CNC soustruh "Asist"

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Zdenek CNC
Příspěvky: 32
Registrován: 7. 10. 2008, 1:04
Bydliště: Rapotice
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2013, 10:35

Jé díky, no to je nádhera, to se na to krásně kouká jak to šlape, fakt dobrá práce :)
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

19. 7. 2013, 11:02

To je naaadhera.
Videt, jak na puvodne marketovem soustruhu jede takovahle automatizovana vyroba, to je vylozene pohlazeni na dusi. :-)
Jenom bych mu asi nerikal "Asist", ale nejak jako "DriveAsist" nebo "PuvodneAsist".

Kdyz jsem tak na to koukal, tak jsem si puvodne myslel, ze nekde pani konstrukteri udelali chybu. Podle videa i podle vykresu totiz v te spojce neni stredem dira.
Ale pak mi doslo, ze to bude asi nejaka nova ekologicka spojka.
Takze uz vidim teleshoping s Horstsm Fuchsem:
"Kupte si nasi novou hadicovou spojku Eko1. Jeji instalaci do postrikovaciho systemu vyznamne usetrite za vodu.
Zavolejte ihned a my vam k vasi objednavce posleme dalsi spojku zdarma. A to se vyplati." ;-)

Hodne by me zajimala ekonomika takove vyroby. Jsem v tomhle naprosty panic, a rad bych si udelal obrazek, za jak dlouho by na sebe takova masinka dokazala vydelat.
Je mi jasne, ze je to obchodni tajemstvi tvurce. Ale kdyby se aspon priblizne podelil treba soukromou zpravou, tak slibuji, ze to nevykecam, a ze mu nikdy nebudu konkurovat (jsem a vzdy budu jen obrabec-amater, zivi me elektronika a programovani).
Diky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

20. 7. 2013, 5:39

Pekna mašinka hodně se mě libí :-) A jak šlape fajně :-) Je to radost pohledět :-)

rollfree:taky mě to zajimalo navratnost atd.. a začal jsem počítat :-) Hodiny na mašince práce k nezaplacení ale materiál a věci kolem ma splaceno vcelku brzo ;)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2013, 9:17

Díky, pozitivní reakce potěší. Zvlášť ve chvíli, kdy to po 8000 kusech začalo zlobit. Vypadá to, že odešel kuličkový šroub příčné osy. Ale to by bylo skoro podezřelé, kdyby to fungovalo bez potíží :)
Díra ve spojce není proto, že to není na kapalinu, ale jen pro spojení hadice do kolečka za účelem, který neznám.
Nebojím se uvést pár čísel co se týká produktivity a ekonomiky. 1 kus trvá 40 vteřin, mám za něj 10 eurocentů, po odečtení materiálu je to asi 1.80 Kč, takže stroj za hodinu vydělá asi 160 Kč. To není nic moc, ale vzhledem k tomu, že provozní náklady jsou minimální, a pořizovací náklady nepočítám, tak je to docela dobré. Samozřejmě pouze za předpokladu, že u toho normálně dělám další práci. Ale úplně nejdůležitější pro mě je to, že to prostě jde.
Petr Spáčil
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

20. 7. 2013, 9:29

Dekuji za ekonomicke informace.
Moc drzim palce do dalsich projektu.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

21. 7. 2013, 7:14

Dobry den
Zajimalo by mne na cem ti to bezi ? Mach nebo EMC ? A jak rezani zavitu ? Funguje spolehlive ? Chci taky predelavat soustruh , ale zatim vaham
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 7. 2013, 8:07

uvedená čísla jsou zajímavá, v tomto případě bych ale řekl, že je daleko důležitější ta skutečnost, že to "jde", než výdělek, který z toho bude. ... fandím a trochu závidím :)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2013, 9:07

Michal Prokop píše:Dobry den
Zajimalo by mne na cem ti to bezi ? Mach nebo EMC ? A jak rezani zavitu ? Funguje spolehlive ? Chci taky predelavat soustruh , ale zatim vaham
Je to můj vlastní SW napsaný v C++ pod Win98 (kde je ještě snadný přístup na LPT1), včetně generování impulsů do KM. Umí to jezdit i podle dráhy nakreslené v DXF. Avšak napodobení tohoto šíleného činu můžu vřele nedoporučit - hodně jsem se natrápil s akcelerací a bržděním, napojováním rychlostí mezi entitami, pohybem po oblouku atd. A to samozřejmě jen ve 2D. Asi to není tak těžké, ale já mám jen selský rozum a základy mat-fyz.

