Kolowratský zázrak™

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

9. 2. 2014, 10:07

Thomeeque píše:při 1A/fázi, VM=35V, 40kHz PWM a fast decay ukazuje síťovej wattmetr max. 35W (7W při ENABLE=0). To jen tak pro zajímavost.
Mohl by jsi tu spotřebu trochu rozvinout? Budu mít něco dost podobného a začal jsem se poohlížet po nějakém tráfku. Zajímalo by mě, když ten tvůj zázrak :-) stojí s ENABLE = 1, tak kolik bere a kolik při práci. Je v tom podstatný rozdíl? Ta 1 A na fázi to je na jednu cívku? Předpokládám, že je máš paralelně. Měřil jsi to už s těma TB6560 nebo ještě s těma L29x?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 2. 2014, 10:12

pepik píše:
Thomeeque píše:při 1A/fázi, VM=35V, 40kHz PWM a fast decay ukazuje síťovej wattmetr max. 35W (7W při ENABLE=0). To jen tak pro zajímavost.
Mohl by jsi tu spotřebu trochu rozvinout? Budu mít něco dost podobného a začal jsem se poohlížet po nějakém tráfku. Zajímalo by mě, když ten tvůj zázrak :-) stojí s ENABLE = 1, tak kolik bere a kolik při práci. Je v tom podstatný rozdíl? Ta 1 A na fázi to je na jednu cívku? Předpokládám, že je máš paralelně. Měřil jsi to už s těma TB6560 nebo ještě s těma L29x?
Ještě s těma L29x.

Nemám tam ten wattmetr stále, ale myslim, že to při práci nebere o moc víc (spíš to bere míň, protože 35W je stav, kdy všechny tři drivery pouští do obou fází plný proud - všechny jsou na nultém kroku, při lichých krocích /v half-step módu, který používám/ jde proud jen do jedné cívky, takže to lítá a průměrný odběr je nižší - u TB6560 toto nenastává, tam je to v rámci jednoho nastavení prakticky konstantní /microstepí "sinusovky"/, akorát ve fullstep módu má spotřebu vyšší /plný proud v obou fázích/).

Jinak, obecně platí (jak mi bylo nedávno dovysvětleno), že spotřeba krokového motoru naprázdno a pod zátěží se moc neliší, se zátěží to stoupá jen o nějaká procenta, viz. http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=17&t=13341" onclick="window.open(this.href);return false;
pepik píše:Ta 1 A na fázi to je na jednu cívku? Předpokládám, že je máš paralelně.
To taky jen předpokládám, z mejch motorů jdou ven jen čtyři dráty a jak je to zapojený uvnitř, netuším.

Teď si hraju s TB6560AHQ (i sem o tom něco plánuju napsat, ale později, tak zatím jen takto): jeden driver, motor Microcon SX17-1005 (cívky paralelně), 1.85A/fázi, VM=31V (33V naprázdno), 1/8 krok, 100% Decay, síťovej wattmetr ukazuje 5W naprázdno (ENABLE=0), při nulových až "rozumných" otáčkách 15W, při "šílených" otáčkách (5000RPM) to vylezlo na 22W.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

10. 2. 2014, 11:11

Thomeeque: Díky za odpověď.

Tak na nějaké výsledky ohledně TB6560 se budu těšit. Kdy lze přibližně očekávat nějaké tvé poznatky a závěry?

Koukal jsem na tvůj tišťák a překvapilo mne, že tam nemáš natvrdo spojené všechny GND, ale připadá mi to, že je spojuješ až u zdroje signálu STEP. Jestli jsem se někde nesekl při tom zkoumání tvého tišťáku a spletici drátků na tom obrázku.

Dále mě zaujal ten ocásek nad nápisem Thomeeque 2014. K čemu je?

Pak mě překvapilo, že ten šváb máš bez chladiče. Někde jsem četl, že dost topí.

No a reset natvrdo k Vdd, takže si rezignoval na power up a down sekvenci?
Thomeeque píše:při 1A/fázi, VM=35V, 40kHz PWM a fast decay ukazuje síťovej wattmetr max. 35W (7W při ENABLE=0). To jen tak pro zajímavost.
Toto tedy předpokládám, že je s těma motorama na frézce. Při 1,4 A mají krouták 0,22 Nm a tedy při 1 A max 0,22 / 1,4 = 0,16 Nm. Má to dostatečnou sílu? Neztrácí to krok?

