Hobby CNC Freza na dřevo, plasty a hliník

fotky našich strojů, aneb co máme doma
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 4:36

Ahoj,

právě finishuju se stavbou své první cnc frézky, tak jsem se rozhodl, že sem hodím pár fotek a uvidím, co na to zdejší odborná společnost. Je to vůbec moje první stavba něčeho podobného (nepočítaje jednu 3D tiskárnu) a řekněme, že na to nemám vůbec vzdělání. Celé freźka je navržená v Autodesk Inventoru. Chtěl jsem něco, co půjde poměrně jednoduše sestavit. Zvolil jsem proto systém zámků, který jsem viděl kdesi na internetu. Celá fréza je tak tvořená z železných plátů (převážně tloušťka 12mm) vypálených laserem a pospojovaná šrouby. Hliníkové domečky na ložiska jsem si nechával dělat na CNC, domečky na kuličkové šrouby jsem pak dělal doma na soustruhu. Největší slabinu frézky vidím v použití lineárních ložisek. Použité vodící tyče jsou průměru 40mm a nemyslím si, že by nějak propružovali. Přijde mi ale, že samotná ložiska mají trochu vůle.

Zkoušel jsem zatím frézovat dřevo a plasty a tam není problém. Hliník to zvládne taky, ale už to není úplně ono. Musím brát menší špónu a rychlosti také nejsou nijak oslňující. Jako vřeteno používám horní frézku na dřevo co jsem měl doma, ale není to úplně ono. Přemýšlím o koupi vřetena Teknomotor, ale je to celkem velká investice a nevím, zda se vyplatí.

Zde jsou nějaké fotky, budu rád za vaše názory. https://www.flickr.com/photos/131649449 ... 665463427/" onclick="window.open(this.href);return false;

Mitch
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 3. 2015, 4:57

já jsem se před lety zařekl, že se k podobným konstrukcím nebudu vyjadřovat, ale teď už jsem to nevydržel
Proboha, co vede konstruktéry podobných strojů pořád dokola a dokola i přes desítky a desítky reakcí na toto téma zde na foru i prostou selskou logiku a řemeslný cit k použití bočnic jen z jednoduchého plochého výpalku?
vždyť to se na první pohled musí třást jak ratlík
pokud by se použil skříňový profil viz
http://www.cnc-konecny.cz/cnc-stroje" onclick="window.open(this.href);return false;
tak je to se v podstatě stejnými náklady a pracností o dva řády tužší
Proboha proč?
...
ps: s Konečným nemám nic společného
Naposledy upravil(a) testone dne 3. 3. 2015, 5:00, celkem upraveno 1 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 3. 2015, 4:58

když už ne uzavřený tak alespoň jedno dvě žebra.. a bude to uplně někde jinde..
jinak to vypadá jak z merkuru :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 5:06

To testone: Máš pravdu, udělat bočnici jen z plechu byla blbost. Bohužel jak říkám, nejsem strojař, živý mě vývoj SW. Toto mám jen jako hobby a když jsem začínal navrhovat, bylo potřeba získat tolik informací, že prostě udělat vše správně nešlo.

To raS: Přidání bočnic plánuji, jelikož vídím, že bráně zpevnění jen a jen prospějě. Hodím na každou stranu nejspíše dvě žebra od shora až dolů. Počítám, že to bude stejným systémem zámků jako doposud, to by snad mohlo pomoci.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

3. 3. 2015, 5:09

Pro jistotu do těch bočnic co nejvíc děr ,aby to náhodou nebylo zbytečně tuhé .
Není to škoda ? Vypadá to sice suprově ,ale to ti při frézování moc nepomůže .
Jinak ale zpracováni paráda .
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 5:18

