Ostřička nástrojů ZZM-10 (klon U3) - výměna kotoučů

613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

30. 1. 2015, 10:10

Ahoj. Na ostřičce ZZM-10 (U3-čínský klon klonů Deckela) bych chtěl měnit brusné kotouče i s jejich vyváženými přírubami. Žel, nemám žádnou vyvažovačku a do jejího nákupu se mi zrovna moc nechce. Nějaký tip na samodomo?
Jak moc blbě by se choval diamantový kotouč s hliníkovým tělem (fí 80 při 5500 otáčkách), když to tam namontuju bez vyvažování? Jak je taková lemplovská montáž kritická? Hádám, že Korundové kotouče fí 80-100 se bezpodmínečné vyvážit musí, nebo snad ne? Jak vůbec řešíte výměnu kotoučů u těchto ostřiček? Předem díky za tipy a rady.
Mám tu ostřičku fungl novou, chtěl jsem si udělat radost jak budu mít všechno ostré.Hmm... zatím jen další a další starosti
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

31. 1. 2015, 6:14

Tak teď nevím... nikdo ty malé kotouče nevyvažuje :?:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 1. 2015, 8:59

Já na stodvojce diamantové nevyvažuju. Ono to ani není možné. Ty kotouče jsou velmi přesně vyrobené.
www.mosaznevyrobky.cz
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2015, 9:14

613ziza píše:Ahoj. Na ostřičce ZZM-10 (U3-čínský klon klonů Deckela) bych chtěl měnit brusné kotouče i s jejich vyváženými přírubami. Žel, nemám žádnou vyvažovačku a do jejího nákupu se mi zrovna moc nechce. Nějaký tip na samodomo?
Jak moc blbě by se choval diamantový kotouč s hliníkovým tělem (fí 80 při 5500 otáčkách), když to tam namontuju bez vyvažování? Jak je taková lemplovská montáž kritická? Hádám, že Korundové kotouče fí 80-100 se bezpodmínečné vyvážit musí, nebo snad ne? Jak vůbec řešíte výměnu kotoučů u těchto ostřiček? Předem díky za tipy a rady.
Mám tu ostřičku fungl novou, chtěl jsem si udělat radost jak budu mít všechno ostré.Hmm... zatím jen další a další starosti
No já bych se spíš bál že jim budou házet klidně i příruby, pak je to průser... diamanťák těžko orovnáš a pak ti bude brát třeba jen místama, podle toho jak to bude házet...
Přesně udělanej malej diamanťák na přesným uložení by teoreticky šel používat bez vyvažování (aspoň já se s tím tak moc netrápím) i když s vyvažováním to bude určitě zase o kousek dál a hlavně to pak šetří ložiska brousícího vřetena.
Mám na svý brusce rychlovýměnnej systém s našroubováním koutoučů s náboji (jdou pochopitelně i vyvážit - mají tzv vyvažovací matice) na kužel s levým konickým závitem. Kus je prostě kužel a kus je závit na kuželu. Nicméně se domnívám že tyhle vychychytávky jsou na asiata moc složitý.... takže výměna bude patrně vždy celkem pracná. Brusku ale neznám takže se možná pletu...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3580
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2015, 9:16

613ziza píše:Ahoj. Na ostřičce ZZM-10 (U3-čínský klon klonů Deckela) bych chtěl měnit brusné kotouče i s jejich vyváženými přírubami. Žel, nemám žádnou vyvažovačku a do jejího nákupu se mi zrovna moc nechce. Nějaký tip na samodomo?
Jak moc blbě by se choval diamantový kotouč s hliníkovým tělem (fí 80 při 5500 otáčkách), když to tam namontuju bez vyvažování? Jak je taková lemplovská montáž kritická? Hádám, že Korundové kotouče fí 80-100 se bezpodmínečné vyvážit musí, nebo snad ne? Jak vůbec řešíte výměnu kotoučů u těchto ostřiček? Předem díky za tipy a rady.
Mám tu ostřičku fungl novou, chtěl jsem si udělat radost jak budu mít všechno ostré.Hmm... zatím jen další a další starosti
Přesně jak píše Origosch.
Na té čínské brusce je kužel a nebo jen trčí hřídel?, pokud ano, kolik ta hřídel má průměr? Pokud je tam maso tak ideál by tam byl nějaký ten kužel se závitem na stahování těch přírub, pak naděláš malé přírubičky, nasadíš pár kotoučů, orovnáš a můžeš přehazovat jako král :) dej fotku :wink:
Ten diamanťák tam můžeš dát i bez vyvážení, ale ta přírubička by byla nejlepší abys to nemusel pokaždé rovnat, otázkou je jaké jsou tam ložiska....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 1. 2015, 9:21

