Motor osy netočí - drnčí

PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

10. 4. 2011, 11:38

Zdravím,
procházel jsem poměrně podrobně forum, protože jsem měl dojem, že tu někdo něco podobného řešil, ale zatím jsem nepochodil. Mám hotovou mechaniku stroje (klasický dřevák na dřevo) a oživuju elektroniku, mám driver 3-osy s TB6560 a testuju s Mach3 demo. Zkouším ručně (šipkami) pohyb motorů - osa Z a Y jdou normálně, motor osy X při pokusu o pohyb začne "drnčet a cukat" jakoby se pokoušel o pohyb, ale netočí se (stejné na obě strany). Když jen stojí, tak pěkně drží (rukou s ním nepohnu). Vše mám nakonfigurováno myslím správně (podle dokumentace k driveru - kontrolováno z více zdrojů). Motorem to není - když prohodím motory, původní na jiné ose běží normálně - jen ta osa X blbne.

Může mně někdo nasměrovat? Může to být nějakým opomenutím v Machu nebo spíš problém driveru (špatný spoj/konektor nebo něco), případně LPT kabelu? Kabel byl dodán s driverem (z Aukra - prodává se tam tento driver i s jedním motorkem, kabelem a konektory).

Podotýkám, že možnost něco oměřit mám hodně omezenou - v podstatě jen nějaký malý multimetr..

Dík za každé nakopnutí.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 4. 2011, 11:44

jestli je to driverem poznáš jednoduše když přehodíš celou osu ne jen motor..pokud to potom pojede a druhá osa ne je to driverem..
jde ta osa lehce? jestli třeba nejde ztuha a motor nemá dostatečný moment na rozpohybování....
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

11. 4. 2011, 5:39

Osa chodí jinak volně? Není něčím zablokovaná?

Pokud to není mechanický problém (něco zkříženého), zbývá buď
- moc velká akcelerace nebo rychlost nebo
- odpálený driver (TBxx)
Jděte s EU do Brusele...
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

11. 4. 2011, 6:36

PentueR píše:Zdravím,
procházel jsem poměrně podrobně forum, protože jsem měl dojem, že tu někdo něco podobného řešil, ale zatím jsem nepochodil. Mám hotovou mechaniku stroje (klasický dřevák na dřevo) a oživuju elektroniku, mám driver 3-osy s TB6560 a testuju s Mach3 demo. Zkouším ručně (šipkami) pohyb motorů - osa Z a Y jdou normálně, motor osy X při pokusu o pohyb začne "drnčet a cukat" jakoby se pokoušel o pohyb, ale netočí se (stejné na obě strany). Když jen stojí, tak pěkně drží (rukou s ním nepohnu). Vše mám nakonfigurováno myslím správně (podle dokumentace k driveru - kontrolováno z více zdrojů). Motorem to není - když prohodím motory, původní na jiné ose běží normálně - jen ta osa X blbne.

Může mně někdo nasměrovat? Může to být nějakým opomenutím v Machu nebo spíš problém driveru (špatný spoj/konektor nebo něco), případně LPT kabelu? Kabel byl dodán s driverem (z Aukra - prodává se tam tento driver i s jedním motorkem, kabelem a konektory).

Podotýkám, že možnost něco oměřit mám hodně omezenou - v podstatě jen nějaký malý multimetr..

Dík za každé nakopnutí.
Tak nevím jak je to možné - ale mám téměř stejný problém!, jediný rozdíl je že motory "nedrží". U mě jde o modrou čínskou desku s 3xTB6560. Zkoušním ji s ručním driverem (generátorem pulsů).Jen pro zajímavost -napiš jméno prodejce.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

11. 4. 2011, 7:12

RaS píše:jestli je to driverem poznáš jednoduše když přehodíš celou osu ne jen motor..pokud to potom pojede a druhá osa ne je to driverem..
Tím myslíš jen přehodit piny v Machu (osu X za (třeba) osu Y)?
RaS píše: jde ta osa lehce? jestli třeba nejde ztuha a motor nemá dostatečný moment na rozpohybování....
Motory stojí na stole, nejsou připojeny na mechanice - zatím je jen oživuju..
Ferrit píše: Tak nevím jak je to možné - ale mám téměř stejný problém!, jediný rozdíl je že motory "nedrží". U mě jde o modrou čínskou desku s 3xTB6560. Zkoušním ji s ručním driverem (generátorem pulsů).Jen pro zajímavost -napiš jméno prodejce.
Prodejce je Petr Tůma (nick "tumapetr"), konkrétně tato aukce:

Kód: Vybrat vše

http://aukro.cz/cnc-driver-pro-3-krokove-motory-1-motor-nema23-i1546337122.html
Mám od něj i zdroj, celkem to vše šlo bez problému, tak doufám že pokud to bude driverem, že mi jej i bez problému vymění....

Dnes mi kolega přeměří LPT kabel, abych alespoň něco vyloučil...
PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

11. 4. 2011, 7:15

Ruprecht píše:Osa chodí jinak volně? Není něčím zablokovaná?

