ohýbačka drátu UOH - 03

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

6. 8. 2011, 7:01

Kdysi jsem zde na fóru prezentoval stroj s označením UOH - 02 http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15& ... %8Dk%C5%AF" onclick="window.open(this.href);return false; . Po nějakém čase se mi ozval Pan Juřík z firmy ELOXTECH s tím, že by měl zájem o podobný stroj. Základním požadavkem bylo ohýbat tažné pružiny a háčky z hliníkové slitiny s průměrem 3-4mm a s pevností 600MPa. Po čtyřech a půl měsíci práce máme výsledek UOH - 03.
Oproti předchozí verzi je tento model obohacen o přídavný modul pro ohýbání tažných pružin. Další rozdíly jsou například:
Použití Al profilů pro nosnou konstrukci
Stroj je rozdělen na jednotlivé moduly, které jdou snadno vyměňovat
Na stroji jsou použity krokové třífázové motory z CNCshopu. 2x6,8Nm, 3x4Nm, 2x1,3Nm
Přikládám zde několik fotek tohoto stroje. Příští týden budou i videa.
Přílohy
IMG_9155.JPG
ohýbací hlava s přídavným ramenem
ohýbací hlava s přídavným ramenem
soustava posuvných a rovnacích kladek
soustava posuvných a rovnacích kladek
držák drátu
držák drátu
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

7. 8. 2011, 10:56

Zde přikládám video ohýbání pružiny z 3mm drátu.
Průměr pružiny je 23mm.

http://www.youtube.com/watch?v=vN-_crvZ ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

7. 8. 2011, 11:00

Tak to je naprosto úžasný - sledoval jsem to s otevřenou pusou a spadlou bradou.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

7. 8. 2011, 11:13

jojo perfektni, cista prace...zajima me soustava te ohybaci hlavy..mas to na modelovano v nejakem 3D SW??Byl bys ochotny sem hodit rez??
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

7. 8. 2011, 12:47

Zde přikládám video z ohýbání 4mm drátu
http://www.youtube.com/watch?v=QlZyKZNKoRc" onclick="window.open(this.href);return false;

Omlouvám se ale 3D modely nedělám (ne že bych to neuměl ale nepotřebuji to) všechno nakreslím pouze v podobě 2D výpalků plechu, které si představím složené v sobě a to je vše.
Co se týká vnitřní části ohýbací hlavy tak v horní čísti je 6,8Nm krokový motor na jehož hřídely je plochá spyrála po níž se odvaluje kladka, která přes páku stříhá drát. V levé části je 1,3Nm krokový motor spojený ozubeným řemenem s trapézovým šroubem. Otáčením tohoto šroubu se vysouvá a zasouvá spodní modul. Ten obsahuje 4Nm motor který je spojen přes ozubený řemen s ohýbacími kladkami. na snímání jsou všude použité indukční čidla. Je zde ještě jedna zajímavost ohýbací hlava se může otáčet o 400stupňů a má mechanický doraz protio přetočení. Uvnitř stroje ta velká červeno-zeleno-černá věc je energetický držák kabelů který umožňuje tak velké otočení hlavy (je to můj vynález :-D ).
Zatím je to můj první sedmiosý stroj. :-D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2011, 2:15

Fantastické, gratuluju :-)


Dotaz: proč se ten poslední ohyb na videu dělá osou B a nikoliv A?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

7. 8. 2011, 2:24

... pridam trochu kriticky pohled :
- na tom druhem obr. je videt jake to dela pekne ryhy od podavacich kolecek - to byl zamer ?
- ps. ta prepravka asi neni finalni reseni ' respektive neustale se ohybat a zvedat ji prez ten ram ?
- snad by tomu sla jeste vytknou rychlost - ale predpokladam, ze to na tom videu nejede na max.
- ta nezakrytovana civka vypada pomerne nebezpecne ' to by se asi bezpecnostnimu technikovi moc nelibylo

... jak dobre funguje to rovnani soustavou kladek otocenych o 90° ? (videl jsem rovnacku, kde cely ten mechanismus rotoval kolem pruchoziho dratu)
BTW - cim to ridis ?
jinak pekna prace za 4 1/2 mesice
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

7. 8. 2011, 4:03

výroba tažných pružin je relativně problematická. Většina automatů ohne pružinu bez tohoto jednoho ohybu a ten se pak dodělává v jiném stroji a nebo je zde něco podobného jako jsem použil já. ohyb nelze dělat osou A, protože ohýbací kladky nejsou schopny zajet do závitů pružiny a ohnout tento ohyb. Proto se tento problém musí žešit jinou osou.

Rýhy od podávacích kladek jsou zde proto, aby zde nemusela být soustava šesti podávacích kladek s vybroušenou drážkou na určitý průměr drátu. V případě že jsou kladky rádlované síla kterou je schopna kladka posouvat je daleko větší než když jsou kladky hladké. Tyto pružiny jsou určeny do eloxovny na zavěšení eloxovaných dílů. Pružiny jsou spotřební materiál a jejich výroba nemusí být extra přesná.

S použitím modré přepravky není nejmenší problém. Háčky nebo pružiny padají do bedny pod strojem a v této bedně se přemisťují. Jak jsem říkal jedná se o hliníkovou slitinu drátu takže i když je bedna plná není těžká.

Rychlost se dá zvětšit. Pro 3mm drát používáme větší posuvové rychlosti než pro drát 4mm. rychlost je plynule nastavitelná. Ale tato produktivita naprosto dostačuje a proto není důvod ji měnit. V případě že se ohýbají jen háčky a ne pružiny je výrobná čas velice rychlý.

S nezakrytovanou cívkou žádné nebezpečí nehrozí. Její rychlost je okolo 3 otáček za minutu což považuji za dostatečně bezpečnou rychlost.

Rovnání kladek funguje dostatečně přesně a zatím s ním nebyl problém. Rovnání drátu rotačními kameny je prostorově daleko náročnější a používá se u vodorovné koncepce strojů kde se délka pohybuje okolo pěti metrů.

Řizení motorů je přes drivery (step/dir) které výrobce dodává k motorům. Ovládání driverů je řízeno vlastním řídícím systémem z mikroprocesorů PIC. Každý ze sedmi driverů má vlastní procesor, který je připojen přes sběrnici na master board. Masterboard má klávesnici a displej, kde si obsluha nastaví tvar, který chce vyrábět, zvolí počet kusů a stroj zařne pracovat. Celé řízení je navrženo jednoúčelově pro tento stroj.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

7. 8. 2011, 5:00

... kdyz se napr. na te civce uvolni posledni zavit a nekdo se tam v tom okamziku z nejakeho duvodu nahne, tak je maler na svete
ps. a ten master board je take zalozen na pic ?
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

7. 8. 2011, 5:16

Ano i master board je založen na pic. masterboard má PIC 18F8722 na 20MHz a ty driverboardy jsou s PIC 18F45K20 na 64MHz.
Určité bezpečnostní zásady se musí dodržovat při práci na každém stroji.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2011, 7:09

Ahoj,
je to fantastické. Moc vám držím palce. Všiml jsem si, že jste nezůstali jen u ohýbaček :)
Jen tak dál. Ať se daří....

Tomáš
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

7. 8. 2011, 7:47

Děkuji :-D Jaký další projekt od nás jsi viděl ?
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2011, 1:58

Automat na chytání pstruhů a multifunkční rybářské křeslo?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2011, 11:18

Moc pěkná práce.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

9. 8. 2011, 7:55

Ano i to byla naše práce. Časem sem dám automatickou paintballovou střelnici.
Jinak všem děkuji za kladné hodnocení.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“