Kolowratský zázrak™

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 9. 2015, 1:17

Tak už oživuju (kámoše tam případně vpálím pak):
DSCN1032.jpg
Učinil jsem dvě nepříjemný zjištění. První ještě před oživováním - díky prohozenýmu popisu vstupních signálů jsem na všech osách do uspávacích detektorů posílal místo STEPu DIR, naštěstí to šlo celkem snadno opravit. Druhý je horší, ten pěkný měřící bod (jediný místo, kam jsem si troufl pájet) není na mých DRV8825 modulech VREF :( Asi zatim uspávání (snižování proudu do stojícího motoru) oželim, ještě uvidim. Ty modulky jsou strašně titěrný, na takovou fajnovou prácičku nejsem vybavenej :( Možná bych mohl připájet drátek přímo na jezdec trimru, ale i to se trochu bojim, trimry mají asi plastovou základnu, povolí to a bude to nespolehlivý..

T.

EDIT: Ále houby, kdo se bojí, sere v síni :)
DSCN1033.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 9. 2015, 9:33

Včera - tj. ještě než mi hobbyrobot sebral vítr z plachet :roll: - jsem deskou nahradil původní L29x drivery:
DSCN1047.jpg
DSCN1051.jpg
Dneska jsem ještě ze setrvačnosti nějak přidělal chladiče, zavřel bednu (aby to větralo, kudy má) a udělal první rychlý pokusy. Nedostal jsem se přes homing - ne, že by to okamžitě shořelo, ale osa Y mi jede poměrně ztuha, původní driver s tím neměl problém, tento to při stejném proudu nedá. Žeby fakt fake čipy s pofidérním výkonem? Ještě mě napadá, jestli to nemůže náhodou být tím, že tady je nastavený 4x větší mikrokrok a systém nezvládá generovat dostatečně plynulou rampu (LinuxCNC, LPT, 33kHz max. a mám to nastavený poměrně vodpichově)..? Bohužel na další experimenty nebyl čas, uvidíme..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 10. 2015, 12:00

Thomeeque píše:osa Y mi jede poměrně ztuha, původní driver s tím neměl problém, tento to při stejném proudu nedá. Žeby fakt fake čipy s pofidérním výkonem? Ještě mě napadá, jestli to nemůže náhodou být tím, že tady je nastavený 4x větší mikrokrok a systém nezvládá generovat dostatečně plynulou rampu (LinuxCNC, LPT, 33kHz max. a mám to nastavený poměrně vodpichově)..? Bohužel na další experimenty nebyl čas, uvidíme..
T.
To je nějaké divné. Ten proud jsi měřil (třeba oscilem na měřicích odporech na driveru) nebo jenom předpokládáš, že tam teče? Pokud se nedostaneš ke skutečnému změření třeba na těch odporech, tak změř aspoň střední DC odběr ze zdroje, jestli to vychází řádově OK.
Jsou to sice sranda-drivery, ale pokud to teda fakt není nějaký fake, tak zase tak špatné určitě nebudou. Lítá na dost spousta strojků.

Nedělá Ti tam náhodou taky nějaký bordel to snižování proudu (třeba blbě zapojeno)?
Pokud máš microstepping 1:8 (předtím jsi měl polokroky, teď píšeš 4x tolik), tak vychází ta frekvence na signálu STEP pořád dost nízko.

Jo a jinak nějaký Thomeeque tady na fóru zveřejnil pěkný generátor kroků, když tam mu zavolej, třeba Ti nějaký půjčí a můžeš to otestovat s ním. ;-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 10. 2015, 2:07

Zdar, díky za re. Proud jsem neměřil, jen jsem nastavil odpovídající VREF (0.7V ~ 1.4A). Na nic moc sofistikovanějšího jsem bohužel neměl čas. Snižování proudu by mělo fungovat (to jsem btw. nastavil na 0.35V), ale nemohu vyloučit, jestli se za provozu něco ošklivého neindukuje třeba na těch drátcích. Jo, měl jsem zapojený síťový wattmetr, který ukazoval v určitou chvíli nějakých zhruba 34W, což by bylo až až (tři motorky 1.4A 1.7V). Ale koukal jsem na něj jen zběžně, celý to bylo fakt jen rychlý halabala, ani si to nezaslouží nějaký hlubší rozbory. Uvidim, jestli se k tomu dostanu dneska večer, možná to bude muset počkat až do pondělí.
Mex píše:Jo a jinak nějaký Thomeeque tady na fóru zveřejnil pěkný generátor kroků, když tam mu zavolej, třeba Ti nějaký půjčí a můžeš to otestovat s ním. ;-)
Hehe :) Taky můžu zkusit nastavit 1/2 krok, tim bych taky mohl ověřit tu rampa teorii (i když L29x dělají ten nebalancovaný halfstep, takže úplně stejné to nebude).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 10. 2015, 11:42

