nástrojová bruska-začínám kutit

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

20. 8. 2016, 1:02

Ahoj chlapi,
tak po dlouhé odmlcem sem se konečně dostal na fórum, prostě nestíhám...

Mám takový dotaz ohledně broušení vrtáků na bn102, u tumlíka sem se dočetl že jsou na to přípravky jo to vím dávno, ale taky tam píše, že idů brůsit i v pracovním vřeteníku a to by mě hodně zajímalo píše že postup někdy napíše na webu, ale není to tam bebo sem to nenašel.
A tak se ptám jak se to dělá, foto a podrobný postup by se šikl.


Jinak uvažuju na broušení vrtáků na tokovým principu:
https://www.youtube.com/watch?v=N2dkJUPzoF8" onclick="window.open(this.href);return false;
A od číňana nejen na vrtáky:
https://www.youtube.com/watch?v=Z-XcOPJvJ9A" onclick="window.open(this.href);return false;
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

21. 8. 2016, 8:53

ovi-ivo píše: Jinak uvažuju na broušení vrtáků na tokovým principu:
https://www.youtube.com/watch?v=N2dkJUPzoF8" onclick="window.open(this.href);return false;
A od číňana nejen na vrtáky:
https://www.youtube.com/watch?v=Z-XcOPJvJ9A" onclick="window.open(this.href);return false;
Taky jsem nad tímto způsobem uvažoval, ale odradilo mě od toho to, že jednoduše nemůžeš změnit velikost podbrusu, podle toho, pro jaký materiál to brousíš. Musel bys mít nejen ty šablony na počet břitů, ale ještě i na různá "stoupání".
M
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

21. 8. 2016, 10:57

Otázka je jak přesně se nabrousí vrták v origo přípravku k bn102 a zdali tam jde měmit úhel podbrusu.....osobně bych až moc neřešil úhel podbrusu na běžné použití to myslim není potřeba dám tam zlatů střední, větší význam si myslím že má nabroušený ůhel, jde mi hlavně o souosost nabroušení a stejné délky břitu.

otázka je taky jak dlouho trvá nabroušení na bn 102 v přípravku a jak dlouho v pracovním vřeteníku, no a jak dlouho trvá nabroušení v tom klikotoči...klikotoč bude určitě nejrychlejší ale jaká je kvalta?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2016, 11:30

Jo když se řeší broušení vrtáků tak brousím v ruce ,těch 10nebo 20 přebroušení mi za to nestojí abych cokoliv kupoval nebo nastavoval ,kdyby těch brusů bylo tak 60 hodin za měsíc tak bych něco koupil ,nad 150hodim měsíčne bych koupil pětiosou CNC brusku .A teď když to tu řešíte kolik každej z vás brousí vrtáků za měsíc?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

21. 8. 2016, 8:16

Zrovna dneska jsem pár vrtáků dal, ale pro sebe si je brousím většinou ručně. Jenom když mi na ďouře hodně záleží tak na BNce.
Přílohy
120220092017.zmenena-velikost.jpg
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

21. 8. 2016, 8:58

Vrtáky brúsim ručne celý rok. Tie, čo rozhodím, prípadne zlomené a pod. dávam nakopu a raz do roka ich všetky prekalibrujem.
Nastavenie prípravku na NUA25 je jednoduché, horšie je to z opakovanosťou upnutia, vrták sa ukladá do V-vybrania a pritláča sa. Po nabrúsení jednej strany treba vrták povoliť a otočiť. Raz to možno prerobím...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

28. 8. 2016, 8:08

fmodel píše:Jo když se řeší broušení vrtáků tak brousím v ruce ,těch 10nebo 20 přebroušení mi za to nestojí abych cokoliv kupoval nebo nastavoval ,kdyby těch brusů bylo tak 60 hodin za měsíc tak bych něco koupil ,nad 150hodim měsíčne bych koupil pětiosou CNC brusku .A teď když to tu řešíte kolik každej z vás brousí vrtáků za měsíc?
No já brousím ručně každý den, ale jde oto , že ruční broušení pak rozhazuje na průměru díry ...no a trojní broušení má tyto odchylky z průměru menší a votom to je alespoň umě.. proto strojní broušení ale jen některých vrtáků.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

28. 8. 2016, 8:16

Zbýňa píše:Zrovna dneska jsem pár vrtáků dal, ale pro sebe si je brousím většinou ručně. Jenom když mi na ďouře hodně záleží tak na BNce.
Takže brousíš normálně v pracovním vřeteníku?
Mohl bys napsat postup pro méně chápavé nebo nejlépe fotky jednotlivých operací a nastavení , myslím že by to začínajícím dost pomohlo. :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2016, 8:34

Taky jsemstal pred timto problemem
Stacilo vzit novy vrtak
Prohlednout ho
Zkusit docilit stejnych facetek nastavenim brusky
Zapamatovanim hodnot
A nakonec to udelat se vsemi vrtaky co bylo potreba
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

