Mazak FJV 25 - vertikální CNC frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

28. 4. 2017, 11:56

Ahoj, jestli budu trpělivej :) tak bych se s vámi členy nebo s náhodnými návštěvníky těchto stránek chtěl průběžně podělil o zkušenosti, radosti a strasti z jedné pro mě trochu větší akce - nákup, dovoz, instalace, oprava vertikální frézky Mazak FJV 25 s paletizací. Za případné rady a upozornění bych byl velice vděčný...
20170327_142620.jpg
typové označení: Mazak FJV 25
výrobce: Yamazaki Mazak
země původu: Japonsko
datum výroby: 1998
nákup: od prvního majitele v Německu (bez překupníka + asistovaná demontáž s fotodokumentací)

váha: 6,1/9 t (základ s jednou paletou/celková hmotnost v příslušenstvím)
příkon: 54KVA
systém: Mazatrol M plus
výrobce systému: Mitsubishi

obrobkové měření: Renishaw MP10
automatické měření délky nástrojů
příprava na tlakové mazání 70bar

vřeteno: SK 40 - 12.000 ot/min, 22kW integrovaný AC elektromotor, výrobce Mitsubishi r.v. 2004
vřeteno: ztrátové mazání s dávkovačem, chlazení oběhem 80 litrů oleje - chlazení Daikin model AKJ56Y
20170331_130103.jpg
posuvová soustava
max. obráběná plocha: 1020x510x460
osy X a Y: lineární vedení THK45, 30 m/min., AC servomotory 4,5kW + 2,5kW
osa Z: kluzné vedení, AC servomotor s brzdou 3,5kW
enkodéry integrované na motorech v ose kul. šroubů 25.000 pulzů/ot.

drivery řízené sériovou sběrnicí Mitsubishi (neznámý typ komunikace) typ MDS-B-V1-45 / MDS-B-V2-3520 / MDS-B-SPH-220 (měnič vřetena) / MDS-B-CV-300 (zdroj)
20170427_085052.jpg
Stroj jsem pořídil ve slevě se závadou - rozlomený litinový díl držáku kolotoče ATC.
Bylo mi umožněno si provést pouze velice základní testy fukčnosti a vzhledem k výši slevy za prodej defektního stroje jsem nemohl provést obráběcí testy a delší testy vřetene.
Vzhledem k tomu že prodejce disponuje stroji v průměrné ceně 100-250 tisíc EUR za kus, pohlížel na prodej spíše jako prodej šrotu a nebylo možné cokoliv do hloubky testovat.
Nicméně i kdybych pohlížel na zakoupený stroj pouze jako na "základ" pro stavbu tak jsem s cenou spokojen.

Cílem nyní je příprava místa pro instalaci, převoz ze skladu "na plac", vyčištění, sesazení paletizace se strojem, oživení.
Dále mám v plánu oměření přesnosti a vůle šroubů, vedení, dutiny vřetene, ložisek a celkově stavu vřetene, seznámení s řídícím systémem a testy obrábění.
Následně rozhodnout co vše je potřeba demontovat, renovovat, vyměnit no a nakonec provést samotné opravy ať už postupně nebo najednou (to bude záležet na cenové náročnosti).
Výsledkem by měl být připravený stroj na spolehlivý provoz nebo prodej.

Uvidíme co mě všechno čeká pod kapotou modrobílého japonce 8)

Budou následovat postřehy z krátkého testování, přípravy na odpojení, demontáže a převozu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

První seznámení s prodejcem a strojem.

V inzerátu stálo - defekt na výměníku nástrojů.
Hlavní co prodejce zajímalo jestli už hned zaplatím :roll: - zásadně nikdy neplatit před vyzkoušením! nebo alespoň obhlédnutím pokud to je zcela dampingovka.
Hned první co mě zajímalo jestli je stroj pod proudem a zda je možnost vyzkoušení.
Nejdřív bez odpovědi - otázku bylo potřeba zopakovat dvakrát do mailu a poté ještě telefonicky... :)
Odpovědi se bránili ale nakonec svolili a jelo se zkoušet.

