Krizovy stul PROMA a KM

jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

7. 2. 2015, 1:16

Zdravim panove , jsem tu novy , sice stu ja o zivot ale prece jen ne a ne najit to co hledam , omlouvam se jestli to tu bylo .. ale nenasel jsem ..
ale ted k dotazu , chci udelat maly cnc .. mam krizovy stul viz foto .. a cinskou desku viz tento odkaz

http://www.ebay.com/itm/3-Axis-CNC-Step ... 0574527069" onclick="window.open(this.href);return false;

tak a ted k jadru pudla .. jaky motory tam dat ? .. kolik NM .. nebo W .. podle ne by to chtelo tal 1.8°na krok ? ..
dale je tam potreba oddelovaci deska na LPT ? ridit to chci machem3



nemam potrebu se srovnavat s profi vyrobkama .. ale prece jen at to nelita o 2mm :D
co se tyka mechanicke stranky .. chci to v kombinaci zatim s manualnim posunem osy Z a nasledne jak rozchodim X.Y tak se vrhnout na Z ..
jsem lodni modelar takze to bude opravdu na maly veci

Dekuji za odpovedi Jakub
PS kdyby nekdo z Vas mel na me naladu a cas .. tak bych velmi rad o tomto pokecal i po telefonu ..


prosim o nejaky jednoznacny odpovedi .. pokud by to jen trochu slo .. diky moc
Přílohy
IMG_1037.JPG
IMG_1038.JPG
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

7. 2. 2015, 1:36

Nechci ti kazit radost, ale těžko se udržet, když vidím tu konstrukci -
- proč jsou u tak malého stolku T-drážky, které zaberou skorem polovinu plochy - stačily by třeba pro M10
- proč není T-drážka v ose - je to ta nejdůležitější
holt strojařskej cit chybí
jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

7. 2. 2015, 1:38

diky za reakci .. ale ten stul mame doma asi 10 let .. co vyrabi Proma ja neovlivnim .. jen to chci pouzit ..
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 2. 2015, 12:09

Mám nemlich ten samý křížový stůl, a taky na něho chci dát krokáče.
Ty rybiny nejsou až tak špatné, ale ten trapézový šroub Tr12x2 je mizerný, a jeho uchycení je ještě horší.
Takže jsem vyhodil ten stávající trapéz, dal tam standardní Tr12x3 a předělal uchycení šroubu (na 2 běžná radiální ložiska). Ve finále tam budu mít 2 trapézové matky pro vymezení vůle, zatím ale nemám rozumně vymyšlené jak je zafixovat spolu proti pootočení, tak je tam zatím jen jedna. Je to pro mě takový příležitostný projekt, takže s tím nijak nekvaltuju a dělám na tom jenom když vyloženě nemám co dělat, mezitím používám ten stolek v manuálním režimu (ale už s novým šroubem a uchycením).
Motory tam budou 1.2 Nm (starší a trochu slabší předchůdce SX23-1414 z Microconu).
Ke šroubům budou připojené přes ozubené řemeny HTD5 s převodovým poměrem 2:3 do pomala.

K poznámce doncarlose: ty T-drážky jsou skutečně zbytečně široké na tak malý stolek, ale dá se s tím žít. Drážka v ose stolu mi zatím celkem nikdy nescházela, stejně vždycky všechno chytám v rozích obrobku, takže ty 2 drážky po stranách jsou OK.
jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

8. 2. 2015, 10:12

pro MEX ..
po te SX23-1414 sem se taky dival .. myslis ze by to slo pouzit i bez prevodu ?
doufam ze ten proud pude vyhovujici pro tu desku z ciny .. nevim jak to zkontrolovat

Zkousel sem poshanet nejaky moptory z kopirek .. ale to je kazda pes jina ves .. a hlavne sehnat 3 a neho aspon 2 stejny je problem ..



.. , co se tyka sroubu tak to je opravdu katastrofa .. ale resitelny to je , taky to nepotrebuju met za tyden hotovy , takze v pohode

mas nejaky zkusenosti s MACHEM ?

Kuba
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 2. 2015, 12:05

Motory z kopírek neznám, ale mám spoustu motorů z tiskáren. A ty tiskárnové jsou velmi slabé, a to i z hodně výkonných tiskáren typu Star ZA200 atd. Vzhledem k úžasné ceně těch motorů u Microconu bych neváhal. Podle mě srovnatelný motor snad v žádné tiskárně nebo kopírce nebude.

