frézka F1_250

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
martincejpek
Příspěvky: 1
Registrován: 22. 7. 2015, 8:55

24. 7. 2015, 1:51

Ahoj! Potřeboval bych poradit. Kompletoval sem frézku f1-250 (stejná jako naše FA3U), chybělo mi horní rameno a opěrný domeček. Po pár týdnech hledání se mi ho podařilo sehnat. S velkou radostí sem ho na stroj namontoval a po sléze zjistil že osa domečku nesouhlasí s osou vřetene! Tak nevím jestli jsou jednotlivé domečky spasovávány ke konkrétní mašině, nebo se dají mezi sebou zaměnit? Řešil někdo tento problém? Popřípadě zda by se to dalo nějak upravit?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 7. 2015, 2:18

Jak moc ty osy nesouhlasí?
K F1-250 konkrétně nic nevím, nicméně třeba v manuálu k ruské univerzální frézce 6P8x (už přesně nevím, jestli to bylo k 6P81, 6P82 nebo 6P83, ale to je teď jedno) jsem četl, že opěrná ložiska nelze mezi stroji přehazovat, protože jsou spasovaná na konkrétní stroj. Tj. jestli ti to nehraje jen o kousek, tak to bude nejspíše ono. Bohužel výrobce z KLDR není TOS (tam tuším tento problém není, alespoň jsem podobné varování nečetl – nakonec to můžu někdy vyzkoušet přendat ložisko z FA3AU a nasadit ho k FA3H).
Pak jedině, jestli to je o hodně, tak že ti někdo prodal opěrné ložisko k F2 místo k F1, popř. i rameno, a třeba to rybinami pasuje i na F1 (nevím, jen spekuluji), akorát že je větší osová vzdálenost od ramene.
Naposledy upravil(a) aleshonsa dne 24. 7. 2015, 3:03, celkem upraveno 1 x.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 7. 2015, 2:51

Upravit teoreticky ano, prakticky to bude trochu náročnější. Záleží, jestli je osa ložiska výš nebo níž k ose vřetene.
- v případě že je níž: Je tedy potřeba zmenšit osovou vzdálenost od ramene. Odfrézovat vršek ložiska o část, o kterou je to níž a pak i vnitřní spodní část rybiny v ložisku. Jenomže tím se ti rybina rozšíří a budeš to muset vyvložkovat nějakou přesnou vypodkládací planžetou.
- v případě že je výš: Je tedy potřeba zvětšit osovou vzdálenost od ramene. Jedině mě napadá rybiny symetricky rozšířit tak aby mohlo ložisko klesnout níže. Vršek mezi ložiskem a ramenem pak opět vyvložkovat přesnou vypodkládací planžetou.
To by bylo tedy ke srovnání ve svislém směru. Ve vodorovném bych to asi řešil zabrat rybinu více do jedné nebo druhé strany. Pak to na druhé straně opět dohnat planžetou. Ty planžety jsou přesné s tloušťkou na několik um ocelové kalené. Anebo kdyby chybělo více tak vyrobit přesné vložky z destiček broušením na magnetce.
Celkově jde o to, že to bude dost metodou pokusný odběr materiálu - kontrolní měření - další pokusný odběr materálu. Jestli nemáš jinou frézku na které bys to dělal tak se z toho zblázníš – vyndat úchylkoměr z horizontálního vřetene, sundat ložisko, upnout ke stolu, nasadit nástroj, zabrat třeba pár setin mm, vyndat nástroj, sundat ložisko ze stolu, nasadit ložisko na rameno, upnout indikátor ... a tak pořád dokola. Pak mít připravenou sadu vypodkládacích planžet abys to mohl zkusmo vložkovat. Pak jde ještě o to, jak je stroj přesný a jestli to rozumně dá.

