Kolowratský zázrak™

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 4. 2013, 2:15

Ahoj,

tak jsem to své céencé dotáhl do publikovatelného stavu (z provizorního, ve kterém jsem to provozoval už asi půl roku), tak se tedy oficiálně pochlubím:
IMG_3843_isoL.jpg
IMG_3845_isoR.jpg
IMG_3848_sideR.jpg
IMG_3850_portalB.jpg
IMG_3861_portalScrew.jpg
IMG_3862_bedScrew.jpg
IMG_3854_beamDrv.jpg
IMG_3852_conn.jpg
IMG_3857_wiring.jpg
IMG_3839_driver.jpg
Pel-mel fotek ze stavby

Špecs:

Rozjezdy (mezi limity): 189mm (portál) x 208mm x 97mm
Vedení: nepodepřené tyče 12mm (X, Y) / 8mm (Z)
Šrouby: trapézy 12/3 + matky odlévané z GS Superfluidu (X, Y; F3000) / metrika 8/1.25 + spojovací matka (Z; F1500)
Motory: 2f KM 1.4A/phase, asi 0.22Nm
Driver: zatim half-step L297/L298 @ 22V, stavim lepčí (snad)..

Nějaká videa:

houmování (a pak nějaké další pohyby)
laser a účtenka
výroba prvního plošňáku (lak)
druhý plošňák (fixa)
test kreslení @ F3000
kreslení s pohyblivým držákem
středíme..
frézování duralu (HTD-3M-18 řemenička)

Souvisejcí vlákna:

Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu
Kreslit, leptat, vrtat a řezat na jedno upnutí
pohyblivý držák fixky
Lapsteel kytara
Tomíkovo tykadélko (dotyková sonda)
kompenzace zvlnění povrchu
gravírování plastu
SDG4046 - jednoduchý analogový STEP/DIR generátor
14ti a více žilový stíněný silový kabel
Odlévaná matice GS- super fluid
leptuvzdorný lak omývatelný teplou vodou
Metrická matice - docílení kolmosti
drobné soustružení (trapézový šroub+)
Držák frézky 20mm
L297 + L298
rovná deska 240x260x10 [mm]

Zázrak je, že se to hejbe :) Hezkou neděli, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 26. 10. 2014, 8:39, celkem upraveno 5 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

6. 4. 2013, 5:40

Díval jsem na to ve vlaku a jedna spolucestující malá dáma (tak 5 let) prohlásila, že to máš hezoučký, tak to vyřizuju :D Já mám dotaz: ty pohony máš, zdá se, napevno se šroubem, ačkoliv ti všichni radili nějakou pružnou spojku. Chová se to slušně? Jistě záleží na tom, co tím pižláš, máš to jen na ty plošňáky ? :)
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 4. 2013, 8:41

Miller píše:Díval jsem na to ve vlaku a jedna spolucestující malá dáma (tak 5 let) prohlásila, že to máš hezoučký, tak to vyřizuju :D
Hehe, tak to je roztomilý, díky :) Pokud bys jí potkal příště, můžeš jí pustit toto, třeba to taky ocení :)
Miller píše:Já mám dotaz: ty pohony máš, zdá se, napevno se šroubem, ačkoliv ti všichni radili nějakou pružnou spojku. Chová se to slušně?
Na Zku je to myslím úplně v pohodě, matka má dostatečnou vůli (všechno zlé je pro něco dobré :)), X-ko by asi jezdilo s kvalitní pružnou spojkou líp, takto je to hodně náchylné na vycentrování ložiska (což ale neni problém) a motoru (což už trochu problém je, protože nelze jen tak povolit šrouby a motor nechat přizpůsobit - je stále pod tlakem kvůli gumovým podložkám, které tam musí být kvůli doladění úhlu osy a vibracím).
Miller píše:Jistě záleží na tom, co tím pižláš, máš to jen na ty plošňáky ? :)
Plošňáky byly primární motivace (původně dokonce jen vrtání), ale pižlám s tím i jiné materiály, plast, dřevo (viz. ta Locika nebo lapsteel), zkusim polochtat i hliník, ale samožrejmě velice opatrně (nicméně tam nebude problém ve šroubech, u těch je problém pouze ve vyšších rychlostech, kterými určitě v hliníku jezdit nebudu).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

6. 4. 2013, 10:52

Ahojky ,
máš hezký stroj ,úhledný a slouží jak jsi předpokládal ,tedy gratulace a ráda jsem si fotky prohlédla :D :P
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

