křížová hlava na fa 3u

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

29. 6. 2015, 4:46

Zdravim,
potřeboval bych poradit, které křížové hlavy pasují na tuto frézku a to včetně i úprav, aby tam pasovala, můžu koupit korejksku křížovou hlavu bs2 ovšem bude tam po úpravách pasovat?????, už sem se pomaly rozloučil stím, že bych měl v ní iso40, nebo pokud se někomu doma válí křížová hlava na fa 4 a chtěl by mi ji nabídnout k prodeji tak budu šččastné :-)


Jinak vím že po úpravě tam pásně křížová z fa 4 ovšem není k mání mladí páni:-) a to mě sere, doma mám vše na iso 40 a teď budu asi nakupovat iso 30?

další otázka:
pokud bude chybět ta propojovací čtyřdrážková hřídel se strmým kuželem tak z čěho vyrobit??předpokládám že 12050 a kalit.

dík moc za rady a nabídky.
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

29. 6. 2015, 10:21

Toto je originál
002 (2).JPG
007.JPG
Tie menšie, čo sa šrobujú z predu na zvislú rybinu s ISO 30 majú iba klzné ložiská, a max otáčky 500/min. Mal som ich dve, no pustil som ich do sveta- nič moc. Inak kamoš dal prebrusiť tu ISO 30 na ISO 40, ale dosť sa to hreje. Ešte by tam po upravách šla dopasovať táto
Hlava IFU 32.JPG
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2015, 10:35

qwer píše:Toto je originál
To ISO je celkově blbost, čím menší kužel, tím menší použitelný průměr frézy, proto se to pak dělalo i s morse, ten nakonec je pro věci, pro které je ta hlava určená nejlepší :wink: Proto taky ty bronzové pouzdra a snížený odlitek směrem ke stolu.
ISO 30 bych ještě rozuměl, čytřicítce už ne :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 6. 2015, 1:43

Já bych tu čtyřdrážkovou hřídel se strmým kuželem na konci spíš asi dělal z nějaké cementační oceli tř. 14, třeba 14 220, nechat cementovat, kalit a popustit - stejně bys asi tepelné zpracování někde nechal dělat tak je nejlepší si nechat tepelné zpracování doporučit.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

30. 6. 2015, 10:11

tumlik píše:
qwer píše:Toto je originál
To ISO je celkově blbost, čím menší kužel, tím menší použitelný průměr frézy, proto se to pak dělalo i s morse, ten nakonec je pro věci, pro které je ta hlava určená nejlepší :wink: Proto taky ty bronzové pouzdra a snížený odlitek směrem ke stolu.
ISO 30 bych ještě rozuměl, čytřicítce už ne :)
To sa mi iba raz stalo, že som potreboval vyrobiť ozubený hrebeň, a nemal som origo kotúčovú na hrebene, tak som to frézoval osmičkou zo sady, no a vtedy mi ten spodok zavadzal. Ale tie malé otáčky ma štvali viac, preto som zháňal tú origo s ISO 40. To keď sa dá vykláňať v dvoch osiach, je velká výhoda, akurát je tam málo miesta medzi vretenom a stolom, preto by som tam rád dopasoval cez prevod tú hranatú z 32-ky.
Ten náhonový trn do obrážacej hlavy som robil z vyvrtávacej tyče, príp ak tam je dosť miesta, by sa dal aj do toho držiaka vložiť unášač z nejakej poloosy, a kalením by som si hlavu nezaťažoval, tie drážky majú velkú plochu, to nevymačká čo budeš žiť 100... :D
003 (2).JPG
004 (2).JPG
003.JPG
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 6. 2015, 10:28

Kalit / nekalit - jestli tomu správně rozumím, tak trn se vtahuje dovnitř do hlavy tak aby šla hlava stáhnout z rybin na sloupu, nebo tak nějak, že? Nikdy jsem to v reálu neviděl, teprve uvidím až nějaká FAčko konečně seženu. Pak když se ti to časem všelijak zdeformuje tak ti to může špatně fungovat. Můžeš mít problém s trnem v náboji posouvat. Samozřejmě záleží, jak stroj kdo zatěžuje, ale co jsem slyšel tak zrovna FA3 snese poměrně dost velkou řeznou sílu.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 6. 2015, 10:31

Mam taky dojem, že se ISO40 trny dají koupit jako polotovar. Tj. má to na konci kužel ISO40 a trn určité délky a průměru pro výrobu libovolného upínače / nástroje.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