Je to všechno o tom upínání. Každý kotouč dostane přidělenu svojí přírubu:
http://aukro.cz/priruby-brusnych-kotouc ... 81059.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na té zůstane až do konce své životnosti a mění se na mašině jako komplet i s příslušným trnem.
priruby BN102.jpg
www.mosaznevyrobky.cz
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

31. 1. 2015, 10:28

Díky za reakce!
Ta ZZM10 má na vřeteni kužel, odhaduji (šuplérou) 1:10? Zatím kužel nemám jak změřit, teprve hledám nějaké šikovné kuličky. Příruby (náboj kotouče?) jsou vyvažovací se třemi závažíčky a s broušenou dosedací plochou pro kotouč. Proto právě chci mít pro každý kotouč extra přírubu a vyvážený celek jedním centrálním šroubkem ve vřetenu dle potřeby přehodit. Ty příruby jsou u prodejce k mání. :D
Problém je pro mě to vyvažování! Vysolit dalších 8 táců za vyvažovačku - tudy pro mě cesta určitě nepovede. Nějakou větší spotřebu kotoučů rozhodně nepředpokládám. Jde mi tedy prvak o vaše zkušenosti s NUTNOSTÍ(?) vyvažování malých (80-100mm) bílých a zelených hrncových kotoučů při jen cca 5500 otáčkách, druhak o radu na čem tedy doma vyvažovat? Stačilo by něco takového? http://www.promodels.cz/cz-detail-20623 ... y-1-8.html To bych se ze čtyř ložisek i odvážil ubastlit a trn s kuželem jakžtakž vytočit, ale dát dvě pravítka přesně do roviny by zřejmě bylo nad moje schopnosti. :?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 1. 2015, 11:26

Tak se to nedělá :D
071-stojanku.jpg
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3580
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2015, 10:30

613ziza píše:Díky za reakce!
Ta ZZM10 má na vřeteni kužel, odhaduji (šuplérou) 1:10? Zatím kužel nemám jak změřit, teprve hledám nějaké šikovné kuličky. Příruby (náboj kotouče?) jsou vyvažovací se třemi závažíčky a s broušenou dosedací plochou pro kotouč. Proto právě chci mít pro každý kotouč extra přírubu a vyvážený celek jedním centrálním šroubkem ve vřetenu dle potřeby přehodit. Ty příruby jsou u prodejce k mání. :D
Problém je pro mě to vyvažování! Vysolit dalších 8 táců za vyvažovačku - tudy pro mě cesta určitě nepovede. Nějakou větší spotřebu kotoučů rozhodně nepředpokládám. Jde mi tedy prvak o vaše zkušenosti s NUTNOSTÍ(?) vyvažování malých (80-100mm) bílých a zelených hrncových kotoučů při jen cca 5500 otáčkách, druhak o radu na čem tedy doma vyvažovat? Stačilo by něco takového? http://www.promodels.cz/cz-detail-20623 ... y-1-8.html To bych se ze čtyř ložisek i odvážil ubastlit a trn s kuželem jakžtakž vytočit, ale dát dvě pravítka přesně do roviny by zřejmě bylo nad moje schopnosti. :?
přítomnost kuželu na konci vřetene jest velikou výhodou :) máš odkaz na ty příruby?
broušená dosedací plocha pro kotouč je jen pro potěchu oka, ale není zas tak důležitá :wink:

mám tu stejnou vyvažovačku co tu vložil origosh, už jsem ji tady taky dával vyfocenou, je tam bublinka na dvě osy, ale není to nutností aby tam byla, ty kulatiny můžeš do rovinnosti srovnat přesnou vodováhou a pravítka to taky nejsou, kulí se to po kulatinách. Několikrát jsem to viděl na bazoši do max. 2000kč.