6. 4. 2013, 11:10

Hehe, tak to je roztomilý, díky :) Pokud bys jí potkal příště, můžeš jí pustit toto, třeba to taky ocení :)
To jsem přesvědčený, že ano, na princezny holčičky letějí :D , ale podle její sdílné maminky jely za taťkou do Paříže :)
Tvůj projekt lapsteel mi unikl, to je moc pěkná práce a je vidět, že tu mašinku nemáš jen pro ni samu ! Co se týká toho rozpitého nápisu, asi bych udělal "z nouze ctnost" - odfrézoval bych ho a vsadil intarzii z jiného kousku dřeva. Samozřejmě až s tím nejpovedenějším nápisem :)
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2013, 8:02

pavlaxy píše:Ahojky ,
máš hezký stroj ,úhledný a slouží jak jsi předpokládal ,tedy gratulace a ráda jsem si fotky prohlédla :D :P
Potěšení na mé straně, díky za pochvalu :)
Miller píše:Tvůj projekt lapsteel mi unikl, to je moc pěkná práce a je vidět, že tu mašinku nemáš jen pro ni samu ! Co se týká toho rozpitého nápisu, asi bych udělal "z nouze ctnost" - odfrézoval bych ho a vsadil intarzii z jiného kousku dřeva. Samozřejmě až s tím nejpovedenějším nápisem :)
Intarzii (nové slovo v mém slovníku :)) si promyslím, díky za tip a za pochvalu!

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

28. 5. 2013, 9:03

Moc pekná práce. Chválím. Také uvažuji o něčem malém.

Zkoušel jsi už polechtat ten hliník?

Já bych rád, aby to umělo vyfrézovat malou frézičkou např. pěknou díru do přístrojového panelu tj. cca 1,5 mm hliník.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2013, 9:18

Ahoj, díky za pochvalu! Zkoušel a to dokonce rovnou docela hodně tvrdej hliník, kupodivu to šlo, výsledek není dokonalý, ale rozhodně nad mé očekávání. Mrkni sem:

Už nemusím kupovat ozubené řemenice HTD

je tam k tomu pak i docela plodná diskuse (sousledně jsem to ještě nezkusil). Je tedy otázka, jak moc při tom utrpěla fréza (nadměrné opotřebení nástroje je často zmiňovaný neduh "měkkých" strojů), to zatim těžko říct. Panýlek chci taky zkusit, už jsem celkem optimista.

Držim palce, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

28. 5. 2013, 10:08

To je bomba. Zcela mimo mé očekávání. Ja na té řemenici nevidím chybu. Je pravda, že nejsem strojař, ale je to prostě pěkný.

O tom opotřebení jsem to také četl. Ja to zase beru tak, že pokud mi to umožní jednou za čas i udělat pěknou díru do hliníku nebo dokonce nějaký kolečko, tak budu naprosto spokojen. Pokud nebude spotřeba jedna frézka na jednu řemenici :-) .

Taky mě potěšilo, že to máš na 12 mm tyčích a jede to slušně. O nich taky uvažuji.
Zrovna tak ty krokáče 0,22 Nm i když ten proud mi k tomu krouťáku nějak nesedí. Je na těch motorech nějaký typ?

Pokud by měly doopravdy jen 0,22, tak bych je ani nemusel kupovat a navíc stavět rozměrnější zdroj.

Jinde i ty "malé" mašinky používají velké krokáče, tlusté tyče, zdroj s elektronikou v další rozměrné krabici...

Jinak ještě jednou díky za zveřejnění tvého snažení. Utvrdil jsi mě v tom, že i postavit menší mašinku má smysl. Aspoň pro mne. Dobrá inspirace.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2013, 11:00

Opět díky za pochvalu, potěšení na mé straně :)

Nejvíc fréz padne ze začátku na chyby programování, likvidace opotřebením je už vyšší level ;)

Krokáče jsou:
IMG_4311_motorky.jpg
IMG_4311_motorky.jpg (21.01 KiB) Zobrazeno 26480 x
Tento typ už je dávná historie, ale zřejmě to bude plus mínus toto (tedy asi 0.24Nm).

Malý krokáče jsou myslím supr a jsem moc rád, že jsem se pro ně rozhodl, ale bytelnější konstrukce bych určitě nelitoval (taky doporučuju od začátku myslet na takový maličkosti, jako např. jak se budou na mašině dát seřídit pravý úhly atp. ;)).