Nebo se na to ložisko vykašlat a udělat úplně nové z litinového polotovaru. Výroby rybiny je jasná. Osu mi někdo radil trefit tak, že do vřetene upneš vrtací hlavičku a obrobek s již vyrobenou rybinou nasadíš na rameno. Pak ho budeš sunout proti vrtáku a připravíš si tam díru, co pak budeš vyvrtávat na finální průměr. Podle mě bude i potřeba díru i vystružit aby byla přesná. Pak to můžeš sundat, a vyvrtat potřebný otvor pro pouzdro - na přesnou vystruženou díru už se pak trefíš, abys to vyvrtával souose.
Nebo mě ještě napadá, abys nemusel posouvat při vrtání po rybině tak najet stolem tak, abys to upnul do svěráku. Pak dát rameno úplně pryč. Případně si na to udělat nějaký speciální přípravek aby to pořádně drželo. To bys pak už mohl vrtat příčným posuvem stolu, popř. použít i strojní posuv. Určitě by to bylo o dost lepší než to sunout po rybině ramene (kvůli vůlím atd).

Třeba bude mít někdo lepší nápad.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Petaskolnik
Příspěvky: 2
Registrován: 6. 2. 2022, 12:32

1. 3. 2022, 8:48

Ahoj,neví někdo jestli opěrné ložisko z Fa 3 Tos bude pasovat na koreu F 1-250? Myslím žlábkem zasunutí.
Petr
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

1. 3. 2022, 10:07

Měl jsem je obě vedle sebe a pasovalo to. Byl jiný průměr ložiska, ale detaily už nepamatuju :( :)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 3. 2022, 5:24

Jedna věc je jestli to tam nasadíš, druhá jestli budou hrát v požadované toleranci osy vřetene a ložiska. A to dle mého nebudou, protože opěrná ložiska nelze prohazovat ani mezi dvěma FA3. Prostě je to spárované pro každý jeden stroj a nelze to prohodit.

Já mam u FA3AU jen jedno, správně mají být 2. S FA3AU jsem ještě koupil za pár tisíc FA3H s poruchou rychlostní skříně kvůli obrážecí hlavě, co na ní byla, s výhledem že jí buďto opravím, nebo bude na součástky. U té nebylo žádné opěrné ložisko. Dokoupil jsem postupně 3 opěrná ložiska a už při nasazování na rybinu trámu je znát že to moc nesedí.

Tj. já bych to viděl jen jako polotovar pro následné slícování.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mílap
Příspěvky: 351
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

3. 3. 2022, 8:16

Pěkný den,
jenom drobnost, utáhl bych ložisko na trámu a z trámu "udělal" suport dobastlením šroubu s maticí.
Pak bude převrtání ložisek přesnější a pohodlnější a můžou se převrtat najednou.
vastolorde
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 6. 2021, 8:33
Bydliště: Poznan, Poland

20. 3. 2022, 6:45

Ahoj. Jsem z Polska, takže se omlouvám za svou češtinu. Mám F1 250 se dvěma podpěrami a pokud potřebujete jejich přesné rozměry, mohu je změřit. Na mém stroji není klín horního nosníku, mohl by to někdo změřit na mém stroji a poslat mi výkres?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 3. 2022, 12:01

Mílap píše: 3. 3. 2022, 8:16 Pěkný den,
jenom drobnost, utáhl bych ložisko na trámu a z trámu "udělal" suport dobastlením šroubu s maticí.
Pak bude převrtání ložisek přesnější a pohodlnější a můžou se převrtat najednou.
Je zbytečné tam bastlit šroub a matici. Na stůl upneš nějakou stojinu a tlačíš to příčným suportem.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 3. 2022, 12:12

Milan199 píše: 21. 3. 2022, 12:01
Mílap píše: 3. 3. 2022, 8:16 Pěkný den,
jenom drobnost, utáhl bych ložisko na trámu a z trámu "udělal" suport dobastlením šroubu s maticí.
Pak bude převrtání ložisek přesnější a pohodlnější a můžou se převrtat najednou.
Je zbytečné tam bastlit šroub a matici. Na stůl upneš nějakou stojinu a tlačíš to příčným suportem.
Mě to čeká taky, ale nedokážu ji představit jak to myslíš. Stojinu dám a příčným s tím nepohnu protože potřebuju sunout trámem nad osou Y a sunu jen Xko. Můžeš malůvku, jak to myslíš? Dík
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 3. 2022, 8:13

Horní opěrné rameno vymezíš tak aby s ním šlo těžce pohybovat rukou. Samosebou vyčistit namazat.

