Natery starych stroju:

Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 12. 2014, 8:08

Pokousim se zrenovovat jednu frezko veteranku. Stroj mam cely v plnici a nanasim finalni vrtstvu barvy. Misty se mi na plnici delaji "mastna oka". Tak volam lakyrovi cim to muze byt. On si mysli, ze spodni vrstvy barvy a tmelu jsou za desitky roku pod lejem, tak nasaknute, ze to misty dokaze "prolezat" i plnicem. Pred plnicem vsechno omyvam 2x. Jednou cisticem brzd a potom finalne odmastovacem od vyrobce plnice. Plnic zadny market, vse od Body. Tohle lakovat je docela peklo.

Mate nejakou podobnou zkusenost ??
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2014, 9:08

Pokud tam necháš většinu původní barvy a kytu, tak je to zbytečné to vůbec dělat, za ty roky je ta barva popraskaná mikroprasklinama, které někdy ani nejdou vidět, vylezou, až použiješ nějaké účinné odmašťovadlo, nebo i po tom čističi brzd, který ten povrch vysuší..pak to tam jde krásně vidět. Ta mastnota je pod nátěrem a bude tam prakticky vždycky u těchto starých strojů

Já šel vždy na litinu, v tom případě se ti může mastnota objevit jen z prasklin přímo na odlitku, nebo z otvorů, které někdo překytoval přetáhnutím jen přes otvor.
Praskliny mírně vybrousit, otvory, které tam nemají být vyplnit něčím podobným, pevným materiálem, pak komplet odmastit a kytovat tak, aby tam byla i vrstva kytu na litině, nebrousit úplně do základního materiálu. Pokud to uděláš takhle tak nebudeš mít nikdy problém, v opačném případě kdy to budeš patlat na původní lak a kyt ti nepomůže sebelepší výrobce tmelu a plniče :)
Tohle je ale všeobecně známé, málokdy se s tím dá vydrbat :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 12. 2014, 9:46

Vim, vim, mas naprostou pravdu. Mam bohuzel dva duvody. Do stareho stroje nechci investovat stovny hodin prace, tohle je provizorium nez sezenu stroj co bych si predstavoval. Pri prodeji to spis nikdo neoceni. Samotneho me to docela zere, rad delam veci poradne. Zbytek se snazim delat, jak umim nejlepe. Druhym duvodem je, ze brouseni na odlitek nemam, kde pachat. Treba a stul se zebrama a dutinama doma stejne neobrousim. Rozrebrat ho do sroubku, nechat piskovat je mimo moje technicke moznosti i cas. Uz ted mam na autech a motorkach zelenou vrstvu prachu.
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2014, 10:21

[quote="elbarto"]Vim, vim, mas naprostou pravdu....

Tak proč se na to ptáš,když to víš? :roll:
Jan163
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 2. 2013, 9:20

14. 12. 2014, 11:26

Na odstranění starých nátěrů strojů z litiny a oceli se mi osvědčil hydroxid sodný na odpady-u menších kusů co šly strčit do škopku.U větších odstraňovač nátěrů,špachtle a kartáč ocelový.Broušení je pak již málo.Je však nutno v obou případech chránit zrak,dýchací cesty a pokožku-takže brýle,rukavice,páry odsát,nebo alespoň důkladně větrat.Nádobu s nálevem při louhování zakrýt strečovou folií .Hydroxid po louhování zneutralizovat kyselinou .Díly pořádně oprat vodou a jarem-oplach zakončit studenou aby bylo dost času na vysušení a díl nestačil zrezavět.
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2014, 7:48

Tak jako natěrač lakýrník jsem pár soustruhů a frézek udělal. Žádný odmašťovač, nitro ředidlo C6000 a pořádně všechno odmastit. Přebrousit papírem 120 nastříkat barvou na kov 0840 červenohnědá. Pak větší nerovnosti polyesterovým správkovým tmelem, stříkací kyt, nebo plnič, brousit pod vodou a finální nástřik syntetickým emailem třikrát až čtyřikrát. Starý tech. postup stále aktuální. Plnič je bezvadná věc, výrobce tvrdí, že není třeba základu, já však na odmaštěný a místy až na kov zbavený starý nátěr vždy dám základní barvu na kov.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

16. 12. 2014, 8:18

Uz mi z toho hrabe, hrozna prace a tesim se az to skonci. Priste budu diky Vam snad chytrejsi :-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2014, 6:29

Taky jsem natíral, byla to hromada tuku :D a stačil tech.benzín, barva, ruce a chuť. :D :D :D
Teď je to děrovačka.
Původně byla bez podstavce a elektro na zdi u Plzně. :D
Přílohy
IMAG0473.jpg
IMAG0474.jpg
IMAG0476.jpg
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“