CNC router na drevo

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2016, 3:22

Hele, nehledej problémy kde nejsou. Fakt to není nic složitého.

1 - obstarej si a nasaď laserové brýle pro příslušnou vlnovou délku
2 - obstarej si a nasaď laserové brýle pro příslušnou vlnovou délku - myslím to vážně!
3 - připoj na laser +5V a z PC nebo z oddělovací desky, slouží pro napájení logiky spínacího modulu, takže spotřeba minimální
4 - na nějaký vhodný výstupní pin nakonfiguruj v LinuxCNC PWM pro ovládání vřetene, vhodný je jakýkoli nevyužitý výstupní pin, ale ne výstup pro relé nebo výstup pro PWM 0-10W, který možná na oddělovací desce taky máš, frekvenci PWM nastav třeba na 1000 Hz, rozsah otáček třeba 0 RPM=0%, 1000 RPM=100%
5 - pod laser do vhodné vzdálenosti polož kus prkna, jenom ho volně polož, aby jsi s ním mohl snadno hýbat rukou a simulovat si tak pojezd CNC (testování pak bude rychlejší, než jezdit s celým portálem)
6 - zapni LinuxCNC, aby se PWM pro ovládání vřetene dostalo do správné úrovně, tj. do Log. 0
7 - přes nějaký vypínač připoj +12V, třeba z PC nebo externího zdroje (pokud z externího zdroje, tak nezapomeň propojit navzájem země)
8 - pusť těch 12V, v této chvíli laser nesmí svítit, pokud svítí, tak zase vypni 12V a nastav negování signálu PWM pro otáčky vřetene
9 - ručně na panelu LinuxCNC spust "vřeteno" na minimální otáčky, musíš vidět projevy laseru na tom prkně (pro nízké výkony si na tu desku případně polož kousek teplocitného papíru, třeba účtenku z obchodu)
10 - ručně zvyšuj otáčky, tím se musí intenzita laseru zvyšovat
11 - ručně pohybuj deskou po stole (opatrně!) a udělej si tak hrubý odhad, jaké parametry můžeš očekávat
12 - vypni vřeteno a vypni 12V pro laser (těch +5V vypínat nemusíš, ty můžeš mít napojeny natvrdo)
13 - na pin, ovládající relátko nakonfiguruj signál Spindle ON/OFF
14 - bez připojených 12V vyzkoušej ručně spustit a zastavit vřeteno, relátko musí cvaknout
15 - připoj těch 12V přes tohle relátko, přes ten původní vypínač v sérii ho taky nechej, abys mohl zaručeně bezpečně vypnout laser třeba při pokusech
16 - ručně si napiš nějaký G-kód, kde výškou Z budeš měnit šířku stopy (samozřejmě musíš přiměřeně taky měnit výkon nebo rychlost) a otáčkama vřetene budeš měnit výkon laseru, pomocí M3 a M5 pak budeš laser zapínat a vypínat
17 - užívej si
18 - doufám, že sis celou debu nesundal laserové brýle, IR záření je neviditelná nebezpečná sviňa
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2016, 5:47

Ještě dodatek:
Thomeeque mě upozornil, že snad máš (možná?) výkonové napájení 5V a ne 12V.
Já jsem vycházel z toho obrázku, který jsi uvedl:
http://www.ebay.com/itm/High-Quality-Go ... Swqu9VJLFE" onclick="window.open(this.href);return false;

Skoro bych řekl, že člověk, který chce s něčím pomoct, by se měl především sám snažit a uvést validní podklady.
Jinak totiž nechápu takové pitomce (jako jsem například já), kteří se snaží poradit, a případně pak budou ještě za blbce, protože tazatel má něco jiného, než odkazoval. :(
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

18. 3. 2016, 8:11

Mex píše:Ještě dodatek:
Thomeeque mě upozornil, že snad máš (možná?) výkonové napájení 5V a ne 12V.
Já jsem vycházel z toho obrázku, který jsi uvedl:
http://www.ebay.com/itm/High-Quality-Go ... Swqu9VJLFE" onclick="window.open(this.href);return false;

Skoro bych řekl, že člověk, který chce s něčím pomoct, by se měl především sám snažit a uvést validní podklady.
Jinak totiž nechápu takové pitomce (jako jsem například já), kteří se snaží poradit, a případně pak budou ještě za blbce, protože tazatel má něco jiného, než odkazoval. :(
Dakujem za vycerpavajucu odpoved.....skusim to buduci tyzden podla toho zapojit...a co sa tyka toho odkazu pisal som ze na tom lasery nieje ziadny datasheet ze tam je 5V som pisal a ze ten odkaz je len podobny laser ktory som nasiel.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

27. 4. 2016, 9:57

Tak laser musel ist teraz stranou potreboval som dokončit tuto mašinu
Přílohy
IMG_1413.jpg
IMG_1411.jpg
IMG_1408.jpg
IMG_1406.jpg
IMG_1401.jpg
IMG_1414.jpg
NOKIAN8
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 7. 2013, 11:18