Zdar,

tak až dnes (resp. včera :)). Blblo to i při 1/2 kroku, asi to fakt nemá takovou páru. Že by v tom měl prsty mixed decay mode? Případně nepřesný odměřování "proudu"? - podle 8825 datasheetu je optimální rozsah VREF od 1V, tady je 0.7V (k tomu píší "Operational at VREF between 0 to 1 V, but accuracy is degraded"). Nevim. Taky se při pomalé step rate hýbe motor pouze po celých krocích, mikrokroky jsou sice slyšet, ale pohyb žádnej :( Wattmetr při pohybu všech os ukazoval 34-35W, VM bylo cca 34V.

Podařilo se mi mechanicky poladit Yko, aby nejelo až tak ztuha, pak to homing zvládlo a následně to jezdilo docela hezky (při 1/8 kroku a vyšších rychlostech i celkem potichu). Nechal jsem to projet kreslení toho posledního plošňáku (~25min), bylo to zaplý ještě chvíli předtim i potom a k přehřátí nedošlo. Možná tomu přecijen dám šanci a vyrobim pořádnej chladič.

Brou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

6. 10. 2015, 6:40

Paci sa mi to tvoje CNC, o takom nejakom snivam v poslednej dobe, musim sa uz odhodlat a zacat ho stavat..
nastudovane uz co to mam.. ale mnohe veci, prekazky ukaze az zivot :-)
Som rad, ze som nasiel niekoho kto takto pekne zadokumentoval celu stavbu, dal linky na dalsie temy, ktore sa rieisli pocas stavby tvojho CNC - chodim sem uz dlhsiu dobu, ale tvoj zazrak som nasiel az pred par dnami.

Otazka znie.. ci ma zazalujes za plagiatorstvo ked pouzijem tvoje finty.. :)

Som modelar, robim v poslednej dobe hlavne parne motory, v mnohom by mi take cnc zjednodusilo pracu..
Mechaniky sa tolko nebojim, tomu "rozumiem", skor mam obavy z elektroniky, to je pre mna spanielska dedina..
Mam jedneho znameho co "vie" ale on riesi veci v mojich ociach zlozito, aj ked viem, ze hlada to najlepsie riesenie a vzdy vsetko fungovalo a funguje ako ma.. a trva mu to dlho..

Riso
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 10. 2015, 11:02

Gratuluju ti k dobrému vkusu, hehe :) Finty klidně použij, ve většině případů jsem se nejspíš taky někde inspiroval. Akorát na ty modely budeš možná potřebovat trochu tužší stroj, jestli je to práce s kovem..?

Co se elektroniky týče, doporučuju NEMA17 motory s cca 2A/fázi (Microcon SX17-1005 / SX17-1005D - paralelní zapojení), samostatné drivery (např.), nějakou oddělovací desku (např.) a odpovídající zdroj (já mám radši s klasiku s velkym trafem, něco jako 36V 60W).. Až bys něco navybíral, založ si vlákno a nalinkuj to tam, zhodnotíme :) Pak je to jen skládačka, kdy podle návodu propojíš svorkovnice drátkama a hotovo. Chraň tě ruka páně koupit si nějakou takovoudle desku, to je špatně.

Držim palce, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2015, 12:41

Wattmetr při pohybu všech os ukazoval 34-35W, VM bylo cca 34V.
Pokud stroj odebírá těch 35W při 34 V, pak celkový proud, tekoucí přes všechny budiče do motorů byl ca 1 A. Podělíme-li ho 6ti fázemi (3 dvoufázové motory) pak do káždé z fází motoru teklo přibližně 150 mA a tomu taky odpovídá menší oteplení driverů. Ale je to jen 1/10 pracovního proudu běžných NEMA 17...
Protože wattmetry asi budou při pulzním odběru proudu pracovat s velkou chybou, připusťme, že skutečný proud do motorů je 2x větší, ale stále je to dost málo.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 10. 2015, 12:58

