CNC_frezka_Diplomka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 4. 2014, 8:34

celkem spolehlivě se dá odsimulovat jednotlivé části, např portál dáš do něj sílu z boku vzniklou od frézování a vydíš kam se a o kolik pohne, přidáš žebro a ta odchylka se zmenší třeba 10x.. to je celkem snadné a spolehlivé, jakmile tam ale přidáš něco co se hejbe tak ta simulace už podle mě ztrácí smysl.. třeba takové typické valivé pouzdro má vůle samo o sobě jako kráva a to prostě do toho výpočtu těžko všechno vložíš..ono jedna věc je mít tuhou či málo tuhou mašinku o to ani nejde, ale kolikrát lidi nacpou takovýho železa že to nemá hlavu ani patu a základní věci které pomůžou řádově víc tam neudělaj.. když někdo udělá dřeváka na šuplíkovejch pojezdech budiž asi autor ví co od toho čeká, a nebo ho to sklamání nebude stát tolik, ale postavit takovouhle kozu na "drahejch" lineárech jsou vyhozený peníze..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2014, 9:20

Tak uz to celkem chapu, mechatronika je opravdu uplne jinej obor. Ale presto bych jeste nejakou dobu studoval toto forum, treba i videa na youtube... a stavbou zacal pozdeji.
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

18. 4. 2014, 10:58

Ahoj, tak na to koukám, máš to pěkné, ale asi bych zauvažoval o zesílení.
Podobnou koncepci jsem viděl u nějakých poláků a použili na portál i rám stolu jakl tuším 100x60x5
Také jsem uvažoval nad podobnou konstrukcí, ale zatím stavím frézku na dřevo, takže na kov možná později.
Tady jsem se inspiroval od těch poláků:
frézka-kovová-4.jpg
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 4. 2014, 11:30

Ahoj,
Toto je tiež dosť rozšírená konštrukcia od kolegov z Polska. Doporučujem pred stavbou prelúskať ich fórum - http://www.cnc.info.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
url.jpg
ur11l.jpg
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

19. 4. 2014, 5:53

Protože tvůj obor není konstrukce strojů, ale mechatronika, tak ten strojek není asi cílem, ale jen prostředkem pro předvedení tvého řídícího výtvoru. Což takhle udělat malý jednoduchoučký strojek
s nejmenšími krokáči, dráhy z kulatinek nebo šuplíků, ale !!! pětiosý !!!, na kterém by jsi krásně demonstroval, jak ho řídíš vlastním softem ? Třeba misto nástroje fix a kreslit po různých
prostorových plochách ? Nebo s ním oťukat nějakou součást jako scan ? A ještě dále - nestačilo by pak toto řízení předvádět na virtuální modelu stroje přímo v PC ? - tam by ovšem nešlo scanovat.
stana
Příspěvky: 15
Registrován: 8. 11. 2013, 11:14

19. 4. 2014, 6:50

Díky za tipy :)
Momentálně jsem už něco vymodeloval a doufám že to je tužší, ale ještě si projdu znovu fórum a podívám se i na ta zahraniční než to pustím do světa :)

Doncarlos:
Máš pravdu že pro mě by asi byla lepší simulace, ale ony ty lineáry, motorky a kuličkový šrouby jsou už nakoupené, proto na to dělám tu konstrukci, jelikož je škoda to nevyužít a můj vedoucí na jiný způsob využití momentálně nemá čas a docela mě to baví nad tím uvažovat, ikdyž momentálně nejsem moc úspěšnej, ale to mě popohání :)
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

19. 4. 2014, 8:35

stana píše:Díky za tipy :)
Momentálně jsem už něco vymodeloval a doufám že to je tužší, ale ještě si projdu znovu fórum a podívám se i na ta zahraniční než to pustím do světa :)

