Proč

Nebojte se postavit si vlastní CNC, není to tak těžké
admin

13. 7. 2006, 12:54

Toto forum vzniklo v dobe kdy jsem se pokousel o stavbu vlastniho cnc a hledal jsem nejake nadsence pobliz s kterymi bych se mohl podelit o sve poznatky. V teto dobe jsem zjistil ze na ceskem webu existuje par zajimavych informaci ale jsou tezko vyhledatelne. Pro Snazsi vyhledani jsem se pokusil propojit tyto stranky pomoci tohoto fora a vytvorit misto pro diskuzi. Jestli se mi to povedlo musite posoudit s odstupem casu sami.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2010, 6:52

Za vytvoření fora moc děkuji. Nedávno naše firma pořídíla dva stroje s fagorem a je na mě a kolegovi toto ovládnout. K dispozici nám byly pouze manuály a třidenní školení, což je vlastně hození do vody. Vzhledem k tomu, že je to moje první zkušenost s cnc obráběním, tak jsem tímto forem velice nadšen :-)
Uživatelský avatar
zil
Příspěvky: 19
Registrován: 1. 7. 2012, 9:53

14. 7. 2012, 7:19

...bohužel si, jak se zdá, drtivá většina chrání know-how a jen tiše prochází forum, sbírá informace, ale o vlastní poznatky se dělit nechce....

...naštěstí existují vyjímky...
50W CO2 Čína
RDCAM LaserWork
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2012, 7:25

bud i ty tou vyjimkou, to jedine to muze zmenit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

14. 7. 2012, 8:30

zil píše:...bohužel si, jak se zdá, drtivá většina chrání know-how a jen tiše prochází forum, sbírá informace, ale o vlastní poznatky se dělit nechce....
mohu vědět z čeho tvé tvrzení vychází? z nějaké negativní zkušenosti zde? nebo máš jen takový pocit, za těch 14 dnů co se tu aktivně vyskytuješ?
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
zil
Příspěvky: 19
Registrován: 1. 7. 2012, 9:53

14. 7. 2012, 8:39

mohu vědět z čeho tvé tvrzení vychází? z nějaké negativní zkušenosti zde? nebo máš jen takový pocit, za těch 14 dnů co se tu aktivně vyskytuješ?
myslíš za těch 14 dní, co tu mám registraci....

Vyplývá to z aktivního pozorování návštěvnosti, ze zkušenosti a z administrace jiných for.
50W CO2 Čína
RDCAM LaserWork
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 7. 2012, 8:45

Já bych spíše řekl že zil myslí, že na to kolik je tu lidí, tak je málo mašin v sekci naše stroje. Ono lidí, kteří mají teoretické a praktické znalosti je hodně ale podle toho jak to vidím sám u sebe ukázat něco za co bych se "nemusel stydět" je poněkud těžší. U mě je to stejně jak se říká, kovářova kobyla chodí bosa, můj poslední stroj určený pro mě nemá koncáky, energo řetězy, elektronika je přišroubovaná na desce mdfky a vřetené je kress 800 bez regulace ( je to pruda ale dá se s tím žít) ale musí makat na na doladování "zbytečností" není čas. Ono možná by se taky u některých radílků ukázalo že sice radit umí ale aby něco sami postavili to ne a tak než ukazát svůj bastl volí mnoho lidí neukázat nic. O to víc mám radost ze skromných mašinek za pár korun, kde nedostatek finací nahrazuje um a vynalézavost. Nevíte náhodou někdo jak jsme na tom v poměru prezentovaných strojů třeba se zahraniční konkurencí pokud to budu porovnávat v národní úrovni?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
zil
Příspěvky: 19
Registrován: 1. 7. 2012, 9:53

14. 7. 2012, 8:49

..a vyjímka dorazila :-)
50W CO2 Čína
RDCAM LaserWork
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 7. 2012, 8:54

Myslím že vyjímek je mnoho, na druhou stranu je nutno chápat že některé z nás věci okolo cnc živí a jen těžko po nich můžeme chtít aby vykecali to co je mnohdy stálo bud leta vlastního vývoje, případně zaplacené zkušenosti. Někdy je to i tím že je lépe projít si tím sám a získat zkušenost na vlastní kůži pak je nejen cenější ale alespon u mě lépe zapamatovatelná. Některé infomace jsou bohužel nepřenositelné protože to u každého stoje funguje trochu jinak a tak nelze říci cokoliv obecně. Bohužel nejsem strojař ale 100%samouk a tak mé rady nemusejí být vždy správné :D
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
zil
Příspěvky: 19
Registrován: 1. 7. 2012, 9:53

14. 7. 2012, 8:59

lubos píše:Myslím že vyjímek je mnoho, na druhou stranu je nutno chápat že některé z nás věci okolo cnc živí a jen těžko po nich můžeme chtít aby vykecali to co je mnohdy stálo bud leta vlastního vývoje, případně zaplacené zkušenosti. Někdy je to i tím že je lépe projít si tím sám a získat zkušenost na vlastní kůži pak je nejen cenější ale alespon u mě lépe zapamatovatelná. Některé infomace jsou bohužel nepřenositelné protože to u každého stoje funguje trochu jinak a tak nelze říci cokoliv obecně. Bohužel nejsem strojař ale 100%samouk a tak mé rady nemusejí být vždy správné :D

