BF20 Optimum - tuhost stroje +rozborka -> CNC + nápady

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 7. 2017, 12:54

Nová sonda - už třetí verze. Vycházel jsem z toho, že umím udělat "přesnou" rozpínací sondu, ale je problém ji opakovaně přesně osadit na stroj. Pokud má stroj strmý kužel a sonda je shodným kuželem osazena jsou výchozí podmínky výrazně lepší. V případě hobby strojků sice pořídím přesnou sondu, ale neumím ji opakovaně přesně uchytit do kleštiny v hobby kvalitě (kde kleština často nějakou tu stovku hází)

V sekci prodej byla zmínka, že má sondu umístenou na lineáru = neupíná ji do kleštiny - no to je nápad.

Vznikla tato sonda - to důležité je pevně uchyceno vedle vřetena - tedy chyba upínání = nula.
IMG_0164.JPG

Pokud je sonda nepotřebná, pak je prostor sondy zakrytý - stejně tam není nic pohyblivého, tedy není problém to vyfoukat vzduchem.
IMG_0163.JPG
první "kalibrace" na střed vystružené kružnice dopadla následovně - je to vlastně měření offset od středu vřetena - měření je vždy po opakovaném nasazení sondy
(řekněme, že chyba posuvů BF20/Mach3 je víceméně eliminována, měření probíhalo rutinou, tedy vždy opakované najetí stejným směrem, stejnou rychlostí, měřím sondu ne kvality BF20 :-) )
(udělal jsem daleko víc měření s nulou uprostřed kružnice, ale blbě jsem si to zapisoval a tak to není k použití :-( )
IMG_0159.JPG
merenisondy.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 7. 2017, 3:46

a když tu sondu zase vyndáš a nandáš tak máš chybu upnutí skutečně "nula"?
ty čísla jsou pořád při stejném měření (stejné nasazení sondy) a nebo je to měřeno s vyndáním a zandáním sondy?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 7. 2017, 5:24

většina hobby sond měří opakovaně s přesností na mikrony - tedy myšleno HNED PO nastavení bez sundání ze stroje, jakmile se sundají tak přebírají nepřesnost kleštiny + nepřesnost konstrukce, nepřesnost rotačního tvaru.

zde je každé měření vždy po vyndání/zandání sondy - právě pro kontrolu slabého místa klasických sond. (ještě musím udělat lepší tykadlo/kuličku, ale vhodný materiál nebyl po ruce ... )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2017, 6:18

Dva dotazy nedovzdělaného amatéra:
- Pokud upnu sondu do kleštiny a ta kleština šmajdá, tak budu měřit trochu mimo. A vadí to? Když do té samé kleštiny upnu nástroj, tak ten šmajdá tady. Tak na co mi je měření na nanometry, když pak nástroj lítí ve stovkách? Samozřejmě předpokládám sondu o délce, která není o moc větší než délka nástroje.
- Pokud je to upnutí sondy tak klíčové, tak proč neumístit na stroj někam do fixního definovaného místa třeba nějaký referenční hranol, na který by se sonda po zasunutí vždy zkalibrovala? Proti osazování sondy to přece už nabude moc velké časové zdržení, navíc by to byla automatická procedura, která proběhne v době, když uklízím nářadí po výměně nástroje za sondu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 7. 2017, 6:59

pokud upneš sondu do šmajdající kleštiny tak nejsi schopen změřit střed nějakého již vytvořeného otvoru.. máš třeba díru 35H7 a chceš ji mít 42H7 pokud ti bude ta kleština šmajdat 1mm (přeháním) tak ten střed najedeš s přesností 1mm + chyba vlastní sondy.. ale pokud ti pak bude fréza šmajdat 1mm tak se v podstatě nic neděje.. z 3 břité frézy se stane jednobřitá a teoreticky neuděláš díru 42 ale 43 nicméně to doladíš (uděláš ji nejdřív třeba 40 změříš a přidáš dle skutečného průměru) ale pokud najedeš ten střed blbě tak tam sice dáš ložisko ale nepůjde ti to složit protože bude osově někde jinde..

tady právě minule proběhla debata kdy každej říká jak má přesnou sondu házej tady mikronama ale pak ji upínaj s přesností na setiny otočej s ní dokola a lítaj další desetiny..

pokud to máš opakovatelně pod stovku s vyndáním a zandáním sondy tak to gratuluju..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2017, 7:13

Tak to jo. Pokud házivost u nástroje kompenzuješ iteračními cykly frézuju-měřím-přidám-měřím atd., tak pak ano.
Nenapadlo mě, že je to "povolený" postup. Myslel jsem, že takhle to tajně dělají jen takoví babráci s mizernými strojky, jako jsem třeba já. ;-)
Díky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 7. 2017, 7:17

já se snažil vysvětlit proč to tak u frézy nevadí ale u sondy jo..
samozřejmě u normální mašiny když vezmeš 8ku frézu nastavíš že má 8 a projedeš dráhu tak by to mělo sedět..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 7. 2017, 8:18