Pepa
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 2. 2014, 9:28

pepik píše:Tak na nějaké výsledky ohledně TB6560 se budu těšit. Kdy lze přibližně očekávat nějaké tvé poznatky a závěry?
Toshiby budou driver k mazlíkovi, teď mě zase čeká nějaká mechanická práce, zatím mám motorizovanou jen jednu osu, uvidíme, jak to půjde..
pepik píše:Koukal jsem na tvůj tišťák a překvapilo mne, že tam nemáš natvrdo spojené všechny GND, ale připadá mi to, že je spojuješ až u zdroje signálu STEP.
Jj, logická a silová zem se spojí až ve zdroji.
pepik píše:Jestli jsem se někde nesekl při tom zkoumání tvého tišťáku a spletici drátků na tom obrázku.
Nene, jsi dobrej :)
pepik píše:Dále mě zaujal ten ocásek nad nápisem Thomeeque 2014. K čemu je?
Oficiálně stínění, ale ve skutečnosti, aby se ne mě na něj všichni ptali :D
pepik píše:Pak mě překvapilo, že ten šváb máš bez chladiče. Někde jsem četl, že dost topí.
To byl jen rychlej oživovací pokus při VM=12V, teď už chladim a foukám..
pepik píše:No a reset natvrdo k Vdd, takže si rezignoval na power up a down sekvenci?
Částečně, více v čerstvém tématu (trochu jsi jeho vznik svými dotazy urychlil :)): http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=17&t=13448" onclick="window.open(this.href);return false;
pepik píše:
Thomeeque píše:při 1A/fázi, VM=35V, 40kHz PWM a fast decay ukazuje síťovej wattmetr max. 35W (7W při ENABLE=0). To jen tak pro zajímavost.
Toto tedy předpokládám, že je s těma motorama na frézce. Při 1,4 A mají krouták 0,22 Nm a tedy při 1 A max 0,22 / 1,4 = 0,16 Nm. Má to dostatečnou sílu? Neztrácí to krok?

Pepa
Zatim dobrý, ale od tý doby jsem jen kreslil a vrtal tišťáky, časem asi trochu přitopím pod kotel, uvidíme..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

11. 2. 2014, 8:19

Opět díky za vyčerpávající odpověď.

Většina lidí dává i na malé frézky výkonné motory. Tak jsem si o víkendu sedl, oživil si fyziku a pustil se do výpočtů a snad správných.

Pro trapéz 3 mm průměr 12 mm s délkou 30 cm, účinnost převodu 50 %, max zrychlení 1000 mm/s2, potřebná síla na vřeteno 100 N (nevím, jestli je to moc nebo málo na malou frézu, ale lajcky se domnívám, že by ji to zlomilo), hmotnost portálu 10 Kg, pak započítání i odhadlého tření v ložiskách .... celkem 0,14 Nm. S tak dvojnásobnou bezpečností 0,3 Nm. No a na rychloposuv zase není potřeba těch 100 N, takže se to tím ještě vylepší.

Takže se osobně domnívám, že na nějaké malé stroje, kde nepotřebuji 100 N, ale jen 30 N (tj. 3 Kg) tlaku na vřeteno musí dle mých výpočtů stačit i těch tvých současných 0,16 Nm i s víc jak dvojnásobnou bezpečností.

A co mne při výpočtech překvapilo: (třeba se to někomu bude hodit)

1. čím menší stoupnání šroubu, tím menší účinnost převodu (dle tabulek) => nebát se většího stoupání. Zlepšená účinnost přispívá na pokrytí většího potřebného kroutícího momentu => pokud zvýším stoupání, tak jde vlivem zátěže šroub tíž, ale na druhou stranu se zvýší účinnost, která zase o něco zase tomu šroubu ulehčí. Co jsem koukal do tabulek, tak ta účinnost se nemusí měnit jen v nekolika procentech, ale i mnohem víc.

2. jak veliký vliv na dosažení možného zrychlení má moment setrvačnosti motoru a šroubu. Zrychlovat portálem o hmotnosti 100 Kg se zrychlením 1000 mm/s2 vyžaduje sílu "pouhých" 100 N. Viz. výše - na to je potřebný kroutící moment v řádu několika desetin Nm. Po přepočítání zrychlení portálu na zrychlení šroubu se tam ale začne dost projevovat moment setrvačnosti motoru a zejména šroubu. => Takže opět je lepší zvolit větší stoupání a na dlouhých strojích pevné šrouby.