Doncarlos:
Máš pravdu že pro mě by asi byla lepší simulace, ale ony ty lineáry, motorky a kuličkový šrouby jsou už nakoupené, proto na to dělám tu konstrukci, jelikož je škoda to nevyužít a můj vedoucí na jiný způsob využití momentálně nemá čas a docela mě to baví nad tím uvažovat, ikdyž momentálně nejsem moc úspěšnej, ale to mě popohání :)
Tak je jasné, že pro tebe je přednější ten systém a jeho ovládání, než konstrukce stroje. Jen je škoda nevyužít to co už máš na maximum. Tedy nedělat moc kompromisy, ikdyž třeba cena bude u tebe hrát velkou roli, takže i to se dá zohlednit. Materiál pohledej někde na šrotišti, sběrném dvoře a tak, občas tam vyvezou i větší firmy odřezky kolem půl metru, nebo staré konstrukce na rozřezání.
Kdybys neměl ty motory, lineáry a kuličkáče, poradil bych ti pěknou konstrukci dřevěnou se šuplíkovými posuvy: http://youtu.be/BeoKa8QEYVw" onclick="window.open(this.href);return false;
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
stana
Příspěvky: 15
Registrován: 8. 11. 2013, 11:14

16. 8. 2014, 12:06

Ahoj,
po delší odmlce jsem pracoval na nové, a doufám že i lepší, verzi CNC frézky na hliník, vzhledem k letním brigádám jsem se k modelování moc často nedostával, ale zajímá mě váš názor, jestli je tento návrh lepší než ty dvě hrůzy předtím.
Rozměry jsou cca : šířka 490mm, výška 630mm (pouze od spodu po vrchní stěnu bočnic) a délka je cca 640mm.
Spodní rám bude svařený (jekly+plný profil 55x55), boční stěny by byly taky přivařený a jsou z 15mm plechu, vysokýho cca 590mm, na šířku má fréza 490mm a na délku 650mm. Stůl je z hliníkových profilů, záda frézy jsou z 10mm plechu a jsou zasunuty do drážek v bočních stěnách.
Vřeteno je FCT4C.
frezka_komplet_pohled1.bmp
(4.09 MiB) Staženo 596 x
frezka_komplet_pohled2.bmp
(4.09 MiB) Staženo 318 x
frezka_komplet_pohled3.bmp
(4.09 MiB) Staženo 259 x
frezka_komplet_pohled4.bmp
(4.09 MiB) Staženo 304 x
Díky :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2014, 8:48

A co třeba ten strojek schválně udělat podle prvního obrázku -- s úmyslně malou tuhostí (dáno konstrukcí) ale malými vůlemi (dáno použitím lineárů), čili v důsledku s nízkou frekvencí vlastních kmitů, a pokusit se vymyslet algoritmy, které se s tím budou umět vypořádat?
Aleš Procháska
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

6. 9. 2014, 10:19

Myslim, že tahle varianta je dobrá, jenom jestli ještě nemáš všechno vypálený, tak vertikální výztuhy ve směru Y, můžou jít i dopředu (úhel co je vzadu, může být přidán i dopředu k současné konstrukci, ani ne tak kvůli stabilitě (jestli to bude svařený, jestli šroubovaný tak i kvůli tuhosti), ale kvůli hmotě), a Z se mi zdá labilní při tomhle vyložení a frézování hliníku, bude to dost vibrovat, protože je i docela krátký uchycení vozíků na Z, takže ty výztuže vedle vřetene, bych dal od spoda až nahoru.
Předpokládám, že osa vřetene ve směru Y je v půlce délky frézky.
Svaření nech zkušenýmu svářeči, tyhle materiály se snadno kroutí, pokud chceš udržet přesnost v setinách, musíš všechny styčný plochy zarovnat frézováním. Samozřejmě by bylo nejlepší frézovat až kompletní svařenec, ale to je většinou nemožný.
Hliníkový stůl, nebo vůbec hliník na strojích obrábějící kovy je nesmysl, ale chápu situaci. A když nejde o profi využití, tak proč ne.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2014, 2:43

Jen aby se to dalo ke komisy vůbec donést. :)
Při těch rozměrech a materiál železo to bude slušná váha.

