CNC frézka na AL ve výstavbě

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 5. 2015, 8:46

... GRATULACE ***** k první špóně :D tak ať ti mašinka pěkně běhá a dělá jen samou radost
P.S. Video by bylo gut :wink:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

16. 5. 2015, 10:49

Jo jo vypadá to báječně !
Taky se přimlouvám za nějaké video :D
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

16. 5. 2015, 8:50

Stroj vypadá velmi schopně - gratuluji.

Rád bych se zeptal, zda jsi zkoušel i do oceli, jak to vypadá atd?
V této souvislosti by mně zajímalo, zda jsi zkoušel zatlačit na vřeteno v ose Y, jak psal kolega?
Pokud ano, jak to dopadlo? Byla naměřena nějaká výchylka?
Zajímalo by mně to pro utvoření určité představy v závislosti na konstrukci stroje a použitém materiálu.
Dřív, když jsem ještě mněl možnost dělat na strojích, tak mně to samotného nenapadlo.
Teď jsem to chtěl vyzkoušet ze zvědavosti, jak to bude vypadat na mém stroji, který si stavím.
Prubnul jsem to při maximálním vyložení vřetene, což je 400 mm od osy X.
Opřel jsem se do toho celou svoji vahou, oběma rukama.
Když jsem se opravdu hodně snažil a pořádně zabral, podařilo se mi hodinky vychýlit maximálně 0,005 mm.
Při vyložení vřetene 250 mm se mi nepodařilo vyvinout takovou sílu, abych dosáhl sebemenší výchylky.
Nedalo mi to spát a druhý den jsem šel prubnout DMG do místní fabriky.
Poprosil jsem chlapíka, co na něm dělal, aby mi ke stolu upnul hodinky a nechal mi zatlačit na vřeteno.
Samozřejmě samotné vřeteno se ani nehnulo, ale držák pro stopkovou frézu o průměru 12 mm (rozumějme fréza o průměru 12 mm - držák mněl průměr cca 18 mm) se na délce 120 mm prohýbal plus mínus 0,04 mm při mírném zatlačení dvěma prsty.
Byl jsem z toho dost překvapený, jak jsem psal, v minulosti mně podobné pokusy nenapadly.
Připadá mi to celkem hodně. Tímto zjištěním se mi objevily určité trhliny v teoriích o potřebné tuhosti stroje.
Při takovéto výchylce to musí teoreticky celkem slušně vibrovat.
Mám tomu rozumět tak, že je to v podstatě celkem šumák a pobere a utlumí to těleso stroje?
Nejde mi potom do hlavy, když dochází k takovým výchylkám, jak to, že je tak kvalitní povrch?
vittorio
Příspěvky: 31
Registrován: 31. 8. 2012, 12:39
Bydliště: Loučany

17. 5. 2015, 10:22

Do oceli jsem zatím ještě nehrábl, ale hliník to bere bez větších vibrací slušně. Bral jsem 1mm třísku 4-břitou frézou o průměru 12mm s posuvem 110mm/min.
Abych odpověděl na dotaz ohledně tuhosti... samozřejmě mi to nedalo a hned jsem to tenkrát musel vyzkoušet. V ose Y jsem vůli nenaměřil žádnou. Opíral jsem se
o to, co to šlo a myslím, že to mám konstrukčně dobře podchyceno. Zato v ose X jsem tímto způsobem odhalil průšvih. Byla tam vůle 0,05mm v kuličkové matce. Měl jsem tam jednoduchou třířadou matku, kterou jsem koupil na E-BAY přímo od číňana :? . Musel jsem nakonec koupit tentokrát u nás dvojitou s nastavitelným předepnutím, abych to pošéfoval. Chtěl jsem ušetřit, ale nakonec jsem trochu prodělal :oops: Teď už to vůle nemá. (v tom X max. 0,005mm).
vittorio
Příspěvky: 31
Registrován: 31. 8. 2012, 12:39
Bydliště: Loučany

29. 7. 2015, 3:38

Uteklo trocha času a nějakého toho kutění, během kterého jsem si vychutnal v ruce 240V od nezakrytované svorkovnice spínaného zdroje a podobně. Tak jsem zase vylepšoval. Vřeteno se dočkalo už druhé verze s lepšími ložisky, bez převodu - tentokrát napřímo přes spojku a na kleštiny ER32. To původní na maximální otáčky 4500 ot./min.
řvalo jak kuna. Klíčová věc - do stroje už se ze stropu neloupe omítka. Kamínky a ostatní brajgl lineárům a kuličkáčům nedělaly moc dobře. Krytovací měchy už trochu řeším.
Mám hotovou upínací desku s rastrem závitových děr M10 po 50mm (11děr x 13 děr) To už mi dostatečně rozšíří možnosti upínání. Původní svěrák
přišroubovaný k í-čku dvěma šrouby se při najetí frézy do záběru dost hrubě rozvibroval.
Původní "demoverze" s panelem na otočném kloubu - což bylo spíš na efekt - (jako u profi strojů) už šel taky do kytek. U stroje jsem byl smotanej a seděl jsem skoro na zemi a lítaly na něj špóny. Druhá verze na nožkách je zatím OK
novevretenoastul.jpg
Přibylo ještě polohovací ruční kolečko, které jsem ščastně ukořistil z jinak sešrotované dinosauří frézky MATEC HV-30
Teď řeším odměřování délky nástroje pomocí precizního mikrospínače, který plesknu někam, kde nebude zavazet. Mechanicky to mám snad vyřešeno, jen bude zajímavý to ještě zapojit a zprovoznit nějak ten skript, který se se tu na fóru někde válí. Holt... Času a peněz málo.
predelavka.jpg
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

29. 7. 2015, 5:18

čau, máš to moc pěkný, kéž bych byl takový detailista jako ty, jak se mi na 100% rozjela moja láska tříosá :D, tak už jsem na to pro samý frézování skoro nešáhl ...
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“