Pokud je tu něco v mých úvahách špatně, tak mne prosím (vy zkušenější) opravte.
amater
Příspěvky: 50
Registrován: 8. 8. 2014, 2:37

14. 8. 2014, 9:34

Zdravím tak se zkouknul i konstrukci tvé frézky a celkem si mě zaskočil jak jednoduché. Jen se chci zeptat jak si odléval matky a jaké s toho jsou pocity a životnost... Odléval si tim gsgluidem nebo jak se to menuje? Jaké to má po čase vlastnosti dovolil by sis z toho odlejt i domečky na uložení na kulatiny??
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 8. 2014, 1:32

amater píše:Zdravím tak se zkouknul i konstrukci tvé frézky a celkem si mě zaskočil jak jednoduché.
Jj, jak facka (na začátku zimy jsem se napřáh a už někdy v létě rok na to to plesklo) :roll: Ale ve vybavený dílně by to asi opravdu byla celkem brnkačka.
amater píše:Jen se chci zeptat jak si odléval matky a jaké s toho jsou pocity a životnost... Odléval si tim gsgluidem nebo jak se to menuje? Jaké to má po čase vlastnosti dovolil by sis z toho odlejt i domečky na uložení na kulatiny??
O odlejvání matky je tu vlákno, viz. linky v prvnim postu, po čase stále dobrý (můj stroj nemá moc najeto, ale viz. i zkušenosti jiných). Kulatinu bych do toho asi neukládal, ale nevim, jak to přesně myslíš, zeptej se kdyžtak v tom vlákně..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
amater
Příspěvky: 50
Registrován: 8. 8. 2014, 2:37

15. 8. 2014, 8:15

jj vím už mám prostudováno jen mě zajimaqly další názory
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2015, 11:08

Tak jsem včera (téměř po půl roce :shock:) oprášil to své chrastítko a jal se pomalu rozjet frézování prvního Al panýlku pro bráchu (když jsem si na to před tím půl rokem uplnul matriál :D). Chtěl jsem zkusit jet podle vypočteného optima frézy ("826" D=2.4mm, vypočtené otáčky 26500 bohužel vřeteno nedá, max. je 22k, posuv pak vyšel F660) s hloubkou 1mm, co to dá. No, něco to dalo, ale hodně se to trápilo, na videu je to první záběr, je vidět i slyšet, jak se to klepe. Druhý záběr je druhá vrstva, to jsem malinko zpomalil (F500) a hlavně hloubka je už jen půl mm, to jede celkem pěkně.. Třetí záběr je nový pokus s F500 od začátku, za druhou zatáčkou v 1mm se to celý podělá, nejspíš jsem nedotáh pořádně kleštinu, fréza se protočila (pak šla normálně vyndat rukou) a bylo :( I to ztratilo nějaký kroky (resp. se asi spíš protočilo spojení motor-šroub), frézu to kupodivu nezlomilo, ale urvalo jí to ty ostrý růžky dole. Račte si vychutnat v závěrečném zpomaleném záběru..

https://youtu.be/N9pd2xH-PIs

Gcode, kdyby to někoho zajímalo:

Kód: Vybrat vše

; ARC_IJ_RELATIVE: true
; TOOL_DIAMETER: 2.4
; TOOL_TEETH: 2
; TOOL_VS: 200-250 m/min
; TOOL_CHIPLOAD: 15 um/rev
T1 M6
G21
;G64 P0.05
G0 Z30
G0 X0 Y0
F500

; ramp-in 0.5/10
G0 Z1
G1 Z0
G1 X10 Z-0.5
G1 X0 Z-1

; square 10x10
G1 X10
G1 Y10
G1 X0
G1 Y0

; pause
G0 Z50
T2 M6
G0 Z1
G1 Z0

; ramp-in
G1 X10 Z-1.23
G1 X0 Z-1.46

; square 10x10
G1 X10
G1 Y10
G1 X0
G1 Y0

; end
G0 Z30
G0 X0 Y0
M2
Vždycky se holt nedaří, dobrou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 9. 2015, 11:01

Ahoj, inspirován quakem rozhodl jsem se nahradit obstarožní L29x driver hypermoderním driverem využívajícím DRV8825 moduly, rovnou i se čtvrtou osou. Předevčírem moduly dorazily, tak jsem to rozjel, bude tam i usínání (aplikované © Mex). Bohužel se mi při tvorbě plošňáku rozjelo "upnutí", takže jsem před policejní hodinou nestihl vyvrtat a tak aspoň tvořim tendle post (aby řeč nestála, když už stojí stroje) :)
QD8825_v1_schema.png
QD8825_v1_top.png
DSCN0987.jpg
DSCN0989.jpg
DSCN0990.jpg
Docela se těšim, dost bylo half-stepu! :)

Brou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 9. 2015, 3:21

Jseš muž činu, klobouk dolu.
A máš to velmi hezky namalované, to jsi tu pisátkovou technologii pěkně vymazlil.
Co je ten poslední obrázek? To je napájivá maska, udělaná toner-transferem?

Problém při výrobě se dal čekat. Pokud ty Tvoje původní drivery nejsou úplně blbé, tak jim musí docházet, že je chceš nahradit novými, mladšími a progresivnějšími. To není nikomu příjemné, a tak se celkem pochopitelně brání.

