regulátor otáček ( kroků ) krokového motoru

Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

27. 8. 2015, 7:02

tak motor bude mít 200 kroků na otáčku a tak za minutu musí udělat 400 otáček převod 1:2
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

27. 8. 2015, 7:17

No joo, luxusního pántového stolku se nám zachtělo :D
Ale to stačila zmínka hned na začátku a nevymýšlelo by se vymyšlené a nesčetně krát realizované...
Inspiraci stači hledat pod heslem "barn door tracker" a případně k tomu + "arduino" :o
Třeba tady docela názorně jak a z čeho realizovat i s odkazy třeba na SW pod videjkem, nebo zcela luxusně a dopodrobna popsaný návod na "paralakticky stolek řízený arduinem i s výpočty a SW" a rozhodně bych se nebál že to bude za těch necelých 50 liber...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 8. 2015, 8:08

Pidrman píše:tak motor bude mít 200 kroků na otáčku a tak za minutu musí udělat 400 kroků převod 1:2
To já tak nějak vim, teď jde o to, jestli cukavý popotáčení cca 7x za vteřinu je pro tebe dostatečně plynulej pohyb, tadyten pán to má třeba o dost jemnější (motor s převodovkou, převod motor-matka, stoupání šroubu)..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

27. 8. 2015, 8:55

myslím že jo. Kdyby to dělalo blbosti, tak změním převodový poměr.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2015, 9:35

Thomeeque píše:
Pidrman píše:tak motor bude mít 200 kroků na otáčku a tak za minutu musí udělat 400 kroků převod 1:2
To já tak nějak vim, teď jde o to, jestli cukavý popotáčení cca 7x za vteřinu je pro tebe dostatečně plynulej pohyb, tadyten pán to má třeba o dost jemnější (motor s převodovkou, převod motor-matka, stoupání šroubu)..
Z čeho jsi to počítal?
V zadání jsem četl, že se třeba 2 RPM. Čtvrtinový microstep je ještě slušně přesný, při minimálním a konstantním zatížení bude ještě i 1/8 dost přesná. Takže i kdybych vzal nejhorší případ 800 pozic na otáčku, tedy 1600 poloh za minutu. To se mi zdá teda dost plynule.
Samozřejmě driver bych nastavil na microstepping 1/16, takže elektronika bude posílat 6400 pulzů/min, tedy nějakých 106 pulzů/sec.
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

27. 8. 2015, 9:43

jak jsem psal :

tak zemská rotace odpovídá 0,25°za 1 minutu.

Tak jsem si to navrhl tak, že poloměr otáčení je 229,16 mm a to pak vychází že 1 mm stoupání je 0,25°zemské rotace = 1ot/min, jelikož mam převod 1:2, tak motor musí udělat 2ot/min = 400 kroků.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2015, 10:00

Pidrman píše:jak jsem psal :

tak zemská rotace odpovídá 0,25°za 1 minutu.

Tak jsem si to navrhl tak, že poloměr otáčení je 229,16 mm a to pak vychází že 1 mm stoupání je 0,25°zemské rotace = 1ot/min, jelikož mam převod 1:2, tak motor musí udělat 2ot/min = 400 kroků.
U krokáčů se používá tzv. microstepping, kdy se jeden celý krok rozdělí na víc menších subkroků. Rozumný driver umí nejmíň 16 mikrokroků na 1 celý krok, proto ta jedna otáčka může být rozdělena až na 16x200=3200 mikrokroků.
To nejjemnější dělení už nejsou přesné polohy, proto se počítá, že rozumně přesných je tak 4x počet kroků (tedy těch 800 poloh na otáčku).
Předpokládám, že pojedeš rovnoměrně, pak to vychází na těch cca 106 mikrokroků za sekundu.
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

27. 8. 2015, 10:03

Aha, to jsem nevěděl, to je dobrý :-) díky za poučení :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 8. 2015, 10:08

Mex píše:
Thomeeque píše:
Pidrman píše:tak motor bude mít 200 kroků na otáčku a tak za minutu musí udělat 400 kroků převod 1:2
To já tak nějak vim, teď jde o to, jestli cukavý popotáčení cca 7x za vteřinu je pro tebe dostatečně plynulej pohyb, tadyten pán to má třeba o dost jemnější (motor s převodovkou, převod motor-matka, stoupání šroubu)..
Z čeho jsi to počítal?
400/60, při využití nějakýho ultraprimitivního full-step driveru.. spíš šlo o to, jestli to má Pidrman na zřeteli, přišlo mi, že ne..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

27. 8. 2015, 10:15

No neměl jsem :-)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 8. 2015, 12:09

