Zapojení relé 12V blokace stykače a spínání

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

5. 6. 2014, 5:01

Mám relé 12V DC cívku toto relé ovládá (zapíná a vypíná) podpěťové relé (při podpětí vypne) - (jelikož má toto podpěťové relé jen 1 rozpínací kontakt musím použít k rozmnožení kontaktů ještě jedno klasické relé.)

Je zásadní problém zapojit na spínací kontakt č.1 ( na jednom relé) 12V pro spínání měniče (ne více než 12v a minimální zátěž) a na rozpínací kontakt téhož relé blokovat cívku stykače na 230V AC?
Existuje nějaké riziko spojené s tím že mám dvě různá napětí na jednom relé

schema zde:

http://clip2net.com/s/ifRjIT" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 6. 2014, 5:56

Pokud je to relé určeno ke spínání AC 230V, tak musí mít ve své konstrukci dostatečné izolační vzdálenosti.
Takže spínání nějakého jiného napětí na jiném (nezávislém) kontaktu nemůže ničemu vadit.
Relé již ze své podstaty dokonale galvanicky odděluje spínací napětí od spínaných napětí, a v případě vícenásobných kontaktů i spínaná napětí navzájem.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

5. 6. 2014, 6:26

Mex píše:Pokud je to relé určeno ke spínání AC 230V, tak musí mít ve své konstrukci dostatečné izolační vzdálenosti.
Takže spínání nějakého jiného napětí na jiném (nezávislém) kontaktu nemůže ničemu vadit.
Relé již ze své podstaty dokonale galvanicky odděluje spínací napětí od spínaných napětí, a v případě vícenásobných kontaktů i spínaná napětí navzájem.
Jasně , já chtěl znát jen názor z jiné strany jestli je to opravdu bezpečné.
Relátek jsem zapojil již hodně,ale nikdy sem se nesetkal s tim že bych spínal na jednom rele tak odlišné napěti.
Diky
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“