Nové CNC z Rokycan II

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 10. 2015, 5:24

ahoj, mohl bys prosím popsat jak fungují ty písty ? nějak to nechápu. Je tam tedy stabilní tlak a při chodu dole to vzduch stlačuje? nic řizeně neunika ? nebo si to odfukuje?
nějak jsem nepochopil princip činnosti toho pístu. vzduchařině vubec nerozumim a čeka mě to asi taky. planoval jsem plynovky . tohle se mi zdá jako zajimavé řešení. a nějaké písty se mi tady váli nevyužité.

jinak parádní stroj, klobouk dolu.

dikes
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

3. 10. 2015, 6:08

U nás v práci máme tohle řešení použité na robotech které manipulují s menšími tabulemi skla, ale samotné rameno váží cca 150-200kg. Je tam použitá stejná technika, jen daleko větší, vede k tomu jen jedna hadička a při pohybu to má takové syčivé zvuky jako když vzduch či plyn prochází potrubím. Když byl vyndaný šroub, tak rameno v jakékoliv poloze drželo ve stejné výšce a dalo se s ním ve svislé ose manipulovat rukou. A taky by mě zajímalo jak to funguje :mrgreen:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2015, 6:18

figl je v pomeru objemu valce a objemu vzdusniku
kdyz ma vzduchovy valec objem treba dve deci a vzdusnik treba 10 litru
tak ten narust tlaku v celem systemu pri presunuti pistu je diky tem pomerum objemu zanedbatelny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

3. 10. 2015, 6:24

Princip je úplně primitivní. Je použit dvojčinný píst (vlastně dva). Jedna strana pístu je otevřená do prostoru. Druhá je spojená se vzdušníkem. Vzdušník je natlakován na potřebný tlak, který vyvíjí na píst určitou sílu. Tím je Z-ko vyvážené. Při sjíždění zka dolů píst stlačuje vzduch uvnitř vzdušníku. Objem vzdušníku musí být spočítán tak, aby se příliš nezvyšoval tlak při úplném stlačení. V mém případě činí rozdíl tlaků cca 0.3 bar. Je tam vlastně jenom jedna hadička.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2015, 7:10

a teď ještě vzdušník místo vzduchu fouknout dusíkem jako u profi ,aby to necestovalo s teplotou :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

3. 10. 2015, 8:16

:lol: :lol: Jo to jo. Když ještě nebyla frézka na místě a byla ve stádiu rozpracování a na Z-ku nebyl šroub, tak jsem jednou našel Z-ko vyjetý úplně nahoře. Pak mi došlo, že celej den pražilo slunce na vzdušník ....
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 10. 2015, 9:36

už tomu rozumim, dík za objasnění.
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2015, 7:31

Ještě mi prosím prozraď jaké máš prvotní dojmy z vřetene ? jaké má teplotní dilatace ? A cože jsi zvolil teknomotor ? koukla jsi i na ostatní ?
Plochy pod lineáry jsou frézované po odlití předpokládám.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 10. 2015, 8:01

mě by zajimalo taky to vřeteno, skoušel jsem najít nějaký dataset , ale nepovedlo se. všiml jsem si totiž že to nemá unašecí kameny. 3,8kW je celkem dost , to ma tak velkou upinací sílu, že se to neprotočí ? je tam uveden nějaký maximální nástroj ?

děkuji.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 10. 2015, 8:09

musíš vzít v úvahu otáčky.. ten výkon to má od 12-24000otáček a tomu odpovídá relativně maličkej kroutící moment má to "jen" 3Nm

https://www.damencnc.com/en/tools/tekno ... -motor/585" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

5. 10. 2015, 6:16

Co se týká vřetene - nevím jakto zhodnotit... Točí se to/obrábí to... Ne teď doopravdy. To vřeteno je určený pouze na obrábění dřeva a AL slitin - železo je zakázaný. Tu upínací sílu jsem věděl - je v manuálu, nejsem si jistej ale asi 4800N. Zatím nejdýl mi to běželo na 18tis. otáček 1.5 hodiny v kuse. Nehřeje se to moc . Povrch (vč. spodních ložisek) měl cca 40st. Upínač po vyndání teplej nebyl. Jinak je perfektně vyvážený. Ve všech režimech běží naprosto bez vybrací a je hodně tichounký - největší kravál dělá nezávislej větrák. Koukal jsem i po jinejch (ELTE, HSD) - tak jsou ale ceny o cca 30-40% vyšší. Bohužel problém byl s upínačema. Teknomotor dodává pouze upínač ER32 (jeden jsem koupil jako referenční). Ten je ale pro mě moc velikej. Takže jsem po dlouhým hledání koupil upínače SK30-ER16 u Aliconu (měl jsem z toho strach, ale kvalita je výborná). Nechal jsem je dovyvážit na G2.5. Další problém nastal s vtahovacími čepy - ty vám Teknomotor samostatně neprodá - je to banda ... Takže jsem zase prohledával net a zjišťoval. Nakonec jsem zjistil, že jsou stejné jako používá HSD. Takže jsem z německého e-bay zkusil objednat - ukázalo se, že jsou opravdu stejný. Pokud se podíváte na podobná vřetena HSD,ELTE - tak ty taky nemají unášecí kameny. A dokonce i ve variantách 7 kw ...

O těch plochách po lineárama už jsem tady někde psal. Není tam nic obráběný, žádná zalitá pásovina (za což jsem rád). Je to celé odlévané do masivní broušené formy (viděl jsem to u Mullera). Plochy pod lineárama jsou z nějakého sajrajtu plněného kovem (magnet se k tomu přicucne). Takže je to celé jeden monolit.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

5. 10. 2015, 3:46

Našel by se tady někdo, kdo má zkušenosti s nastavením servodriverů ADTECH? Pořád se mi moc nezdá chod serv. Je to takový "natvrdo". Když opisuju třeba kružnici, tak jsou na stroji cítit vibrace. Přesnost výstupu v systému mám danou na 0.001 a měněním velikosti akcelerace se nic moc nezmění. Takže to přisuzuje špatně nastaveným servům. Budu rád za každou radu nebo nasměrování na co se zaměřit. Děkuju.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2015, 3:51

Nahoře banner, http://www.retrofitcnc.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 10. 2015, 6:36

Ahoj

V příloze máš nastavení mých adtech servomotorů. Pravděpodobně jsou to taky 750W. Jestli jsou stejná, to zjistíš z elektroinstalace.
Přílohy
2015.01.15.zip
(3.68 MiB) Staženo 162 x
V7-4640-QS7-380V-3P.pdf
(90.18 KiB) Staženo 714 x
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

5. 10. 2015, 7:39

Děkuju za zaslané info, ale bohužel tohle je spíš celkové nastavení Tvého systému, ale konkrétní nastavení pro serva (position gain, feed-forward, speed gain) tam není. To bude asi přímo v driverech. Budu muset to začít zkoušet měnit a pozorovat změny (sluchově). Ono to vlastně funguje dobře, ale problém je v tom, že jsem perfekcionista a ten "tvrdý chod" tam zkrátka nesnesu. :wink:
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“