Řezání závitů jsem zatím neodzkoušel příliš intenzivně, ale zatím bez problémů. A to jsem zvolil nepříliš vhodný optický resolver, kde jsem bojoval s falešnými odrazy. Nejvíc přemýšlení mi dalo vyrovnat se se skluzem otáček při zajetí nože do materiálu.
chb píše:uvedená čísla jsou zajímavá, v tomto případě bych ale řekl, že je daleko důležitější ta skutečnost, že to "jde", než výdělek, který z toho bude. ... fandím a trochu závidím :)
Ano, zatím je nejdůležitější zjištění, že když chci nebo musím, tak můžu zvládnout i to, na co jsem si ještě nedávno netroufal. A hlavně mě to nakoplo k dalšímu vylepšování. Baví mě optimalizovat program, řešit problémy které přináší zvyšování otáček (točit 3metrovou tyčkou 2000 ot/min není zcela triviální) atd.

Ale ani finančně to není k zahození - když to funguje, tak tam jenom skrkám materiál a sem tam vyhrnu špony. U toho normálně pracuju na konvenčních strojích, nebo hlídám děti, sekám zahradu, obědvám, cokoliv. Cpu tam materiál i večer než jdu spát, nebo v noci když dávám čůrat kluka :D Každá hodina, kdy to valí, je dobrá, protože 10.000 ks není sranda, a zákazník čeká.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

21. 7. 2013, 10:04

Co to máš za plátek ? Iscar 1,5 ? Jinak jak to máš pořešené v případě prasknutí plátku zničeni ze by se sjel držák dejme tomu...A neupichovalo by to matros atd... Stalo se ti to uz ? Vim ze nato je system treba prometec ktery meri dB... ale tady by to presahlo cenu stroje více jak 4x
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

25. 7. 2013, 5:49

Těch 10.000 kusů jsem vysoustružil radekem, asi 3x jsem brousil. 1x proto, že už nebyl ostrý, a 2x jsem zlomil kvůli ztrátě kroku, na kterou jsem nemohl přijít, nakonec se ukázalo, že šlo o nějaké přeslechy mězi fr. měničem a drivery KM, stačilo dát napájení FM do jiné zásuvky. Problémy tohoto typu nenávidím :evil: Měl jsem štěstí, že při každém crashi jsem byl u mašiny a skočil po Escapu. Jinak jsem u toho běžně svačil, koupal se nebo spal :D , tu paseku bych nechtěl vidět.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 12:25

Jinak ta spojka slouží na spojení zpravidla polyuretanové silnostěné hadice do nekonečné smyčky a jako taková se používá na dopravních pásech zejména v potravinářském průmyslu, ale nejen tam. Před mnoha lety jsme s tátou takový dopravník realizovali v rakouské pěkárně jedlého papíru.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2014, 7:27

Omlouvám se, že jsem asi 3/4 roku nebyl schopen odpovídat na soukromé zprávy, neb jsem z časových důvodů vůbec nechodil na toto fórum. V březnu 2014 se nám narodil Mareček, a se 3 dětma to je takový mazec, že na zábavu fakt není čas, navíc rekonstrukce podkroví. Ale už je to lepší, takže jsem po večerech vyhrotil nový web:
http://www.kovo-spacil.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Dal jsem dohromady i článek o hliníkových slitinách, třeba se někomu budou nějaké informace hodit: http://www.kovo-spacil.cz/alloys" onclick="window.open(this.href);return false;
Snad stojí za zmínku i další video sériové výroby na mém nebohém CNC soustružku, jde o distančky ze silonu. Automatický posuv materiálu je těžký punk, ale funguje to :D http://www.kovo-spacil.cz/machines/cz.htm#AsistVideos" onclick="window.open(this.href);return false;
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2014, 8:06

