N2-CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
karelw
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 11. 2010, 6:53
Bydliště: Napajedla

16. 5. 2012, 9:14

Zdravím všechny,
asi rok po zprovoznění našeho prvního stroje jsme rozjeli druhý. Zatím jen tak na sucho. Rám je smontován ze dvou svařených dílů z jeklů 50x50, tloušťka stěny 4mm. Pod podepřenými tyčemi je k jeklům nabodovaná pásovina tl. 10mm. Na fóru je plno odpůrců svařovaných konstrukcí, my jsme však spokojeni. Po nabodování pásovin došlo sice k prohnutí jeklů, bylo to však jen o pár desetin. Po svaření byl rám srovnán ofrézováním dosedacích ploch. Všechny osy jezdí po podepřených tyčích o průměru 16mm. Pohání je trapézový šroub 16mm/ 4mm na otáčku. Všechny osy jsou osazeny krokovými motory 1.9Nm. Rozjezdy 400x400x10mm. Každt osa má dva inbdukční snímače Home + Negative Limit a Limit. Vřeteno Kress. Na řídícím PC jede EMC. Na fotkách jen prozatimní kabeláž, mezi rám a stůl příjde ještě pracovní deska. Vodící tyče a šrouby budou ve finále zakrytovány měchy. Přikládám pár fotek.
Přílohy
Svařený rám
Svařený rám
Natřený rám s lineárním vedením
Natřený rám s lineárním vedením
Pohon osy X a Y
Pohon osy X a Y
Pohon osy X a Y
Pohon osy X a Y
Osa Z
Osa Z
Přiložený krycí měch osy Y
Přiložený krycí měch osy Y
Pohled na fézu se stolem
Pohled na fézu se stolem
Rozvaděč
Rozvaděč
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 5. 2012, 9:22

Nádhera. Jen to krytování osy X měchama není moc vhodné. Při frézování se ti tam budou postupně lisovat špony a ten měch ti odejde do kytek.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

16. 5. 2012, 9:24

Pekné. Rozjezdy 400x400x10mm ? Asi 400x400x100mm 8)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
karelw
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 11. 2010, 6:53
Bydliště: Napajedla

22. 5. 2012, 5:23

Zdravím všechny,
díky za připomínky. Ano, rozjezdy mají být správně 400x400x100mm. Uznávám že krytování vedení a šroubů spodní osy měchem není nejlepší řešení, ale u této konstrukce mě nic lepšího nenapadlo. Bude se na ní opracovávat převážně materiál, ze kterého je víc prachu než špón. Napadá prosím někoho elegantnější řešesní?
Už mám doplněno odsávání pod vřetenem. To funguje nad očekávání dobře. A zapojené všechny koncové snímače. Přes víkend už jsem kousnul do materiálu. Dubové dřevo, minimální otačky vřerena, posuv 1,2m/min trojzubou frézou. Jelo to jak do másla, povrch je krásně hladký.
Teď zápasím s měchy. Poskládat se mi to podle inspirace na Youtube sice podařilo, ale není to ono. Použil jsem bílou fólii ve které je zalita tkanina. Původně je materiál určen pro reklamu. Je ale dost houževnatý. Díky tomu se to dost špatně skládá. Hlavně ty krátké přehyby v rozích. Druhá vada je ta, že shrnutý měch je dost široký. Máte prosím někdo s domácí výrobou měchu lepší zkušenosti o které se můžete podělit?
Díky.
Karel
Uživatelský avatar
CAWEDOG
Příspěvky: 326
Registrován: 1. 3. 2008, 9:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2012, 7:25

Cau, ja mám taky doma skladaný měchy, a jako poslední materiál jsem na to použil ten nejtenší gumovo tkaninovej ubrus co prodávaj na metry v baumaxu. Při skladaní jsem použil žehličku kterou jsem přes papír částečně zafixoval hrany. Na oasu Y je to použitelný. Ale na další mašinku už budu dávat roletu, nemusí se to skládat a je to použitelný na všechny osy .
karelw
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 11. 2010, 6:53
Bydliště: Napajedla

22. 5. 2012, 7:48

Díky za typ. Jakou to má asi životnost? Je to tady někde na fóru nebo jinde k vidění? Nad roletou jsem uvažoval taky, ale měch mi přišel jednodušší.
karelw
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 11. 2010, 6:53
Bydliště: Napajedla

24. 5. 2012, 9:07

Zdravím všechny,
tak jsem zase o kousek pokročil. Měchy vlastní výroby byly dost pracné a nechovaly se podle mých představ. Dostal jsem sice typ na tuzemského výrobce měchů za stravitelnou cenu (http://www.reko-sro.cz), ale i tak mne připomínka o špónách, které se postupně do měchu zalisovávají, dost nahlodala. Zkusil jsem se zeptal ve firmě, která dělá žaluzie po něčem, co by se dalo použít. A řešení bylo na světě, jednoduché a elegantní. Dva díly (položené na plachtovině na obrázku) se nasunou do trubky, kterou si uřežete na míru. Díl se spirálou mi ochotně upravili tak, aby se nezasekával a trvale táhl. Vydělali z něj nějakou kuličku. K trubce je oboustrannou páskou přilepena plachtovina. Plachtoviny je o pár závitů více, aby byl lepený spoj přitažen v každé poloze a dobře držel. Nabízejí k tomu i úchyty, ale ty mi moc nepasovaly. Vyrobil jsem tedy vlastní z duralu. Ty jsou zatím k rámu přichyceny jen tak na zkoušku. Myslím, že to bude použitelné. Celé zakrytí vodícího šroubu a tyčí tímto způsobem mě vyšlo na necelých 300kč.
Přílohy
roleta.jpg
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

24. 5. 2012, 9:19

to se mi libi - dobry napad
Gfx23
Příspěvky: 141
Registrován: 13. 9. 2011, 11:29
Bydliště: Liberec

27. 5. 2012, 12:32

Může se tě zeptat jak se ty díly co ti dali jmenují? Pokud to víš. Uvažoval jsem o podobném systému nicméně udělaného z metru případně z navíječů kabele na vysavač.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2012, 3:43

Nevím jak kde jinde, ale u nás doma se tomu říká roleta :-)
karelw
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 11. 2010, 6:53
Bydliště: Napajedla

27. 5. 2012, 7:20

Kupoval jsem to tady http://www.solartechnik.cz. Na faktuře jsou oba díly, které se nasunou do trubky, jako jedna položka označená jako "L Pružina 1kg silná". Hliníková trubka je označena jako "L Hřídel 25mm". Nejspíš to bude jejich interní označení a jiný dodavatel tomu může říkat jinak.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“