seřízení vůle rybin

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 1. 2015, 11:58

origosch píše:Kdybys tam chtěl dát mosaz, ta Ti mohu ustřihnout buď 0,6, nebo 0,8 mm PT gratis. Tyhle vocintky dávám do šrotu. Ale musel bys si přijet.
Díky za nabídku. Já spíš myslím, že i těch 0,6 by asi bylo moc. U podélného je aktuálně 0,1 a nestačí, takže tam by mohlo přijít 0,2 nebo 0,3. U příčného bude potřeba ještě méně, protože tam jde jen o to, že mi klín vylézá moc dopředu do stírky. Napadlo mě taky ho uříznout, ale to se mi nechce. Svislí asi nebude nic potřebovat přidat.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 1. 2015, 12:07

Jinak jsem zjistil, že to jak mi jde pevný stůl od sloupu 0,03 do kopce, je nejspíše dáno, že už svislý stůl je nahoře naklopen směrem ke sloupu o 0,03. To může být způsobeno, že horní rybina svislého stolu je opotřebena více než dolní - svislý stůl na ní vlastně visí. To bych možná spíš, něž planžetami pod svěrák, řešil strčit jí mezi dosedací plochu pevného stolu a svislí stůl.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2015, 11:20

Přeměřoval jsem na frézce klíny.

1. Klín vřeteníky mi vyšel, že má stoupání 1:120. Když ho dotáhnu, tak vepředu přesahuje cca 10mm. Z toho mi vyšlo, že potřebuju vložku silnou cca 0,09 nebo možná i 0,1mm. Sem tedy sklotextil nedostanu, jestli se dělá od tloušťky 0,2 výše), jedině možná prešpan. Akorát je tady komplikace, že jelikož FN22 nemá centrální mazání a vše se maže různými maznicemi, tak konkrétně rybiny vřeteníku se mažou z boku. Z toho důvodu je v klínu udělaná jednak drážka pro mazivo a dále je tam provrtaný otvor na druhou stranu ke kluzné části. Tam je i pak udělaný takový žebříček z mazacích kanálků. Z toho důvodu jakákoliv vložka, co tam přijde, musím mít udělaný dostatečně velký výřez na cca stejném místě, aby bylo zajištěno mazání této strany kluzného vedení. Z toho důvodu začínám přemýšlet, jestli to nakonec přeci jen nevyřešit zkrácením klínu o 10 nebo 11mm. Co jsem koukal, tak v dotažené poloze je vůči rybině na sloupu zapuštěn jen o cca 5mm, takže se tím o nic moc nepřichází.
Tohle asi TOS trochu nedomyslel. Podle mě stačilo tam dát klín obráceně, tj. aby byl dotahovací šroub vepředu pod stírkou a byl pokoj. Pak by nevadilo jak moc se klí vysune (stejně jako u svislého a podélného vedené).
Jinak délka klínu je 445mm a šířka opěrné plochy 24mm, takže by to chtělo vložku širokou tak 20 - 22mm.

2. Podélný klín se jeví, že má stejné parametry, takže předpokládám, že i stoupání bude 1:120. Na levé straně mi klín přesahuje 23,5mm, takže by to chtělo přidat cca 0,2mm. Aktuálně je tam tedy vložka z mosazného pásku tlustá 0,1mm, takže by to chtělo jí nahradit jinou o tloušťce 0,3mm. Tady by už tedy šel použít jak prešpan tak sklotextil. Na straně klínu, co přiléhá k suportu, nejsou žádné mazací kanálky, takže s vložkou nevzniká žádná komplikace. Klín je navíc dlouhý jen 250mm, což usnadňuje dostupnost vhodného polotovaru pro vložku.