Mám prosbu na matematicky zdatnější kolegy. Mám drobnou chybku ve svém softwaru, vypadá to, že při pohybu po kružnici mám někdy příliš velkou rychlost, takže přešvihnu maximální zrychlení/zpomalení, kterého je krokový motor schopen. Mám tedy dotaz: Jakou nejvyšší (obvodovou) rychlostí "v" můžu prolítnout zatáčku o poloměru "r", aniž bych překročil maximální zrychlení/zpomalení "a", které mám na jednotlivých osách vyzkoušené, že je moje KM zvládají? (Pro jednoduchost uvažuji, že limitní zrychlení či zpomalení je na obou osách stejné, takže a=a.x=a.y). Teď jsem to počítal a vyšlo mi to takhle:

v = sqrt(a*r)

Ale už je to dávno, co jsem maturoval z matiky, tak si nejsem jistej, jestli jsem postupoval správně. Prosím tedy o revizi mých úvah:

1) Na kružnici se nacházím v úhlové pozici "alfa". Pokud počítám v radiánech, pak alfa=s/r, "s" je dráha uražená od začátku oblouku, "r" je poloměr.
2) Dle známého vzorečku s=v*t (t je čas) dosadím, takže alfa=v*t/r
3) Nyní přejdu k jedné ze složek rychlosti, třeba y. Pokud se nepletu, tak v.y=v*sin(alfa)
4) Dosadím za alfa: v.y=v*sin(v*t/r)
5) Teď přejdu od rychlosti ke zrychlení, to znamená zderivovat podle času t. To je pro mé znalosti už hraniční, takže mě prosím zkontrolujte. Vyšlo mi a=v*cos(v*t/r)*(v/r)
6) Maximum této funkce je, když ten cos(...)=1, takže můžu napsat, že a=v*1*v/r, neboli a=v^2 / r
7) Odtud vyjádřím v=sqrt(a*r)

Rozměrově to vychází, to je základ. Číselně mi to vychází taky celkem rozumně, a mašina už zatáčky zvládá. Přesto bych se chtěl ujistit, že to mám správně. Předem díky.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

19. 10. 2014, 9:37

Ahojky,

I bez použiti derivací se lze spolehnout na známý vzoreček odstředivého (dostředivého) zrychlení při pohybu na kružnici s konst poloměrem a=v^2 / r který jsi krásně (v rámci rozcvičky) odvodil.

MÁŠ TO SPRÁVNĚ :twisted:

K tomu je samozřejmě ještě potřeba přičíst (odečíst) pokud v rámci pohybu po této kružnici měníš obvodovou rychlost -> tedy tečnou akceleraci (deceleraci)
....neboli derivaci úhlové rychlosti
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2014, 9:27

CZ_Pascal píše:Ahojky,

I bez použiti derivací se lze spolehnout na známý vzoreček odstředivého (dostředivého) zrychlení při pohybu na kružnici s konst poloměrem a=v^2 / r který jsi krásně (v rámci rozcvičky) odvodil.

MÁŠ TO SPRÁVNĚ :twisted:

K tomu je samozřejmě ještě potřeba přičíst (odečíst) pokud v rámci pohybu po této kružnici měníš obvodovou rychlost -> tedy tečnou akceleraci (deceleraci)
....neboli derivaci úhlové rychlosti
Díky. Zase jsem objevil Ameriku :D
Zrychlení/zpomalení na kružnici mi funguje, jen jsem potřeboval spočítat, na kolik musím před obloukem zpomalit, abych nevylítl ze zatáčky. To hrozí pouze při rychloposuvu a ostrých zatáčkách, ale občas se to stane.
Petr Spáčil
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“