FRÉZKA PAVLÍNA

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2013, 10:20

Je to of topic, ale můj děda (ročník tuším 1924) měl starej nudlvál a na něm přišroubovanej stovkovej York. Když něco kutil vytáhl nůdlvál položil na stůl, přidělal svěrkou, vytáhl bedny s nářadím co byly na záchodě ve fochu až do stropu a už se pilovalo, řezalo, vrtalo, nýtovalo, pájelo. Jenže to byly pořádný stoly od truhláře a ne ty hrůzy z kalenýho jahodovýho dřeva jako dnes.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 6. 2013, 7:35

čau Pavli, je něco nového u tvé frézky, upni jsem ty obrázky jak jsi říkala u Garuluse na jeho vláknu .. dík moc, každá inspirace dobrá :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2013, 11:52

Ben Ash píše:Je to of topic, ale můj děda (ročník tuším 1924) měl starej nudlvál a na něm přišroubovanej stovkovej York. Když něco kutil vytáhl nůdlvál položil na stůl, přidělal svěrkou, vytáhl bedny s nářadím co byly na záchodě ve fochu až do stropu a už se pilovalo, řezalo, vrtalo, nýtovalo, pájelo. Jenže to byly pořádný stoly od truhláře a ne ty hrůzy z kalenýho jahodovýho dřeva jako dnes.
No dědové měli holt jinou školu.
Můj měl zase kuchyňský robot který vážil s příslušenstvím asi 15kg a udržel ho v chodu pomocí pilníků a vrtačky až do konce. Lecjaký dnešní soustruh má slabší motor a horší převody než byly tam.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

4. 4. 2014, 9:13

Tak co ta sci-fi frezka jak to dopadlo??
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

24. 12. 2014, 5:29

Ahojky :D :P
na přání a dotazy jak pokračuji odpovídám :
fotku ani CAD výkresy nemám
Kreslím tuškou na papír-výkresů je docela hodně cca 50 kusů ..
Součásti - hotové jsou pojezdy "X Y Z" ACserva 200W
THK AX 200.jpg
1)pustila jsem do výroby spojovací díl osy "X" a "Y"
2)pustila jsem do výroby díly vřetena ER32 s ACservem 1500W do 3000RPM
samozřejmě jsou na výkresech už další úpravy....stěna trubky je nakreslená silnější :wink:
IMG_3269.JPG
IMG_3270.JPG
IMG_3271.JPG
KUSOVNÍK 1 vřeteno.pdf
(32.14 KiB) Staženo 592 x
Řeším zpevnění sloupu stroje a jeho štíhlejší provedení - dnes jsem už konečně na 135kg / původně přes 215kg
No a řeknu že mne brzdí finance a tak sháním po kamarádech kdo co může vyrobit ,já ty možnosti nemám ,třeba nyní potřebuji nechat vyvrtat cca 100 otvorů průměr 13mm do oceli 15mm a to je na moji vrtačku už příliš ...
Mějte se hezky a děkuji za optání ,
Pavlína .
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 1. 4. 2016, 5:18, celkem upraveno 1 x.
stenlim
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 8. 2013, 8:16

10. 1. 2015, 7:16

Ahoj.

Super! Priznám moc som nedúfal. Nebol som tu cca rok, ale potešilo ma, že pokračuješ. A pentilou na výkres- klobúk dole. Ja si bez 3D neviem už prácu konštruktéra predstaviť. Ide ti to síce pomali, ale ja nemám ešte nič, len výkresy dva roky v šuplíku... Držím palce a prosím prispievaj častejšie ako pokračuješ na projekte.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

12. 1. 2015, 2:32

Děkuji za uznání kreslení tuškou na papír :D :P
Samozřejmě CADy obecně mají mnoho výhod ...
U mne je to limitované jednak dostupností a také PCčkem na kterém by uspokojivě chodil .
A za další jsem zvyklá na jiný postup než je v Cadech obvyklé a neumím to ,i když bych to moc ráda uměla :)
Ideální by asi bylo zase s někým kdo to umí nějakou tu hodinku kreslit společně na ProEngineer ,jako už jsem to zkusila a šlo to velice rychle :wink:
Ovšem někdy se to zadrhlo ,protože já vidím prostě jinak ,mám totiž představu celých sestav a ty pak "jen"rozkreslím do jednotlivých součástí...
V sestavách měním rozměry a ty pak promítnu do detailů rovnou načisto .
Jsem se nějak rozpovídala...
"sloup pohonů" -propracovala jsem se hmotností pod 100kg a to je pro mne úspěch ,
dva výpalky a plochá válcovaná tyčová ocel běžného sortimentu .
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 1. 2015, 3:18

