Jaké ÚPINKY NA FRÉZKU

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 5. 2015, 9:16

No a nebylo by jednoduší vzít pilník a začistit T-drážky? Já jsem to tak u FN22 taky udělal. Ono jde totiž o to, že když to začistíš, tak ti tam budou díly vyrobené dle normy pasovat. V opačném případě musíš vše upravovat. Já jsem zkusil kde mi drhnout T-šrouby a jistící kameny a na těch místech jsem to zapiloval tak aby to procházelo.
Spíš uvažuju T-drážky vůbec nechat někde vybrousit. Ony jsou totiž jen frézované a v důsledku toho jsou v nich pak jistící kameny volné a nefungují tak jak mají, tj. nasadit třeba svěrák aniž bych ho musel rovnat úchylkoměrem. Mam tam drážky 12, takže bych to nechal udělat třeba na 12,1H8 a k tomu bych si udělal pasující kameny. Dost by mi to pak šetřilo čas nemuset pořád vše rovnat do osy.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

21. 5. 2015, 9:35

fofo:
moja zkušenost s unimax shopem viz. toto vlákno ...viewtopic.php?f=83&t=15544&start=15"
a v ní konkrétně včerejší příspěvek s upinkami :twisted:
a takto vypadá jejich kvalita vlevo originál, vpravo po "dodo" pilníkem v ruce, aby byla "splněna" rozměrová norma DIN 650:
kvalita zpracování UNI MAX.jpg
kvalita zpracování UNIMAX.jpg
Takto jsem si to původně představoval že to bude vypadat :D, bohužel tento zdroj v české kvalitě a za čínské ceny jsem nalezl pozdě :-(
kovoobrabeni102.cz.jpg
ovi-ivo:
- nějakou teorii nalezneš tady: http://uvp3d.cz/drtic/?page_id=2991" onclick="window.open(this.href);return false;
- kdyby jsi chtěl něco vyrábět, tady je inspirace včetně plánků: http://home.scarlet.be/mini-draaien-fre ... ecten.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- co se týče inspirace nádobíčka i upínání - katalogy firem např. marek, kipp, verko, ganter atd. místní machři určitě doplní :-)
Abych dal něco z reálu, mne se líbí tato (upinka trubek):
spclamp07.jpg
spclamp07.jpg (44.11 KiB) Zobrazeno 9886 x
Naposledy upravil(a) Grad dne 27. 1. 2019, 5:39, celkem upraveno 2 x.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 5. 2015, 5:31

Zverak rovnat podla kamenov do T drazky som este nevidel. presnost asi ako od oka. Vola kamena v drazke+vola v zavite+vola v diere zveraku+vola v matici. Spolu mozjo aj milimeter. Niektore zveraky drazku s perim uz maju a ak ju nemaju tak je to prva vec co spravim.
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 5. 2015, 8:01

U T drážek ve stole rozhodně strhnout vnitřní rozmačkanou hranu alespoň tím pilníkem, jinak je to pro zlost. Nejhorší je když tam někdo cpe obyč šrouby. Svěrák, když má být přesně tak rozhodně srovnat na hodinky. Ty kameny jsou podle mě hlavně kvůli bezpečnosti. Hrubě můžu svěrák srovnat od oka nebo úhelnicí.
fofo
Příspěvky: 187
Registrován: 4. 2. 2015, 3:21

22. 5. 2015, 8:36

to grad: Neviem ako su na tom s kvalitou teraz, ale moje su z hladiska opracovania celkom vpohode. Samozrejme ze brusku nevideli, ale od cinanov sa to ani neocakava.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 5. 2015, 8:44

když koupíte kvalitní svěrák a máte kvalitní stůl a kameny.. ne to co je tady prezentováno.. tak ten svěrák je jednoznačně určenej a ani ho těma hodinkama rovnat nemusíš neboť to prostě sedí.. já trefím svěrák na kameny s rovnoběžností se stolem do stovky na cca 150mm délky svěráku.. pokud to někomu v kamenech vaklá milimetr tak asi bude někde chyba..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 5. 2015, 12:14

fofo píše:to grad: Neviem ako su na tom s kvalitou teraz, ale moje su z hladiska opracovania celkom vpohode. Samozrejme ze brusku nevideli, ale od cinanov sa to ani neocakava.
T-matice ani hlavy T-šroubu se podle mě brousit nemusí. Stačí běžná přesnost dle požadavku normy pro rozměry těchto prvků. To ale samozřejmě není přesnost toho, co předvedl Uni-max.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 5. 2015, 12:28

bronek999 píše:Zverak rovnat podla kamenov do T drazky som este nevidel. presnost asi ako od oka. Vola kamena v drazke+vola v zavite+vola v diere zveraku+vola v matici. Spolu mozjo aj milimeter. Niektore zveraky drazku s perim uz maju a ak ju nemaju tak je to prva vec co spravim.
Když je broušená T-drážka (resp. její boky) na určitou toleranci a k tomu jsou kameny taky broušené na určitou toleranci (správně mají být kalené a broušené) tak tam prostě citelná vůle není. Je to stejné, jako když máš třeba ozubené kolo nasunuté na hřídel kde jak otvor, tak hřídel splňují určitou toleranci a vzájemná poloha tolerančních polí je, že to umožňuje nasunutí pouhou rukou (tj. není třeba lisování, nebo ohřev atd.). Taky tam nemáš vůli.
Jistící kámen je pak sice ke spodku svěráku přišroubován malým šroubem (teď z hlavy nevím jestli M5 nebo M6), nicméně svěrák má pro kameny drážky kam je taky přesně vsazen bez vůle. Šroub je tam jen jako pojistka proti vypadnutí kamenu nebo posuvu v ose drážky.
Je to tak jak píše RaS - když je to vše pořádně udělané tak svěrák (nebo stejně tak děličku, otočný stůl, nebo jakýkoliv jiný přípravek) tak to tam prostě nasadíš a nic se už rovnat nemusí. Tohle se třeba používá na nástrojových bruskách, kde je na stole jedna T-drážka (většinou velikost 14) a pracovní vřeteník nebo koníky s hroty se tam takto nasadí, aniž by se to muselo rovnat. Tam je to dokonce kvůli vysoké přesnosti spárované ke konkrétnímu stroji.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

15. 6. 2015, 7:11

Zajímavost z dnešního brouzdání:
Obrázek
na autorové stránce jsou k dispozici také další fotky a plánky.
Spoustů dalších grifů a vychytávek jak co upínat a to včetně fotek a popisů, lze najít všude na stránkách Hrolda Halla
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

15. 6. 2015, 7:24

... vždycky platilo čím méně podložek, tím méně mezer, pružení a lépe to sedí :D tak nevím jestli to není překonstruované :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

15. 6. 2015, 8:36

Tiež používam radšej klasické schodky, príp šrobovacie panenky. A tým upínacím maticiam som nejak neprišiel na chuť, radšej používam šroby do drážiek v rôznych dľžkach, ale pre istotu tie matice skladujem, z času na čas sa zídu
001 (3).JPG
002.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“