vyrobit si to doma je velice snadné, jedinou podmínkou je, abys měl nějakou základní rovinu, ideálně kontrolní desku, stůl frézky apod., sešroubovat hliníkové, nebo kovové účko podle průměru kotoučů co na to budeš ládovat, v čele těch dvou vrcholů úček vyfrézovat nějakou drážku, nemusí být ani moc přesná a sehnat si broušené tyče, tak 100mm dva kusy a nemusí to být ani přesné kulatiny, když to bude kužel vůbec nevadí, je to úplně jedno, důležité je aby nebyly prohnuté :D
Proměříš to na desce, nebo pravítku, jestli nejsou ohlé, odmastíš, necháš ležet na té desce, do drážek napapleš hustý tekutý kov, nebo epoxid a to účko položíš obráceně na ty kulatiny tím lepidlem co je v drážkách, nezatěžovat. Pokud nebudou rovnoběžné mezi sebou v tom účku tak to taky nevadí, vůbec na tom nezáleží :wink:
na spodním účku pak udělat tři body se šrouby na vyvažování oné okopírované roviny těmi kulatinami, za dopoledne hotovo :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 2. 2015, 10:49

Než jsem sehnal orig stojánek na vyvažování, tak jsem si pomohl takhle: Z desítky plechu jsem svařil (poheftoval) "účko" a to jsem přebrousil na rovinné brusce. Trn se nekutálel po kulatinách, ale po obroušených ploškách a fungovalo to skvěle řadu let.
stojanek1.jpg
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

1. 2. 2015, 3:54

to tumlik: to je fakt chytré ! :D
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3580
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2015, 8:33

Miller píše:to tumlik: to je fakt chytré ! :D
......od pondělí v lídlu :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

1. 2. 2015, 9:45

ABCD0006.JPG
tumlik píše:
...mám tu stejnou vyvažovačku co tu vložil origosh,...vyrobit si to doma je velice snadné... za dopoledne hotovo :)
Myslím, že přesně tohle jsem nechtěl slyšet. Když totiž Tobě by trvala práce celé dopoledne, mě to bude trvat dva měsíce s krajně nejistým výsledkem. Stryci, když vy máte všechno pěkně po ruce: desítku plech, magnetku, polotekutý kov, broušené tyče. A hlavně bystré hlavy a šikovné ruce! No, i tak moc díky za tipy, snad ten stojánek nějak upatlám. :)

Velmi jsem podcenil problémem zhotovení vyvažovacího trnu, protože se mi nedaří zjistit kuželovitost otvoru v přírubě. Někdy mi vychází 1:5, někdy 1:10 nebo cokoliv mezi tím, protože mými "messgeráty" nejsem schopný nic reprodukovatelného naměřit. :roll:

Možná to zítra bude vědět dodatavatel přírub a celého strojku - pan "Výrobní stroje z Vyškova". Nebo někdo z místních, dobrotivých majitelů ZZM10? Díky!
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 2. 2015, 10:01

Velmi jsem podcenil problémem zhotovení vyvažovacího trnu,
Trn musíš vytočit s přídavkem, kužel udělat přibližně. Potom dolícovat na brusce na kulato aby pasoval na barvu.
www.mosaznevyrobky.cz
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

1. 2. 2015, 10:20

613ziza píše:
ABCD0006.JPG
tumlik píše:
...mám tu stejnou vyvažovačku co tu vložil origosh,...vyrobit si to doma je velice snadné... za dopoledne hotovo :)
Myslím, že přesně tohle jsem nechtěl slyšet. Když totiž Tobě by trvala práce celé dopoledne, mě to bude trvat dva měsíce s krajně nejistým výsledkem. Stryci, když vy máte všechno pěkně po ruce: desítku plech, magnetku, polotekutý kov, broušené tyče. A hlavně bystré hlavy a šikovné ruce! No, i tak moc díky za tipy, snad ten stojánek nějak upatlám. :)

Velmi jsem podcenil problémem zhotovení vyvažovacího trnu, protože se mi nedaří zjistit kuželovitost otvoru v přírubě. Někdy mi vychází 1:5, někdy 1:10 nebo cokoliv mezi tím, protože mými "messgeráty" nejsem schopný nic reprodukovatelného naměřit. :roll:

Možná to zítra bude vědět dodatavatel přírub a celého strojku - pan "Výrobní stroje z Vyškova". Nebo někdo z místních, dobrotivých majitelů ZZM10? Díky!
noo malý prumer velky prumer kužele a vzdalenost mezi prumery a pak uz jen kalkulačka a musis se +- trefit do spravnyho kužele ja jsem takhle odmeroval kužel 1:100 a to bylo horsi ale nakonec jsem to trefil;)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“