Sleduji dalsi zajimave tema. Dovolil bych si napsat par radek k zminovane uvaze manipulace s tezkymi predmety.
V dilne nemam zadny jarabek ani moznost kotveni kocky do stropu. Zada jsou stale bolavejsi predmety v dilne stale tezsi :-) Pred cca rokem jsem poridil paletacek rikam mu pumpik od Beletu. Zvedne cca 650kg do 150cm, cca800 az tunu podle nalady nad zem. Pouzivam ho prakticky stale a to nejen pri nakladani, ale i pro ruznem rozebirani ci montovani. Je to skutecne skvely pomocnik. Foto ulustracni, abych nemusel bezet do dilny :-)
Cesky funguje dokonale a vecne. Vse od cinanu po roce tece. Zirafa, koza i lis. Proto hydraulicke veci od cinana mi uz nesmi do dilny.

Obrázek
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2015, 3:33

pavlaxy píše:Ovšem někdy se to zadrhlo ,protože já vidím prostě jinak,
mám totiž představu celých sestav a ty pak "jen"rozkreslím do jednotlivých součástí...
V sestavách měním rozměry a ty pak promítnu do detailů rovnou načisto .
V rozumném CADu tímto způsobem lze pracovat, dokonce do té míry, že jednotlivé díly jsou dynamicky navázané na sestavu a pokud změním nějakou kótu v sestavě, automaticky se mi změní rozměry všech závislých dílů. Takže si můžu virtuálně postavit mašinku a jenom změnami pár čísel zkoušet, jak bude vypadat v různých velikostech.
Aleš Procháska
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

12. 1. 2015, 4:40

prochaska píše: V rozumném CADu tímto způsobem lze pracovat, dokonce do té míry, že jednotlivé díly jsou dynamicky navázané na sestavu a pokud změním nějakou kótu v sestavě, automaticky se mi změní rozměry všech závislých dílů. Takže si můžu virtuálně postavit mašinku a jenom změnami pár čísel zkoušet, jak bude vypadat v různých velikostech.
no, aby tohle spolehlivě fungovalo, tak to od nuly musí modelovat a vazbit člověk, který ví přesně co a jak funguje, co a kde je na sebe vázáno a propojeno tudíž kam se co promítne ...

*viděl jsem i konstruktéra který plechařinu dělal reverzně - začínal rozvinutým tvarem a pak to teprv ohýbal - fungovalo mu to taky :D
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

12. 1. 2015, 5:00

2 elbarto :
ano ten zdvižný paleťák je prima , mám se zkrácenými vidlemi 80cm a 2500kg ,jsou velké rozdíly v úrovni konstrukcí a použitých materiálech ...
někdy jen výlisky jindy výkovky a silný plech ,vředu dvojité válečky a nájezdová rolnička ,docela jsem si na vozíky dělala přehled než jsem si vhodný pořídila...
Výhodný je nůžkový zvedací stůl :wink:
2 prochaska :
2 echt :
echt píše:
prochaska píše: V rozumném CADu tímto způsobem lze pracovat, dokonce do té míry, že jednotlivé díly jsou dynamicky navázané na sestavu a pokud změním nějakou kótu v sestavě, automaticky se mi změní rozměry všech závislých dílů. Takže si můžu virtuálně postavit mašinku a jenom změnami pár čísel zkoušet, jak bude vypadat v různých velikostech.
no, aby tohle spolehlivě fungovalo, tak to od nuly musí modelovat a vazbit člověk, který ví přesně co a jak funguje, co a kde je na sebe vázáno a propojeno tudíž kam se co promítne ...
přesně jak říkáte oba :wink: konstruktér a kreslič si musí porozumět jinak to trvá dlóóuho nakreslit a stále se vrací a maže...nakonec se raději začne s čistým sklem :twisted:
Zkusila jsem nechat nakreslit sestavu a pak měnit rozměry -ani detaily se automaticky nevykreslí natož měnit "gumově" natahovat sestavu..
Tak jinak nechat nakreslit součásti a z nich poskládat sestavu a pak měnit rozměry -ani to nefunguje
Jen změny na na rozměrech součástí chodily .
Použít firemní knihovny nakreslených dílů a ty zapracovat do sestav ... :roll:
Já to neumím a kamarádka z toho byla divoká že jí to nejde...a má dokonce nějaké certifikace ,tak nevím .
Ráda bych to uměla tak jak říkáte oba ,ale jak začít ,a nečekám odpověď : kup si nový PC a kup si licence a kup si školení ,to už právě udělala ta kamarádka....dokonce se tím i léta úspěšně živila .
Tak nevím co si mám myslet zda bych to já se svými neznalaostmi a podivnými zvyky kreslit tuškou na papír zvládla lépe :roll:
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