Pokud to není mechanický problém (něco zkříženého), zbývá buď
- moc velká akcelerace nebo rychlost nebo
- odpálený driver (TBxx)
Motory stojí na stole, k nastavení akcelerace jsem se zatím vůbec nedostal, vše výchozí nastavení Machu, pro všechny osy stejné, motorky jsou stejné, nastavení proudu a mikrokroku stejné, takže asi kabel nebo vadný driver, což?
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

11. 4. 2011, 8:24

PentueR píše: Tak nevím jak je to možné - ale mám téměř stejný problém!, jediný rozdíl je že motory "nedrží". U mě jde o modrou čínskou desku s 3xTB6560. Zkoušním ji s ručním driverem (generátorem pulsů).Jen pro zajímavost -napiš jméno prodejce.
Prodejce je Petr Tůma (nick "tumapetr"), konkrétně tato aukce:

Kód: Vybrat vše

http://aukro.cz/cnc-driver-pro-3-krokove-motory-1-motor-nema23-i1546337122.html
Mám od něj i zdroj, celkem to vše šlo bez problému, tak doufám že pokud to bude driverem, že mi jej i bez problému vymění....
[/quote]
Myslím, protože používám jiný zdroj impulsů - tento:
1536316719.jpg
že chyba je na descea to buď vlastni IC nebo nebo na napájení.
Troufám, že
1, buď něco kmitá - (u mě navíc trvale sepnuté relé pro spindl) nebo
2, vstupní optočleny tvoří moc úzké impulsy
3, nebo obojí
myslím, že kabelem LPT nebo Machem to nebude- nebo jen trošičku a okrajově
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

11. 4. 2011, 9:13

Teď jsme změřili kabel, je OK. O víkendu to otestuju ještě na jiném PC a pak, podle výsledku, asi reklamace.

Jinak pan Tůma mi teď odpověděl, že výměna nebude problém, že se to občas stává a bude muset asi drivery testovat před prodejem... jen mě mrzí, že si to o víkendu nevyzkouším na mašině (i když říkat tomu mašina je trochu troufalé ;)
Přílohy
IMG019.jpg
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2011, 5:02

Přesně tohle mám ležete na stole a taky o víkendu jsem to dával dohromady se Zdenkem z Ul. Pokud jsem to zapojil pouze na to ruční ovládání, bylo to OK. Pokud jsem to napojil na kabel LPT spojený s PC tak některé KM pouze vrčely.
V přiloženém manuálu na CD je podrobný mávod jak to nastavit s Machem a až pak to makalo OK. Na CD jsou myslím dva manuály a zkus použít ten manuál ze souboru HY-TB3DV-M_3Axis_Driver uvidíš že to půjde. Pokud jsme nastavily Macha z jiného souboru na CD nešlo to.
PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

11. 4. 2011, 7:38

potraviny píše:V přiloženém manuálu na CD je podrobný mávod jak to nastavit s Machem a až pak to makalo OK. Na CD jsou myslím dva manuály a zkus použít ten manuál ze souboru HY-TB3DV-M_3Axis_Driver uvidíš že to půjde. Pokud jsme nastavily Macha z jiného souboru na CD nešlo to.
Dík za reakci, ale obávám se, že v tom to nebude. Porovnal jsem manuály a zapojení pinů je popsáno úplně stejně.. Uvidím po testech na jiném PC.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

12. 4. 2011, 9:52

Tak s těmi modrými deskami je problém na celém světě(?!) Tady jsem něco sehnal jak to upravit - k přemýšlení.
Jak jsem výše psal, je problém ve tvaru vstupních impulsů IC.
No a já mám co spravovat.
korekce TBA6560-4ax driver.rar
(2.07 MiB) Staženo 551 x
a tady je odkaz na původní pramen:
http://www.cnczone.com/forums/general_e ... inese.html" onclick="window.open(this.href);return false;
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

12. 4. 2011, 9:59

Ta deska mi chodila - respektive motory tocila jiz zakoupena.
Pote co jsem sikovne odpalil jednu toshibu (moji blbosti - blbe zapojene draty k motoru) jsem zjistil ze se to spolecnym napajenim 5V vetve svezlo i do dvou zbyvajicich.
Vyse uvedene (upravu budicich signalu pres HC14) jsem aplikoval
+ navic jsem podrazil 5V stabec diodou a napajeni logiky vsech toshib jsem zase diodami oddelil.

s tou deskou je to asi takhle: za malo penez, malo muziky. :-(
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

12. 4. 2011, 2:09

Mám červenou a v poho... :)
Jděte s EU do Brusele...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2576
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 4. 2011, 3:17

Ruprecht píše:Mám červenou a v poho... :)
Muzes to upresnit, nejlepe napr. odkazem na web?
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

12. 4. 2011, 3:39

Třeba
http://cgi.ebay.com/4-axis-TB6560-stepp ... 078wt_1053" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale je víc prodejců a diskuse o červených a modrých deskách tu už byla a je to pořád dokola :wink:

16 stran... http://www.c-n-c.cz/search.php?st=0&sk= ... rds=tb6560" onclick="window.open(this.href);return false;
Jděte s EU do Brusele...
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“