Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 1:44

Když se vrátím k té myšlence QNX z předchozího vlákna proč nikdo nedělá kvalitní nový stolní soustruh tak mne napadá tahle anketa...

Kupujeme si dnes auta, vybavení domácností na splátky či leasing s životností někdy sotva na dobu toho splácení a tak by mne celkem zajímalo kolik lidí by dnes bylo ochotno koupit kvalitní nový jednoduchý soustruh bez strojního posuvu s životností řekněme cca 30 roků. Parametry dejme tomu tyto:
Točný průměr 120mm, Točná délka cca 300mm. Rozsah podélného posuvu bez přestavení suportů cca 50-60mm otáčky tak do 3000 za minutu, ovládání na měnič ???? Hmotnost cca do 50kg, příkon cca 180 - 550VA. Odhaduju, že by se takový stroj mohl dát vyrobit v ceně kolem těch 60-70 tisíc, ale nekamenujte mně je to opravdu jen nástřel ..... :?:

Robokope, šla by udělat anketa? Nějak jsem nepochopil jak zadat jednotlivé možnosti odpovědí. :oops:

Přikládám nástřel odpovědí:
1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
3. Ano, ale nemám na to finance
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama. :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 10:20

btw na tu zminovanou masinu podle schaublina mam slibene vykresy, na frezku k tomu tusim taky

Obrázek
Obrázek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 11:12

Engineer: Taky ti to vrtá hlavou, že? Jak teď generálkuju tu SV18, tak jsem naprosto zděšenej z jak strašně velkýho množství součástek je vlastně takovej soustruh sestavenej......... ale jednoduchý minisoustruh bez strojních posuvů, to by snad nebylo tak strašné. Je mi jasné, že bych si nenašel čas ani na výrobu jednoduchého minisoustruhu, protože i to je dost velkej projekt, ale možná bych zvládnul na CNCčku ohlodat nějakou tu součástku :-)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 12:30

Robokope dík za anketu !!!! :D

Ty dvě mašinky máš moc pěkný!!! Krásná práce. To někdo stavěl?
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 12:36

QNX píše:Engineer: Taky ti to vrtá hlavou, že? Jak teď generálkuju tu SV18, tak jsem naprosto zděšenej z jak strašně velkýho množství součástek je vlastně takovej soustruh sestavenej......... ale jednoduchý minisoustruh bez strojních posuvů, to by snad nebylo tak strašné. Je mi jasné, že bych si nenašel čas ani na výrobu jednoduchého minisoustruhu, protože i to je dost velkej projekt, ale možná bych zvládnul na CNCčku ohlodat nějakou tu součástku :-)
No není to tak hrozný, naopak já zase pro změnu předělávám jeden malej stolní stroj na mini CNC a fascinuje mně jak to je jednoduše vymyšlený. S vybavením kterým disponuju bych tu mašinu asi zvládnul udělat celou až na vřeteno a na případný broušení loží, to by musel spáchat někdo (jako třeba Tumlík :lol: ), kdo má broušení k dispozici. Jsem zvědavej na výsledky ankety.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 7:08

ano je to staveny a mam slibeny vykresy
takze ted uz jen nekoho kdo rozjede vyrobu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 10:04

Určitě je to moc zajímavej nápad. Přímo ideální projekt pro společný návrh, nebo dokonce výrobu tady na foru. Já bych si sice určitě nenašel čas na výrobu celého soustruhu, ale třeba model lože pro slévárnu bych vyfrézovat zvládnul (s logem cnc fora :lol:
Mám rád jednoduše, funkčně a poctivě udělaný věci ......... a takovej malej soustruh na trhu opravdu schází.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 11:38

taky bych rad videl kdyby se tu v cechach vyrabelo zase o neco vic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

6. 2. 2012, 3:22

Jenom dotaz pro odborníky, omlouvám se že je veřejný ale nevím komu ho adresovat konkrétně:
zajímalo by mě, pokud to má být tedy opravdu kvalita, jak třeba dlouho plánujete nechat vyzrát odlitky na tu mašinku? Konkrétně u Schaublina prý, ale nemusí to být pravda, jen nám to kdysi kdosi povídal, ležely odlitky loží 3 roky, pak je nahrubo obrobili a znovu zrály další 2 roky. Ale fakt to nemusí být pravda, třeba nám tehdy kecali ...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 3:37

Petr Bařík: noooooo, Tumlík se vyjádřil, že by to zařadil do plánu na příští pětiletku. Já jsem na tom podobně :-)
Takže ono by to klidně tak nějak mohlo vycházet. Kdyby někdo poskytnul přístup k soustruhu Schaublin 70, nebo něčemu podobného, nebo dodal výkresy. Tak jsem ochotný vyfrézovat modely na lože, vřeteník a koník a odvézt to do slévárny. To třeba i v letošním roce ........... no a pak to může zrát ty 3 roky, za 3 roky bych hrubé obrobení zvládnul a za další 2 se může obrábět. Celé to určitě vyrábět nechci, protože na to nemám čas a ani trpělivost. Na víc než jsou ty odlitky si asi netroufnu.
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

6. 2. 2012, 4:36

Právě proto asi o tý pětiletce Tumlík psal. Jenom jsem se chtěl tak nějak ujistit, že to došlo i dalším ...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 4:47

Petr Bratřík: V dnešní uspěchané době to může být trochu problém. Nevím, jestli by se našlo dost zájemců ochotných čekat na soustruh několik let ....... ale zase tu dobu můžou střádat do prasátka :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 4:54

Taky se to dá žíhat při 500 stupních a pak stárnout jen půl roku venku. Nevím ale, jestli je to plně ekvivalentní přirozenému stárnutí, nicméně dnes se takhle stroje dělají. Nebo použít černý granit co se z něj dělají měřicí desky a nechat ho vystárnout pár set miliónů let.
Aleš Procháska
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 4:59

Vzpomnel jsem si po 12ti letech na: http://www.tecoznojmo.cz/su300.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Ted jsem mluvil s panem vyrobnim reditelem. Existují, podle mne by se slo domluvit, co nas trh a evropa potrebuje. Podle mne to "garazista"
nezvladne a velka firma nebude mit pod tlakem Ciny zajem. Mne to zajima z hlediska domluvy na pripadnou adaptaci na CNC, jak frezky tak soustruhu,
protoze po mnoha letech utrpeni s "prestavbami" uz nikdy cinu nevezmu.
Zitra zjistim vice. Cena ciny to rozhodne nebude, ale po domluve, co by to melo umet, by se z toho mohla stat zajimava alternativa pro kvalitni masinku
s moznosti CNC setu (reklama) :) . Pochopitelne pro ty uzivatele, kteri budou ochotni za kvalitu priplatit a nepotrebujou zrovna Schaublina nebo MN80ku.
:D
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

6. 2. 2012, 5:43

Taky pěkné mašinky http://www.lathes.co.uk/aciera/
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“