Upevnění lineáru - jen pro klid

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

23. 2. 2015, 6:39

Mám dotaz ohledně upevnění lineárů. Mám HIWIN 25 středně předepnuté - uložení se snažím dělat dle výrobce - jedna kolejnice na ref.hranu druhá volná, jedna sada vozíků na ref.hranu druhá volná. Snažím se ze všech sil dodržet max. povolené odchylky ...
Problém je v tom, jak zjistím, že je to správně uložené. Už samotné neupevněné vozíky kladou při pohybu odpor - jsou předepnuté. Všechno jsem to sesadil a nechal povolené šrouby u všech vozíků. Siloměrem jsem zjistil sílu potřebnou k pohybu (cca 26N). Pak jsem napevno dotáhnul všechny šrouby. Potom jsem naměřil o cca 10% větší sílu (29N). Běží to hladce a stejně po celé dráze. Je jasný, že je to daný těma odchylkama akorát nevim, zda těch 10% je v toleranci - nikde jsem se to nedočet ... Anebo řešim kraviny ...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 2. 2015, 6:56

měl by jsi mít obě kolejnice k referenční hraně a jen jeden vozík (pár)volnej..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

23. 2. 2015, 7:31

To by bylo určitě lepší, ale zkrátka nedokážu udělat tak rovnoběžné hrany (odchylka rovnoběžnosti má být max. 0.007mm). Každopádně i toto provedení k jedné hraně je dle výrobce možné.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 2. 2015, 9:36

a jak to teda tak přesně usadíš?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

24. 2. 2015, 6:06

Viz. obr. Já jsem to druhý vedení vzhledem k hlavnímu osazoval pomocí mikrometru.

Spíš mě zajímají praktické zkušenosti lidí co lineáry osazovali (je jich tady dost na fóru) - jak prováděli kontrolu osazení a běhu lineárů po dotažení.
Přílohy
hiwin.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2015, 7:40

to je snad jedinej výrobce kterej to takhle popisuje.. každej normální THK, IKO .. to dělá ke dvoum broušenejm hranám a je podle mě klid.. tím mikrometrem takhle podle mě naměříš "co chceš", když už tak tisícinový hodinky a vozit je na vozíku a měřit druhou kolej.. já jen tenhle způsob nechápu když to můžu nechat přebrousit a mít obě referenční a mít klid.. jedna věc je ukládat vedení které má vůle a ta přesnost tam je nějaká a jiná věc je ukládat předepnuté vedení určené pro přesnou montáž.. ale to není předmětem diskuze..
já jsem tedy nikdy neměřil siloměrem potřebnou sílu vozíku.. podle mě řešíš kraviny
ale když už to tedy měříš... jaká síla je potřebná na ten vozík opřený a stažený o referenční hranu a jaká síla je potřebná na ten vozík na druhé kolejnici? to je stejný nebo jeden z nich klade větší odpor?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2015, 7:46

S usazením lineárů už se potýkám pár týdnů. Správně to asi nebude, ale popíšu to zde, třeba jako odstrašující případ :)
Osazuji lineáry 15 x 400mm, do dvou drážek s přítlakem z boku / na obrázku vpravo dole. Drážky jsou pouze frézované, bez přebrušování, protože takové možnosti nemám.
Zakoupil jsem si od kinexu pravítko kontrolní (k měření rovinnosti) PN 25 5110. Jednu stranu jsem "obětoval" a ta mi slouží jako tušírovací plocha.
Začal jsem tím, že jsem pomocí tušírovací barvy na pravítku, škrabáním a ručním broušením srovnal spodní plochu drážky co nejvíce do roviny. Tím jsem se snažil odstranit prohnutí a zvlnění v podélném směru.
Osadil jsem 1.lineár, přitáhl pouze shora a na dva vozíky vedle sebe připevnil magnetický stojánek s hodinkami. Do protější drážky jsem postavil to pravítko nepoužitou stranou nahoru a začal kontrolovat příčnou rovinu. Každé naklonění lineáru se okamžitě projeví, takže následovalo lokální doškrabávání pravé nebo levé části drážky podle výchylky. Když se to srovnalo na pár stovek na těch cca150mm co mám mezi drážkami, položil jsem pravítko na plocho, dotáhl lineár z boku k referenční hraně a začal kontrolovat opět hodinkami, tentokrát z boku. Následovalo zase zaškrabávání a dobroušení referenční hrany. Pak se opět opakovala kontrola naklonění lineáru a její doladění + zase hranu.
Když už bylo jasné, že je ten 1.lineár jakš-takš osazený, začal jsem rovnat druhou drážku. Nejprve opět na barvu srovnat rovinu. Navíc jsem při tom tušírování pomocí hodinek upevněných na vozíkách toho 1. lineáru kontroloval, zda je pravítko i ve stejné výšce po celé délce vůči tomu 1. lineáru. Pak opět rovnání příčné roviny... Referenční hranu jsem ale tentokrát rovnal pomocí hodinek upevněných na vozíkách 1. lineáru tak, aby byly obě hrany rovnoběžné.
Ještě stále to nemám, pohybuji se +- kolem té stovky a tisícinové hodinky jsem si zatím netroufnul nasadit. Je to šílená práce, každé špatné škrábnutí a stovky lítaj, na každé zaškrabávání musím vyjímat a zase montovat lineár :(
No a pak se dozvím, že někdo svaří frézu velkou jako kuchyňský stůl z jaklů, osadí tam lineáry na podepřených tyčí a chodí mu to +-0,02mm. Asi dělám něco špatně :(
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

24. 2. 2015, 11:57

Bohužel nemám za zadkem továrnu, která jen čeká na to až Horovi bude moct přebrousit dvě hrany .... Vařim z toho co je a co mám k dispozici. Pokud bych měřil šuplerou za pětikilo, tak si opravdu naměřim co chci. Ale pokud si někdo mikrometrem naměří kolik potřebuje, tak mu taková věc do ruky vůbec nepatří.
Vozíky (páry) na obou stranách se chovají stejně - jak dotahnu pár na referenční hraně tak se síle zvedne o cca 5% - pak dotáhnu ty volné a taky cca 5%.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2015, 12:49

já jen říkám že je problematické měřit mikrometrem rozteč kolejnic které jsou třeba 150,200.. nebo kolik mm od sebe a porovnávat to s předepsanou odchylkou 7mikronů... podle mě byť sebelepším digitáním mikrometrem to nezměříš tak snadno a přesně jak blbejma tisícinovejma hodinkama za 1000kč..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2015, 12:53

já osobně bych to proměřil těma hodinkama abych věděl jak mám rovnej základ a pokud by to bylo OK tak bych nějakejch 5-10% nárust síly vůbec neřešil.. stejně s tím nic jiného neuděláš.. chceš-li mít jistotu nech to přebrousit budeš to mít rovné tak jak říká výrobce a víc pro to udělat nemůžeš.. ovšem musíš najít brusírnu kde čekají na horu, já si osobně k hoře dojdu :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“