Co to je?

Odpovědět
madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

27. 2. 2014, 1:48

Mam doma tohle (foto), bral jsem si to ze z toho udelam maly stolni soustruh, delka loze 60cm, vreteno se otacenim vysunuje a zasunuje podle tvaru vacky, konik neni v ose, mate tuseni k cemu to puvodne mohlo slouzit? Je to nejaka bruska ? Soustruh uz z toho delat nejspis nebudu sehnal jsem si cinana, ale zajimalo by me co to je.
Přílohy
bruska1.JPG
bruska2.JPG
bruska2.JPG (31.26 KiB) Zobrazeno 7824 x
bruska3.JPG
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

27. 2. 2014, 3:24

Bude to sustruh na niečo ako čelne podtačanie vyrabaju sa na tom podobne dielce ako je na fotke na pravej strane myslim tu prirubku vlnitu stymi zapichmi čelnymi je to taky vlnovec. Niečo podobne sme mali u nas vo fabrike robili sme na tom vlnovce bol to jednoučelovy stroj robili sa na tom dve alebo tri velkosti tychto vlnovcov..proste pracuje to na tej pružine ktoru tam vidno ona pritlača alebo otlača nôže kopiruje to podla tej prirubky vpravo na fotke vidno tam ten palec ktory sa dotyka toho vzoru davaju sa dva nože vedla seba take širšie upichovaky a tie narez beru s obidvoch stran material..ale to čo sme mali u nas vo fabrike malo velkosť ako sustruch sv18tka ..
sustruh sv18 ,vrtačka
madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

27. 2. 2014, 4:24

A proc ten konik neni v ose? Navic vzhledem k tomu ze hrot koniku je k obrobku pritlacovan pruzinou,tak by to asi nebylo schopne udrzet pri soustruzeni obrobek mezi hroty.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2014, 6:25

madmed píše:Mam doma tohle (foto), bral jsem si to ze z toho udelam maly stolni soustruh, delka loze 60cm, vreteno se otacenim vysunuje a zasunuje podle tvaru vacky, konik neni v ose, mate tuseni k cemu to puvodne mohlo slouzit? Je to nejaka bruska ? Soustruh uz z toho delat nejspis nebudu sehnal jsem si cinana, ale zajimalo by me co to je.
Pěkný a zajímavý kepl :) znamená to tedy, že to vřeteno osciluje jen v rozsahu toho malého náhonového ozubeného kolečka? To by mohlo jen kopírovat vačku u toho vřetene, to že koník je na pružině by nevadilo, pohyboval by se zároveň s vřetenem, pokud je silná pružina tak by to nemuselo vadit a bylo by zachováno obrábění mezi hroty, navíc otáčky by měly být podle převodu poměrně malé, takže pokud by na suportu byla bruska mohlo to i brousit....hm, akorát je divný, že ten koník není v ose, v tom případě by se měnil úhel podle toho v jaké vzdálenosti by byl od vřetena
budeš se toho zbavovat? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

28. 2. 2014, 12:07

...á...tady je třeba dobře zvážit co s tím uděláš, protože, dostane-li to případně Tumlík do rukou, zavře se s tím do dílny a bude tumlit...a my co dychtivě čekáme na dálší zajímavé reportáže z GO Tumlíkovo strojů budem muset čekat než to dotumlí a něco pěkného napíše :) ,
madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

28. 2. 2014, 6:48

Posuv vretena je omezeny sirkou pastorku v prevodovce. Pruzina v koniku mi neprijde az tak silna aby udrzela obrobek pri soustruzeni. Ja jsem myslel jestli to neni nejaka specielni nastrojova bruska, na vacce jsou tri hupy (mam ten pocit), ale furt me nenapada jaky nastroj by se stim brousil, je to snad z Pragovky , tak jestli tu nekdo je, kdo tam delal, mohl by to poznat. Zatim nevim jestli se toho zbavim, i kdyz jste mi ted asi vysvetlili, ze je to skoda predelavat na soustruh, chtel jsem vyuzit to posuvne vreteno pro rezani kratkych zavitu pomoci posuvu vretena hrebinkem.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

28. 2. 2014, 8:29

Nemohlo by to být tohle? Je to dost podobné, jen trošku větší, ale jinak architektura odpovídá. Podle popisku je to "Gating and rear grinder ORTLIEB OBD 152". Na tom tvém chybí ta bruska.
Grinding je broušení, to je ostatně vidět i z fotky. Gating je dle technickýho slovníku vtoková soustava ve slévárenství :?:

Obrázek
madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

28. 2. 2014, 8:36

Jo, to vypada uplne stejne, jen jsem nevedel ze se vtokova soustava brousi?
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

28. 2. 2014, 10:51

Já jsem prostě jazykový střevo, no. Gating tady bude spíš přídavný slovo odvozeno od gate (brána, vstup). Takže je to doslova "Vstupní (gating) a zadní (rear, třeba taky zpětný, nevim) bruska". Zadní bych chápal, protože je to zezadu ovládaný, ale jinak je to fakt hlavolam. Ale myslím, že tumlík nám to určitě poví, co to je za mašinu (a česky). :)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

1. 3. 2014, 8:26

ja věděl že jsem už něco podobneho viděl

http://www.youtube.com/watch?v=h8t2lRUmTWU" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

15. 4. 2014, 5:46

Fifík píše:Nemohlo by to být tohle? Je to dost podobné, jen trošku větší, ale jinak architektura odpovídá. Podle popisku je to "Gating and rear grinder ORTLIEB OBD 152". Na tom tvém chybí ta bruska.
Grinding je broušení, to je ostatně vidět i z fotky. Gating je dle technickýho slovníku vtoková soustava ve slévárenství :?:

Obrázek
koukám na fotku že máš docela zajímavej skládek.... :-))
to je všechno na prodej?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“