Tvůj přístup plně chápu...já taky jedu pokus-omyl,ale jako naprostej začátečník si potřebuju některý pojmy vyjasnit...a jsou to pojmy celkem základní. Nechci po nikom aplikační tabulku, spíš mi šlo o pochopení základních principů.

celkově bych řek, že tady chybí jakýsi "FAQ", který by obsahoval odpovědi na základní otázky a vysvětloval pojmy
50W CO2 Čína
RDCAM LaserWork
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 7. 2012, 9:19

"FAQ" by bylo asi pěkné ale vidím několik problémů
díky rozsáhlé problematice nejde říci vše jednoznačně. Např. dozat jaký nástroj a 2mm dural? ( no a záleží na tom co se bude frézovat, a hlavně jakou mašinou a jakým vřetenem) tedy jakákoliv odpověd může být dobře.
další věc je že forum je nekomerční a vytvoření takovéto sekce tak aby byla kompletní a neustále doplnovaná by zabralo opravdu hodně času , pokud by to psal jeden člověk. Pokud by to bylo dílem více lidí bylo by nutno to ještě kontrolovat aby nikdo neulétl. Tudíž někdo by to musel zaplatit. Pokud je nutné odpovědi chvíli hledat myslím že to není na škodu ale spíše naopak, velice často se mi stává když prolézám pro mě nezajímavé přízpěvky že najdu něco zajímavého a nového a to bych nenašel pokud bych odpověd našel hned. Někdy se stává že si někdo stěžuje že něco neví nemůže najít a tak ale stačí forum opravdu prolézt a odpověd se takřka vždy najde. Navíc jsou ti lidé kteří rádi poradí. Pokud můžu porovnat s jiným forem kam jsem občas chodil tak CNC je absolutní špička, informace a hlavně chování lidí je na super úrovni.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2012, 6:33

myslim ze odpovedi tu uz jsou absolutne na vse ale je treba je najit, tohle je diskuze ne kucharka kde by vse melo byt usporadano od koupe komponent po vyrobek
jestli tu neco chybi zadej dotaz a ziskas odpoved nebo minimalne nasmerovani, jak psal lubos mnohdy konkretne odpovedet nelze, pouze nasmerovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 7. 2012, 9:19

ono je to taky hlavně o tom jaký kdo má cíl.. někdo je spokojenej že mu to jezdí, druhej že mu to "obrábí" v desetině další že mu to obrábí jakž takž ve 2 stovkách po pár desetinách a někdo to vidí produktivně tzn "normální úběr a přesnost" a dotoho všeho ještě musíš započítat objem peněz..a potom každý z dané skupiny má logicky jinou odpověď na stejnou otázku.. někdo ti poradí šuplíkovej pojezd, druhej podepřenou tyč, třetí levnej čínskej lineár a poslední ti řekne že bez precizního THK válečkovýho lineáru nemůžeš fungovat .. a vyber si, všichni mají pravdu a stejně si musíš udělat vlastní názor..
já třeba nechápu jak někdo může mít 1,5kW vřeteno 24000ot a tvrdit že obrábí ocel.. pak natočí video a jede 3kou frézou po 0,2mm a dělá prach a fréza vydrží desetinu toho co by měla.. na to si každej taky musí přijít sám..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

9. 10. 2012, 1:20

Ja za seba musím povedat ze odpoved je tu snád na uplne všetko :) všetko je utriedené po rozumných kategoriach a ked aj náhodou človek nevie najst odpoved tak ked sa opýta na 99% dostane odpoved a este sa aj o danej problematike dozvie viac :) Ono napisat plan krok za krokom ako postavit CNC mašinu asi ani nejde ...je tolko možností výberu komponentov (všetko je tu popísané) ze si človek musí stanovit na čo tu frezku potrebuje. Ked je niekto modelár a stačí mu presnost 1-2 desatiny ... to by rukou určite nevyrezal tak mu stačí šikovná mašinka a nepotrebuje kupovat kvalitné vedenie a bezvolove guličkové šroby, ked niekto obrába ocel na biznis tak nebude kupovat trapezové šroby a šuplíkové pojazdy..... Kym som nenašiel toto forum o CNC som nevedel absolutne nič. Po preštudovaní tohto fora som najprv spravil dreváčika a teraz mám zvarenca a funguje k uplnej spokojnosti frezuje také veci o ktorych sa mi ani nesnívalo. Vzdy ked som mal s niečim problem chalani mi tu ochotne poradili. Málo ktoré forum ma taku informativnu hodnotu ako je toto :) Toš z mojej strany vše :wink:
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

20. 10. 2012, 4:06

Dlouho to tu čtu, plánována byla i výroba vlastního stroje, ale už mám jetý Comagrav (ve velice dobrém stavu)

Díky za tohle fórum, je velkým přínosem i člověku jako jsem já, který provozoval byť jen pouhý řezací plotr. Zde jsem pochopil i tu třetí osu (Z)

Velké díky
Odpovědět

Zpět na „Proč vzniklo toto fórum“