Mex píše:Tak to jo. Pokud házivost u nástroje kompenzuješ iteračními cykly frézuju-měřím-přidám-měřím atd., tak pak ano.
Nenapadlo mě, že je to "povolený" postup. Myslel jsem, že takhle to tajně dělají jen takoví babráci s mizernými strojky, jako jsem třeba já. ;-)
Díky.
ne, to je běžný "povolený" postup
RaS píše:já se snažil vysvětlit proč to tak u frézy nevadí ale u sondy jo..
samozřejmě u normální mašiny když vezmeš 8ku frézu nastavíš že má 8 a projedeš dráhu tak by to mělo sedět..
teoreticky to sedí, prakticky v tom stejně hraje roli stejně jako u každého obrábění opotřebení nástroje a asi dvacet dalších vlivů
ale samozřejmě v tomhle bude rozdíl mezi babráním se na mizerném strojku a normální mašinou asi tak 2 řády
tj. v běžném případě se na normální mašině trefíš spolehlivě a opakovatelně a produktivně do přijatelné tolerance v jednotkách setin
nějaké hliníky s ostrým nástrojem spolehlivě do stovky
......
ty čtyři místa co ukazuje displej u sondy typu triangl v kuličkách jsou podle mě jen zbožné přání řs a autora
už jen proto, že odečítání rozměru není odvozeno od pravítka, ale od víry, že sestava krokáč - převod - šroub - matice atd doveze stůl tam, kam si řs myslí že dojet má
tím netvrdím, že to v rámci možností není užitečná pomůcka
pro 95% případů i ta desetina dvě bude dostačující přesnost a luxusní vylepšení mašinky
jen bych byl opatrný na ty setiny a tisíciny atd
taky je otázka co to provede třeba po pár stovkách dotyků
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 7. 2017, 9:07

pochopitelně - tisíciny a desetitisíciny jsou jen čísla, (nicméně jejich zprůměrování slouží k určení té správné "setiny" kterou nastavit pro offset) - stačí větší průvan :-) a bude to jinak. Já jen doufal, že se opakovaně dostanu někam na jednu dvě stovky a vypadá to, že ano - hlavně opakovatelně.

Předchozí moje sonda byla kratší, měla pěkné pozlacené kontakty a opakovaná najetí se lišila v jednotkách tisícin (viz předchozí - pochopitelně ne absolutní tisíciny, ale hobby tisíciny na hobby strojku :-) ) - bohužel nebroušená upevňovací hřídelka do levné kleštiny udělala při dalším upnutí klidně desetinu na hrotu sondy ... z toho jsem pochopil, že nejde udělat hobby tykadlo upínané do hobby kleštinového upínače které bude na hrotu v té vytoužené stovce.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 7. 2017, 7:44

Odkaz na vlákno docela zásadní přestavby frézky této velikosti - až bych řekl, že jsou rychlejší a levnější cesty k získání/postavení srovnatelného CNC.

(G0704 - je v USA nabízená obdoba naší BF20, VF25 ... jde o jiné pojmenování víceméně shodné frézky ze stejné čínské fabriky.)

http://www.cnczone.com/forums/benchtop- ... ost1974300
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 7. 2017, 10:04

BF 20 už mám nějaký týden doma, tak nějak jsem vychytal ty velké mouchy, dodělal co bylo potřeba a jsem vcelku spokojený. S přesností jsem pod desetinou a prostě pohoda. Z mého pohledu je jakákoliv snaha předělat BF20 na CNC stroj spíše cestou, než efektivním produktem.
Když si vezmu ty přestavby, kde se dávají lineáry, tak to už je úplně vedle. Tady dává smysl použít jako základ něco jiného, třeba polymerbeton, nebo zbytek nějakého jiného stroje. Jen tak porovnávám tu malinkatou horizontku, co mám vedle BF20 a srovnat to prakticky nejde. Jak kvalitou materiálu, ale hlavně sílou stěn odlitku. Tohle prosím nikdo neberte jako dehonestaci svých výrobků a konstrukcí. Prostě je to můj osobní názor.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 7. 2017, 1:35

v podstatě žádná klasická frézka není příliš vhodná na předělání - přeci jen CNC stroj má konstrukčně jiné vlastnosti/požadavky. Tedy ani 100kg vrtačko/frézka obdoby BF20 není výjimkou. BF20 od počátku není výrobní stroj ve významu toho slova a ani přestavbou se jím nestane.

Na druhou stranu předělat tento typ frézky na CNC není až tak mechanicky složité a v podstatě vše si dokáže vyrobit pro sebe sama. Dokládá to i mnoho dostupných videí přestavěných frézek typu G0704. (dost mne překvapuje, že spousta přestaveb ruší funkci vrtačky = výsuvného vřetena, to nepovažuji za šťastný nápad)

Polymerbeton, duralové, litinové či ocelové konstrukce vlastní stavby pro hobby uživatele znamenají mít od prvního dílu potřebné znalosti a dostupnou externí dílnu/stroje.

Už párkrát jsem zvažoval, zda bych pořízení/přestavbu s dnešní zkušeností začal znova. Nemám jednoznačnou odpověď, skutečně nevím. Rád bych třeba shodnou otázku dal autorovi frézky - viz odkaz, ale neumím se jej zeptat tak, aby pochopil smysl otázky a pak bych možná stejně nedokázal (mezi řádky ?) pochopit, co by odpověděl.

Pokud se někdo rozhoduje o pořízení obdobného stroje a zvažuje třeba i výhledově přestavbu na CNC, pak mu moc doporučuji některého majitele navštívit a hodně se ptát a dívat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 10. 2017, 6:02

Už jsem dříve zmínil, že demontáž a zpětná montáž původních čínských horních ložisek vřetena frézce výrazně pomohlo (přesněji ložiska co drží horní hřídel převodovky - nyní řemenice a nejsou pevně spojena s vřetenem)

troška šmrdlání při 8200 ot. https://www.youtube.com/watch?v=dRtCMK4 ... e=youtu.be
Přílohy
kus01.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 10. 2017, 7:54

Prosím, co je zač ten zelený plast?
díky za info
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 10. 2017, 9:02

PW920
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“