Kompas F-600 vs. čínský 6040/S80 1500w?

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 8:08

Pánové, co by jste mi doporučili? Pořád ten stejný problém. Nemůžu investovat více než 100tis. Prozatím. Potřebuji dělat s AW5083 maximální velikost 50x50x50mm. Asi 4,5,6 frézou. Stačí mi to na hrubo a nemusí to být na setinu. Desetina je ažaž:)

Slovák za 92tis nebo z eBaye Číňan 6040Z s vyšší oskou a vřetenem 1.5kW. za cca 60tis. 80kg vs. 51kg. Bude zásadní rozdíl, nebo to bude téměř to samé?


Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 3. 2015, 8:14

diskuze už o tom byla dlouhá, udělej to jinak.. najdi si někoho kdo ten čínskej zázrak má, domluv si u něj exkurzi a nech si ten svůj díl od něj zkušebně vyrobit... a uvidíš hned na čem jsi .. určitě najdeš dost lidí co bezhlavě to dílo koupili.. (otázkou je jestli se budou chtít chlubit..)
pak to zopakuj u toho slováka a až budeš zoufalej tak se zajdi podívat na normální stroj a dopumpuj kasičku:D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 8:24

Normální stroj. Který, konkrétně?

Fotit mohu s téměř stejnou kvalitou z foťákem za 50tis a digitání stěnou za 250tis. Já to chci jednoúčelově a nikdy nebudu dělat na zakázku pro někoho jako asi vy, takže mi stačí kompromisní mašina, která mi umožní udělat jen ty mé díly. Když to půjde pomalu, nevadí. Zatím na to nemám prachy. Až to bude vydělávat, tak pak bez diskusi. Ale prozatím jsem ještě nikdy nefrézoval takže se to bude teprve učit.

Já vím, ale snažte se mně zase pochopit. Pokud jste strojaři, tak v tom jedete od nepaměti. Já něco málo o strojařině vím, jsem modelingový scout a fotograf:)

Takže Kompas je stejně špatný jako ten Číňan?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 3. 2015, 8:36

já jsem pár takovejhle hraček viděl, a podle mě je to na gravírování hliníkovejch štítků a frézování polystyrénu.. co se týká frézování hliníku tak to na to nemá výkon, tuhost nic.. ale denně jsme tady přesvědčováni o tom jak se na tom obrábět hliník dá tak jen říkám, běž se na to někam podívat.. ono to že to pojede po 0,5mm 5hodin je sice pěkné, ale musíš si uvědomit, že to za těch 5hodin těch 0,5mm třeba taky 5x otupí tak aby jsi měl za zadkem brusírnu nástrojů a to vše musíš započítat do ceny finálního výrobku.. já jen říkám že výrobky jaké jsi poslal jsou na těhle strojích nevyrobitelné a pokud ano tak náklady s výrobou spojené budou vyšší než když si to někde necháš udělat na zakázku... nic víc v tom nehledej.. ber to jako dobrou radu, běž se na to podívat ať vidíš sám.. třeba ti to bude vyhovovat a budeš spokojenej a koupíš si to.. a nebo třeba taky ne a budeš rád že jsi nevyhodil balík peněz...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

4. 3. 2015, 8:46

já jsem pár takovejhle hraček viděl
Zlobí Ti klávesnice? :D
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 11:01

Presne tak
ted jsem resil vyriznuti mekkeho titanoveho plechu na podobne hracce
4 nastroje po 200kc
5 hodin je optimisticke
nakonec jsem to dostrihnul nuzkama na tech rovnych hranach
pak zbytecne brouseni

Na vode by to vyslo riznout na 50kc
na smysluplne masine freznout jeste min
ztraceny cas a vyhozene penize pouzivat tyhle stroje na vic jak nejake gravirovani do kovu
nekovove materialy ok
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 11:37

Mrosconi píše:Normální stroj. Který, konkrétně?

Fotit mohu s téměř stejnou kvalitou z foťákem za 50tis a digitání stěnou za 250tis. Já to chci jednoúčelově a nikdy nebudu dělat na zakázku pro někoho jako asi vy, takže mi stačí kompromisní mašina, která mi umožní udělat jen ty mé díly. Když to půjde pomalu, nevadí. Zatím na to nemám prachy. Až to bude vydělávat, tak pak bez diskusi. Ale prozatím jsem ještě nikdy nefrézoval takže se to bude teprve učit.

Já vím, ale snažte se mně zase pochopit. Pokud jste strojaři, tak v tom jedete od nepaměti. Já něco málo o strojařině vím, jsem modelingový scout a fotograf:)

Takže Kompas je stejně špatný jako ten Číňan?

