Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 10:10

Engineer: A to já bych zase znalosti našich metalurgů nepodceňoval. Určitě jsou dost dobré na to, aby nikdo z nás nepoznal rozdíl v kvalitě odlitku mezi tím od Schaublinu a kvalitním odlitkem z kvalitní litiny z ČR.
Co se autorských práv týká, tak z těch bych se také nepodělal. Těch pár kusů odlitků bez nápisu Schaublin nikoho zajímat nebude.
To 100 let trvající piplání je také diskutabilní. Ono jde spíš o kopii "skoro sto" let starého (zastaralého) soustruhu a od jeho dob už je ta metalurgie někde jinde. Takže přesnější by bylo, že k tomu "zastaralému loži" a "zastaralé technologii" se mohou přidat desítky let poznání a zkušeností :D
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 12:07

Abych tuhle nesmyslnou debatu z mé strany ukončil, až to někde odleješ, tak se pak pochlub výsledkem, já osobně zůstanu raději u těch "zastaralejch" originálu. Hodně štěstí.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 12:36

Já mám staré věci rád, ale nežiju v iluzi, že dnes slévárny nedokážou udělat kvalitní odlitky. Ale v jednom máš pravdu, dokud se nenajde někdo s potřebnými zkušenostmi pro tvorbu modelu, tak je to jen nesmyslná diskuze.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10123
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 11:49

Je zábavné číst příspěvky o slévárenství od lidí co je to pro ně víc než okrajová záležitost :wink:
Shrnutí ,lože tý 102 není nic co se nedá odlejt a zpracovat ve stejné kvalitě jako originál ,jediný problém je cena ,a to né jen za litinu ,ale za návrh lože ,simulaci lití (to je to co nahradí ty léta zkušeností předchozích výrobců), modelové zařízení,samotné lití ,žíhání a případné vibrování + další technologie na odstranění nežádoucího pnutí .
Povídání o speciálním materiálu je reklamní sdělení ,protože se dá říct že všechny pro tyto aplikace použitelné litiny jsou známé,to povídání o chladnutí taktéž -řízené tuhnutí odlitků je známá věc a proto taky ta simulace abys nemusel dělat tunu zkušebních zmetků.
A bláboly že to dneska neumíme jsou směšné ,umíme odlejt věci který si před několika lety neuměl nikdo představit .Proč to nikdo nedělá ??? protože to nikdo nepotřebuje (zrovna tak jako šeping)ve stejný kvalitě a ve stejný ceně jako to stálo v přepočtu tý doby.V tu dobu to bylo jako dnešní CNC ,prostě přesná mašina s řídícím systémem co měl ruce a baret na hlavě :wink: dneska se dělaj mašiny s větší přesností ale to se tady neřeší.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 12:39

pokud se pro to loze rozhodnete, zajistim navrh modeloveho zarizeni a a simulaci zdarma, rad podporim neco udelat, namisto prazdneho tlachani
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 1:14

fmodel: Souhlasím. Vidím to úplně stejně.
filla: To je slovo do pranice :) Já zajistím zdarma vyfrézování modelů, forem na jádra, modelových desek ........ nebo co to bude potřebovat. Takže jaký může být další postup? Lože Schaublina 102 nemám, ale mám téměř totožné lože Simonet 102. Hlavní rozdíl je v tom, že Simonet má šířku vrchní plochy 72 a Schaublin 70. To je dost blízko, aby se ze stejného odlitku dal udělat Simonet i Schaublin až při obrábění. Jaké jsou rozměry T drážek u Schaublina nevím, pokusím se to zjistit a snad to bude podobný případ. Pak je tam ještě rozdíl v tom, že Simonet má jen zadní T drážku, ale nemá přední. Takže bych překreslil Simonet a převedl ho do symetrické podoby s přední i zadní T drážkou. Dodržel bych tvar lože a vnější vzhled. Vnitřní žebrování by se mohlo navrhnout nové a optimalizované pomocí počítače.
Jdu to nakreslit.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 2:13