Mex píše:
lubbez píše:Když vydržíte, tak něco podobného teď testuju testuju jako motorový posun osy na frézku BF20. Je to na Atmelu x51, nepotřebuje to driver, ale krokáč musí mít vyvedený střed vinutí nebo musí být 8mi drátový. Mám zatím funkční posuv dopředu a dozadu a koncáky. Chci tam ale mit cca 4 rychlosti a rychloposuv a STOP to je tak ještě den práce. :-)
Pokud tomu ještě schází k dotažení nějaká větší porce práce, tak nechceš to ještě přehodnotit?
Použitím motorů v unipolárním zapojení degraduješ jednak výkon motorů, a hlavně absencí mikrokrokování bude výsledný pohyb motorů hodně skákavý a nepříjemný.
A použitím procesoru x51 se zase omezíš na dnes již nepříliš perspektivní platformu, kdy budeš muset HW dělat sám, protože s tím asi žádné levné a šikovné desky zřejmě nekoupíš. Samozřejmě pokud to bude napsáno třeba v C s vysokou úrovní abstrakce, tak přeportování na nějakou perspektivnějsí HW platformu nebude složité, ale proč to neudělat rovnou tam, že.

Neber to prosím jako kritiku za každou cenu. Je to něco podobného, jako když tady někdo uveřejní třeba návrh nějaké portálovky a ostatní mu na tom ukážou slabé body konstrukce.
Tak jsem to přeci jenom přehodnotil. Na ten laser to nechám jak to je, tam jsou nároky opravdu minimální, ale ta frézka posouvá nároky vejš. Koukal jsem se na krokáče od Mikrocomu a v podstatě lze říci, že do cca 1000 kroků za sec při paralelním zapojení mají lineární výkon. Na driveru nastavím 4 mikrokroky a předpokládám řemenice motor/šroub 1/2 - z toho vychází 1500 STEP puzů ne jednu otočku. Protože nebudu stavět "letadlo", tak počítám s rychloposuvem 2 - 3 ot/sec (trapéz) a tak jsem na maximálním kmitočtu STEP 4500Hz. Pracovní posuv budu nastavovat digitálně palcovým přepínačem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 8. 2015, 1:05

Jestli budeš používat nějaký normální driver, tak si nastav mikrokrokování výš, nejmíň na 1/8.
Chod motoru pak je mnohem hladší.
Pokud to budeš honit nějakým jednochipem, tak tě frekvence STEP nijak neomezuje, tím procesorem snadno vygeneruješ i mnohem vyšší frekvenci.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 8. 2015, 2:12

Driver bude M542 a určitě jednočip buď AVR nebo X51.
Dík za radu.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2015, 10:24

Pidrman píše:Tak

Pantový strojek viz obrázek. takto bude vypadat.

otáčení musí být plynulé, v tomto nastavení budou 2ot/min

stoupání je 1mm což v tomto poloměru otáčení odpovídá 1 minutě, převod 1:2 tak 2 ot/min.

bylo by fakt lepší tam mít display na kterém si přesně nastavím jak rychle se to má otáčet.

Měsíc má jinou rotaci než hvězdy, tak zase přesně nastavit ot/min.

délka expozice bude tak 1 - 10 minut podle nastavení ISO atd.

P.S. na tu kravskou řemenici nekoukejte, bohužel jsem menší nesehnal :-(

Honza

no možná to máš nějak vyřešené ale moc se mi nezdá ta závitová tyč, matice nemůže být napevno s jednou deskou a motor s druhou, tam se přece uhel bude měnit. a druhá věc nejsem si uplně jist že rozumím funkci, ale chápu to tak, že pant mezi oběma deskama má být v rovnoběžně s zemskou osu? Otázkou je jestli není lepší řešení kdy pantem který je ve vodorovné poloze nastavíš tu jednu desku (pohyblivou) kolmo k zemské ose a zaaretuješ a na té pohyblivé již bude na ložisku a přes řemenici deska s kulovou hlavou. Pak neřešíš délku expozice ta je ti fuk protože se to může otáčet kolem dokola.

co se týká jemnosti pohybu, tak je to celkem jednoduché, 1) musíš znát ohniskovou vzálenost objektivu, 2) vědět jaký CCD prvek máš ve foťáku- rozměr a rozlišení respektive velikost pixelu. z toho jseš schopen vypočítat o kolik se ti bodový obraz hvězdy posune za jednotku času. Já osobně jsem nikdy nezaostřil lépe než na řekněme obraz 5x5 px a taky hodně záleží na podmínkách ovzduší. Můžeš mít perfektně zaostřeno a výsledný obraz hvězdy bude stejně knedlík přes 20 px. Z toho si následně určíž například, že posunutí v rámci 10 px není pro tebe problém protože bodové hvězdy stejně zabírají 30px a výš jaký je nejdelší čas prodlevy mezi jednotlivými kroky.

Na něčem podobném jak jsem psal výše pracuji ale zatím je to spíše ve fázi úvah.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 8. 2015, 10:30

RKal píše:no možná to máš nějak vyřešené ale moc se mi nezdá ta závitová tyč, matice nemůže být napevno s jednou deskou a motor s druhou, tam se přece uhel bude měnit.
Tyč je ohnutá do oblouku, viz. https://youtu.be/yWymLflaOLc?t=1m39s" onclick="window.open(this.href);return false;
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“