hobbyrobot píše:
Wattmetr při pohybu všech os ukazoval 34-35W, VM bylo cca 34V.
Pokud stroj odebírá těch 35W při 34 V, pak celkový proud, tekoucí přes všechny budiče do motorů byl ca 1 A. Podělíme-li ho 6ti fázemi (3 dvoufázové motory) pak do káždé z fází motoru teklo přibližně 150 mA a tomu taky odpovídá menší oteplení driverů. Ale je to jen 1/10 pracovního proudu běžných NEMA 17...
Protože wattmetry asi budou při pulzním odběru proudu pracovat s velkou chybou, připusťme, že skutečný proud do motorů je 2x větší, ale stále je to dost málo.
Takhle to ale nefunguje, proud ze zdroje neodpovídá přímo proudu procházejícímu cívkama motoru, PWM se chová jako transformátor, nikoliv jako srážecí odpor. Slečna ti to ukáže :)

A wattově je to až až, motorky jsou 1.4A x 1.7V, v klidu bych tedy měl být na 14.3W plus ztráty. Teď mě napadá, že ten větrák docela papá (a zapínám ho jen při ENABLE), možná i přes 10W, pak by byla ztráta na driverech cca 10W, což by vlastně mohlo bejt. Večer pořádně změřim, co to vše žere při vypnutých driverech.

EDIT (sry, že to furt edituju, ale nedá mi to :)): ono to vlastně ani s těmi watty v klidu neni tak jednoduchý, u microstepu tam nominální výkon v obou cívkách najednou nikdy neni (vlastně by tam v každé fázi microstepu měl být dohromady právě nominální výkon jedné cívky, když to jede po těch sinus/cosinus-ovkách, žeáno?)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 10. 2015, 10:36

Tak jsem opět experimentoval a měřil. Větrák jsem si spletl s jinym, tento nebaští zdaleka tolik, je to pouze 12V x 0.14A a celkový odběr všeho s vypnutými drivery je zhruba 5W. Drivery jsem postupně zapínal a naskakovalo to zhruba po 11W na driver (ty byly nastaveny na fullstep a usínání bylo odpojeno). Zkusil jsem i měřit napětí a proud přímo na cívce, jenže nemám TrueRMS měřák, takže to ukazovalo nesmysle. Možná zejtra oprášim osciloskop. Ale zřejmě tam ten proud jde, když to má takovej odběr. Jsem trochu rozpačitej z těch mikrokroků, který fungujou jen při větších točkách, při malejch se to v podstatě chová jako fullstep - Toshiby u Mazla se myslím chovají ukázněnějc. No nic, třeba se to ještě vystříbří.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 10. 2015, 10:56

To teda funguje nějak divně.
Dej si na STEP mikrospínač s kondenzátorem a posunuj to ručně po jednotlivých mikrokrocích, přitom měř klidně obyčejným DC A-metrem skutečný proud do cívek.
A k tomu nastavení Vref - to ale samozřejmě závisí i na použitých měřicích odporech, ale to jistě víš a zohlednil jsi.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

7. 10. 2015, 6:08

Thomeeque píše:Gratuluju ti k dobrému vkusu, hehe :) Finty klidně použij, ve většině případů jsem se nejspíš taky někde inspiroval. Akorát na ty modely budeš možná potřebovat trochu tužší stroj, jestli je to práce s kovem..?

Co se elektroniky týče, doporučuju NEMA17 motory s cca 2A/fázi (Microcon SX17-1005 / SX17-1005D - paralelní zapojení), samostatné drivery (např.), nějakou oddělovací desku (např.) a odpovídající zdroj (já mám radši s klasiku s velkym trafem, něco jako 36V 60W).. Až bys něco navybíral, založ si vlákno a nalinkuj to tam, zhodnotíme :) Pak je to jen skládačka, kdy podle návodu propojíš svorkovnice drátkama a hotovo. Chraň tě ruka páně koupit si nějakou takovoudle desku, to je špatně.

Držim palce, T.

Dakujem velmi pekne za linky, postupne to nakupim.. lebo tento mesiac som si uz minul limit na nakup naradia.. Kupil som si dalsie drziaky na noze.. :-)
Pozeral som ceny, su velmi prijemne.. som myslel śom ze to bude daleko viac..
Idem teda hladat tu po fore dalsie veci ktore budem potrebovat..