Díky
A zase to samý.... :lol: Řešíš neřešitelnej problém a používáš nesmyslný srovnání. Chceš ten stroj na práci a na vydělávání peněz nebo na hraní? Pokud na hraní a učení, tak si kup čínu, pokud na vydělávání a nemáš vykmený prasátko, tak si dojdi na banku nebo do leasingovky a pak si popřípedě ke stroji ještě zaplať nějakej kurz obrábění. :wink:
Co od nás chceš? Jako abysme Ti řekli, který hovno ze dvou možností smrdí míň? :)
Je to tady pořád dokola, nemám prachy, chci frézovat, která sračka je lepší? A když někdo napíšeme pravdu tak Tě nechápeme? Co to takhle otočit .... zkus pochopit nás. :(
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 8:16

OK, takže jsem to pochopil. Tady se stejně nic nedovím, protože všechno co je pod tunu váhy je na hovno.
Koupil jsem si dnes toho Kompase F600 a myslím, že mi to bude bohatě stačit. Nemá tunu ale 80kg:)

Některé Vás nechápu. Psal jsem, že obrázky, které jsem poslal jsou pro 3D tisk, že to nemám rozkresleno pro frézu. Pořád stejná odpověď. Jsi debil, to nejde, dej to někomu obrobit.

Firmy u nás se brutálně změnily. Pokud nepřijdu se zakázkou za 5mil. Totéž v Rakousku. Jen ze srandy jsem si to nechal spočítat v daleko dražší Itálii. Za přípravu setu 13 komponent (to co jste viděli minule), tedy převod z STL si řekli 100€. Zkušební série po jednom kuse z dodaného materiálu 130€. U nás to bylo 5.000Kč za každý model a 250Kč za práci. Když to obyčejná mašina "sračka" jak říkáte zvládne za 30min, kolik času to zabere profi stroji a obsluze? Na to mi nikdo pořád neodpověděl! Jako sorry, ale vzít si 50tis za přípravu a pak ještě 500Kč na hodinu a k tomu materiál a DPH, tak to si koupím vkastní mašinu a i kdybych jí zdemoloval do roka, tak se mi to vyplatí více. Přijde mi, jako bych fotky na občanku účtoval za 1.500Kč na ne 150Kč, jako je to běžné. Prostě se mi nelíbí, jak naše české firmy opovrhují nosem nad malými zákazníky a přitom brečí, že mají málo práce. A nemluvě o tom, že z každého pidi zákazníka můžou mít slušné reference. Nelíbí se mi, jako ze mně dělají vola, že je to vše tak strašně složité. Nebudu raději srovnávat, ale myslím, že jsem natrefil na tři nepodařené firmy a ty mně donutily koupit vlastní mašinu a naučit se to samému.

Narovinu mohu říct, že nikdy se mně profesionál nebude a hovno o tom vím, ale už vím, že to není tak složité, jako mně spoustu frajerů přesvědčuje.

Jinak díky za rady. Chtěl jsem se dozvědět, že lineární tyče jsou daleko lepší než kulaté nepodepřené, že AW5083 se nemusí při té rychlosti chladit vodou, ale stačí vyfoukat, že nepotřebuji software za 100tisíce, ale stačí Cut2D eventuálně Aspire. Prostě čekal jsem, že mi někdo řekne něco věcného, když víte, že nejsem a nebudu profesionální obráběč a tedy konkurent.
Místo toho jsem se dozvěděl, že jsem blbec.

Jako bych to nevěděl.

Tak tedy díky, jdu se učit pracovat s Kosmosem:)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 3. 2015, 8:21

Mrosconi píše: Jen ze srandy jsem si to nechal spočítat v daleko dražší Itálii. Za přípravu setu 13 komponent (to co jste viděli minule), tedy převod z STL si řekli 100€. Zkušební série po jednom kuse z dodaného materiálu 130€.Jako bych to nevěděl.
tak až to budeš mít hotový tak se pochlub, i s fakturou
držím palce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

4. 3. 2015, 8:51

Mrosconi píše:OK, takže jsem to pochopil. Tady se stejně nic nedovím, protože všechno co je pod tunu váhy je na hovno.
Koupil jsem si dnes toho Kompase F600 a myslím, že mi to bude bohatě stačit. Nemá tunu ale 80kg:)

Některé Vás nechápu. Psal jsem, že obrázky, které jsem poslal jsou pro 3D tisk, že to nemám rozkresleno pro frézu. Pořád stejná odpověď. Jsi debil, to nejde, dej to někomu obrobit.