Asi (nebo spíš určitě) by to jelo i s přímým náhonem. Záleží na tom, jak si pohraješ s vyladěním rybin. Mně se ten pohon přes ozubený řemen líbí jednak proto, že pomocí něho můžu případně i dodatečně zvednout sílu (na úkor dynamiky samozřejmě), navíc se dá trochu snížit zástavbová délka.
Koukni na inspiraci, i když tady to zrovna ideálně řešené nemají:
Krizovy_stul_Enika_3.jpg
Krizovy_stul_Enika_2.jpg
Krizovy_stul_Enika_1.jpg
Tyhle čínské desky jsou trochu nepodařené, mají osazené velmi pomalé optrony pro galvanické oddělení. Je lepší raději to galvanické oddělení obětovat a optrony proklemovat, minimálně ty na signálech STEP (je to nejrychlejší signál).
Vyrazně lepší si koupit jednoosé čínské drivery a oddělovací desku, navíc to vyjde dokonce i levněji. Něco jako tohle http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-Sing ... 2ec73c3f79" onclick="window.open(this.href);return false;
Výkonově je ta deska pro ty motory z Microconu v pohodě.

Mach nepoužívám, jsem v táboře LinuxCNC. Ale samozřejmě to stejně pojede i s Machem. Já bych za Macha prachy nedal, když můžu mít zdarma lepší LinuxCNC. A krást ho nechci.
jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

8. 2. 2015, 4:18

Super , diky za odpoved , no ta deska uz je na ceste .. takze s tim asi budu muset vystacit .. ale napada me ze kdyz to proklemuji a dam tam pred to nejakou sllusnou oddelovaci desku tak by to melo byt OK ? ne ? ..
Nicmene uvidime co to bude delat ..
a co se tyka tech motoru pujdu do SX23-1414,

a s tim linuxem .. jak a kde to stahnout ? ..jak narocny je to na nastaveni .. ja linux nejak neovladam :D

Kuba
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 2. 2015, 5:14

Oddělovací desku nepotřebuješ, zesílení výstupních signálů už je součástí té tvé kombinované desky.
LinuxCNC na linuxcnc.org.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

9. 2. 2015, 12:30

Mam ten isty stol , vyrobca mozno aj PROMA. Trapezy som nahradil gulickovymi skrutkami 1204, k tomu po dve kosouhle loziska (povodne som dal 2 x axialne) a krokovy motor dozadu(Y) a vlavo(X), takze klucky ostali.
Povodne som mal doma nejaky driver 3xTB6560 alebo podobne cislo, vacsina ho tu pozna. Aj so stratou krokov. Po vymene je tam Leadshine driver M542 a je to obrovsky rozdiel.
Cele to ovladam cez GRBL portovany pre ARM STM32. Mala krabicka s dotykovym displejom 800x480, vstupom je SD karta a nemusim mat k tomu komp.
Najvacsi problem stola vidim v malom rozsahu osi Y ale na zaciatok to je asi najjednoduchsia stavba CNC. Este bol problem ze prirubu gulickovej skrutky som musel flexou upravit aby sa tam vosla.

Pre zaciatok som spojil krokovy motor s gulickovou skrutkou napevno, potom som mal chvilu pruzne spiralove spojky z Ebay. Tie boli ale viac pruzne ako bolo treba.
Nakoniec to mam spojene cez oldham spojky (slovensky vyraz neviem).

Ak treba vedel by som to odfotit....
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 2. 2015, 3:05

Fotky by potěšily.
A silně by mě zajímal ten port GRBL na STM32. To jsi dělal Ty, nebo je to nějaký veřejný projekt?
Tohle mě zajímá opravdu hóóódně moc. Četl jsem o několika pokusech v různě rozdělaném stavu, ale hotový, funční a praxí ověřený projekt jsem nenašel.
jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

9. 2. 2015, 5:51

Pro bronek999

dekuji za zpravu , mohu te pozadat o foto ? ..
me nevadi ze to bude s PC .. takze pohoda .. co se tyka tech sroubu tak sem se dival ze zatim vymenim jen matice co jsou na tom stole .. a zavity necham .. a dam to do kupy .. a jak uvidim ze to jede tak pak bych tam dal ty kulickovy srouby .. , proste nez uvidim nejaky vysledek tak do toho nechci vrazet nejaky vetsi penize .

Mas tam nejak resenou osu Z ?

co se tyka tech spojek to je dobrej napad , uprime jsem premyslel jak tam ten motor dat aby byl v ose ...

Diky Kuba
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

10. 2. 2015, 8:21

Osa Z je na linearnych vedeniach, mal som nejake zvysne kusy, tak ani nemaju rovnaku dlzku.
Motor je rozmerom asi 11.5mm nizsie ako plocha stola takze nebrani upnutiu ani dlheho obrobku.
Na pravej strane klucka ale zavadzia, takze ak potrebujem spravit nieco dlhe klucka musi dolu.
Zaklad frezky je zoskrutkovany z U profilov, tuhost nic moc, tak na hlinik a plasty.

