Jak na CNC medomet?

Odpovědět
Radioactive
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 2. 2013, 9:38

23. 7. 2014, 8:11

Můj dotaz se bude zdát jako naivní, protože o problematice CNC nic nevím a proto se vlastně tady ptám.
Můj srejc je intenzivní včelař a vytočí velké množství medu (15t/rok). Na vytáčení medu má medomet, který si vyrobil a řídí ho mechanikou ze staré automatické pračky, což je při velkém objemu vytáčení poruchové.
Protože mě vidí stále si hrát s počítačem, stále říká abych mu sehnal nějaký elektronický řídící systém. Představuje si, že koupí v bazaru PC, já mu do něj dám nějaký program s nějakým výstupem a on už si vytvoří nějakou periferii, která mu bude roztáčet motor. Konkrétně takto:
Medomet je něco jako programovaná odstředivka. Ta se musí točit sem tam rychle nebo pomalu podle momentálního stavu plástů tak jak si určí sám včelař. A to je :
1) rozběhnutí (libvolného= třeba SS sériového, nebo jiného) motoru směrem A (např. vpravo);
2) možnost plynule nastavit rychlost otáček (v rozsahu třeba 5-100%, nebo 0-100%)
3) možnost nastavit dobu tohoto otáčení vpravo při té nastavené rychlosti (plynule v rozsahu 0-60 minut)
4) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B
5) zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (tím samým prvkem jako předtím, nebo jiným)
6) zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule tím samým jako předtím, nebo jiným)
7) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
8 ) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček; zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti
9) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
To znamená například 5 cyklů se změnou otáček, ale každý cyklus s jinou rychlostí a časem
10) vypnout
Poradil byste mi někdo jak na to, nebo co použít za systém a zařízení?
Díky za každou odpověď.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 7. 2014, 8:42

Tohle mi přijde jako naprosto idealní aplikace pro arduino , mohl by tam mít LCD a nějaká volič a vše si libovolně nastavovat , nebo koupi nějaké LOGO a napsat si program v něm , logo se dá starší koupit za litr třeba na aukru bývá jich tam dost
Radioactive
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 2. 2013, 9:38

23. 7. 2014, 9:36

kutil_tim píše:Já bych upravil automatickou pračku s horním plněním. Samo nerez a A+++ ať to je podle EU.
To asi ne pro produkci 15t, .. vím, byl to pokus o vtip :)
packa píše:Tohle mi přijde jako naprosto idealní aplikace pro arduino , mohl by tam mít LCD a nějaká volič a vše si libovolně nastavovat , nebo koupi nějaké LOGO a napsat si program v něm , logo se dá starší koupit za litr třeba na aukru bývá jich tam dost
Jsem úplný blb na tyhle věci,... jdu lovit na google co je to "arduino" a co je "LOGO".
packa - jak bys na to šel konkrétně?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 7. 2014, 11:04

LOGO - siemens logo je programovatelné relé které má podle typu určitý počet vstupů a výstupů a výstupy bud releové nebo jiné , 230v nebo 24v , kde si v jednoduchém programu vytvoříš svůj program který může běžet ve smyčce , můžeš si vytvořit ruzné programovatelné časovače , podmínky a hlášky o stavu na dispeji , také je na něm pár tlačítek pro obsluhu , asi by to logo bylo nejvhodnější
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 7. 2014, 11:10

*1 Vsechny tyto funkce umi bezna pracka. Vykuchat opet pracku, pouzit plnou kabelaz a ma splneno. Otacky, cas, zmeny smeru. Pro velky buben jine silove prvky a velky motor nebo prumyslovou pracku :-)
*2 Frekvencni menic s moznosti programovani
*3 Arduino

Pan vcelar nenapsal co je schopen si vyrobit a hlavne, jaky rozpocet na to ma.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 7. 2014, 12:11

Nějak se nám to opakuje :D
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=45&t=5566" onclick="window.open(this.href);return false;

A někdo už to i řešil:
http://www.avrelektronik.cz/pwm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 7. 2014, 12:22

... pekne udelany. Na 30A uz bude poradny :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 7. 2014, 3:00

15 t medu je docela síla :-) Jestli jsou údaje na netu pravdivé, tak to muselo sbírat přes 33,000,000 včel :shock:

Kdybych tohle řešil já, tak bych asi použil několik spojených nastavitelných časových relé, která by postupně připojovala různé potenciometry k jednomu frekvenčnímu měniči. Byl by to sice hrozný bastl, ale zato by to umožnilo ovládat zařízení tak, jak to považuju za optimální, čili pro každý parametr (čas, rychlost) vlastní poťák.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 7. 2014, 6:10

Použil bych frekvenční měnič a 3-fázový elektromotor.
K tomu asi to Arduino, levnější elektroniku dneska neseženeš.
Nejobtížnější bude dobře navrhnout ovládání. Skoro bych to udělal analogově - spousta potenciometrů, pro každý průchod 1 na otáčky a 1 na čas.
Bude to sice dost velké, ale zase to bude (podle mě) takové "logické". S minimálním zaškolením může používat kdokoli.
Samozřejmě je třeba myslet na mimořádné akce - přerušení běhu a jeho opětovný start atd. A taky by tam měla být jedna LED u sekce pro každý průchod, která bude signalizovat, který průchod zrovna běží. A případně nějaký displej, ukazující kolik času ještě pojede současný průchod.
A nezapomenout na možnost ručního ovládání, to se vždycky hodí.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 7. 2014, 10:35

... osobne bych nebastlil vubec NIC, kdyz je to vymysleni vymysleneho, naprosta skoda dnes uz vzacneho casu. Kdyz bude potrebovat silnejsi vystup pro mega obrovsky buben, tvurce tohoto medomediho systemu si s tim jiste za par kacek poradi. Pokud pan vcelar neni elektro bastlir prijde ho, jakykoliv experimentalni vyvoj na mnohokrat tolik ...
P.S. Ze zvedavosti jsem proserfoval medomedi stranky a ptal se na nejake ceny dalsich vyrobku. Preju konstrukterum cehokoliv !! ale ceny za bezne veci dostupne na DXextrema za par USD jsou bohuzel prilis vysoke skoro 10x tolik :-(
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“