CNC3040 vední osy X

Iken
Příspěvky: 26
Registrován: 19. 2. 2014, 12:15

17. 11. 2014, 5:46

Zdravíčko,
nevíte náhodou, kde by se dali sehnat náhradní díly na CNC3040? Když posouvám osu X, tak v ní nepříjemně lupe, ale hlavně se postupně posouvá nulový bod.

Díky za rady!
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 11. 2014, 8:41

Tam je normální trapéz v plastové matce. Těch matek je spoustu. 'Taky uvažuji, že nějakou plastovou koupím, ale až uvidím, že kruh není kruh nebo to začne najíždět blbě.

Nicméně tvoje závada vypadá na vadný kabel k ose x či možná driver. Spíš to odhaduji na kabel s tím jsem četl hodně problémů.

Jirka
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 11. 2014, 8:46

Jinak to loupání je nejspíš v kuličkovém lineárním vedení, teda pokud to loupe jako u mého stroje. Nicméně pozice to u mě drží.

Já tedy najiždím vždy ručně na nějaký bod k obrobku, ty u toho máš nějaký switch ... ?
Jirka
Iken
Příspěvky: 26
Registrován: 19. 2. 2014, 12:15

18. 11. 2014, 6:30

Na nulovou polohu najíždím taky ručně. Ale problém je v tom, že když pustím program, frézka frézuje, tak po skončení programu se mi osa X nevrátí na stejnou pozici jako kde začínala (i když podle programu je na pozici 0). Nejsem si na 100% jistej, ale mám zato, že mi to lupe i když najíždím na pozici ručně, ale to můžu dneska odpoledne vyzkoušet.
Je problém ten držák osy X rozdělat a eventuelně opravit máš s tím zkušenosti?

Vítek
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

18. 11. 2014, 8:29

Iken píše:Na nulovou polohu najíždím taky ručně. Ale problém je v tom, že když pustím program, frézka frézuje, tak po skončení programu se mi osa X nevrátí na stejnou pozici jako kde začínala (i když podle programu je na pozici 0). Nejsem si na 100% jistej, ale mám zato, že mi to lupe i když najíždím na pozici ručně, ale to můžu dneska odpoledne vyzkoušet.
Je problém ten držák osy X rozdělat a eventuelně opravit máš s tím zkušenosti?

Vítek
Já jsem to jen smontoval, jak to přišlo, nepamatuji si jak to bylo rozmontované. Vyměnil jsem držák vřetena a dal jiné. Nicméně mi to lupe když s tím pojížím v machu bez obrábění, ale kroky se mi neztrácí mi přijde. Zdá se mi to lupání v kul. vedení. Jaou máš rychlost na pohonu ? Já jsem snížil na max 500 a obrábím hliník max 180. Při větší rychlosti se zdálo,že to ztrácí kroky. Jinak zkus aspoň dotáhnout ty kabely u X.
Jirka
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 11. 2014, 12:21

Tyhle frézky mívají problém s elektronikou. Takže ke ztrátě kroku dochází ještě dřív, než se to vůbec dostane k motoru.
Zkus navzájem prohodit osy X a Y (driver X použij na motor Y a naopak). Samozřejmě taky přehoď přiřazení signálů v LinuxCNC nebo Machu (nebo co používáš).

Já mám tuhle frézku, ale v provedení Z, tj. s kuličkovými šrouby. Musel jsem dost srovnat výšku stolu, výškově mi to dělalo odchylku skoro 0.6mm! A to dokonce v obou osách - nejnižší bod byl v poloze Xmin, Ymin, nejvyšší byl v Xmax, Ymax.
Taky jsem musel předělat upevnění lineárních ložisek na ose Y, vaklaly mi tam.
Jak to chodí vám?

jirka7: ten držák vřetene jsi měnil proto, že jsi použil jiné vřeteno? Mně se zrovna ten držák zdá dost dobrý, ale vřeteno stojí za starou bačkoru.
Teď tady dělám nový držák vřetene, ale proto, že na to dávám vřeteno Atas.
Jinak ten Atas vypadá, že jede moc pěkně. Ale ten jeho tvar a tedy uchycení je docela na prd.
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

18. 11. 2014, 3:22

Mex píše: jirka7: ten držák vřetene jsi měnil proto, že jsi použil jiné vřeteno? Mně se zrovna ten držák zdá dost dobrý, ale vřeteno stojí za starou bačkoru.
Teď tady dělám nový držák vřetene, ale proto, že na to dávám vřeteno Atas.
Jinak ten Atas vypadá, že jede moc pěkně. Ale ten jeho tvar a tedy uchycení je docela na prd.
Původní vřeteno je k ničemu. Dal jsem na to Kress vřeteno a je to úplně něco jiného. Jedu cca 25tisíc otáček neustále, sice vzduchem chlazené vřeteno je trošku slyšet. Nevím jak s tím Atas tj. jak to bude hlučné.

Jinak za kolik a odkud jsi koupil to s kuličkama místo trapézu ? Uvažuji o nějakém upgrade, přestavbě ... .

Jirka
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 11. 2014, 5:09

Celá ta sranda mě stála 20 200 Kč až domů.
K tomu ještě DPH.
Je to ta 3-osá varianta s elektronikou v černé bedně se skoseným čelem.