3. Svislý klín je dlouhý 435mm. U toho ale nic řešit potřeba není.

Dále jsem dál přeměřoval geometrii. Vřeteník jde tedy směrem dopředu skopce 0,02mm. Suport se nahoře vůči spodní poloze od sloupu vzdaluje o 0,01mm. Svislý stůl jde od středu doprava, když ho posunuju doleva do kopce cca 0,03mm a od sloupu se ve vodorovné rovině vzdálí o 0,01mm. Svislý stůl je naklopen ve svislé poloze o 0,03mm směrem ke sloupu.
Viděl bych to tedy vyvložkováním a dotažením klínů co nejlépe vymezit vůle. Tím by mohlo plno těchto křivostí vymizet. Minimálně naklopení vřeteníku dopředu - když jsem klín pokusně dotáhl tak se to srovnalo. Stejná šance je zlepšit takto podélnou osu. Pak, podle toho, jak by se hodnoty zlepšily, bych řešil, jestli třeba dorovnat naklopení stolu třeba nějakou planžetou mezi svislý stůl a dosedací plochou pevného stolu atd. Raději bych měl srovnaný pevný stůl než muset rovnat svěrák. Problém samozřejmě nastane, když budu potřebovat nasadit naklápěcí stůl.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2015, 4:53

Zatím jsem vyřešil jen příčný posuv. Klínek jsem nakonec o 11mm zkrátil. Oddělal jsem na tom jeden pilový list :-(( Nicméně po dotažení se vřeteník srovnal.
K podélnému posuvu jsem se ještě nedostal. Pokoušel jsem se přeptat u nás v práci po přešpanu, ale nikdo nemá, a zatím jsem neměl čas to nějak shánět dál.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

4. 2. 2015, 7:15

Nějaký prešpán bych měl, ale je to tloušťka tak 0,1mm
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

4. 2. 2015, 8:44

Dneska jsem byl vyhodit nějaké plasty a koukám, že v kontejneru leží šet tabulí prešpanu 1m x 0,5m. Tak jsem ho zachránil. Ještě jsem ho neměřil, ale bude asi moc silnej. Zítra to změřím.
www.mosaznevyrobky.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 2. 2015, 4:40

Díky že jste si na mě vzpomněli. Tloušťka 0,1 je bohužel málo.
Kolega mi u nás v dílnách vyžebral pásek duralového plechu, ale bohužel to bylo moc silné. Bylo to 0,5mm a ani jsem nebyl schopen klín zasunout, abych chytnul šroub. To je otázka, jestli i těch 0,3 nakonec nebude moc, jestli nezkusit jen 0,2 nebo 0,25. Jde mi o to aby šel klín dotáhnout na vymezení vůle a nikoliv abych se dostal na doraz se štelovacím šroubem.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

9. 2. 2015, 9:00

Keď som na frézke z dôvodu krátkych líšt nemohol dotiahnuť priečny stôl, tak som ich nadvaril z mat 14 220. Jednalo sa síce iba o niekolko mm, no s výsledkom som nadmieru spokojný. Po navarení som to nechal v zábale vychladnúť, potom som to na frézke opracoval + 0,03 mm, a následne zaškrabal na farbu za pomoci pravítka a doladil na mieste. Pokial by som to musel znovy riešiť, určite by som šiel touto cestou, trvalo to možno 3-4 hod dve lišty aj s dopasovaním.
021.JPG
022.JPG
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

9. 2. 2015, 9:20

Měřil jsem ten prešpan a je to 0,5 mm, tak že moc silné.
www.mosaznevyrobky.cz
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

8. 3. 2015, 2:45

Zdravím,

Ospravedlňujem sa za vstup do vlákna, ale nakoľko mám tiež problém s vôlou rybín na krížovom stole a potrebujem vypodložiť klíny, rád by som sa spýtal čo to taký prešpan je a ako vyzerá, resp. či aspoň jeden z odfotených exemplárov je ten správny? Všetky pochádzajú z rôznych starších obalov na dokumenty.

Vopred ďakujem :)

Ľuboš
Přílohy
photo.JPG
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

8. 3. 2015, 7:18

4 určitě je. 1,2,3 - takovou variantu jsem neviděl , znám jen ten hnědý jako hladká strana sololitu.
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

8. 3. 2015, 9:07

radu78 píše:4 určitě je. 1,2,3 - takovou variantu jsem neviděl , znám jen ten hnědý jako hladká strana sololitu.
Ďakujem za objasnenie. Už len nájsť nejaký správnej hrúbky, tento má 0,5mm a ja by som potreboval 0,1-0,15mm.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“