Jakékoliv změnšování rozměrů bude mít jen samé + (kromě menší obráběcí plochy)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

6. 9. 2014, 5:45

Jen aby se to dalo ke komisy vůbec donést.
podle vzoru nůše :P
www.mosaznevyrobky.cz
stana
Příspěvky: 15
Registrován: 8. 11. 2013, 11:14

29. 9. 2014, 7:08

jeykey píše:Myslim, že tahle varianta je dobrá, jenom jestli ještě nemáš všechno vypálený, tak vertikální výztuhy ve směru Y, můžou jít i dopředu (úhel co je vzadu, může být přidán i dopředu k současné konstrukci, ani ne tak kvůli stabilitě (jestli to bude svařený, jestli šroubovaný tak i kvůli tuhosti), ale kvůli hmotě), a Z se mi zdá labilní při tomhle vyložení a frézování hliníku, bude to dost vibrovat, protože je i docela krátký uchycení vozíků na Z, takže ty výztuže vedle vřetene, bych dal od spoda až nahoru.
Předpokládám, že osa vřetene ve směru Y je v půlce délky frézky.
Svaření nech zkušenýmu svářeči, tyhle materiály se snadno kroutí, pokud chceš udržet přesnost v setinách, musíš všechny styčný plochy zarovnat frézováním. Samozřejmě by bylo nejlepší frézovat až kompletní svařenec, ale to je většinou nemožný.
Hliníkový stůl, nebo vůbec hliník na strojích obrábějící kovy je nesmysl, ale chápu situaci. A když nejde o profi využití, tak proč ne.
Díky :) uchycení vřetene v ose Z je spíš orientačně udělané narychlo, abych věděl výšku atd., ale určitě bych to udělal pod větším sklonem a výš, aby to bylo líp upevněný a osa vřetene ve směru osy Y bude tak jak říkáš.
Ten stůl je v podstatě už hotový a přišlo mi škoda ho nevyužít, takže zatím to bude takto, a pokud se někomu bude chtít to předělat, tak si myslím, že to tak složité nebude, vzhledem k tomu, jak je to smontované.

Jinak svařený to bude po částech a jednotlivé svarky budou smontované. Spodek bude celý svařený a pak obrobený (ale bez předních desek, aby to šlo), a boční stojany budou taky svarky, obrobený a smontovaný šroubama s rámem a horizontálním příčkníkem, aby se dala nastavovat kolmost lineárů osy y (doprava/doleva) vůči lineárům na rámu (osa x).
stana
Příspěvky: 15
Registrován: 8. 11. 2013, 11:14

29. 9. 2014, 7:11

Cjuz píše:Jen aby se to dalo ke komisy vůbec donést. :)
Při těch rozměrech a materiál železo to bude slušná váha.

Jakékoliv změnšování rozměrů bude mít jen samé + (kromě menší obráběcí plochy)
Ke komisi to naštěstí tahat nebudu, to kdyžtak natočím jen video :-) A zmenšování by se mi občas hodilo, ale bohužel už jsou všechny kuličkové šrouby vyrobené a vzhledem k tomu jaký mám k dispozici materiál se mi to zatím lépe vymyslet nepodařilo...
stana
Příspěvky: 15
Registrován: 8. 11. 2013, 11:14

29. 9. 2014, 7:17

Ještě jsem trošku upravil poslední verzi, je sice hmotnější než předchozí, ale doufám že i tužší a vl. frekvence mi vychází lépe než u předchozí. Rám zůstal zachovaný a do výroby bych se chtěl pustit co nejdřív, už se nemůžu dočkat :)
F0-0_1.jpg
F0-0_2.jpg
F0-0_3.jpg
Naposledy upravil(a) stana dne 30. 9. 2014, 8:11, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“