Vedení osy Y obecně.

Odpovědět
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

30. 3. 2015, 7:49

Zdravim,
strašně mě baví číst tyto stránky a v hlavě mi zraje plán na svoje vlastní CNC tak hltám informace.

Měl bych dotaz ohledně umístění osy Y, nevim jestli je to správný značení. Prostě ta co se na ní upíná osa Z.
Proč je to vedeni vždy orientované jakoby kolmo na plochu stolu, v případe dvou tyčí jsou vždy nad sebou,
lineární vedení jsem nikde neviděl na plocho. Vysvětlí mí někdo proč tomu tak je?

Dík
Přílohy
rozdil.PNG
rozdil.PNG (4.4 KiB) Zobrazeno 6054 x
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 3. 2015, 9:01

wortas píše:Zdravim,
strašně mě baví číst tyto stránky a v hlavě mi zraje plán na svoje vlastní CNC tak hltám informace.

Měl bych dotaz ohledně umístění osy Y, nevim jestli je to správný značení. Prostě ta co se na ní upíná osa Z.
Proč je to vedeni vždy orientované jakoby kolmo na plochu stolu, v případe dvou tyčí jsou vždy nad sebou,
lineární vedení jsem nikde neviděl na plocho. Vysvětlí mí někdo proč tomu tak je?

Dík
To přeci vychází z fyziky a mechaniky.
Víš jaké síly působí na osu Y?
Víš jak se spočítá nosník?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

30. 3. 2015, 9:04

Zatím nic nestav, vezmi si žehlicí prkno podepři na krajích židlemi, napřed naplocho, postav se na něj, no a pak to zkus nastojato, pokud to půjde......
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

30. 3. 2015, 9:24

No mechanika mi zas tak moc jasna neni jinak bych se ani neptal.
S tim prknem zehlicim to asi taky ma odkazovat na vetsi pevnost desky na storc pri pusobeni sily kolmo ke stolu.
Ale kolmo nahoru to resi snad jen vrtani, kdyz to jezdi tak se to namaha nejak z boku ta frezka. Tlaci to ty posuny
do materialu a tudiz bych cekal ze mi je jedno jestli je to ultra pevny v tom kolmym smeru.

Mimochodem, chapu, ze jste chlapy od fochu a vite o co jde a mate to v maliko. Miliony stupidnich dotazu na foru, ale
ani jeden jste moc neodpovedel. Akorat sem tu uz za bazanta:)

Jdu manzelce zabavit prkno...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 3. 2015, 9:33

wortas píše:No mechanika mi zas tak moc jasna neni jinak bych se ani neptal.
S tim prknem zehlicim to asi taky ma odkazovat na vetsi pevnost desky na storc pri pusobeni sily kolmo ke stolu.
Ale kolmo nahoru to resi snad jen vrtani, kdyz to jezdi tak se to namaha nejak z boku ta frezka. Tlaci to ty posuny
do materialu a tudiz bych cekal ze mi je jedno jestli je to ultra pevny v tom kolmym smeru.

Mimochodem, chapu, ze jste chlapy od fochu a vite o co jde a mate to v maliko. Miliony stupidnich dotazu na foru, ale
ani jeden jste moc neodpovedel. Akorat sem tu uz za bazanta:)

Jdu manzelce zabavit prkno...
No to nemusíš - najdi si na netu jak se definuje nosník a jak se spočítá.

Co se týče vertikálních sil není to jenom o tom vrtání. I samotné vřeteno má nějakou hmotnost.
Pochopitelně i horizontální síly je třeba kompenzovat.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

30. 3. 2015, 10:07

Uz asi chapu proc tam byl priklad s tou deskou, ale to neni tak uplne o co mi slo. Ten nosnik tam za tim muze byt klidne taky a to klidne kolmo kdyz je tak nosnej,ale co kdyz mam opravdu jen ty 2 tyce.

Moje lopatacky vysvetleni je, ze kdyz jsou tyce pod sebou tak vzdalenost horni tyc frezka je vetsi a tudiz je tam vetsi paka, tudiz vetsi "torzni" odolnost vuci posunu frezky. Ono to vreteno na tech dvouch tycich je v loziskach tak nejak nevim jak tam aplikovat ten nosnik.

No nezbyde mi nez to nastudovat pokud chci presne videt proc to tak je. Ted uz je to ciste fyzikalni zajem teda. Ale stacilo by mi par sipek a tady to pusobi tak a tak a diky tomu se to vubec nepouziva, protoze je pak ta frezka min stabilni.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 3. 2015, 10:13

wortas píše:Uz asi chapu proc tam byl priklad s tou deskou, ale to neni tak uplne o co mi slo. Ten nosnik tam za tim muze byt klidne taky a to klidne kolmo kdyz je tak nosnej,ale co kdyz mam opravdu jen ty 2 tyce.

Moje lopatacky vysvetleni je, ze kdyz jsou tyce pod sebou tak vzdalenost horni tyc frezka je vetsi a tudiz je tam vetsi paka, tudiz vetsi "torzni" odolnost vuci posunu frezky. Ono to vreteno na tech dvouch tycich je v loziskach tak nejak nevim jak tam aplikovat ten nosnik.

No nezbyde mi nez to nastudovat pokud chci presne videt proc to tak je. Ted uz je to ciste fyzikalni zajem teda. Ale stacilo by mi par sipek a tady to pusobi tak a tak a diky tomu se to vubec nepouziva, protoze je pak ta frezka min stabilni.
Sorry, vykašli se na kecy, nebuď línej a podívej se co je ten nosník a jak se spočítá jeho průhyb.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

30. 3. 2015, 12:11

POkial ma pamat meklame, tak existuje aj zopar uspesnych portalok, kde je vreteno umiestnene medzi vedeniami osi Y a pohybuje sa hore dolu v "tuneli". Mam pocit, ze aj niekto tu na fore take nieco staval.
tu je to...
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=3073" onclick="window.open(this.href);return false;
Aj "Mechmate" ma taku Y os. Zaguugli...
VSetko je otazka pevnosti, stratis trochu pevnosti smerom dolu, takze ju musiz kompenzovat konstrukciou, ale na druhej strane slaba stranka klasickeho kkonceptu je t a plocha doska, na ktorej je oz Z...
Adrian
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

30. 3. 2015, 5:20

Dekuju moc to je hodne zajimavy. Vim, ze asi obecny rady toho typu co jsem se ptal ja nejsou, ale verim ze strojar by tu konstrukci rozcupoval hned a me neprijde, ze by mu to tam uplne hanili.

Ma tam simulaci zatizeni(zatizeni x-500N; Y-500N; Z-1000N) proc je to Z jako nejnamahanejsi? Vzdyt ta frezka se nastavi do hloubky a pak reze bokem to mi neni jasny.

Jdu dal procitat je to hrozne dlouhy vlakno, jen tam moc neresi zatim tu konstrukci, no uvidim.
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

31. 3. 2015, 8:21

Neco trosku k tematu
http://www.cnc-hobby.cz/cnc1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“