Na stůl upneš opěrku tak, aby byla schopná tlačit na ložisko. Jak už jsem psal "pohybem Y - tedy příčného posuvu" tlačíš celé opěrné rameno proti vřetenu.
Vypneš vřeteno, vrátíš opěrné rameno, přeměříš, přitáhneš na vrtací tyči ...
nacrt.PNG
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 3. 2022, 12:25

A nebylo by lepší to udělat takto?:
1. Upnout opěrné ložisko na rameno jako normálně včetně utažení. Rameno taky utažené jako normálně.
2. Na stůl postavit přípravek tak aby obepínal opěrné ložisko. Zatím ho ale neupínat ke stolu.
3. Opěrné ložisko upnout do přípravku.
4. Přípravek upnout ke stolu.
5. Opěrné ložisko na trámu úplně uvolnit.
6. Pak už se převrtává stejným postupem, jak píšeš.

Znamená to sice dělat přípravek, ale zase by to bylo všechno jasně zafixované. U toho tvého postupu bych se bál, že když se to přežene s volností ramene tak tam bude vůle a dojde k nepřesnosti.
Uvažoval jsem i upnout opěrné ložisko za spodek do svěráku, ale to by asi blbě drželo.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 3. 2022, 5:42

Milan199 píše: 21. 3. 2022, 8:13 Horní opěrné rameno vymezíš tak aby s ním šlo těžce pohybovat rukou. Samosebou vyčistit namazat.

Na stůl upneš opěrku tak, aby byla schopná tlačit na ložisko. Jak už jsem psal "pohybem Y - tedy příčného posuvu" tlačíš celé opěrné rameno proti vřetenu.
Vypneš vřeteno, vrátíš opěrné rameno, přeměříš, přitáhneš na vrtací tyči ...nacrt.PNG
Jo jasně takhle to bude fungovat, jen jsem myšlenkově zaseklej na sve avii, kde nejezdi stůl, ale cele ulozeni s tramcem. Takze u mě ne, proto mi to bylo divné, ja musim variantu s provizornim sroubem
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

22. 3. 2022, 7:00

Charon píše: 22. 3. 2022, 5:42 Jo jasně takhle to bude fungovat, jen jsem myšlenkově zaseklej na sve avii, kde nejezdi stůl, ale cele ulozeni s tramcem. Takze u mě ne, proto mi to bylo divné, ja musim variantu s provizornim sroubem
Mirku u té Avie je taky opěrný ložisko upínaný k trámu přes rybinu? Tam by to šlo možná i takhle:
1) ofrézovat polotovar opěrnýho ložiska s dostatečným přídavkem pod dírou pro ložisko a vyrobit rybinu pro trám
2) Vytáhnout trám a zajistit ho. Pak nasadit ložisko na trám a utáhnout ho tak jako v provozu
3) ze spodu upnout ložisko do svěráku za ten přídavek pod dírou ložiska. Povolit opěrný ložisko i trám a trám zasunout zpět.
4) pomocí horizontálního vřetena provést vrtání a vyvrtávání díry pro ložisko
5) odstranit přídavek pro upnutí
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 3. 2022, 7:04

Radek335 píše: 22. 3. 2022, 7:00
Charon píše: 22. 3. 2022, 5:42 Jo jasně takhle to bude fungovat, jen jsem myšlenkově zaseklej na sve avii, kde nejezdi stůl, ale cele ulozeni s tramcem. Takze u mě ne, proto mi to bylo divné, ja musim variantu s provizornim sroubem
Mirku u té Avie je taky opěrný ložisko upínaný k trámu přes rybinu? Tam by to šlo možná i takhle:
1) ofrézovat polotovar opěrnýho ložiska s dostatečným přídavkem pod dírou pro ložisko a vyrobit rybinu pro trám
2) Vytáhnout trám a zajistit ho. Pak nasadit ložisko na trám a utáhnout ho tak jako v provozu
3) ze spodu upnout ložisko do svěráku za ten přídavek pod dírou ložiska. Povolit opěrný ložisko i trám a trám zasunout zpět.
4) pomocí horizontálního vřetena provést vrtání a vyvrtávání díry pro ložisko
5) odstranit přídavek pro upnutí
Jo to by asi slo, máš pravdu :!:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“