Kdybych si chtěl vymýšlet, tak bych ještě trochu roztáhl do šířky měď mezi driverem a svorkami, i když by se musela k pinu driveru pak zužovat. To už teď asi nezměníš, ale je možné na všechny silové rozvody (hlavně ten, co vede dookola kolem svorek) položit drát a plošně to proletovat.
Ale určitě bych tam nasázel ještě nějaké SMD kondenzátory, třeba 2x 1M v pouzdrech 1206 pro každou osu. To je ještě pořád dá udělat zespodu mezi ty souběžné části vedení napájení (možná jsi to tak plánoval?).

Jsem hodně zvědavý na výsledky. Nejen na hebký a něžný běh frézky, ale i na teplotu chipů na těch sranda-driverech.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 9. 2015, 7:30

pěkný
ta pisátková technologie mě taky bere
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

27. 9. 2015, 7:35

Vypadá to hodně dobře .
Můžeš nám prozradit nějaké info ?
Co je to za pisátko , rychlosti .atd .
Jo a v čem děláš G kód ?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 9. 2015, 12:13

Mex píše:Jseš muž činu, klobouk dolu.
Dlouho jsem nic většího nedělal, tak už jsem měl absťák :)
Mex píše:A máš to velmi hezky namalované, to jsi tu pisátkovou technologii pěkně vymazlil.
Děkuju!
Mex píše:Co je ten poslední obrázek? To je napájivá maska, udělaná toner-transferem?
Nene, to je jen hodně kontrastní a barevně nepříliš věrná fotka vyleptaného plošňáku. Fotim to v noci při umělym světle a k tomu ještě starym foťákem, v novym se aktivovalo kurvítko :(
Mex píše:Problém při výrobě se dal čekat. Pokud ty Tvoje původní drivery nejsou úplně blbé, tak jim musí docházet, že je chceš nahradit novými, mladšími a progresivnějšími. To není nikomu příjemné, a tak se celkem pochopitelně brání
Hehe, uvidíme, kdo z koho :)
Mex píše:Kdybych si chtěl vymýšlet, tak bych ještě trochu roztáhl do šířky měď mezi driverem a svorkami, i když by se musela k pinu driveru pak zužovat. To už teď asi nezměníš, ale je možné na všechny silové rozvody (hlavně ten, co vede dookola kolem svorek) položit drát a plošně to proletovat.
Ale určitě bych tam nasázel ještě nějaké SMD kondenzátory, třeba 2x 1M v pouzdrech 1206 pro každou osu. To je ještě pořád dá udělat zespodu mezi ty souběžné části vedení napájení (možná jsi to tak plánoval?).
Jj, šlo by to, ale nestačí, že jsou takovýdle kondíky na těch jednotlivých modulech?
Mex píše:Jsem hodně zvědavý na výsledky. Nejen na hebký a něžný běh frézky, ale i na teplotu chipů na těch sranda-driverech.
Uvidíme, nechal jsem tam nějaký prostor na případný velký chladič (mám k tomu pidi chladiče a krabice je aktivně větraná, tak to třeba nebude potřeba).
testone píše:pěkný
ta pisátková technologie mě taky bere
azamo píše:Vypadá to hodně dobře .
Děkuju!
azamo píše:Můžeš nám prozradit nějaké info ?
Co je to za pisátko , rychlosti .atd .
Jo a v čem děláš G kód ?
Beze všeho, já prozradim i co nevim :) Zásadní vlákna k pisátku jsou pohyblivý držák fixky a Kreslit, leptat, vrtat a řezat na jedno upnutí, základní trik spočívá v tom pohyblivém držáku. Rychlost používám F2000 (jelo to pěkně i F3000, ale nechávám si radši rezervu, navíc rozdíl neni až tak velkej, je tam spousta krátkých úseků a ty jsou dané spíš rampama, který teď z hlavy nevim, ale mrkni na to video). Pro zajímavost tento obrazec to kreslilo zhruba 20 minut. G-kód vzniká konverzí HPGL výstupu z Eagle, konverzní program používám vlastní, zatim jsem ho nikde nezveřejňoval, je to takový bastl.

Pokračování (bohužel nebylo moc času, zase až večer):
DSCN1021.jpg
DSCN1022.jpg
DSCN1023r.jpg
Brou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 9. 2015, 12:53

Thomeeque píše:
Mex píše:Ale určitě bych tam nasázel ještě nějaké SMD kondenzátory, třeba 2x 1M v pouzdrech 1206 pro každou osu. To je ještě pořád dá udělat zespodu mezi ty souběžné části vedení napájení (možná jsi to tak plánoval?).
Jj, šlo by to, ale nestačí, že jsou takovýdle kondíky na těch jednotlivých modulech?
Kondenzátorů není nikdy dost, kondík je kámoš.
Ty, co jsou na vlastních modulech jsou spíš pro srandu.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“