Fotky som robil po robote, tak vsade bordel. Ale gulickove skrutky su sami o sebe schovane, takze netreba riesit ich zakrytovanie.
Vreteno CauCau 750W
Gulickove skrutky z Ebay. Ceny od 27$-50$(machined)

kratke video http://youtu.be/WR9u7MQZJzc
Přílohy
20150210_090817.jpg
20150210_090835.jpg
20150210_090846.jpg
20150210_090856.jpg
20150210_090928.jpg
20150210_090944.jpg
Naposledy upravil(a) bronek999 dne 10. 2. 2015, 8:53, celkem upraveno 2 x.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

10. 2. 2015, 8:41

Co sa tyka GRBL. Zakladom bola STM32F103 vyvojova doska, displej je 5" LCD 800x480 pripajkovany systemom vrabcie hniezdo.
Robil som to portom z GRBL v0.8.
Nedostatky zariadenia - verzia 0.8 nevedela rozne zrychlenia na roznych osach.
- SPI rozhranie SD karty bolo pouzite aj ako SPI rozhranie dotykoveho displeja, takze nemozem klikat na displej ked mam otvoreny subor.
Oproti klasickemu GRBL som tam dorobil "emergency" tlacidlo, ktore zastavi kod, vysunie vreteno 50mm hore a zastavi ho.
Najcastejsie som to vyuzil pri zlomeni malej frezky alebo zalepeni hlinikom. Chladenie a mazanie mam len striekackou :(
Dalej som v GRBL spravil podporu pre vymenu nastroja, spravilo to podobne ako emergency tlacidlo, ale zobrazilo upozornenie aky nastroj treba vlozit a po vymene ho aj odmeralo


Momentalne pracujem na portovani GRBL v 0.9, a hardware je tiez cely novy. SD karta je cez SDIO rozhranie, pribudol USB a RTC.
Frekvencny menic ovladam cez RS485, stacia mi prikazy START,STOP,FREQ,START_LEFT.
Program robim v KEIL uVision vo verzii 5 s real time OS, maximalnu frekvenciu pre drivery krokovych motorov som nemeral ale je to zrychlene arduino aj frekvenciou (72MHz) aj hrubym vykonom na MHz.
A je to samozrejme 32 bitove MCU. Elektronika je moja vlastna, STM32F103 + SSD1963 radic displeja a k tomu este SPI dotykovy kontroler ADS7843. A lacny MC34063 na napatie pre podsvietenie LCD.
Jogging tam je spraveny uplne mimo GRBL, takze "rucne" s tym mozem hybat bez toho aby som stratil synchro NC kodu. V tejto novej verzii to ale zmenim na ovladanie cez joystik.
Přílohy
20150210_092513.jpg
20150210_092613.jpg
jakub26
Příspěvky: 19
Registrován: 7. 2. 2015, 12:56

10. 2. 2015, 10:08

Parada , ale koukam po netu na to vreteno , me puvodne napadlo tam dat DREMEL .. rucni frezku .. ale fakt je ten ze to co mas ty je lepsi .. kde se to da sehnat ? ...
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

10. 2. 2015, 10:27

Vreteno som kupil http://www.cnc1.eu/sk/vretena-
Dodavatel pise vretena Teknomotor, viac ludi tu na neho uz nadavalo co sa tyka kvality prerabania strojov na CNC, vreteno je lacne cinske ale mne funguje dobre.
Loziska su len dva gulickove radialne, keramicke,maximalne otacky 24000. Vykon udavany 800W, realny nizsi. Pouzivam to aj na frezovanie planziet valcovymi frezami 0.3mm a ten motor zvladne aj 30.000 otacok.
Aspon som nezbadal ze by sa prehrieval a vibracie sa objavili niekde pri 27000, vyssie ustali. Samozrejme k tomu treba frekv. menic a spolu si uz potom niekde na 350€.
Alebo kupit menic samostatne na bazosi, tam sa obcas da aj za 50€.



Teraz som kupil Teknomotor 2kW, sice mensie otacky ale to povodne uz nestihalo napriklad do duralu frezou 6mm, hlbka 5mm plny zaber.
Uplne najlepsie slo s 4mm HSS do duralu, otacky 24000, zaber 5mm a triesky lietaju vsade. Obcas primazat liehom.
Do zeleza zase karbidovou frezou, vylozenie aj 10mm ale uber z boku tak 0.25mm. Viac nezvladalo vreteno ani moja frezka.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“