28. 8. 2016, 9:09

Prípadne u vrtákov väčších priemerov treba dorobiť podbrúsenie ručne.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 8. 2016, 7:33

ovi-ivo píše:
Zbýňa píše:Zrovna dneska jsem pár vrtáků dal, ale pro sebe si je brousím většinou ručně. Jenom když mi na ďouře hodně záleží tak na BNce.
Takže brousíš normálně v pracovním vřeteníku?
Mohl bys napsat postup pro méně chápavé nebo nejlépe fotky jednotlivých operací a nastavení , myslím že by to začínajícím dost pomohlo. :D
Ano, v pracovním vřeteníku. Mám sice i přípravek na vrtáky, ale je s nim víc starostí než užitku. I když vrták na něm jde udělat pěknej.
Žádnej foto-seriál nemám, ale myslim že neni potřeba. Vrtáky chytám do kleštin, vysunutí vrtáku, řekněme třeba cca třikrát jeho průměr. Děličku nastavím ve svislé ose o 30°, ve vodorovné o 10° nahoru, před dotažením kleštiny si nastavim podle středící měrky položený na vršek vřeteníku jeden z břitů do osy kotouče (miskový orovnaný aby bral jenom hranou) a do vodoroviny. Dotáhnu kleštinu, nabrousim jeden břit, vynuluju příčnej nonius, poodjedu v příčným směru, otočim vřetenem děličky o 180°a zajistím, nabrousim druhej břit na nulu na příčným noniu. Tim mám nabroušenej břit a udělám tak všechny vrtáky. Následuje broušení zábřitu, který je v podstatě shodný, ale úhel zvednutí děličky je cca 30°. S úhlama je občas potřeba někam hnout podle síly jádra vrtáku nebo stoupání šroubovice. To už mívám "v oku" podle vrtáku. Když jsou vrtáky vyštípaný nebo je potřeba je uřezat, předhrubovávám je na klasický brusce v ruce. Po hrubování vypadá geometrie skoro jako po finálu z Kameníčka. U větších průměrů je opravdu nejrychlejší udělat břity v Kameníčku a podbrusy ručně.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

5. 9. 2016, 9:57

díky za vyčerpávající odpověď :D

moje další otázka zní:
kdybych sehnal stavitelné výstružníky v sadě (neměli samozřejmě žádné prasklé břity) a byly troška tupé dají se nabrousit se solidním výsledkem? někde sem slyšel, že po nabroušení už stojí zaprd... jak to teda je???
brousil si je někdo na bnce?
Jaky je správný postup broušení stavitelných výstružníků?(pokud možno postup popsání jako v minulém příspěvku).

Předem díky
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

30. 9. 2016, 1:21

Stavitelné výstružníky asi nikdo nebrousí...to je škoda moc by mě zajímal postup :(

Jinak po malých krůčkách postupuji vpřed teď sem na děličku nasadil motor a řemenicu na broušení na kulato (mám starý typ vřeteníku, kdyby někdo prodával novější tak se hlásím ...jen kvůli té iso dutině)

No a teď by mě zajímal typ brusného kotouče na broušení na kulato
předpokládám na broušení po obvodě průměr 200mm tloušťka 20mm no a jaká tvrdost a zrno? aby měl pak výbrus ten správný povrch (pokud to je reálné jako je povrch na morsekuželech.)
předpokládám ,zě by se brousila kalená ocel .

Pokud sem to dobře pochopil tak prva hrubuju (kolik max na jeden úběr??) pak orovnám kotouč diamantem a pak max. úběr 0,01mm.
je lepší orovnávat na finální brus diamantovým nebo prachovým orovnávačem? Osobně si myslím že tím prachovým...
Někde sem tady četl, myslím, že to psal tumlík že po orovnání ještě kotouč uhladí dřevěným špalíkem, že to má lepší povrch.

no tak sem si něco krátkýho obrousil na kulato je to dobrá hračka,ale dobudoucna budu muset vymyslet systém vany a chlazení.
Se mi stalo. že sem obrousil nahrubo nechal schládnout pak konečná tříska do 0,01mm no a pak sem nechal schládnout a poté sem zkusil bez přidání to projet znova no a ejhle ono to vepředu bralo odhadem podle jiskej cca0,01mm a vzadu nic :shock: (byl to průměr cca 12mm na délce 50mm bez podepření jen ve vřeteníku) To se stalo jak se materiál prohřál tak se prohl??? nebo je někde něco špatně?
S jakou přesností se dá na kameníčkovi nabrousit na kulato (stačí mě třeba příklad,...dělal sem tohle a házelo to tolik)??

No a můj postřech při následné snaze brousit na kulato s levým koníkem:
Jen sem srovnal pracovní vřeteník podle trnu přisunul koníka s hrotem a ejhle vřeteník je cca odhadem o 3mm níž než koník :shock: takže mě čeká spárování
která varianta je lepší?
1. udělat broušenou vložku o přesné tloušťce a dát ji mezi nonius kozlíku (pokud to není blbost :D )
2. mám ještě jednoho levýho koníka tak ho prostě upravit, aby seděl s prac. vřeteníkem
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

1. 10. 2016, 6:22

hele jestli si dobře pamatuji tak stavitelne vystružniki sa brusia na magnetickej bruske tak mi to povedal najlepši brusič na slovensku
sustruh sv18 ,vrtačka
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

8. 10. 2016, 2:42

peter1 píše:hele jestli si dobře pamatuji tak stavitelne vystružniki sa brusia na magnetickej bruske tak mi to povedal najlepši brusič na slovensku
jako na brusce na plocho a to jako jak :shock: ??
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“