1. 7. 2015, 9:35

No takže neuvěřitelné se stalo, křížovou hlavu sem pořídil, dokonce 15km od bydliště, dojel sem tam, stím že po telefonu mě bylo sděleno, že je to na fa3, dojedu tam kouukám na to jak tele na nový vrata a ona to byla hlava na fa4 s iso 40, pán mě vrdil že to je na fa3 ...no ale nechal sem ho v omylu, domluvili cenu zaplatil a fuk do auta a honem pryč, hlava byla včetně ramena trnu s podložkama.
Doma na to koukám jak tele na nový vrata znovu....no ona tahlava je s největší pravděpodobností funglofka :lol: :lol: raneno nikdy nebylo sundany je spojený origo lakem, dutina kužele jak čerstvě po broušení ...nulová vůle na ozubení....no dobré kauf to byl.
Já hlavu nehodlám používat na frézování hrebenů- to si raději koupím hřeben hotový, já spíš budu používat na frézování lišty na ohýbačku plechů prostě dlouhý věci pod úhlem a to si myslím značka ideal.

otázky pro qwera:

Nemohl bys prosím sem hodit nějaký nákres s rozměrama toho připojovacího trnu

nebyl by k té křížové hlavě nějaký manuál s řezem byl bych za něj nesmírně vděčný.

to se naže jen na rameně(je tam maznička)?

no a ta pumpička je předpokládám na olej, kama se nalívá?tím šrouběn co je nahoře?kam všude to tlačí olej?je potřeba někde vazelína jednou za čas nebo vče je jen na olej?

V té hlavě není pro připojení čtyřdrážka???Mám tam nejaký baznek s drážkou na pero to je origo???(zítra sem dám fotky) Já jen abych se nesnažžil vysunout drážkovanou hřídel která tam třeba vůbec není :lol:

Vidím že na fotkách tam nemáš nasunutý opěrný ložisko a trám, stím tak frézuješ normálně??

Musí se opěrný rameno sundat vždy když se mění nástroj nebo je na to nějaká finta jak trn dostat ven a rameno nesundávat????


jinak sem kontaktoval slavnýho překupníka svobodu, ten za tuto hlavu chce 20000kč no a není tam ani rameno ani trn stav po vyhození z páteho patra......no ale má ji tak kdyby někdo poní moc toužil :mrgreen:
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

1. 7. 2015, 9:38

aleshonsa píše:Mam taky dojem, že se ISO40 trny dají koupit jako polotovar. Tj. má to na konci kužel ISO40 a trn určité délky a průměru pro výrobu libovolného upínače / nástroje.
jo tak to polotovar by byl značka ideal kuknu na to
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 7. 2015, 10:55

Ja som ten trn na pripojenie tejto hlavy dorábal ku tomu držiaku s ISO 40, inak origo vypadá takto, no myslím, že keď je upnutý napevno v dutine hor. vretena je to lepšie, ako iba na kameňoch, ten druhý je na tu malú hlavu, a na obrážaciu, a pohlad zozadu na unášací hriadel. Maže sa to tou pumpičkou, olej sa nalieva cez ten šrob hore, manuál nemám. To pomocné rameno musíš dať dole, keď meníš nástroj, a normálne frézujem bez neho, opatrne aj TK hlavou
spoj. trn.jpg
náhon.trn.jpg
003 (2).JPG
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

2. 7. 2015, 9:03

No to koukám že na originále to je unášený jen přes kameny, ten druhý trn mám na obrážecí hlavu sem myslel, že tam bude neco tahovýho... :shock:
Možná to pak de líp nasadit než když je tam strmý kužel.

Jinak polotovar s iso 40 sem našel ale cena přes dva tisíce takže to bude pasé...seženu nějakou vyvrtávací tyč a udělám to z ní nebo mě napadá že by to mohlo jit udělat i z nějaké redukce z iso na morse
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

2. 7. 2015, 9:34

qwer píše:Toto je originál
002 (2).JPG
007.JPG
Tie menšie, čo sa šrobujú z predu na zvislú rybinu s ISO 30 majú iba klzné ložiská, a max otáčky 500/min. Mal som ich dve, no pustil som ich do sveta- nič moc. Inak kamoš dal prebrusiť tu ISO 30 na ISO 40, ale dosť sa to hreje. Ešte by tam po upravách šla dopasovať táto
Hlava IFU 32.JPG

Nemáš tam na té origo s iso 40 štítek jaký je to přesně typ a který podnik tos?? já ho totiž tam nemám.
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

2. 7. 2015, 7:26

Myslím že to vyrábal TOS Olomouc, štítok tam neni, skúsim zistiť
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

23. 4. 2017, 3:42

to upnutí toho trnu pouze na kamenech se mi nějak nezdá.
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

15. 2. 2023, 8:33

Ahoj může mi někdo objasnit jestli si myslím správně, že přední část hlavy je jaká-si pumpička na olej ? vedou od ní vnitřkem kanalky nejspis na olej. Navod co sem našel je na nějakou starší verzi. Dík
007.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“