Firmy u nás se brutálně změnily. Pokud nepřijdu se zakázkou za 5mil. Totéž v Rakousku. Jen ze srandy jsem si to nechal spočítat v daleko dražší Itálii. Za přípravu setu 13 komponent (to co jste viděli minule), tedy převod z STL si řekli 100€. Zkušební série po jednom kuse z dodaného materiálu 130€. U nás to bylo 5.000Kč za každý model a 250Kč za práci. Když to obyčejná mašina "sračka" jak říkáte zvládne za 30min, kolik času to zabere profi stroji a obsluze? Na to mi nikdo pořád neodpověděl! Jako sorry, ale vzít si 50tis za přípravu a pak ještě 500Kč na hodinu a k tomu materiál a DPH, tak to si koupím vkastní mašinu a i kdybych jí zdemoloval do roka, tak se mi to vyplatí více. Přijde mi, jako bych fotky na občanku účtoval za 1.500Kč na ne 150Kč, jako je to běžné. Prostě se mi nelíbí, jak naše české firmy opovrhují nosem nad malými zákazníky a přitom brečí, že mají málo práce. A nemluvě o tom, že z každého pidi zákazníka můžou mít slušné reference. Nelíbí se mi, jako ze mně dělají vola, že je to vše tak strašně složité. Nebudu raději srovnávat, ale myslím, že jsem natrefil na tři nepodařené firmy a ty mně donutily koupit vlastní mašinu a naučit se to samému.

Narovinu mohu říct, že nikdy se mně profesionál nebude a hovno o tom vím, ale už vím, že to není tak složité, jako mně spoustu frajerů přesvědčuje.

Jinak díky za rady. Chtěl jsem se dozvědět, že lineární tyče jsou daleko lepší než kulaté nepodepřené, že AW5083 se nemusí při té rychlosti chladit vodou, ale stačí vyfoukat, že nepotřebuji software za 100tisíce, ale stačí Cut2D eventuálně Aspire. Prostě čekal jsem, že mi někdo řekne něco věcného, když víte, že nejsem a nebudu profesionální obráběč a tedy konkurent.
Místo toho jsem se dozvěděl, že jsem blbec.

Jako bych to nevěděl.

Tak tedy díky, jdu se učit pracovat s Kosmosem:)

Souhlasím, firmy nechtějí dělat malé série a to vůbec nehovořím o kusovce.
To co ještě budete řešit je chlazení, jakou rychlostí jet a kolik odebírat. Všechny tyto stroje jsou dělány dle mého soudu na provoz bez chlazení, spíše gravírování. Čas bude dlouhý pojedete tak po 3 desetinách... . Obecné pravidlo frézy-nástroje je 1/10 do všech směrů, asoň pro mé malé frézy to tak je. Možná by stálo za to výměník nástrojů. Dále já těmto vřetenům moc nevěřím. Dle mého soudu je lepší Kress, taky jsem hned původní zahodil. Ten výkon stroje jde jinam i když to fouká a hlučí.
Jinak to co ostatní říkají je také pravda, nepůjde na tom stroji moc zabrat (pořád spíše gravírka), bude se prohýbat. Třeba ten stůl je na obou strojích kousek hliníku. Možná by stálo za to ho podložit. Zase na druhou stranu jen tak nezlomíte frézu.
Poku by jste zvolil přestavbu nějaké konvenční např BF20, tak mám také zkušenost. Nepřenosti, kterých se dopustíte ať nevědomky či nemožnosti udělat jinak se Vám hodně vymstí. Lépe je snad konstruovat stroj od začátaku než něco přestavovat. Můžete to svrtat, přizpůsobit možnostem, kdežto tady se vyjde z něčeho.
Jirka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 3. 2015, 8:53

až to dorazí a vytvoříš výrobek tak to těm blbcům ukaž ať víme že to jde...

nevím jaké firmy si poptával, ale zkus to dát sem a uvidíš že ty ceny nebudou tak strašné.. ale ty si to radši uděláš sám..

já ti jen přeju ať tě ta radost nepřejde hodně brzy =ať ta loď jede z Číny dost dlouho :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

4. 3. 2015, 8:59

Lépe je snad konstruovat stroj od začátaku než něco přestavovat.
To bych si tvdit netroufl. Pokud vezmeš fabrickou mašinu, kde jsou zaručeny kolmosti, rovnoběžnosti a hlavně tuhost, tak k tomu nabastlit krokouše a rozběhat EMC je podstatně jednodušší a bezesporu přesnější, než něco smolit z vinglů a jackelů, žíhat, svrtávat atd.
Když kompas, tak jedině tenhle:
kompas.jpeg
kompas.jpeg (7 KiB) Zobrazeno 7387 x
:D
www.mosaznevyrobky.cz
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