29. 4. 2016, 7:38

Stradivari :lol: :lol: :lol:
mato3
Příspěvky: 149
Registrován: 9. 11. 2010, 11:03

30. 4. 2016, 7:41

z akeho je to dreva ? a ako vyzeral polotovar ?
doska ? :)
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 4. 2016, 8:07

Máš naozaj pekné výrobky, len pre zaujímavosť som si vyhľadal "Hradište pod Vránom" a našlo mi Hradište pod Vrátnom .
Chybička se vloudí. Oprav si to. :)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

2. 5. 2016, 6:33

mato3: vrch je zebrano, spodok americký orech v kombinácii s javorom a polotovar vyfotený nemám :)

pájač: ďakujem za upozornenie opravené :)

A inak chalani po 4-roch rokoch začalo cnc-čko dnes blbnúť .... myslim že začalo strácat kroky. Po danej operácii ked som vrátil X a Y na nulový bod tak osa X bola posunutá o 0.32mm a osa Y až o 0.87mm. Drivery 2m542 a zdroj mám 36V dá sa tam pridat a ubrat 15%. Divné je že jak keby motory nedržali svoje pole lebo aj ked je mašina zapnutá tak dokažem rukou pretočit motor .... ak dam zdroj na minimum cez trimer tak velmi lahko ak ho dám na maximum tak tažšie ale stále ide. Frezka vyčistená zbavená prachu všetko namastené. Ked vypnem elekroniku tak sa všetko hýbe lahučko takže po mechanickej stranke je moje CNC v pohodke. Neviete čo by to mohlo byt? nastavil som teraz ten zdroj trimerom na skoro maximum 42V no a skušal som pustit program vyzera že všetko prebehlo v poriadku a sedí aj nulový bod, ked som ho kontroloval ale predtým som mal nastavených 36V a šlapalo to uplne v pohodke celú dobu. Tie drivery sú do 50V ... pomohla by kupa noveho silnejšieho zdroja? A ešte upresním motory sú do 3A tak na driveroch mám nastavené 2.84A. Nemal niekto podobný problém?
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

2. 5. 2016, 6:45

Zkontroluj kondenzátory ve zdrojích zda neztrácí kapacitu ( ESR )
nebo nejsou rovnou nafouklé na vrchu -čepičku ...
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

2. 5. 2016, 9:25

pavlaxy píše:Zkontroluj kondenzátory ve zdrojích zda neztrácí kapacitu ( ESR )
nebo nejsou rovnou nafouklé na vrchu -čepičku ...
Ďakujem za radu zajtra to pozriem a inak ešte som zabudol 3x mi ten zdroj vyhodil prúdový chranič. Chcem mat pre istotu ešte jeden náhradny zdroj bude napájat 3x driver 2M542 tak sa opytam bude stačit tento?

http://www.ebay.com/itm/Wide-Range-110V ... Sw3mpXED7d" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

2. 5. 2016, 9:50

To by odpovídalo že je na nich velký nabíjecí proud a výměna je jasná :D :P
zdroj :Adjustable approx 40-52VDC Output Voltage support.
Pohlídej si aby jsi nepřekročil při nastavování napětí na zdroji , maximální pro driver je 50V ...
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 2. 5. 2016, 10:01, celkem upraveno 1 x.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

2. 5. 2016, 9:53

pavlaxy píše:To by odpovídalo že je na nich velký nabíjecí proud a výměna je jasná :D :P
Dakujem za odpoved a chcem mat ešte pre istotu nahrady zdroj našiel som dva bude stačit aj jeden aj druhy? ak ano objednal by som radšej z tych čiech rychlejší dovoz popripade keby niekto vedel ešte nejakom dam si rad poradit :)

http://www.aspa.cz/prumyslovy-zdroj-48v ... pa-z105645" onclick="window.open(this.href);return false;

ten druhý odkaz je o jedno pole vyššie na ebay
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

2. 5. 2016, 9:53

pavlaxy píše:To by odpovídalo že je na nich velký nabíjecí proud a výměna je jasná :D :P
Dakujem za odpoved a chcem mat ešte pre istotu nahrady zdroj našiel som dva bude stačit aj jeden aj druhy? ak ano objednal by som radšej z tych čiech rychlejší dovoz popripade keby niekto vedel ešte nejakom dam si rad poradit :)

http://www.aspa.cz/prumyslovy-zdroj-48v ... pa-z105645" onclick="window.open(this.href);return false;

ten druhý odkaz je o jedno pole vyššie na ebay
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

2. 5. 2016, 10:20

Je dobrý i s rezervou výkonu ..
ten tvůj vadný by šel asi možná opravit...
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

2. 5. 2016, 10:35

pavlaxy píše:Je dobrý i s rezervou výkonu ..
ten tvůj vadný by šel asi možná opravit...
aj s tých čiech je dobrý? 10A bude stačit že? a ešte sa spýtam vobec sa do toho nevyznám je lepší tento spínaný alebo je lepší s toroidom? da sa použit zdroj s toroidom na napajanie driverov?
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“