V rychlosti nakreslené lože Simonet 102 (zatím bez dutin, žeber, úkosů). Pro představu o velikosti, je to 866mm dlouhé. Model je v SolidWorks 2010.
Přílohy
Loze.JPG
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

3. 9. 2017, 3:38

Tak nakonec pár posledních příspěvku je konečně konstruktívních, které možná povedou k nějakému výsledku. Škoda že tak tomu nebylo před pár léty, to bychom tady již řešili kdo jakou vychytávku dovede udělat a dodat :wink: tak jak je tomu u MN80...
Měl bych o takové lože či soustruh zájem, ale za podmínky že bude vyřešen kvalitně i vřeteník :)
A také možná přispěji do začátku, na netu je toho hafo a nevěřím že by se odtud nedalo něco použít:
- 3D model kompletu
Obrázek
- 3D model lože
- technické info + průřez ložem
- rozsáhly manuál+výkresy ND zpracován s německou precíznosti
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 4:11

Tak profil lože Schaublinu a Simonetu se dost liší. Schaublin je trochu složitější a větší. Když na to teď koukám, tak ta jednoduchost Simonetího lože se mi moc líbí. Asi bych u toho zůstal. Původně jsem se chtěl držet Schaublinu, protože na něj se dá sehnat spousta věcí ........ ale je otázka, jestli je to při jejich cenách nějaká velká výhoda. Koník k Simonetu ještě obkreslím, ale je to jen ten nejjednodušší model bez výškového a stranového nastavení a s posuvem pinoly pomocí šroubu, tedy základní koník. Je to masivní odlitek bez dutin a žeber, takže na výrobu by to mělo být vyloženě jednoduché. Jen to trochu upravím na pinolu s větším průměrem, protože původní byla jen MK1 a dal bych přednost MK2. To pak můžu vyfrézovat také.Původní vřeteník asi modelovat nebudu, chtělo by to navrhnout nový. Na jeho návrh si zatím moc netroufám, ale třeba se toho někdo ujme. Já bych to pak zase vyfrézoval.
Kdyby se povedla sada odlitků lože+koník+vřeteník, tak by to byl pěkný základ stavebnice.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

3. 9. 2017, 6:58

vzdyt vreteno mas tak proc novy??
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 7:12

drekk: Protože udělat lože a nepočítat s tím, že bude chtít vřeteník a koník mi nepřipadá úplně rozumné :D
Já mám vřeteník, ale k němu mám i lože. Ten starý Simonet bych se pokusil dát do "jako" původního stavu (jaký byl původní stav netuším, stále jsem na netu nenašel ani jednu fotku) a kolem nového lože bych si pomalu začal stavět nový soustruh.
Mám suport z CNC Schaublina 102 HP a ten se k tomu starýmu Simonetu vzhledově nehodí (i když používat by na něm šel), potřebuju tedy ještě něco, kam bych ten Schaubliní CNC suport přidělal.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2017, 9:07

neco na zpusob toho schaublina ma tata
delal to kdysi pan nekde ze zlina
je to udelane z bloku oceli
myslim ze vcelku zdarile
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

5. 9. 2017, 11:08

Engineer píše:... No a pak tu je taky věc zvaná autorská práva, patenty, atd..... pročpak asi doposud žádnej šikmáč neopajcnul onu legendární Schaublin stavebnici, když jinak pajcujou kde co?
V autorskych pravech a patentech ten duvod nebude, nam bez nejakych vetsich skrupuli oprasknuli procesor vcetne dokumentace.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 12:54

No ja bych rekl ze ta opajcnuta stavebnice a la schaublin by vysla urcite draz nez nejakej sieg a podle toho by se i prodavala. To ze je tu rozdil v kvalite a uzitne hodnote je vedlejsi a nepodstatne. Obrat delaji nakupci tesca a hornbachu atd.. ti rozlysuji pouze ceny.
A koncak ten zadneho vyrobce nespasi.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 1:25

robokop: Nemám problém s tím, že se to od začátku bude brát jako nekomerční projekt.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“