18. Je to víc než 20let nazpět, a hned po škole jsem utekl k naprosto jinému oboru. Tím chci říct - pokud mám dojem, že jsem na učňáku řezal závit, a že se suport zastavil na dorazu, tak je to jen můj dojem? Ani na té SV18 tohle nebylo možné? (Vybavuji si tam ještě páčku pod nožovou hlavou, kterou se kudla "utrhla" od závitu.)
Představoval jsem si, že pokud je tam (nějaká) kluzná spojka, tak to prostě umožní i to stopnutí při řezání závitu.
Je to tedy tak, že pokud je na stroji kluzná spojka a doraz, stopne mi to posuv při jednoduchém podélném soustružení.
Pro řezání závitu před osazením to prostě chce rychlou ruku na páce vypnutí posuvu?
Je tak?
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

22. 3. 2016, 11:20

U SV18 jde s výhodou použít přípravek na obrázku (někde na fóru se tu o něm psalo). Jde o to, že SV18 má na boku suportu páku, která za běhu stroje umožňuje reverzaci smyslu otáčení posuvového šroubu bez změny smyslu otáčení vřetena. Tato páka ovládá reverzaci skrze tyč, která vede až do Nortonu. S výhodou je na ní možné tedy umístit onen přípravek. Takové ovládání ten Bernando však nemá. Určitě by u něj však šly použít pro přesné zastavení na určitém místě a opětovné najetí do závitu závitové hodinky a rozumné otáčky. Na konci závitu se dělá stejně obvykle zápich, takže je poměrně dost času na zastavení a vyjetí.
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-03-22 v 12.12.23.png
Snímek obrazovky 2016-03-22 v 12.12.23.png (202.54 KiB) Zobrazeno 6904 x
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 3. 2016, 4:23

Napriklad takto http://www.youtube.com/watch?v=kXF78e8a ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 3. 2016, 3:34

Douha píše:Jaké značky jsou nejlepší? Já uvazuji o Holzmann, Weiss, Optimum. A jedine kovove převody... a váha min. 100kg, ať to trochu sedí materiálem. Doufám, že se neubiram špatným směrem. Ale vybrané "supermasiny" jsou buď vyprodány nebo asi nikdy neexistovaly. :-(
Ten CMJ250 od V.S. je asi nejvíc mechanickej z těhle malejch. Kup si k němu frekvenční měnič a máš vystaráno. Dělá ho i Weiss, trochu jinak barevnej. Taky po něm pokukuju, už asi dva roky :)
grimpo
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 3. 2016, 9:04

24. 3. 2016, 12:51

Zdá se že jsem pochopil jak je to s dorazem podélného posuvu a s řezáním závitů. Část prachu navanutého na vzpomínky na učňák je pryč. Pokračuji s další prosbou o radu-názor.

Je nějaká šance že bych se s Holzmann ED1000N napálil méně než s Bernardo Profi 700 TOP? Nebo platí že čína jako čína?

Že to budou vyhozené peníze mi prosím nepište. Prachy musím řešit jako každý druhý, (nebo víc). K tomu ale ještě musím řešit fakt, že stroj velikosti Bernarda 700 dostanu na pracoviště bez problémů, ale cokoli většího - např. tu ED1000N, už jedině za cenu že by to bylo sundané z toho stolu a část cesty by to muselo urazit "stojíce na boku" - osou vřetene kolmo vzhůru. Prostě to potřebuju dostat po schodech do sklepa činžáku, a není šance že by mě bylo povoleno bourání za účelem lepšího vytočení se chodbách.
Pročetl jsem si pár vláken a začínám chápat, co za ty peníze asi dostanu (problémy). Nicméně se nechystám na produkci strojních součástí s vyšší požadovanou přesností, a už vůbec ne dlouhých, takže "nepřesnostmi" při práci jsem srozuměn a je pro mé potřeby zdá se býti akceptovatelná.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 3. 2016, 6:45

řekl bych - čína jako čína. Pokud projdeš nabídky Holzman, Bernardo, Optimum ... najdeš shodné stroje po stránce železa.
Ale stejné úplně být nemusí - našel jsem kdesi stránky čínského výrobce a k mé BF20 jsem tam našel asi 6 rozměrově shodných variant. Myslím, že u soustruhů to bude obdobné.
Různé kužely vřetena/pinoly, různé pohony ... ale vše shodná ošizená litina na konstrukci.
určitě jdi do 3f motoru.

Doporučuji poptat na foru zda někdo nemá tebou vybraný model a jet se na to podívat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 3. 2016, 10:08

Preco tak tlacite do toho 3f motora, DC to zvladne tiez.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

25. 3. 2016, 10:19

chb nejspíš myslel nebrat klasickej 1f motor s kondenzátorem.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 3. 2016, 10:34

Na malom sustruhu mam 400w motor s uhlikami a je pravda ze tam dostava zabrat niekedy sa na nom ruka nedala udrzat, na vecsom s 125uni a 550tocna dlzka mam 750W DC a tam je vlazny. ta vyhoda plynulej regulacie je na nezaplatenie.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 3. 2016, 6:31

pafik píše:chb nejspíš myslel nebrat klasickej 1f motor s kondenzátorem.
ne tak úplně - soustruhy (i frézky) v této nižší cenové kategorii mývají často DC motor s nějakou triakovou regulací a pak nemají jiné převody - prostě potřebný rozsah otáček musí zvládnout regulace.

Jednootáčkový soustruh je neprodejný a tak, pokud má 3f motor tak má i nějaké převody. Ať už klasiku nebo jen přehazování řemenů. A pokud k tomu dokoupím měnič, což je k ceně stroje relativně malá položka, tak užitná hodnota výrazně stoupne. Sílu v malých otáčkách to má díky převodům a plynulou změnu otáček díky měniči. Navíc měnič umí rychle reverzaci, umí rozběhy a brždění ...

a co se týká financí - DC motor a DC regulace stojí víc než 3f motor - proto bych hledal pohon 3f motorem a ty peníze raději utratil v podobě nějakých převodů.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

25. 3. 2016, 9:30

Před více než rokem jsem také zvažoval jaký soustruh dotáhnu do baráku. Po zkušenostech se starým soustruhem z předválečného období a SV18 na kterou jsem narazil v práci jsem se rozhodnul pro koupi nového číňana. Pokoukával jsem po zde prodávaných od Promy přes Optimum po Bernarda a Holzmana. U Boukala mě odradilo jednání prodejce. Po dotazech na soustruh s 3f motorem mě stále přesvědčovaly pro motor s regulací. Po mém přiznání, že si tam chci dát měnič mě vnucovaly soustruh s měničem a že jinak přijdu o záruku. Nakonec jsem skončil u Výrobních strojů. S majitelem příjemná domluva nevadila dodatečná montáž měniče, spíš byl prodejce překvapen jak je montáž snadná bez velkých zásahů do elektroinstalace. Na své SV470 nedám dopustit :D sice mu chybí tuhost masivních strojů, ovšem pro kutila to je splněný sen. Tak jako každý stroj má své limity i zde jsou a člověk s nimi musí počítat, ale vyrábí velice přesně dá se říci přesněji než potřebuju. Šponu běžně odebírám do 1mm ( 2mm z obvodu) z ocele a zvládl by i více. Motor 2kw řídím měničem což je velký komfort pro obsluhu a jinak si práci už ani nedovedu představit.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“