4. 3. 2015, 9:16

myslím že jsi to nepochopil správně. lidi se ti snaží poradit.radí ti lidi kteří pracují na těch strojích. a ty stroje mají doma.
navíc asi jsi úplně nepochopil to srovnání s foťákem. ty srovnáváš foťák za 50 000 a 250 000. jenže se bavíš o jiných číslech než u CNC.
Na u CNC se musíš bavit o částce cca 500 000 za základní stroječek na obrábění hliníku a nebo opravdu profi mašině za 3 500 000kč a ty s tím zkoušíš srovnávat stroj za 80 000kč to vážně nejde dohromady

Měl jsem kompas 300. stejná konstrukce ale menší. tam se při obrábění prohýbal celý stůl.a podle fotek ten stůl je ze stejného materiálu
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2015, 9:32

Mám pocit, že to zaznělo i v tom předchozím vlákně, a že jsi to odmítl. Možná se nad tím ještě jednou zkus zamyslet.

Jsem to správně, tak už sis koupil nějakou frézku. Jenže zřejmě na hliníkové slitiny to skutečně nebude to pravé ořechová, maximálně jakou nouzovka na malé věci.
Tak co se ještě jednou zamyslet nad tou 3D tiskárnou, ale trochu jinak.

Konstruování z plastu má jiné zásady, než konstruování z kovu, a to zase jiné zásady než třeba koustruování ze dřeva,
Takže pokud bys jako základní materiál použil plast, chce se to zamyslet nad konstrukcí každého dílu, aby byl "plastic friendly".

3D tiskárna umí dělat i hodně komplikované věci, ale vysledný povrch výrobku z ní je hnusný (ať si říkají zastánci této technologie co chtějí).
Teď ale budeš mít frézku, takže nebude problém vzít výrobek z 3D tisku jako polotovar, a pohledové a případně i funkční plochy ojet na frézce. Tím zachováš možnost komplikovaného vnitřního uspořádání (co 3D tisk zvládá skvěle), ale doplníš to i slušným povrchem.

A ani ten vnitřek nemusí zůstat jen z nějakého slepeného ABS nebo PLA. Dá se udělat ten tisk tak, že jsou výrobky duté. Do nich pak dát případně funkční kovové výstuhy, ale nejen to. Je možné vnitřek i vylít nějakou 2-složkovou pryskyřicí s dobrými mechanickými vlastnostmi.

Takže bys zachoval vysokou tvarovou variabilitu (3D disk), slušný vzhled (frézování povrchy, pak třeba ještě slití v acetonových parách) a rozumnou pevnost (vylití kvalitní pryskyřicí s kovovými výstuhami).
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

4. 3. 2015, 9:39

origosch píše:
Lépe je snad konstruovat stroj od začátaku než něco přestavovat.
To bych si tvdit netroufl. Pokud vezmeš fabrickou mašinu, kde jsou zaručeny kolmosti, rovnoběžnosti a hlavně tuhost, tak k tomu nabastlit krokouše a rozběhat EMC je podstatně jednodušší a bezesporu přesnější, než něco smolit z vinglů a jackelů, žíhat, svrtávat atd.
Když kompas, tak jedině tenhle:
kompas.jpeg
:D
Já jsem to nedopsal úplně. Ono když chci stroj, tak nějaký trošku přesný, lehce ovladatelný. Moje představa dát na BF20L kuličkové šrouby je hrozná. Oni to nikdy nenavrhli tak přesně na kuličkové šrouby tj. na CNC. Kolmosti zde neplatí. Utažením rybin se to celé kousne, když to nechám volné, tak je to dle mého soudu moc volné a všechny rány skončí na kuličkové šroubu. Zatím jsem to nespustil. Můj závěr, když přestavba, tak nechat původní vedení, převody a jen přidat motory místo točítek.
Já osobně bych také nešel na novou frézku svařováním. To je přece jasné, že se vše prohne. Existují i jiné metody např. šrouby a kolíly. Na odlévání a obrábění od odlitku bych asi neměl.

Jinak ještě nějaký tip pro autora k tématu. I pokud se stůl neprohne, tak podle zvuku férzy poznáte, že se to chvěje a víc zabrat nemůžete. Já jsem na podobném stroji nedosáhal víc než rychlost 150mm/min a odebírání cca 0,3 na 3 mm fréze do hliníku. Tak si atuor může spočítat, že to bude trvat např. 2-20 hodin. I když u Kompasu se píše, že lze obrábět vše, tak bych chtěl vidět na to dát nějakou trošku tvrdší ocel, pokud nepojedu po tisícině tj. spíše nebrousím, tak to s tím nepůjde.

Další tip, pokud budete dělat cesty, tak je dělejte co nejdelší na hliníku tj. nezůstávat pokud možno na jednom místě, zahřeje se to a roztaví se hliník ... .


Jirka
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“