Problém s KM

Odpovědět
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

9. 4. 2015, 10:06

Zdravím,
Stavím 3D tiskárnu a již mám téměř dokončenou mechaniku, ale trápí mě KM. Jsou od Microconu s 8mi vývody zapojené jako bipolár sériově.
Zapojil jsem arduino + ramps 1.4 + LCD displej s tím rotačním ovládáním. Menu v displeji umožňuje manuální pohyb o určitou vzdálenost každé osy zvlášť.
Pokud připojím jeden krokáč nema 17 na výstup osy X a zvolím aby osa popojela např o 100mm tak sebou motor jen lehce škubne resp. udělá jakoby jeden krok a pak jen vrčí. Ampérmetr na laboratorním zdroji ukazuje proud mezi 2-4A.
Firmware v Arduinu jsem nahrál a nechal v defaultním nastavení. Motor jsem zapojil podle papíru od Microconu a zkoušel jsem i přehazovat konce jednotlivých cívek. Bez úspěchu, nemá někdo nějakej typ, nebo nechtěl by mě pošťouchnout správným směrem?

Edit: Ještě jsem chtěl dodat že driver se zahřeje opravdu rychle. Zkoušel jsem i další osu s jiným motorem a chová se to stejně. A zkoušel jsem i přehodit mikrokování z fullstepu na 1/4
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 4. 2015, 12:09

Kde máš problém nevím.
Ale proud 2-4A na laboratorním zdroji je příliš moc. Předpokládám, že tam budeš mít asi 12V, co se u 3D tiskáren většinou používá. Tak pak by proud z toho 12V zdroje při jednom běžícím motoru Nema17 měl být tak 0.3-0.5A. Proudové omezení pro motor máš zřejmě nastavené kolem 1A, jak je u těch malých sranda-driverů Pololu zvykem.
Samozřejmě, že se bavíme o proudu ze zdroje jen pro motory a ne třeba pro současné vytápění tiskové podložky.
Takže doplním tu svou první větu, že nevím, kde je problém. Pokud je proud skutečně tak velký, tak je problém v odpálených driverech.
Taky se mi to s jedním Pololu stalo, že si jen tak odkráčel do driverového nebe. Tak jsem ty ostatní dal na dno šuplíku a od té doby se driverů Pololu nedotknu ani koštětem.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

10. 4. 2015, 10:02

Ano, nic jiného jsem zapojené neměl...

Á takže by bylo asi nejlepší rovnou použít něco jako TB6560? Mohl bych zpracovat zapojení od GMana tady z fora.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 4. 2015, 4:46

Určitě tady narazíš i na vášnivé obhájce Pololu driverů, takže záleží jako vždy jen na tobě.
Za sebe tvrdím, že pořádně dimenzovaný driver se solidním kusem hliníkového chladiče je prostě něco jiného než sranda-driver, osazený chipem o rozměrech 5x5mm, na který se vejde chladič max. 11x11mm. Prostě to teplo musí nějak odejít, a předat ho tak malou styčnou plochou je problém.
A když jednoosý driver s TB6560 stojí skoro stejně jako jednoosý sranda-driver Pololu, tak třeba pro mě není co řešit.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

11. 4. 2015, 10:44

Nejspíš to tak dopadne, jen jsem se chtěl ještě zeptat...
mám připojený motor a když zadám na LCD displeji jemnější pohyb tak už driver není proudově namáhaný, proud klesá tak jak má, problém je že při pohnutí např o 0.5mm motor cukne na jednu stranu a při zadání dalšího pohybu motor škubne na opačnou stranu. Přehazoval jsem i fáze jestli je náhodou nemám "proti sobě". Bez výsledku, pořád se to chová stejně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 4. 2015, 2:23

Když začne být problém neřešitelný, tak je nejvyšší čas se zamyslet a začít ho řešit systematicky.
Nejjednodušší a nejrychlejší cesta k cíli by byla, kdybys znal někoho, kdo má doma podobnou funkční techniku, kde by se daly jednotlivé komponenty vyzkoušet.
Ale pokud vyjdeme z toho, že kolem tebe nikdo takový není, tak to bude chtít začít per partes:
- Zkontroluj šlusmetrem podle dokumentace k motorům, že barevné značení cívek odpovídá (že barevné páry navzájem sedí).
- Protože ale stejně výrobcům nevěříme, tak pro jistotu pro první pokusy zapoj motor v režimu half-coil, tj. z každé dvojice cívek pro jednu fázi zapoj jen jednu polovinu. Takže budou zapojené jen 4 dráty a další 4 dráty zůstanu volné. Kdybys o motoru nevěděl vůbec nic, tak nejpozději na 2. pokus musíš trefit správné zapojené (kdyby 1. pokus nefungoval, tak přehoď jednu z cívek za jiný pár).
- Změř včechna napájecí napětí a proudová omezení zdrojů (pokud to napájíš třeba laboratorním zdrojem s proudovým omezením).
- Zkontroluj nastavení driveru a nastav na proudovém omezení driveru nějaký malý proud (třeba 0.3-0.5A), aby se to zbytečně při pokusech netrápilo. Celou dobu měj připojený jenom 1 driver a 1 motor, abys při měření proudu ze zdroje viděl spotřebu jen tohoto jednoho driveru.
- Protože nevíš, jestli ti problém dělá ovladací SW/HW nebo drivery, tak by bylo dobré si připojit nějaký nezávislý generátor pulzů STEP. Buď si poskládej astabilní multivibrátor s obvodem 555 (což celkem pořídíš v součástkách za nějakých 10Kč ) a zapoj to na libovolném kousku univerzálky nebo třeba jenom vzdušnou montáží (bude celkem 5 součástek).
- Pokud by i to postavení generátoru bylo moc práce, tak si jen vytáhni z toho driveru signál STEP a ručně brnkáním drátku o tuhle nohu zkus generovat kroky, Motor se musí točit stále jedním směrem, nesmí cukat zpět.
- Nad každým krokem se vždy zamysli a zauvažuj, jestli se zařízení chová podle očekávání, nebo nějak nesmyslně (např. když nastavíš proudové omezení na driveru na 0.5A, tak odběr ze zdroje 12V musí být max. kolem 0.2-0.3A, pokud je výrazně vyšší, tak se to nechová podle očekávání).
- Případně se na to všechno vykašli a běž balit baby, je jaro.
Beranek
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2015, 4:41

12. 4. 2015, 4:24

Na baby kašlu :mrgreen: Mám doma jednu relativně hodnou :mrgreen:
Problém je v tom že nikdo se stejným HW okolo mě není, ale náhradní dospělejší drivery a jiný motory bych třeba sehnat mohl.
Zítra vyzkouším, zatím děkuju :)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2584
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 4. 2015, 4:31

Hele, mozna spatne vidim, ale proc je z tazatele/diskutujiciho Budulinek najednou Beranek? Marne dumam ... vyznam to nema, ale je mi to zahadou :-).
Beranek
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2015, 4:41

12. 4. 2015, 4:38

Protože jsem si zde založil nejdříve Beránka, ale pak jsem si řekl že to je moje příjmení a bude lepší se nějak přejmenovat tak jsem si dal nick který mě napadl jako první a je to Budulínek... Shodou okolností se mi ale uložilo heslo na Beránka a dneska jsem si toho při přihlášení nevšiml :D
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

21. 4. 2015, 6:47

Tákže problém vyřešen, 2 drivery z pěti jsou nefunkční, u dalších třech jsem nastavil proud na správnou hodnotu a fungují tak jak mají. Tak děkuju za informace :)
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“