Plastových (2D) a dřevěných (2D, ale většinou 3D) věcí jsem na tom už nadělal spoustu.
Předělal jsem elektroniku (teď tam mám jednoosé drivery s TB6560), PWM řízení otáček vřetene jsem udělal řízené jednochipem.
Záměr s tím vřetenem byl, aby PWM mohlo běžet pomalu, protože jinak to buď zbytečně zatěžovalo real-time modul v LinuxCNC (při vysoké překvenci, mám zatím jen LPT port), nebo pískalo (při nízké frekvenci). Kromě toho ten jednochip ještě měl byl schopný hlídat zastavení vřetene a zatáhnout za total-stop. A v delším výhledu pak řízení po Modbusu.
Ale na to hlídání vřetene a Modbus zatím nedošlo, stejně to všechno půjde do skartačního pytle, protože to vřeteno je mizerné. Musel bych koupit nové 400W a dodělat tam vnější ložisko až na tu část hřídele, která je zasílena tou koncovkou s kleštinou. Vlastní hřídel je jen 8mm, což je naprosto nedostatečné. Několikrát už jsem ji rovnal, protože po nějaké době provozu začala házet. Sranda je, že ji vždycky ve svěráku srovnám na házivost tak do 0.02mm u kleštiny, což na plasty a dřevo celkem jde. Ale dlouhodobě to je samozřejmě na prd. Navíc točí jenom necelých 11000 RPM, a protože tahle hračka-frézka musí používat kvůli malé tuhosti jenom frézy o malém průměru, tak je to hodně málo.
Takže jsem koupil AC vřeteno Atas 500W, teď zrovna vyrábím držák. To vřeteno má děsně velký průměr, což je tady docela nešikovné. Takže musím bohužel udělat o dost větší vyložení vřetene před portál.
Iken
Příspěvky: 26
Registrován: 19. 2. 2014, 12:15

19. 11. 2014, 5:05

tak jsem to zkoušel a když jezdím s osou ručně (bez krokových motorů), tak v tom "ústrojí", které drží osu, taky lupe... takže v kabelu problém není.

Nechce se mi to moc rozdělávat... přece jenom to je rok co mám frézku a nevím jestli je vůbec možné nějakým způsobem domáhat se záruky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 11. 2014, 7:12

No a z čeho plyne, že lupání je to, co způsobuje problém?
Prohodit osy znamená odpojit na zadní bedně elektroniky 2 konektory a zapojit je do druhé díry.
Práce celkem tak maximálně na 2 minuty, a to včetně času, potřebného na utření zpoceného čela.
Iken
Příspěvky: 26
Registrován: 19. 2. 2014, 12:15

23. 11. 2014, 4:59

Takže jsem udělal co jsi mi radil a výsledek je následující:
původní zapojení: offset osy X
prohození kabelů: offset osy Y
výměna LPT kabelu + původní zapojení: offset osy X

Zaměřil jsem se na krokový motor a bylo skutečně slyšet, že tam přeskakují kroky. Je zamímavé, že to je slyšet hlavně v jednom směru (ve všech zapojeních). Toto přeskakování bylo slyšet i když jsem nastavil pomalou rychlost.

Myslíte si, že má smysl zkoušet další kabel a nebo je špatná řídicí jednotka?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2014, 5:14

Iken píše:Myslíte si, že má smysl zkoušet další kabel a nebo je špatná řídicí jednotka?
Klasika. Chyba elektroniky (driveru).
Řešil jsem to samé.
Iken
Příspěvky: 26
Registrován: 19. 2. 2014, 12:15

23. 11. 2014, 5:24

a jak jsi to vyřešil? napadá mě zkusit to přepájet, jestli tam někde není studeňák a nebo koupit za 1000 nový driver...
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

23. 11. 2014, 6:59

Iken píše:a jak jsi to vyřešil? napadá mě zkusit to přepájet, jestli tam někde není studeňák a nebo koupit za 1000 nový driver...
Já vadný driver neměl. Ale jen co to přišlo, tak jsem bednu driveru rozdělal a dotáhl všechny šrouby uvnitř, bylo volné trafo a nějaké přívody (já obecně vše otevřu a zkontroluji). Určitě by to chtělo zkouknout. Já jsem měl uvnitř 24v zdroj (na něj jsem nesahal) a driver s IO BD.. nebo tak nějak. Na desce nic jiného funkčního není, maximálně oddělovače od LPT. Pokud bych něco vyměnil, tak ten BD ... , pro ty co zvládnou SMD by to mělo být vyměněno za chvilku. Přepájením, ale nic nezkazíš.
Následně je zde droj, to nevím zda by tímto mohlo být i když .., ještě zbývají kondíky, tam všichni šetří. Pokud ten driver je navržen špatně, což taky může být, tak to je sadou kobinací a jednuduše na to nepřijdeš.
Osobně bych to neměnil za stejný driver, ale za ty jednotlivé drivery pro každý motor. Dosáhneš s tím větší proud a pokud vyměníš i zdroj, tak větší rychlost.
Některé frézky z china ... to tak již i mají.

Jirka
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2014, 7:12

Je tam chyba v návrhu té 3-driverové desky.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“