Ok ked budem nieco mat, zalozim vlakno.. uz sa tesim ako ma tam niektori uzivatelia rozoberu do srobiku.. :-)

Riso
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 10. 2015, 8:46

Mex píše:To teda funguje nějak divně.
Dej si na STEP mikrospínač s kondenzátorem a posunuj to ručně po jednotlivých mikrokrocích, přitom měř klidně obyčejným DC A-metrem skutečný proud do cívek.
Ale no jo, dyť blbnu, absence TrueRMS s tim nijak nesouvisí, měřil jsem v DC módu. No, tak pokud to měřilo správně, tak tam šlo jen nějakých 400mA a napětí na cívkách bylo taky nižší než nominální (nicméně ne proporcionálně, bylo tam třeba 1.35V, proto si právě řikám, že to muselo blbě měřit), navíc na každý cívce jiný (což by u fullstepu nemělo).

Dneska vezmu pátej (zatím neposkvrněnej) modulek a udělám pokusy na nepájivym poli.
Mex píše:A k tomu nastavení Vref - to ale samozřejmě závisí i na použitých měřicích odporech, ale to jistě víš a zohlednil jsi.
jj, jsou tam 0.1Ω, Vref = 5 * I * Rsense = 5 * 1.4 * 0.1 = 0.7V

@Riso: Za málo, byly to jen příklady, ještě bych to pak probral. Přeju pevný nervy, stojí to za to ;)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 10. 2015, 11:01

Zdar, tak jsem konečně pořádně (a i poněkud fatálně, o tom dále :)) zaexperimentoval s DRV8825 na nepájivym poli.
IMG_0503.jpg
Co se nastavení proudu týče, kýžených 1.4A na fázi to dávalo až při VREF=0.9V (oproti vypočteným 0.7V), ale stále těm svým měřením (měřákům) extra moc nevěřim, radši na mě moc nedejte.

Co se týče prapodivného mikrokrokování při pomalých rychlostech, kdy to mikrokroky prakticky nedělá a poskočí to vždy až na celém kroku, ukázalo se, že to dělá při vysokém VM (kolem 35V), při 12V to jede hezky. Chtěl jsem natočit video, které by to demonstrovalo, ale v momentě, kdy jsem přepojoval VM z 12V na 35V, poplet jsem si banánky a na milých 35V jsem připojil 5V větev :roll: Kdybych si před tim několikrát neřikal, že by moh bejt dobrej průšvih, kdyby se mi něco takovýho povedlo. A taky že jo, luplo to pěkně, zejména v CD4047 (tou jsem generoval pulzy), ale i DVR8825 se rozloučil, jen ne tak dramaticky. Pro pobavení nesestříhaný záznam (destrukce je pouze slyšet, měl jsem zrovna švenknuto jinam, i tak je to vtipný :)).

Ještě jeden postřeh, ke konci jsem měřil proud ze zdroje (viz. video, žlutý měřák), při 12V byl proud jen zhruba o třetinu vyšší než při těch 35V - docela bída. Ale kdo ví, co je to za čipy, no..

Incident s výbuchem (i když zrovna v něm jsou moduly nevinně) jsem vzal jako finální impulz pro ukončení QD8825 experimentu. Driver už si nakreslil, vyvrtal a částečně i výříz nástupce, dám tam Toshiby:
IMG_0509.jpg
Poprvé jsem v GCODE použil subrutiny (tři - kreslení a dvoje vrtání - pro každý typ plošňáku, zabalený ve čtvrtý, která se volá pro každou instanci plošňáku s posunutými souřadnicemi pomocí G92), celkem zajímavé, přehlednější..

Kód: Vybrat vše

...

o199 sub ; interface
;	o100 call ; plot
;	o101 call ; drill 0.7mm
	o102 call ; drill 0.9mm
o199 endsub

o299 sub ; uDriver v2
;	o200 call ; plot
;	o201 call ; drill 0.7mm
	o202 call ; drill 0.9mm
o299 endsub

G92.1

o199 call
G92 X20
o199 call
G92 X20
o299 call
G92 X48.9
o299 call
G92 Y-34.3
o299 call
G92 X-48.9
o299 call

...
Akorát je blbý, že tomuto kódu asi rozumí jen LinuxCNC.

Brou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 10. 2015, 1:09

Thomeeque píše:Incident s výbuchem (i když zrovna v něm jsou moduly nevinně) jsem vzal jako finální impulz pro ukončení QD8825 experimentu. Driver už si nakreslil, vyvrtal a částečně i výříz nástupce, dám tam Toshiby:
Škoda. :-(
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“