To Azamo: Máš bohužel pravdu, ty díry tam jsou zbytečné. Já se při konstrukci bál, aby to nebylo moc těžké, tak sem se snažil to odlehčit kde to jen šlo. Teď je mi jesné, že nějaké to kilčo asi není na škodu. Beru si to jako ponaučeni do budoucna....i když nevím, zda budu ještě někdy něco takového stavět.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2015, 6:06

na drevo je to v pohode, pokud budes frezovat i 3D, tak budes dekovat proziravosti za odlehceni, kazde kilo setrvacne hmoty dolu je pri 3D na rychlosti a dynamice uz hodne znat
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 8:15

S dřevem to vskutku nemá problém. 3D jsem ještě nezkoušel, zatím nemám kulovou frézku. Ono ani s tím hliníkem to není zas tak špatné, ale zkusím přidat ty výztuhy a případně i koupit pořádné vřeteno, pak si myslím, že to musí frézovat jak divé.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 3. 2015, 8:32

až tu kulovou frézku budeš mít tak dej foto to jsem v životě neviděl... :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 3. 2015, 9:25

Postaveno luxusně a pár zajímavých detailů, který jsem ještě jinde neviděl, paráda.
filla píše:na drevo je to v pohode, pokud budes frezovat i 3D, tak budes dekovat proziravosti za odlehceni, kazde kilo setrvacne hmoty dolu je pri 3D na rychlosti a dynamice uz hodne znat
Co myslíš tim frézovánim 3D? Takový ty (vesměs příšerný) reliéfy z fotek atp.? Tam potřebuje dynamiku tak leda v Zku, ne? V XY se tam nic závratnýho neděje..?

EDIT: no, teď koukám, že to může být celkem cvrkot i v XY, tak beru dotaz zpět..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 9:34

RaS píše:až tu kulovou frézku budeš mít tak dej foto to jsem v životě neviděl... :D
Měl jsem namysli toto http://www.cncshop.cz/kulova-2-brita-freza-typ-6840" onclick="window.open(this.href);return false;
Já většinu pojmů znám v angličtině, neboť CAM mám anglicky a používám i anglické tutoriály. Anglický termín je Ball Mill. Co teď koukám do katalogů, tak česky to bude správně nejspíše kopírovací fréza:)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 3. 2015, 9:36

no kulovou frézu samozřejmě znám, ale kulovou frézku jsem ještě neviděl :D takže nic nového asi nebude...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 3. 2015, 9:40

jj, kolem zásadního omylu frézka-fréza je vždy potřeba ztropit pořádný drama.. :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
mitch
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 3. 2015, 4:21

3. 3. 2015, 9:56

RaS píše:no kulovou frézu samozřejmě znám, ale kulovou frézku jsem ještě neviděl :D takže nic nového asi nebude...
Ok, jasně, už jsem pochopil. :-)

Ještě se zeptám, myslíte že má cenu investovat do nějakého lepšího vřetena? Mě se líbí vřetena Teknomotor, konkrétně toto http://www.cncshop.cz/vreteno-serie-sb" onclick="window.open(this.href);return false; 2kW.

Případně máte nějaký tip na něco podobného, popřípadě levnějšího?
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 4:42

2kW teknomotor mám a považuji to za docela rozumnou volbu poměr cena výkon (v porovnání s ostatními teknomotory) max upnutelný nástroj 12 mm je určitě dostačující. Má ale velkou nevýhodu , kterou tady všichni píší a nikdo tomu nevěří a musí si to každý projít sám, je hlučné tak jako každé vzduchem chlazené vřeteno. To se dá odstranit nuceným chlazením ventilátorem (výrazně tišší) ale chlazení není dostačující takže dříve či později přestavba na vodou chlazené. Navíc budeš li (a to předpokládám) obrábět primárně dřevo tak určitě odsávání protože proud vzduchu z chlazení krásně odfoukává veškeré piliny do okolí je docela silný a všude budeš mít vrstvu prachu.

Jinak Opravdu krásně provedený stroj, Bohuže to odlehčení je opravdu škoda. Mimochodem to co píše Testone o jednoduchých bočnicích je fakt a tak už pracuji na předělání celého portálu (teda až dokončím celé nové Zko), Ale ještě jednou moc pěkně provedená práce, jde vidět, že to není odflinknuté.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“