12. 1. 2015, 11:52

* já když něco vymýšlím, tak taky používám tužku a papír 8)
... teprve až přijdu na řešení, které se mi líbí, tak zapínám cad a modeluji dle skic, co jsem si načrtl - respektive tenhle postup se mi nejvíce osvědčil
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2015, 12:40

pavlaxy píše:zdvižný paleťák je prima , mám se zkrácenými vidlemi 80cm a 2500kg ,jsou velké rozdíly v úrovni konstrukcí a použitých materiálech ...
Ruční vysokozdvižnej na 2.5 tuny? Kdepak se to dá sehnat?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
badina
Příspěvky: 172
Registrován: 5. 11. 2014, 6:38

13. 1. 2015, 5:49

echt píše:* já když něco vymýšlím, tak taky používám tužku a papír 8)
... teprve až přijdu na řešení, které se mi líbí, tak zapínám cad a modeluji dle skic, co jsem si načrtl - respektive tenhle postup se mi nejvíce osvědčil
Přesně tak. Tenhle způsob je rychlej, akorát když se guma opotřebuje dřív než tužka je potřeba se nad sebou zamyslet ;-)

To prochaska: Niž několik let pracuju se softem, který umožňuje vytvářet tzv. asociativní sestavy dílů. Funguje to asi tak, že se ve skicách dílů přidávají rozměry které neříkají jak je to řekněme dlouhé, ale to o kolik je to delší než nějaký jiný rozměr/díl/hrana/plocha. Pak to může fungovat. Ano, může. Pokud se někde na něco zapomene a nedomyslí se vztah rozměru při změně jiného rozměru. Tak se stejně člověk neubrání přemodelování jednoho dílu po druhém. Nedejbože, že by se z té sestavy jeden díl ke kterému byly vztahy ostatních dílů připojovány odstranil.
Lepší je řešit asociativní jenom hlavní rozměry dílů a ty ostatní drobné věci upravit ručně než hledat, kde je chyba. Vyjde to časově lépe. To jen na okraj ;-)
Světlo na konci tunelu může být blížící se vlak.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

13. 1. 2015, 6:01

čau Pavli,
naučil jsem se za rok a něco občasného kouknutí na YouTube, celkem solidně kreslit v Solid Worksu, to je fakt nejlepší škola tam, tak když jsi se ptala jak se naučíš kreslit ve 3D, tak právě takhle. Styl jak píšete prvně naskicovat (někdy i týdny) a pak se potká teorie s realitou (virtuální :D) a kreslit, používam taky a je to supr takhle, jednodušší věci samo neskicuji.
Začal jsem zlehka, tutoriál na vytvoření jednoduchého dílu, potom -Vysunutí tažením- - namaluješ obrys tvaru 2D a tomu definuješ výšku (Z), pak do toho různě vyřezávat, -Odebrání vysunutím- a tak dále. Končil jsem skládáním sestav a definicí vzájemných vztahů součástí s plně dynamickým hýbáním stroje - mojí frézky, nehledě na možnost zapůsobit cvičně na konstrukci nějakou silou (definuješ) a vypadne ti hned barevně max. deformace konstrukce, teď rozcházím dynamické proudění kapalin (dělám návrh RC lodě), ale padá mi to, asi slabej kompl :D

tohle třeba jako první video :
https://www.youtube.com/watch?v=cy3ExIAcI2Y" onclick="window.open(this.href);return false;

Anglicky moc neumím, dám do dobrého rozlišení a koukám kam kliká :D .. tak hodně zdaru

P.S. Tady to proudění pro zajímavost https://www.youtube.com/watch?v=9HhjrZWDsbs" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“