1. stroj jsem si nechal vypnout a nově nabootovat OK
2. nechal jsem si roztočit vřeteno na max. a revers OK
3. upnuli jsme měřící trn SK40 asi 300mm a proměřil jsem na několika bodech backlash šroubů a minimální kroky OK
(za použití magnetického stojánku a páčkových hodinek s citlivostí v mikrometrech)
4. házivost vřetene OK
5. pořádně se opřít a zacloumat s kuželem nástroje - hodinky ukázali vůli cca +-4 setiny - po opětovném měření přímo na těle vřetene vůle již menší cca. +-setina
(možná vytlačený kužel dutiny vřetene? možná vůle v ložiscích za studena? a zcela jistě nějaká malá vůle v kluzném vedení osy Z v součtu s vůli na lineárech osy X - vzhledem ke stáří a ceně stroje běžná záležitost a myslím řešitelná)
6. ATC jsem prohlédl pouze opticky, protože na stroji již nebyl namontován - odlomil se držák kolotoče (litinový díl) - závada která byla důvodem ke slevě 70% oproti běžné tržní ceně tohoto typu stroje a stáří
7. opticky jsem prohlédl případné úniky náplní - v normě
8. opticky jsem prohlédl kompletnost elektro skříně OK
9. chtěl jsem ještě test výměny palet ale byl mi zamítnut, že prý bez funkčního ATC není možné - to se mi nezdá, ale neřešil jsem to (holt bude překvápko)
10. chtěl jsem další dlouhodobý test vřetene cca 30 minut na max. otáčky ale bylo mi již zamítnuto manažery dané firmy (takže bude také asi překvápko :))
(na druhou stranu když kupujete šrot nemůžete chtít předváděcí jízdy jak u nového Mercedesu :))

Stroj stál na původním výrobním místě - kolem crvkotaly robotické pracoviště již s moderními stroji.

Otázkou tedy zůstává zda defekt vznikl jako náhoda nebo jako důsledek jiné závady - zatím mě napadá buď problém s upínáním kuželů (je tam hydraulické uvolňování) nebo problém zanešených koncáků pro potřeby ATC a tím pádem možnost vzniku nedefinovaného stavu a chyby při výměně.

Skoro dvacet let je nastroji celkově znát ve znečištění a opotřebení, ale...
Každopádně "základ pro stavbu" - sice trochu větší než nyní obvyklé odlitky polymerbetonu, ale jinak ve stejné koncepci, je zakoupen :D

Místo lomu litinového držáku ATC:
20170327_133442b.jpg
Defekt je na nepohyblivém dílu cca 20-40kg tak buď zkusím nechat zavařt a vyztužit nebo odlít a obrobit?
Díl je přišroubován a dá se nastavovat stavěcími šrouby jeho pozice vůči celku:
20170331_130221b.jpg
odlomená část:
20170327_135404.jpg
20170327_135356.jpg
20170327_135344.jpg
20170327_135415.jpg
motor ATC:
20170327_133447.jpg
Naposledy upravil(a) martasg1 dne 28. 4. 2017, 6:05, celkem upraveno 3 x.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2017, 4:34

Fíha pěkné,pokud počítám odhadem 10-15kc/kg tak dobrej kup.Budu dal sledovat. Držím palce
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

28. 4. 2017, 4:59

piskoteek píše:pokud počítám odhadem 10-15kc/kg tak dobrej kup
Celková váha něco kolem 9000kg tak to vychází cca na 15 Kč/kg bez DPH, ale cca 60 tisíc stojí to kolem (doprava, manipulace, potřebné věci na demontáž a převoz, úplatky :) atd.) plus spoustu času - už mě to stálo týden dovolené po jednotlivých dnech a ještě to neni na place v dílně :) Opravy už budu řešit po večerech a víkendech to bude OK.

By mě zajímalo kolik by si řekli český překupníci kdyby se jim to dostalo do spárů a kupoval bych to už přes překupníka... ani na to raději nemyslet :lol:
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

28. 4. 2017, 8:15

příkon: 54KVA

Doufám že máš do dílny pořádný kabel :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2017, 8:19

brutal píše:příkon: 54KVA
Doufám že máš do dílny pořádný kabel :)
To je jenom teoretické maximum ,při běžné práci je to podstatně jinak.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2017, 6:14

Pekny
S japoncem budes myslim spokojenej
Drzak bych nevaril

Muze byt rozlomeny kvuli hazardnimu stavu v plc a blbe obsluze.

Dva roky zpet jsem tohle resil na jedne masine
Nekdo vypnul kompresor a masina se tudiz zastavila v pulce vymeny. Pak ji vypnuli zapnuli. Pak nekoho napadlo udelat referenci s masinou zaseklou v pulce vymeny. Docela solidne to zkroutilo celej vymenik. Paradni prace to pak rovnat a dostat do geometrie.
V tvem pripade odhaduju podobny karambol.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 4. 2017, 2:20

Tak ono pokud se snad u každýho atc cka vypne stroj v průběhu výměny je to dost závažný pruser. Bez znalosti plc nebo makra je to o hubu vůbec znovu pustit a čekat co se stane. Stalo se mi něco podobného když jsem nahrál makro pro atc které bylo na stroj co má v Z o 100mm větší rozjezd.
Tak se snaž jsem zvedavej jestli to rozjedes.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

29. 4. 2017, 8:59

Těším se na další fotky 8)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“