Je to obrovská časová investice, tak doporučuju až tak nekoukat na peníze a nebejt zbrklej (nezačít vše stavět na tom, co mám zrovna po ruce, třeba použití 3mm plechu na záda Zetka byl opravdu těžkej úlet). Ale zase chybama se člověk učí, tak je asi potřeba je jednou udělat ;)

Víc toho teď nevypotim, dobrou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

29. 5. 2013, 8:23

Dle tohoto
Old-Articlenumbers.pdf
(198 KiB) Staženo 937 x
dokumentu by to měl být přesně on. Jen má staré značení.

Ten větší proud bude dán tím, že vyžaduje malé napětí.

Takže také budu počítat se slabšími motory. Dobrá zpráva.

Ten zadní plech bych zevnitř vyztužil přišroubováním několika svislých úhelníků. To by mohlo výrazně pomoci.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 5. 2013, 10:23

Vidíš, koukal jsem na stejnej dokument, ale to ..M2200 jsem tam neviděl a CTRL+F mě nějak nenapadlo, inu ráno moudřejší večera :) Btw. je zajímavý kouknout na momentovou charakteristiku zde. S 48V driverem to drží téměř nominální moment (přesně 0.2Nm) ještě při 2650RPM (s 12/3 trapézovým šroubem 8m/min!).
pepik píše:Ten zadní plech bych zevnitř vyztužil přišroubováním několika svislých úhelníků. To by mohlo výrazně pomoci.
To jsem taky zvažoval, ale ono tam neni moc místa, jeden by se tam možná vešel, no, třeba někdy.. ale spíš udělám znova celý Z, je tam i ten metrickej šroub a 8mm vedení.. uvidíme, nejspíš udělám nový celý CNC :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

29. 5. 2013, 11:18

Mnohokrát jsem četl, že malé krokáče jde víc vytočit bez ztráty síly.

Já taky uvažoval na Zku použít metrický šroub. Je s tím nějaký problém?

Že Zko bude jezdit o trochu pomaleji asi není problém. Šroub je menší a co považuji za výhodu, že když vypadne napájení, tak nástroj nekřápne o stůl. Metrika je víc samosvorná. Ale ... zatím jsem jen teoretik. :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 5. 2013, 1:54

Rychlost F1500 je u Ztka myslím v pohodě (resp. mě nenapadá, kde by to u tohoto stroje mělo být limitující, leda možná při nějakym 3D skenování), přesnost myslím taky bude celkem dostatečná (je to nerezová varianta M8 tyče, od pohledu rovnější a vůbec "preciznější" než byla obyč ocel), největší obavu mám z opotřebení (buď tyče nebo matky), taky je tam vůle, kterou kompenzuju jen vahou (vymezení je možné, ale o to větší bude počítám opotřebení). Asi bych zvážil příště trapéz s nějakým menším stoupáním (2mm?). Zkusil jsem teď celkem dost zatlačit proti trapézu na vypnutym stroji a neprotočil jsem ho, takže pádu Zka s trapézem v této váhové kategorii bych se neobával.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 9. 2013, 4:59

(SZ) píše:Chtěl jsem se zeptat, jestli by nebylo možné přidat nějaké detaily o tom jak máte uložené lineární ližiska v těch jeklech. Matici nevyjímaje. Je to zajímavé a jednoduché řešení, které by jsem chtěl také použít.
Jednodušší by rozhodně bylo použit ložiska v domcích (SMA12), ale toto mi ušetřilo docela dost místa (zejména vertikálně, proto jsem to tak řešil) a i trochu peněz (i když ty SMA12 jsem už měl koupený, takže to spíš hypoteticky :)). Jekl je přidělanej třemi šrouby, krajní mají zapuštěnou hlavu, aby nepřekážely ložiskům. Díry jsem opracovával a šrouby utahoval pomocnými otvory v protější stěně. Ložiska drží v jeklu samy, muselo se na ně docela zatlačit a vlastně mě nenapadl žádný scénář, kdy by měly mít potřebu se hnout. Pokud by to problém byl (ale nezdá se), plánoval jsem nějaký červíky, teď bych to spíš řešil kapkou nějakýho lepidla. V jeklu byl šev od svařování, ten bylo potřeba zbrousit a pak ještě lakování, to u domků taky neni potřeba.

Obrázek

Jinak, ze stavby mám spoustu fotek, původně jsem plánoval to pořádně roztřídit a udělat přehledný web, ale asi už se k tomu nikdy nedokopu a tady by se zrovna hodily, takže aspoň takto: http://thmq.mysteria.cz/CNC

T.

PS: Než to tu napíše někdo jinej - k inspiraci jsou tu lepší stroje ;)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“